Dünyanın Her Yanına Yayılmış En Popüler Dans Türleri

2 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Dünyanın her yerinde insanlar hikayelerini anlatmak, eğlenmek ve eğlendirmek için ritüellere başvurmuş. Dansta bu ritüellerden biridir. Her dansın ayrı ayrı figürleri ve farklı hareketleri vardır. Dik duruşları ve soğuğu ısıtan enerjilerinden tutun sıcağı serinleten neşesine kadar heyecan veren bir sanattır. Biz de sizler için tek ya da partnerinizle eğlenebileceğiniz, dünyanın her yanına yayılmış olan en popüler dans türleri listesini hazırladık.

1. Flamenko – İspanya

dünyanın en popüler dans türleri

Flamenko için başkaldırı dansı desek yanlış olmaz. İspanyol gitarından çıkan her ritim dansçının yankısıyla görsel hale geliyor. Alkışlar, gittikçe artan ritim ve tutkunun dansı. İspanya turizmine katkı sağlayan ve dünyanın en popüler dans türleri arasında olan flamenkoyu izlemek için dünyanın dört bir yanından gelen misafirlere; festival ve konserlerde görsel bir şölen yaşatılıyor.

2. Bale – İtalya

dünyanın en popüler dans türleri

İtalyanca’da dans anlamına gelen bale, ilk olarak Rönesans Dönemi’nde karşımıza çıkıyor. 18. yüzyılda Rusya’ya da yayıldı. Bir balet veya balerin olabilmek için yoğun bir çaba ve disiplin gerekli. Küçük yaşta başlanması gereken danslardan biri olarak görülen bale için geç kalmış sayılmazsınız. Yetişkinler için bale dersleri de son yıllarda popüler hale geldi.

3. Hopak – Ukrayna

dünyanın en popüler dans türleri

Zıplayarak edilen bir dans düşünün. 16. yüzyıldan beri Rus ve Ukraynalıların kalbini ısıtan hopak, eskiden sadece erkeklere özgü bir dans iken günümüzde ülkelerine özgü kıyafetleriyle kadınlar da bu dansa renk katmaktadır.

4. Vals – Avusturya

dünyanın en popüler dans türleri

16. yüzyıl ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde “Valto” olarak doğan Vals,19.yüzyılda Avusturya’nın Landlob der Enss bölgesinde moda oldu. Leydi ve düklerin mesafeli, senkronize dönüşleriyle kendine has bir duruş benimsedi.

5. Tarantella – İtalya

15. yüzyılda ortaya çıkan bu dansın ilginç bir hikayesi var. Bir tarantulanın ısırdığı kişi, zehrin vücuttan atılması için terlemesi gerektiğini düşünmüş ve bu şekilde Tarantella ortaya çıkmış. Hikayenin doğruluğu tartışılır ama İtalya kültüründe iyi bir yere sahip olan bu dansın isminin Taranto şehrinden gelmesi daha olası gibi.

6. Ejderha Dansı – Çin

Genellikle şenlik, geleneksel, birbirinden farklı festivaller ve kutlamalarda sergilenen bu dansta, dansçılar ejderha maketini ellerinde tuttukları sopalarla taşır. Sibai, gong ve davul gibi müzik aletleriyle dansın canlılığı sağlanır.

7. Hula – Hawaii

İki türü bulunan Hula dansı, ilahi ve geleneksel enstrümanlarla yapıldığında “kahiko” adını alırken şarkı ve gitarla eşlik edildiğinde “avana” ismini alıyor. Dansı öğrenmek için özel okullar bulunmakta bu okullara “halau” öğretmenlere ise “kumu hula” denilmekte.

8. Capoeira – Brezilya

Spor, savaş ve müziğin bir arada olduğu bu farklı dans türünü 16. yüzyılda Brezilya’daki, Afrikalı köleler kendilerini savunmak için geliştirmişlerdir. Özgürlüğe ulaşmak için kullanılan bu yol popülerliğini pek çok alanda kendini göstererek korurken, dünyanın en popüler dans türleri arasına girmeyi de başarmıştır.

9. Çarliston – Amerika

Dansın ismi Amerika’daki Charleston bölgesinden ve Afroamerikalılardan gelmektedir. 1920’lerden beri varlığını sürdüren bu dans hem bireysel hem kalabalık gruplar halinde hem de eşli bir şekilde uygulanabiliyor. Caz müzikle harmanlanıp, estetikliğini korumakta ve sık sık müzik tarihinde kendini hatırlatmaktadır.

10. Tango – Arjantin

dünyanın en popüler dans türleri

Dünyanın en popüler dans türleri listemizin son maddesinde Arjantin’e gidiyoruz! Bandoneon’un sesini görselleştiren, aşk ve melankoliyi birleştiren Tango Arjantin’e özgü bir danstır. Fin, Amerikan ve Çin tangosu da mevcuttur. Ancak orijinali Arjantin tangosudur. Bu dansın ortaya çıkış öyküsünde bolca yalnızlık, acı ve dışlanmışlık duygusu hakimdir. Parislilerin bu dansı benimsemesiyle, tango; dışlanmışlığından kurtulup gösterişli salonlara taşınmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!