Doğal Afet Temalı En İyi Filmler

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Doğanın güzel yanları olduğu gibi korkutucu yanları da mevcuttur. Bu korkunç anlardan hiç kimse hoşlanmaz. Doğal afetlerin yaşanması herkesi korkutan bir olaydır. Kasırgalardan volkanlara kadar, tabiat ana ile savaş çeşitli şekillerde ortaya çıkar. İnsan yaşamındaki her şey gibi bu yaşananlarda sinemaya yansımıştır. İnsanların kaygıları, film sektörünü de dönem dönem, doğal afet filmleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Yönetmenlerin doğal afet üzerine temalı olarak hazırladığı en iyi filmler arasından seçilen listemize bakabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Kıyamet Günü, 7.6 (2012)

Doğal Afet Temalı Filmler

İspanya yapımı filmin yönetmenliğini Juan Antonio Bayona üstlenmektedir. Naomi Watts’ın performansıyla öne çıktığı yapımın kadrosunda Ewan McGregor ve Tom Holland da yer almaktadır. Film kış tatilini geçirmek üzere Tayland’a giden bir aileyi anlatmaktadır. Burada beraber vakit geçirmek isteyen aile, bir sabah havuz keyfi yaptıkları esnada korkunç bir gürültüyle karşılaşır ve ortalık sarsılmaya başlar. Korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar üzerlerine doğru gelmektedir. 26 Aralık 2004’te yaşanan tsunami felaketini atlatan ve hayatta kalmayı başaran bir ailenin gerçek hikayesidir.

2. Kurtuluş Günü, 7.0 (1996)

Kurtuluş Günü

Kurtuluş Günü, vizyona girdiği 1996 yılından beri popülerliğini korumuş olan bir film. “ID4” olarak da anılan filmin kalabalık kadrosunda öne çıkan isimler Will Smith, Jeff Goldblum ve Bill Pulman. Doğal afet temalı Kurtuluş Günü New York’ta çekildi ve 1996’ya yayınlanan en iyi ve başarılı filmler arasında yer aldı. Orijinal adıyla Independence Day, “blockbuster” anlamında bir dönüş noktası oldu. Filmin hikayesi 2 Temmuz’da başlamaktadır. Bir gün büyük şehirler, uzaylılar tarafından yeryüzünden silinir. Hayatta kalanlara göre basit teknolojileri ve akıllarıyla ziyaretçileri durdurmazlarsa birkaç gün içerisinde insan ırkı tamamen yok olacaktır.

3. 28 Gün Sonra, 7.6 (2002)

28 Gün Sonra

İngiliz yapımı 28 Gün Sonra, kıyamet sonrasında geçen bir korku draması Senaryosunu Alex Garland’ın yazdığı filmin yönetmeni ise Danny Boyle. Filmin başrollerinde ise Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston ve Brendan Gleeson var. Film şu şekilde gelişir: Bir İngiliz genetik araştırma enstitüsünde, insan doğasındaki şiddet ve öfke hakkında bazı tehlikeli deneyler yapılmıştır. Bunun sonrasında “rage” isminde bir virüs geliştirilmiştir. Laboratuvarda bir maymunun kafesten çıkıp bir eylemciye saldırmasıyla virüs yayılır. Kıyamet sonrası gibi bir atmosferde yaşamaya başlayan 4 karakterimiz bildikleri hayatın yok olmasıyla başa çıkmaya çalışır.

4. Canavar, 7.0 (2008)

Doğal Afet Temalı Filmler

Japonya yapımı Canavar, aslında bir mockbuster film. Matt Reeves’in Cloverfield filminin başarısından faydalanmak için onun hikayesine benzer şekilde yapılmış bir iş. Film şu şekilde gelişir: New York’ta bir barda, kulakları sağır edecek derecede bir gürültü duyulur. Bardaki kargaşa esnasında davetliler, merdivenden aşağıya kaçmaya çalışır. New York caddelerini enkazlar ve alev alev yanan yıkıntılar kaplar. Ardından Manhattan tarafında şiddetli bir patlama olur. Özgürlük Heykelinin kafası sanki dev bir top güllesi gibi caddeye uçar. New York’ta düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların hikayesi anlatılmaktadır.

5. İşaretler, 6.7 (2002)

İşaretler

Doğal olanın dışına çıkıp doğaüstü temalı filmler yapmakta en iyi isimlerden biri olarak bilinen M. Night Shyamalan, afet konusunu İşaretler’de de ele alıyor. Altıncı His ve Unbreakable ile tanınan yönetmenin imzası haline gelen tahmin edilemeyen sonlar bu filmde de var. Başroller ise Mel Gibson ve Joaquin Phoenix’in. Filmin hikayesi şu şekildedir: Geçmişinde oldukça kötü olaylar yaşamış ve inancını yitirmiş olan eski bir rahip, arazisinde oluşan işaretlerden sonra değişecektir. Kısa bir süre sonra bu işaretlerin sadece kendi arazisinde olmadığını anlar. Çiftlikte yaşayanların, dünyanın istila edildiği korkunç dakikalarla mücadelesi ele alınmaktadır.

