Dinlemeye Doyamayacağınız En Güzel Azerbaycan Musikileri

5 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Yaşama telaşı dört bir yanınızı sarmışken ve yaşamak gün geçtikçe daha da zorlaşırken, biraz durup dinlenmek istiyorsunuz. Durana kadar koştuğunuzun, nefes nefese kaldığınızın farkında bile olmuyorsunuz. İşte böyle anlarda, tek başınıza anın keyfini çıkartırken bir destekçiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Müzik birçok olayda, duygulara yön vermek ve duyguları dizginlemek için en çok tercih edilen yöntemdir. Gözlerinizi kapatıp, kendinizi sadece ritme kaptırmak, birçok kişide olduğu gibi sizi de rahatlatacak ve dinlendirecektir. Bazı Azerbaycan Musikileri’de gözlerinizi kapattığınız zaman sizi alıp uzaklara götürecek, duygulara sahip. Biz de sizin için dinlemeye doyamayacağınız ve ezgiler eşliğinde dinlenebileceğiniz en güzel Azerbaycan musikileri neler, keyifle listeledik. İyi dinlemeler!

1. Reşid Behbudov – Ayrılıq

1957 yılında yazılmış olan bu eser Türkiye’de birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Reşid Behbudov’un yorumuyla, şarkı sizi alıp bambaşka yerlere götürüyor. Gönül tellerinizi titretecek olan bu eserin Güney ve Kuzey Azerbaycan’ın ayrılığı için yazıldığı söylenmektedir. Ayrılık şarkısının sözlerini Güney Azerbaycan’dan Ferhat İbrahimi yazmıştır. Eser, dinleyenlere ayrılık hissini tam manasıyla aktarmaktadır. Hangi amaçla dinlenirse dinlensin, gözlerinizi kapattırıp ellerinizden tutacak bir eserdir, ayrılık şarkısı. Kalbinizin en kuytu köşelerine dokunan bu şarkı Azerbaycan Musikileri arasında da oldukça popülerdir.

2. Figen Genç – Nazende Sevgilim

Nazende sevdiğim şiiri 1949 yılında Reşit Bekirof tarafından şarkı haline getirilmiştir. Azerbaycan Reşit Bekirof’un anılarını yayınlayan bir gazetede bu eserin yazılış sebebi hakkında da bilgiler verilmiştir. Reşit Bekirof, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırım’da gönderildiği cephede bir genç kıza âşık olmuştur. Savaş sırasında cephe değiştirmek zorunda kalan Bekirof, sevdiği kızı o cephede bırakarak başka cepheye gitmek zorunda kalmıştır. Savaş boyunca cepheden cepheye dolaşan Bekirof, savaş sonunda Kırım’a gelebilmiştir. Kırıma geldiğinde sevdiği kızı bulamayan sanatçı, duygularını dile getirmenin bir yolu olarak bu besteyi yapar.

3. Cem Adrian – Ay Gız

Azerbaycan’ın duygularınıza yön verecek bir diğer eseri de Ay gız şarkısıdır. Ritmi ve sözlerinin güzelliğiyle, yüzünüzde huzurlu bir tebessüm oluşturacaktır. Cem Adrian’ın kendi yorumuyla seslendirdiği, Azerbaycan halk şarkısı Türkiye’de de oldukça popülerdir. Azerbaycan’ın halk şarkıları ve dansları oldukça zengindir. Azerbaycan şarkıları Türkiye’de birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Ay gız şarkısı da bu eserlerden bir tanesidir. Sadece sanatçılar tarafından değil aynı zamanda dinleyiciler tarafından da oldukça sık tercih edilen bir parçadır. Ay gız dinlemeye doyamayacağınız ve dinlerken mest olacağınız en güzel Azerbaycan musikileri arasındadır.

4. Mutlu Yuluğ – Senden Mene Yar Olmaz

Sözleriyle kalbinizi tekleten Senden Mene Yar Olmaz Azerbaycan halk türküsü, dinleyenlerini oldukça etkisi altında bırakan bir parçadır. Seven bahtiyar olmaz sözleriyle birçok aşığın gözlerine hüzün çökmesine sebep olan bu şarkı, birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Bir akşam serinliğinde, rüzgâr size eşlik ederken, belki tek başınıza belki de şarkının hüznünü paylaşabileceğiniz birisiyle oturup dinleyebileceğiniz bir eser. Sadece hissettiğiniz duyguları desteklemek için değil, sizi rahatlatması için de dinleyebilirsiniz. Notalarıyla ve sözleriyle hayat telaşınızdaki kısa bir molanız olabilecek bir eser.

