Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

4 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

İnanç ve inanmak insanın dinine bakılmaksızın fıtratında vardır. İslam dininde imanın şartlarından sonra ibadet gelmektedir. İbadet ise, insanın bedensel, ruhsal ve akli sağlığını korumaya yardımcı olur. İslam’da dini ibadetlerin insan üzerindeki etkileri bilimsel olarak araştırmacılar tarafından onaylanmış pek çok bedensel faydaları bulundurmaktadır. Biz de sizler için ibadetin insan bedeni üzerindeki faydalarını en ince detayına kadar araştırdık. İyi okumalar!

1. Salgın Hastalıklardan Korur

Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

İslam’da dini ibadetlerin salgın hastalıklara karşı bilimsel olarak açıklanıp, onaylanmış birçok bedensel faydaları vardır. Dünya tarihi boyunca birçok salgın hastalık meydana gelmiştir. Salgınlar yüzünden pek çok insan hayatını kaybetmiştir. İnsanlar salgın hastalıkları önlemek için temizliği önem vererek bu zorlu salgın dönemlerini aşmaya çalışmışladır. Gün içerisinde sürekli olarak elleri ve yüzü yıkamak, salgın hastalıklardan korumaya yardımcı olmaktadır. İslam dininde abdest almak, gün içerisinde düzenli olarak elleri ve yüzü yıkamak salgın hastalıklara karşı insanları korumaktadır. Abdest hijyen açısından salgın hastalıklara karşı basit bir ön tedbir oluşturmaktadır.

2. Varislerden Korur

Varis, fazla kiloya sahip olan, uzun süre ayakta kalan ya da oturarak çalışan insanlarda görülmektedir. Varis vücudun en fazla basınç altında kalan kısımlarda yani bacaklarda daha çok oluşmaktadır. Varisten korunmak için insanlar günlük olarak hareket etmeleri ve soğuk su ile yıkamaları önerilmektedir. Abdestin faydaları arasında varislere iyi gelmesi de vardır. Abdest sayesinde ayakların gün boyu belirli aralıklarla yıkanması varis oluşumunu engellemektedir. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşümü hızlandırmaktadır. Bu sayede de varis oluşumunun önüne geçilmektedir. Namaz kılmak ise sürekli hareket etmeyi sağladığı için varislerin oluşmasına engel olmaktadır.

3. Lenf Sistemini Korur

Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

Abdest almanın sağlık açısından faydalarında bir tanesi de lenf sistemine sağladığı faydalardır. Lenf sistemi, damarlar içerisinde dolaşan, kan plazma ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısıdır. Bu yüzden vücudun temel korunma sistemi olan lenf sistemi damarlardan daha hassas bir yapıdadır. Hassas yapıda olduğu için birçok hastalıklara sebep olabilmektedir. Abdest ve gusül sayesinde lenf damarları esnek tutulmaktadır. Merkezi konumunda olan yüz, ağız ve burun arkası devamlı olarak yıkanması uyarı kazandırır. Bu sayede kanser gibi diğer hastalıkları önlemede ciddi derecede yarar sağlamaktadır.

4. Mikroplardan Korur

Gün içerisin insan cildine milyonlara ulaşan mikroplar saldırı halindedir. Bu mikroplar, abdest aldığımız sırada güzel bir şekilde ovularak vücuttan atılmış olur. Aynı zamanda yüzün dışını, ağzı, burnu ve kulakları da temizlemiş olur. Bu organların temizliği hijyenden dolayı İslam dini gereğince ibadetlerin yapılması bilimsel olarak onaylanmış bir şekilde bedensel faydaları vardır. Ağız temizliği, ağız ve yutağı yıkama esnasında mikroplardan koruduğu ve yemeklerden sonra dişlerin arasında kalmış olan yiyecek kalıntıları da temizlemesiyle diş çürüklerine karşı da korumaktadır. El ve yüz temizliği, vücutta salgılanan yağı ve deriye yapışan tozu, mikropların çoğalmasına engel olmaktadır.

5. Cilt Kanserlerinden Korur

Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

İslam dini, gereği ibadet yapılırken vücut temizliği çok önemlidir. Sağlık için de vücut temizliği gereklidir. Vücut temizliğine dikkat etmeyen insanlarda bir takım hastalıklar meydana gelebiliyor. Bu hastalıklardan bir tanesi de cilt kanseridir. İnsan cildinde gerçekleşen mutasyonlar sonucunda cilt kanseri gerçekleşebiliyor. Ancak cilt kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gereken konu vücudun nemli kalmasıdır. Abdest ve gusül sayesinde insan vücudu her zaman yıkanarak nemli kalmaktadır. Abdest ve gusül, cilt kanseri nedenlerinden biri olan mor ötesi ışınlarına karşı da korunmaya yardımcı olmaktadır.

