Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

6 dk okuma süresi


11
17 Paylaşım, 11 puan

Hepimiz yapacağımız işe olabildiğince odaklanmak isteriz. Tüm dikkatimizi vererek çalışmak veya yüksek konsantrasyonla görevlerimizi yerine getirmek hepimizin istediği şey. Peki sizce bu mümkün mü? Elbette tümüyle mümkün olamaz ancak yaptığınız işte dikkatinizin dağılmasını engelleyen şeyleri uzaklaştırmak mümkün. Bunun için sizlere dikkat dağınıklığınızı azaltmaya yardımcı olacak etkili çözüm önerileri oluşturduk. Bu çözüm önerileri bir iş yaparken meydana gelen dikkat dağınıklığınızı olabildiğince azaltmaya yardımcı olacak. Keyifli okumalar!

1. Her Gün Kendinize 3 Ana Hedef Belirleyin

Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

Uyumadan önce yarın için yapmanız gereken işleri düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sabah uyandığınızda bu işlerin ne olduğunu unutabilirsiniz. Daha güne başlamadan motivasyonunuz düşebilir ve dikkatiniz dağılabilir. Bunu önlemek için her gün yapacağınız işler veya etkinliklerle ilgili önemli 3 ana hedef belirleyebilirsiniz. Bu hedefleri yapışkanlı not kağıtlarına yazabilir ve bunları görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz. Bu sayede her sabah bu 3 ana hedefi gördüğünüzde yapacağınız işlere daha iyi odaklanırsınız. Belirlediğiniz ana hedefleri tamamladıktan sonra yapacağınız diğer etkinliklere rahatlıkla geçebilirsiniz.

2. Güne Erken Saatte Uyanarak Başlayın

Yeni bir güne erken saatte uyanarak başlamak oldukça zor gibi gözükse de dikkatinizin dağılmasını engeller. Erken uyanmak sizi her anlamda zinde tutar. Eğer yapacağınız işe odaklamak istiyorsanız her gün erken bir saatte uyanabilirsiniz. Tabi bunu alışkanlık haline getirmeniz oldukça önemli. Her gün belirlediğiniz saatte uyandığınız sürece gününüz daha verimli bir hal alacaktır. Bu sayede yapacağınız işten keyif alabilir ve işinize kolaylıkla odaklanabilirsiniz. Bu iş ister yemek yapmak olsun ister ders çalışmak olsun, önemli olan güne iyi bir konsantrasyon ile başlayabilmenizdir.

3. Dikkat Dağıtıcılarınızı Durdurun

Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

Yapılan bir çalışmaya göre uyandığımızda gün içinde yapacağımız işler dışındaki her şeyi düşünüyoruz. Yani bir bakıma zihnimiz, yapılacak işlere odaklanmaktan kaçıyor. Gününüzü verimli bir hale getirebilmek için bu kaçışa engel olabilirsiniz. Verimi arttırmanın anahtarı ise dikkatinizin hangi durumlarda dağıldığını fark etmektir. Bu durumları belirlemeniz dikkat dağınıklığınızı azaltacaktır. Örneğin, her sabah uyandığınızda sosyal medya hesaplarınızda gezinmek sizi diğer işlerinizden alıkoyuyor olabilir. Öyleyse bu duruma kısıtlama getirebilirsiniz. Gün ortasında veya gün sonunda sosyal medya hesaplarınıza bakarak dikkat dağıtıcılarınızı erteleyebilirsiniz. Böylece yapacağınız işlere dikkatinizi vermeniz kolaylaşacaktır.

4. Yeni Alışkanlıklar Edinin

Dikkat dağınıklığınızı azaltmaya yardımcı olacak çözüm önerileri olarak bir diğeri yeni alışkanlıklar edinmenizdir. Edindiğiniz yeni alışkanlıklar sayesinde bir işe odaklanabilme süreniz artacaktır. Yeni alışkanlıklarınızı kazanırken ve uygularken dikkat seviyeniz oldukça yüksek olacaktır. Örneğin, yazı yazmayı seviyorsanız günlük tutma alışkanlığı edinebilirsiniz. Yazacağınız şeyleri düşünmek ve yazıya dökmek büyük bir uğraş ister. Böylelikle dikkatinizi her gün bu yeni alışkanlığınıza odaklayarak dikkat dağınıklığınızı azaltmış olursunuz. Alışkanlığınız sayesinde yapacağınız diğer işleri de daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

5. Yapacağınız İşi Eğlenceli Hale Getirin

Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

Gün içerisinde bazı işleri yapmak zorunda kalıyor olabilirsiniz. Mecburi olan bu işler, zamanınızı sıkıcı ve verimsiz bir hale getirerek dikkat dağınıklığınızın artmasına sebep olabilir. O nedenle bu işleri daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin temizlik yapmaya mecbursanız ama sıkılıyorsanız, enerjik bir şarkı eşliğinde temizlik yapabilirsiniz. Böylece yaptığınız işleri sıkılarak değil zevk alarak yapmış olacaksınız. Aynı zamanda iyi hissetmenizi sağlayan bu durum, dikkat dağınıklığınızı azaltacak bir çözüm olabilir.

6. Kendinizi Çevrimdışı Moda Alın

Psikolog Donald Broadbent’e göre zihin, tek seferde pek çok kanalı alabilen bir radyo gibidir. Çevrenizdeki sesleri, ışıkları, görselleri ve daha pek çok şeyi algılayabilirsiniz. Ancak bunların hepsine birden dikkatinizi vermeniz mümkün değildir. Bazı psikolojik yaklaşımlara göre tüm dikkatinizi aynı anda birden fazla konuya veremezsiniz. Ortamda birden fazla ses varsa dikkatiniz ancak birini seçer. Dikkatinizi dağıtan bunca şeye karşın planladığınız işi yüksek bir konsantrasyon ile yapmak istersiniz. O nedenle yapacağınız bir işe iyice odaklanabilmeniz için kendinizi bir süreliğine çevrimdışı moda alabilirsiniz. Yani bu bir nevi kendinizi çevreye karşı sessize almanız demek oluyor. Çevrenizde dikkatinizi dağıtan her şeyi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, telefonunuzu sessize alarak gelen bildirimleri kapatabilirsiniz. Bunun dışında dikkatinizi dağıtan her ne varsa gözünüzün önünden kaldırmak iyi bir çözüm olacaktır.

7. Arka Plan Müziği Ayarlayın

Araştırmalara göre düşük tonlardaki müziklerin bir konuya dikkati toplamak üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu müzikler daha çok arka planda çalan türde olanlardır. Özellikle gürültülü bir ortamda yer alıyorsanız arka plana uygun müzikler açarak işinize odaklanabilirsiniz. Müziğin ritmine uyum sağlayarak dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz. Örneğin okuduğunuz kitaba odaklanamıyorsanız arka plan müziği ayarlayarak dikkatinizi kitaba verebilirsiniz. Bu sayede ortamdaki gürültüden dolayı oluşan dikkat dağınıklığı ortadan kalkacak. Böylelikle dikkatiniz bölünmeden kitabınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

8. Düzenli Olarak Kitap Okuyun

Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

Kitap okumak, zihinsel sağlığınız açısından oldukça faydalı bir aktivitedir. Beyninizdeki bağlantıları geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda odaklanmayı ve konsantrasyonu da arttırır. Herhangi bir konuya odaklanmakta zorlanıyorsanız, kitap okuyarak dikkat sürenizi arttırabilirsiniz. Bir kitap okuduğunuzda, tüm dikkatiniz hikayeye odaklanır. Aynı zamanda belirli bir konuyu daha iyi anlarsınız. Gün içerisinde sıkça dikkatiniz dağılıyorsa sevdiğiniz türde kitapları okumak harika bir çözüm olabilir. Bunun için günde ne kadar sürede kitap okuyacağınızı belirleyebilirsiniz. Ardından bunu her gün uygulayarak alışkanlık haline getirebilirsiniz. Okuduğunuz kitaplara düzenli olarak dikkatinizi verdiğiniz için dikkat dağınıklığınızı azaltacaktır.

9. Kendinizi Ödüllendirin

Dikkat dağınıklığını azaltan faktörlerden bir tanesi de kendinizi ödüllendirmektir. Çünkü ödül sayesinde beyniniz, size iyi hissetmenizi sağlayan dopamin adlı nörotransmitteri salgılıyor. Örneğin, bir pizza yemenin size iyi hissettirdiğini hatırlarsanız büyük olasılıkla tekrar yiyeceksinizdir. Beynimiz ödüle ulaşmak için verilen görevi tamamlamaya odaklanır. Yani ödül, yapacağınız işe daha çok odaklanmanıza katkı sağlar. Kendiniz için yapacağınız işin sonunda ulaşacağınız bir ödül belirleyebilirsiniz. Ödülünüz arkadaşınızla sohbet etmek veya sevdiğiniz yiyecekleri atıştırmak olabilir. Bu ödüle ulaşabilmek için işinize dört bir elle sarılmak isteyebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız işten keyif alabilir ve dikkatinizi işe verebilirsiniz.

10. Sevdiğiniz Etkinlikleri Yapın

Sevdiğiniz etkinlikleri yaparak dikkat dağınıklığınızı azaltmak sizin elinizde. Bunlar spor yapmak veya resim çizmek olabilir. Gün içerisinde sevdiğiniz etkinliği yapmanız beraberinde bir işe odaklanma sürenizi de arttıracaktır. Bu sayede pek de hoşlanmadığınız işleri bile dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz. Bir etkinliği severek yapmanız, dikkatinizi tümüyle ona vermeniz demektir. Böylece sevdiğiniz etkinlikleri yapmayı seçerseniz başka bir şeye odaklanmaya gerek bile duymazsınız. Odağınız sevdiğiniz etkinliklerde olacağı için dikkat dağınıklığınız ortadan kalkabilir.

11. Uyku Kalitenizi Arttırın

Sağlıklı bir yetişkinin günde 7-9 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır. Eğer 7 saatten daha az bir süre uyuyorsanız dikkatinizi bir konuya vermekte zorlanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku, bir konuya odaklanmayı önemli derecede azaltmaktadır. Yeterince uyumamak, gün içerisinde meydana gelen dikkat dağınıklıklarını da beraberinde getirir. Kendinize kaliteli bir uyku düzeni oluşturarak dikkat dağınıklığınızı azaltabilirsiniz. Kaliteli bir uyku ile vücudunuz ve beyniniz tümüyle dinlenmiş olur. Bu sayede herhangi bir konuya daha rahat odaklanabilir hale gelirsiniz.

12. Kısa Bir Meditasyon Yapın

Zihniniz düşüncelerinizi dağıtmaya izin verebilir. Bir şeyler düşünürken odağınızı kaybederek başka yerlere dalıp gidebilirsiniz. Ancak bu dalıp gitmelere engel olursanız dikkat dağınıklığınız da ortadan kalkabilir. Bunun için meditasyon çok iyi bir fikir olabilir. Meditasyon yapmak, anda kalmanızı sağlar ve uzun süre odaklanabilme becerinizi olumlu yönde etkiler. Kısa bir meditasyon yapmanız bile dikkatinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Başlamak için sessiz bir ortamda rahat bir konum alarak oturabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp yavaşça 34’a kadar sayabilirsiniz. Başlarda bu durum size zor gelebilir çünkü o anda aklınızdan geçen düşünceleri durduramayabilirsiniz. İkinci kez 34’e kadar saydığınızda sadece bulunduğunuz ana dikkatinizi vereceksiniz. Yaptığınız meditasyon sayesinde herhangi bir işe odaklanma süreniz de artacaktır.

13. Dengeli ve Sağlıklı Beslenin

Dikkat Dağınıklığınızı Azaltmaya Yardımcı Olacak Çözüm Önerileri

Yapılan araştırmalara göre, dikkat dağınıklığının en yaygın sebeplerinden biri yanlış beslenmedir. Paketlenmiş hazır gıdalar tüketmeniz, herhangi bir konuya odaklanmanızı zorlaştırabilir. Bazı hazır gıdalar, dikkat eksikliğine yol açabilen maddeler içerebilir. Bu nedenle, taze sebze-meyve ve protein kaynaklı besinler tüketmeniz dikkat dağınıklığınızı azaltabilir. Sağlıklı gıdalarla beslenmenin yanı sıra dengeli beslenmek de odaklanmayı arttıran faktörlerden biridir. Beslenme düzeninizi dengeli bir hale getirirseniz yapacağınız işe daha kolay odaklanabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!