6. Volcano, 5.5 (1997)

Doğal Afet Temalı Filmler

Volcano, listedeki diğer filmlere göre biraz daha az bilinen bir film. Kadroda başrolün sahibi ise The Fugitive ve Men in Black filmlerinden tanıdığınız Tommy Lee Jones. Oyuncu, filmde gerçekleşen felaket süresince tüm yetkiye sahip bir görevliyi canlandırıyor. Film ise Los Angeles’ta daha önce fark edilememiş bir yanardağın, aniden aktif hale gelmesiyle başlar. Bu tip bir afete hiç hazır olmayan Amerikalılar, telaşlı ve savunmasız bir şekilde ne yapacaklarını bilemez. Volkanın etkisi tüm halkı tehdit etmektedir. Doğal Afetler Bürosunun Şefi, bir yandan ailesine ulaşamamakta, bir yandan ise çevresindeki insanlar ile bu büyük felaketin etkisini azaltmak zorunda kalacaktır.

7. Armageddon, 6.7 (1998)

Armageddon

Armageddon’un başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck’i izliyorsunuz. Felaket filminde gezegene irili ufaklı zararlar verecek küçük meteor parçaları düşmeye başlar. Tedirginlik sonrası NASA, araştırmalar yapar ve dünyaya dev bir meteor hızla yaklaşmakta olduğunu fark eder. Bir eyalet büyüklüğündeki bu meteor, durdurulmazsa insanlığa paha biçilmez zarar verecektir. Bilim insanları meteoru bir şekilde yok etmek için planlar yapmaya başlar. Ve meteoru ikiye bölerek, dünyanın iki yanından geçip gitmesi için çalışmalar yapacaklar. Film, insanın kıyamet paranoyasına bilimsel bir açılım sunuyor.

8. Öldüren Sis, 7.2 (2007)

Doğal Afet Temalı Filmler

Çağdaş korku yazarı Stephen King’in The Mist eserinden uyarlanan Öldüren Sis, 2007 yılında seyirci ile buluştu. Çekimler Louisiana’da gerçekleşti. Film sinemada renkli olarak yayınlandı ama yönetmen Frank Darabont, siyah-beyaz versiyonunun kendi tercihi olduğunu söyledi. Filmin öyküsü bilinmeyen bir kasabada yaşayan tutucu insanlar ve onlarla çelişen hür düşünceli gençler arasındaki çatışmaları da ekrana taşır. Bu gerilim devam ederken, kuvvetli bir fırtına yaklaşır ve tüm kasabayı sis kaplar. Bu yoğun siste ortaya insanları yiyerek beslenen yaratıklar çıkar. Kaçan insanlar, bir süpermarketin içinde kapana kısılmış durumdadır. Kurtulmanın yollarını arayacaklardır.

9. Ben Efsaneyim, 7.2 (2007)

Ben Efsaneyim

Başroldeki Will Smith ile özdeşleşen I Am Legend’da dünya, tedavisi bulunamayan bir virüsün pençesinde kalacaktır. New York’da yaşayan bilim insanı Robert Neville, bu virüse bir çözüm arayışı içerisindedir. Kısa bir süre sonra New York’da kimsecikler kalmamış. Ama Neville’i ne dense, bağışıklığından dolayı virüsün kendisine zarar vermediğini fark eder. Tabi ki virüse maruz kalmış mutant yaratıklar Neville’in her adımını izlemekte ve yanlış bir hata yapmasını beklemektedir. Artık yapacak tek bir şey kalmıştır. Bir bilim insanı olarak, kendi bağışıklık kanını kullanıp, virüse karşı yeni bir tedavi bulacaktır.

10. Fırtınanın İçinde, 5.8 (2014)

Doğal Afet Temalı Filmler

Orijinal adı Into the Storm olan felaket filminin yönetmenliğini Steven Quale yaparken senaryosunu ise John Swetnam üstlenmektedir. 2014’de yayınlanan yapım, meteorolojik bir felaket olarak birden fazla kasırganın ortaya çıkması konusu işlemektedir. Bir kuru kasaba olan Silverton’da aniden bir kasırga başlamış ve bütün kasabayı yıkmıştır. Ama daha kötüsü olan henüz gelmemiştir. Bu sebeple, bir çok insan sığınaklara saklanmıştır. Bir grup profesyonel insan, gerçek zamanlı kasırga anlarını çekmeye çalışırken, aynı zamanda diğer insanları da kurtarmaya çalışacaktır. Ancak tabiat ana gerçek yüzünü henüz göstermemiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!