6. Kasları Çalıştırır

İnsan vücudu doğal olarak kaslar ile doludur. Uzun süre oturup hareketsiz kaldığı zaman kaslar gerilip zayıf düşer. Uzun süre hareketsiz kalmak pek çok hastalığı da beraberinde getirir. İslam dini ibatelerinin içerisinde bulunan namazın bilimsel olarak onaylanmış birçok bedensel faydaları bulunmaktadır. Namaz vakitleri insan fizyolojisinin aktif olması gereken saatlere denk gelmektedir. Namazda kılarken yapılan hareketler sayesinde kemik dokusu, kıkırdak zarı ve eklem yerleri güçlenir. Kemik erimesi ve eklem sertliği gibi hastalıklardan da koruyarak insan vücudunun her zaman aktif kalmasına yardımcı olmaktadır.

7. Stres Azaltır

Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

Stres ile birlikte pek çok hastalık insan vücudunda gelişmesi mümkündür. Stres, bağışlık sistemini de olumsuz etkilemektedir. Zamanla bedenin hastalıklar için daha elverişli bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Stres bağışıklık sistemiyle birlikte sinir sistemini de çok fazla etkilemektedir. Kur’an-ı Kerim okumak ya da dinlemek strese, akıl sağlığına ve hafıza gibi genel hastalıklara karşı önemli bir faydası vardır. Kur’an-ı dinlemek beynin kabiliyetinde önemli bir artış göstermektedir. Kur’an-ı Kerim’in okunması ya da dinlenmesi insanların ruhunun dinlenmesine ve beyninin sakinleşmesine yol açmaktadır.

8. Alzheimer Hastalığından Korur

Alzheimer hastalığı, genellikle ileri yaşlarda çok yaygın olarak görülen nörodejeratif bir hastalıktır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple hastalığın ilk aşamasında önlem almak büyük önem taşımaktadır. Dini ibadetlerin yapılan bir araştırma da bilimsel olarak onaylanmış olan oruç ibadetinin bedensel faydaları olduğu açıklanmıştır. Oruç tutmanın beyin üzerinde birçok etkisi vardır. Oruç tutmaya başladıktan iki veya üç hafta sonra kan basıncı, kolesterol, vücut ağırlığı ve yağ yüzdesi azalır. Bu sebeple Alzheimer ve Parkinson hastalığının oluşumunu geciktirebileceğini ya da ciddiyetinin azaltabileceği ortaya çıkmıştır.

9. Sırt Ağrılarından Korur

İnsanlar, hareketsizliğe bağlı olan hastalıklara karşı karşıya kalmışlardır. Bu hastalıklardan biri de sırt ağrılarıdır. Dini ibadetlerde biri olan namazın, sırt ağrılarına karşı birçok faydası vardır. Namazın rükûlarından kıyam, insanın günlük hayatta yapması gereken dik durma egzersiz hareketleri arasındadır. Kıyamda biraz ayakta kalmak vücudun dik durması sağlanır. Böylece sırt kaslarının güçlendirilmesiyle sırtta olan ağrıların giderilmesi sağlanır. Kıyam esnasında rükû ve kavme hareketleriyle de insan vücudunun kambur olma ihtimali ortadan kalkmış olur. Namaz hareketlerinin sağladığı faydalar hareketsizliğe bağlı oluşan sırt ağrılarını da önleyici bir tedbir oluşturmaktadır.

10. Kalp Sağlığını Korur

Dini İbadetlerin Bilimsel Olarak Onaylanmış Bedensel Faydaları

Kalp sağlık sorunu yaşlılarda veya genellikle hareketsiz yaşantısı olan insanlarda görülmektedir. Dini ibadetlerin bilimsel açıdan onaylanmış bedensel olarak da faydaları vardır. Bu faydalardan bir diğeri namaz kılmaktır. İslam dininde namaz kılmak, kalp hastası olan insanlara bedensel olarak pek çok faydası vardır. Namaz kılmak hareketsiz yaşantıdan sizi uzaklaştırmaktadır. Bu sebeple kalp sağlık sorunu olan insanlar ya da kalp hastaları, namaz kılarken vücudun bütün bedenin çalışmasıyla, kalpten damarlara kan dolaşımı daha hızlı gitmesine yardımcı olur. Bu hareketlerle çalışan insan bedeni, hem hareket etmiş olur hem de kalp sağlığını korumuş olur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!