dergiCE 19 Mayıs Özel: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

4 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak 4 yıl sürecek olan Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı gün. Bugün 19 Mayıs! Türkiye Cumhuriyeti tarihinde dönüm noktalarından birisi sayılabilecek çok önemli bir diğer gün. Biz de dergiCE ekibi olarak sizler için 19 Mayıs gününe özel Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tarihi önemini araştırdık, maddeler halinde değerli bilgiler hazırladık. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

1. Bağımsızlık Hikayesinin Başladığı Gün

dergiCE 19 Mayıs Özel: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Mondros Mütarekesi’nin ardından 1918’de ülkemizin farklı bölgeleri düşmanlar tarafından işgale uğramış durumdaydı. Ancak düşman kuvvetleri Anadolu topraklarına henüz girememişti. Bu işgallere karşı halkımız milli mücadeleye kararlılıkla direnmeye çalışmaktaydı. 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa, bölgeyi koruması için Samsun’a gönderilmişti. Bandırma vapuru ile 16 Mayıs 1919’da Samsun’a doğru hareket etti. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ulaşarak tamamen bağımsız bir Türkiye için Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’da başlatmış olduğu Kurtuluş mücadelesini başlattı. 30 Ağustos 1922 yılına kadar sürecek Kurtuluş Mücadelesi ise büyük bir zaferle sonuçlanmıştı.

2. 19 Mayıs’ın Tarihçesi

19 Mayıs 1919 tarihi Mustafa Kemal Paşa için büyük önem taşımaktaydı. Kendisi bugünü Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına kavuşması olarak benimsemişti. Hatta kendisine doğum tarihini soranlara hep 19 Mayıs 1919 cevabını verirdi. Bu özel gün, ilk kez 1926’da Kurtuluş Mücadelesi için ayak bastığı Samsun ilinde Gazi Günü olarak kutlanmıştır. 24 Mayıs 1935 günü resmiyet kazanarak “Atatürk Günü” şeklinde kutlanmaya başladı. Ancak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devamlı olarak hatırlanması adına Türkiye Cumhuriyeti tarafından ismi 1981’de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı şeklinde değiştirildi.

3. 19 Mayıs 1919’un Önemi

dergiCE 19 Mayıs Özel Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gönderilmesinin asıl sebebi, bölgede nükseden güvensizlik ve tedbirsizlik gerekçelerini yerinde gözlemleyerek önlemler almaktı. Mustafa Kemal Paşa ise ulusal egemenliğin tamamen bağımsız ve şartsız halkın elinde bulunabilmesi için yeni bir Türk devleti kurmakla mümkün olacağına inanıyordu. İşte Atatürk’ün attığı adımlarla başlayan 19 Mayıs 1919 günü, aslında Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen kurtuluş sürecinin başlangıcıydı. Mustafa Kemal Paşanın başarıları ülkeye yayılarak Samsun’a çıkışının ardından bir milletin direncini arttırdı. Samsun’un ardından Amasya Genelgesi’ni yayınlayarak, sırasıyla Erzurum ve Sivas’a da gitmiş, Türk Milleti’nin düşmanlara karşı bağımsızlık ve bütünlüğünü sağlayacağı 4 yıl sürecek olan Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

4. Samsun’a Vardıktan Sonra

dergiCE 19 Mayıs Özel Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs, bizim için önemli bir dönemi ifade eden tüm ulusumuzun bağımsızlık mücadelesinin başlatıldığı bir başlangıçtır. İtilaf Devletleri’nin işgallerine karşılık “Ya İstiklal Ya Ölüm” ilkesiyle Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gündür. Şanlı milletimiz yaşlısı, genci, kadını, erkeği ve çocuğu ile mücadeleye katıldı. Mustafa Kemal Paşanın milli birlik ve beraberliği gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk milletimizin motivasyonunu fazlasıyla arttırdı. Ardından Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Anadolu’nun tarih sahnesinde yeniden tam bağımsızlığını elde etmek adına emin adımlarla çıktığı yolda zaferle kazandığı günlerin miladıdır. Atatürk ise bu özel günü Türk gençliğine armağan etmiştir.

5. 19 Mayıs Kutlamaları

dergiCE 19 Mayıs Özel: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs, her yıl Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak da coşkularla kutlanmakta. Ülkemizin gençleri stadyumlarda birbirinden renkli 19 Mayıs etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Bu önemli tarihin heyecanını yansıtmak için 19 Mayıs şiirleri okunmakta. Türkiye bağımsızlığını muhafaza ettiğini göstermek adına Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda kararlılıkla ilerlemeye devam etmektedir. Birçok milli bayramımız gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da Cumhuriyetin ilanından sonra kutlanmaya başlanan bir bayramdır. Her yıl 19 Mayıs günü Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından resmi bayram olarak coşkuyla kutlanmaktadır.

6. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Adını Alması

dergiCE 19 Mayıs Özel Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

İlk defa 1926 yılında Gazi Günü olarak Samsun’da kutlanmış, ardından 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Fenerbahçe Stadyumunda kutlanan 19 Mayıs günü, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’lı yüzlerce sporcunun katılımıyla beraber spor günü haline gelmişti. Bu kutlamalar sonrası gerçekleştirilen Spor Kongresi’nde Beşiktaş’ın kurucularından Ahmet Fetgeri Aşeni, bugünün tüm gençlik tarafından minnetle hatırlanması adına 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl etkinlikler yapılmasını teklif eder. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve 20 Haziran 1938’de Atatürk’ün de onayıyla kanunlaşmıştır. Gençlik ve Spor Bayramı adıysa, 12 Eylül Darbesinin ardından Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirilmiştir.

7. Samsun Gazi Müzesi

dergiCE 19 Mayıs Özel: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Samsun Gazi Müzesi, 1902’de Jean I. Mantika tarafından 509 metre karelik bir alanda zemininde 4 mağazası olan bir Otel işletmesi olarak inşa edilmişti. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 günü sabah 08:00′de Samsun’da karaya bastıktan sonra ilk burada konaklamıştır.  9. Ordu Müfettişi olarak beraberinde gittiği arkadaşlarının bir bölümü şimdiki Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu yerdeki Karadeniz Oteli’nde kalmışlardır. 1968’den bu yana ziyaretçilerinin ağırlandığı Samsun Gazi Müzesi, taş yapısıyla dikkat çekmekte ve içinde Atatürk’e ait eserler sergilemektedir. Atatürk’ün yer aldığı fotoğraflar, ona ait eşyalar ve onu anlatan kitaplar sergilenen eserler arasında bulunmakta. Online müzeyi ücretsiz ziyaret etmek isteyenler tıklayabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!