5. Nermine Memedova – Evlerinin Önü Yonca

Azerbaycan musikileri’nin olduğu bir liste de Nermine Memedova olmazsa olmazdır. Sesiyle dinleyicileri kendine hayran bırakan Memedova, Evlerinin Önü Yonca şarkısını, Sinan Seid ile birlikte seslendirmiştir. Bazen dinlediğiniz türkülerin hikâyelerine kendinizi kaptırıp hayallere dalarsınız. Bazen de hikâyesini bilmeseniz de sadece sözleri ve ritmiyle, alır götürür sizi adını bile bilmediğiniz o yerlere. Şarkıyla birlikte çıktığınız bu yolculuğun sonunda belki kendi hikâyenize rastlarsınız. Bu eser, ritimleriyle sizi bir yaprak gibi savuran, dinlemeye doyamayacağınız en güzel ve özel Azerbaycan musikileri arasındadır.

6. Azerin – Laleler

Azerbaycan Musikisi denildiğinde ilk akla gelen halk şarkıları arasında Laleler eseri vardır. 1918 yılında Azerbaycan’da yaşanan büyük katliam sonrasında yazılan bu şarkı, Türk ordusuna yazılmıştır. Ermenilerin, Azerbaycan’ı işgali sırasında binlerce insan zulme uğruyor ve katlediliyor. Bu katliam üzerine Türk ordusu, Azerbaycan’dan Bakü’ye kadar ilerliyor. Bu yardım sayesinde Azerbaycan işgal altından kurtulsa da, çok fazla can kaybı yaşanmıştır. Türk ordusunun başlarındaki kırmızı fesleri ve püskülleri gelincik tarlasına benzetilmiş ve bu türkü yazılmıştır. Gelincik Azerbaycan dilinde Lale anlamına gelince, şair bu şarkının sözlerini yazmıştır.

7. Şükriye Tutkun – Men Baharin Giziyam

Ezgisiyle yüzünüzde bir tebessüm oluşturacak ve sizi rahatlatacak bir türküdür Men Baharin Giziyam eseri. Şükriye Tutkun’un kendi yorumuyla seslendirdiği bu eser Azerbaycan musikileri arasında da sık dinlenmektedir. Danslarıyla da oldukça kendinden söz ettiren Azerbaycan, bu türküyle birçok dinleyiciye dans etme isteği uyandırmaktadır. Yolculuk yaparken, belki bir iş üzerinde çalışırken ya da hiçbir şey yapmıyorken dinleyebileceğiniz oldukça enerjik bir türkü. Ritmiyle siz neşeli bir hava katan Men Baharin Giziyam türküsü dinlemeye doyamayacağınız ve sizi neşelendiren en güzel Azerbaycan musikileri arasındadır.

8. Şövket Elekberova – Axşam Mahnısı

Şövket Elekberova tarafından okunan Axam Mahnısı, Türkçeye Akşam Şarkısı olarak çevrilmektedir. Elekberova sesiyle, dinleyenleri mest ederken, türkünün müziği de dinleyicileri oldukça etkilemektedir. Bazı Azerbaycan şarkılarının ruha dokunan bir havası vardır. Şövket Elekberova’nın seslendirdiği Axşam Mahnısı da Azerbaycan’ın ruha dokunan şarkıları arasındadır. Ruha dokunmak öyle bir anda olan bir şey değildir. Bir şarkı bir insanın ruhuna böylesine derinden dokunuyorsa ya o insanın ruhu yaralıdır ya da şarkı yaralı olmayan ruha ulaşacak kadar derindir. Axşam Mahnısı Dinlemeye doyamayacağınız bir türküdür.

9. Grup Karabağ – Muğam

Muğam musikisi Azerbaycan için en önemli eserlerindendir. Bir Azerbaycan vatandaşına doğduğu andan, öldüğü ana kadar Muğam şarkısı eşlik eder. Caz türüne daha yakın olan Muğam musikisi size Azerbaycan’ın tarihine bir yolculuk yaptırmaktadır. Muğam Musikisinden Azerbaycan’a özgü olan Tar, Sazende ve Kemança çalgıları kullanılmaktadır. Muğam musikisi, söz ve müzik olarak özgün ve yöreseldir. Muğam musikisi Azerbaycan halkı için çok önemlidir. Tar çalgısı ile ebeveynlerinden ilk duydukları musiki genellikle, Muğam musikisi olmaktadır. Muğam Musikisi Azerbaycan musikileri arasında oldukça önemlidir.

10. Gülden Karaböcek – Özüne Özüm Kurban

Azerbaycan’ın birbirinden güzel musikilerine yer verdiğimiz listemizi Gülden Karaböcek’in seslendirdiği Özün Özüme Kurban türküsü ile son veriyoruz. Dinlerken eşlik etmeden duramayacağınız, enerjinizi yükseltecek ve neşenizi yerine getirecek bu türkü, Gülden Karaböcek’in yorumuyla daha da güzel bir hal alıyor. Hüzünlendirirken tam hüzünlendiren, neşelendirirken de tam neşelendiren Azerbaycan musikileri hiçbir duyguyu tam arada bırakmıyor. Yorucu ya da stresli bir günün ardından kendinizle baş başa kaldığınız ya da arkadaşlarınızla vakit geçirdiğiniz bir anda dinlenebilecek bir eser.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!