Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

4 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Dans ve müziğin beynimizde oluşturduğu etkiler bazı kutsal din ve inanışlardan tutun da tarih öncesi yaşamdan beri insanoğlunun üzerinde düşündüğü ve inandığı bir olgu. Bilim insanlarının yaptıkları son araştırmaları derlediğimiz yazımızda ilginç bilgilere rastladık ve dergiCE ekibi olarak sizler için bu hafta müzik ve dansın insan üzerindeki bilinmeyen etkilerini liste olarak hazırladık. Gelin hep beraber listemize göz atalım.

1. Müziği Öğrenme Hafızayı Güçlendirir

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

Bütün algılardaki ilginç gerçek, ilgili sürecin duyusal bilgiyi daima nesnelere  dönüştürüyor  olmasıdır. Uzaktan gelen sirene benzer ses, beynimizde yaklaşan bir cankurtaran olarak işitilir.Algılama veya idrak etme, beynin öğrenilmiş anlamlı kalıplar içinde enformasyonu süzgeçten geçirerek anlamlandırmasıyla ilgilidir. Algılamada kalıplar oluşturma, organize etme, yorumlama ve seçme dönemi vardır. Bir araştırmanın sonucuna göre çocuklar müzik eşliğinde ders çalıştığı zaman daha fazla öğrendiği sonucuna ulaşılmıştır.

2. Dans Etmek Bedeninizi Şekle Sokar

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

 1. Latin Danslar: Latin vücudunuzu güçlendirir ve kaslarınızı geliştirir.
 2. Flamenko: Sırt, kol ve bacak kaslarının daha esnek ve güçlü olmasını sağlar. Dans etmenin faydaları vücudunuzun tamamında görülür.
 3. Samba: Ayak ve bacak kaslarınızı geliştirir. Dansın yararları bedeninizi şekle sokar.
 4. Bale: Duruşunuzu düzeltir, kaslarınızı güçlendirir, bedeninizi tanımanızı sağlar. Dans etme sayesinde daha dik bir duruşunuz olur.
 5. Oryantal:  Bel ve karın kaslarınızı çalıştırır, kollarınızı kuvvetlendirir. Dansın faydası olarak kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

3. Müzik Stresle İlgili Hormonları Düzenler

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

Müzik kişiye ve türüne göre kimi zaman stres yaratabilir, kimi zaman da rahatlamak için bir araçtır, dergiCE ekibi olarak sizler için Türk müziğindeki bazı makamların insan beynine etkilerini  hazırladık.

 1. İsfahan Makamı: Zihin açıklığı, zekayı açma ve hatıraları tazeleme özelliği vardır.
 2. Zîrefgent Makamı: Eklem, sırt ağrısı ve kulunç tedavisinde faydalıdır.
 3. Rehavî Makamı: Baş ağrısına ve hafakana devadır.
 4. Büzürk Makamı: Ateşli hastalıklara iyi gelir, kötü düşünceleri uzaklaştırır, fikri yönlendirir.
 5. Zengûle Makamı: Kalp hastalıklarının devasıdır.
 6. Hicaz Makamı: Cinsel gücü arttırır.
 7. Buselik Makamı: Kulunç ve bel ağrılarının ilacıdır.
 8. Uşşak Makamı: Kalp, karaciğer ve mide hastalıklarına faydalıdır.

4. Dans İçsel Bütünlüğü Sağlar

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

Dans etmek,  iç benliğimizle bağlantı kurmamızı sağlar. Dans sayesinde, farkında olmadığımız duygularımızı ifade edebiliriz. Bizi taşıdığımız ağırlıklardan kurtarır dans etmek. Bize kendimizi farklı bir dilde tanıma fırsatı ve imkanını verir.Bununla birlikte, dans etmek sadece kendimiz ile bağ kurmamızı sağlamakla kalmaz. Dansın sosyal bir yönü de vardır bize başka insanları tanıma şansı verir. Dans etmek, her yaştan insanı bir araya getirir ve ortak bir dille her kültürden insana katkı sağlar. Her şeyden önce, farklı zevk ve kişilikleri olan insanları müzik ve ritimle birleştirerek bir araya getirir ve birbirlerini tanımalarını sağlar. Dans ve müziğin beynimizde oluşturduğu etkiler özellikle doğu vatandaşları tarafından çok iyi bilinmekte. Örneğin Hindistan, dans ve müziği yaşam merkezlerine koyup, ibadetlerini dahi bu şekilde gerçekleştirmekte.

