Derin Bilgilerin Sadece Ehil Olanlara Öğretildiği: Ezoterizm

2 dk okuma süresi


6
20 Paylaşım, 6 puan

İnsanı diğer varlıklardan ayıran özelliklerinden akıl ve neden sonuç ilişkisi kurmak, onu birçok bilgiyi araştırmaya yöneltmiştir. Öğrendikçe ve öğrettikçe daha da büyük bir bilgi açlığı doğmuştur. Birçok filozof, bilim adamı, matematikçi, aydın ve araştırmacının ortaya çıkması ve bilginin aktarılması ihtiyacı ezoterizmi doğurmuş olsa gerek. Derin bilgilerin sadece ehil olanlara öğretildiği ezoterizm hakkındaki açıklamaları sizin için derledik. Hadi başlayalım!

1. Ezoterizm

Derin Bilgilerin Sadece Ehil Olanlara Öğretildiği: Ezoterizm

Ezoterizm, bazı topluluklar içinde herkesin erişemediği ve herkesin öğrenmesine layık görülmeyen bilgilerin seçilmiş kişilere aktarılmasıdır. Ezoterizm belli bir topluluk ya da din değil bilgi aktarımının uygulanma şeklidir. Antik çağlarda bilgi ve araştırmanın arttığı zamandan günümüze kadar pek çok topluluk içinde uygulanmıştır. Türkçedeki içrek sözcüğü ile eş değer olan ezoterik bilgiler, adı üstünde içeride kalan bilgi anlamına gelmektedir. Bilgiye sahip olan üstadlar tarafından bu öğretileri kavrayabilecek kişiler seçilir ve bu kişiler yüksek bilgilerin en derin sırlarına kadar öğrenebilirler. Egzoterizm ya da ekzoterizm ise tam tersi bilgilerin herkese açıklanmasıdır.

2. Ezoterizm Tarihi

Pisagor’un kendi kurduğu okulda da ezoterizm uygulanırdı. Buna Pisagorculuk ya da Pisagor kardeşliği denirdi. Derin bilgilerin okulun kendi içinde sadece ehil olanlara öğretildiği sistem olan ezoterizm ilk burada kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Kurallardan en büyüğü de öğretileri dışarı sızdırmamaktı ve cezası da ölüme varacak derecede büyüktü. Bu topluluk yönetimi ele alacak kadar büyümüştü. Dışarıda kalarak bu bilgilere erişemeyenlerin isyan başlatmaları ile okul dağıldı. Ayrıca Aristoteles de eğitimlerini ezoterik ve egzoterik olarak iki farklı şekilde vermekteydi.

3. İnisiyasyon

Derin Bilgilerin Sadece Ehil Olanlara Öğretildiği: Ezoterizm

İnisiyasyon, ezoterik öğretilere erişmek için uygulanan yöntemdir. Artık halk değil yüksek bir rütbeye geçmiş olunur. Çoğunlukla bu geçişlerle inisiye olmak ritüel, ayin gibi törenlerle yapılır. Bu törenlerde edinilen bilgileri halka yaymayacağına dair yemin edilir. Biçim olarak dini törenlere ya da gizli ayinlere benzediğinden, ezoterizm terimi dini gruplarla özdeşleştirilmiştir. Gelenekselci ve sıkı bir biçimde kurallara uyulması ile de dini örgütlere benzemektedir. Ezoterizmde hiyerarşik bir yapı uygulanır. İnisiyasyon bu yapının tepesine ulaşmadaki yoldur. Bu yolda çeşitli sınavların sonunda kişi ruhen bir bilgi aydınlanması ile inisiyasyon sisteminde ilerler.

4. Semboller

Ezoterik öğretiler çoğunlukla sözlü ya da semboller ve şifrelerle aktarılır. Yanlış anlaşılmasını, bozulmasını, kötüye kullanılmasını veya kaybolmasını önlemek amacıyla sembolleştirme yoluna başvurulmuştur. Ezoterizm kendi içinde sadece ehil olanlara öğretildiği önemli, derin bilgilerin aktarılmasını dışarı sızmayacak şekilde güvenli hale getirmiştir. Üçgen, kare, daire ve çizgiler gibi şekillerden oluşan bir sembol sistemi gelişmiştir. Nazar, göz simgesi, yin-yang, el sembolü, mısır hiyeroglifleri gibi sembollerde eski kültürel öğretilerden aktarılmıştır.

5. Ezoterik Topluluklar

Derin Bilgilerin Sadece Ehil Olanlara Öğretildiği: Ezoterizm

Felsefe tarihinde de çok fazla yere sahip olan eski Yunan’da ezoterizmin uygulanmasının başlamasıyla diğer topluluklarla devam etmiştir. Eski şamanlar ve simyacılar arasında da rastlanmıştır. Kendi aralarında gizli sembollerle anlaşan ve üzerine birçok teori bulunan, araştırmalar yapılan bu toplulukların bazılarının günümüzde de devam ettiği düşünülüyor. Bunlardan bazıları ise mason toplulukları, klan örgütleri, illüminati örgütü, şövalye grupları, ve haşhaşilerdir. Çoğunun amacı ise güç, mevki sahibi olma, yeni dünya düzeni ile dünyaya ekonomi ve siyasi açıdan hakim olma olarak bilinmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!