5. Müzik Hoş Deneyimleri Ve Anıları Uyandırır

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

Türk Müziği makamlarının insan beynine olan etkileri Farabi’ye göre sınıflandırılmıştır:

 1. Rast makamı: İnsana neşe verir.
 2. Rehavi makamı: İnsana sonsuzluk düşüncesi verir.
 3. Kuçek makamı: İnsana hüzün verir.
 4. Büzürk makamı: İnsana korku verir.
 5. Isfahan makamı: İnsana  güven hissi verir.
 6. Neva makamı: ferahlık verir.
 7. Uşşak makamı: gülme hissi verir.
 8. Zirgüle makamı: uyku verir.
 9. Saba makamı: cesaret verir.
 10. Buselik makamı: kuvvet verir.
 11. Hüseyni makamı:  rahatlık verir.
 12. Hicaz makamı: alçak gönüllülük verir.

6. Dans Sizi Daha Sağlıklı Ve Öz Güvenli Yapar

Dans ve Müziğin Beynimizde Oluşturduğu Etkiler

Dans ettiğinizde, zihin bütün sorunları unutup,harekete odaklanmakta özgürdür. Ayrıca dans; stresi azaltıp, mutluluk hissini arttıran kimyasallar olarak bilinen; dopamin, serotonin maddelerinin salgılanmasını sağlar. Birçok araştırma, dans etmenin sırt ağrısı, baş ağrısı gibi fiziksel ağrıları hafifletmekte faydalı olabileceğini desteklemektedir. Ayrıca bazı depresyon belirtilerini de azaltmaktadır.

7. Müzik Kalp Atışı Tansiyon Ve Nabzı Etkiler

Bilim adamları, iyi müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve bu sayede bizi daha sağlıklı hale getirdiğini kanıtladılar. Mozart’ın soneleri çalarken ineklerin daha fazla süt vermesinin bir nedeni var. Ve arka planda müzik olduğunda bitkilerin daha fazla gelişmesi de tesadüf değil. Önemli olan herhangi bir durumda bize fayda sağlayabilecek ritmi bulmaktır.

8. Dans Hafızanızı Güçlendirir

Beynin daha hızlı çalışmasını sağlayan dans, Alzheimer gibi hafıza problemine neden olan bir hastalığa karşı mükemmel şekilde savaşıyor. Beyne komut vermeyi ve hızlı hareket etmeyi gerektiren danslar ile bu hastalığa yakalananların evrelerinde gecikme sağlanabiliyor. Dansın yararları arasındaki bu durum özellikle Alzheimer ile savaşanlara fayda sağlıyor.

9. Müzik Beyin Dalgalarımızın Hızını Değiştirir

Öte yandan, müzik notaları bizi rahatlatabilir de. Bu daha düzenli, yavaş ritmler ve daha düşük sesle elde edilir. Bazı klasik veya enstrümantal müzik parçaları ve hatta ışık  rahatlatmaya yardımcı olabilir.Gergin bir müzik otobüs de müzik dinlerken aniden panik atak geçirmenizi sebep olabilir,bu tarz bir olay başınıza geldiği zaman o an dinlediğiniz müziği değiştirip daha sakin bir müziğe geçmek beyninizin ritmini yavaşlatarak sizi sakinleştirecektir. Özellikle psikologlar, müziğin beyin üzerindeki etkilerini kullanarak, hastalarına müzikli terapi uygulamaları yapıyor ve ruhsal sağlık dengelerini düzenlemeye çalışıyorlar.

10. Dans Mutluluk Hormonu Salgılatır

Dans ederken insan beyni trans haline geçiyor. Beynin mutlu olmasından sorumlu dopamin, serotonin gibi hormonların salgılanmasını sağlıyor. Bu nedenle depresyon, stres gibi bu hormonların eksikliğinden kaynaklanan psikolojik hastalıklara da iyi geliyor. Dans etmek toplu bir eylem olduğundan yalnızlık hissinin ve depresyonun önüne geçiyor ve insanları daha neşeli, sosyal insanlar haline getiriyor. Kısaca dans ve müziğin beynimizde oluşturduğu etkiler sağlıklı bir yaşamın en iyi anahtarı!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak