Damağınıza Uygun İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin Yöntemleri

7 dk okuma süresi


88
15 Paylaşım, 88 puan

Serin bir akşam gittiğiniz deniz kenarındaki bir restoranda ya da hoş bir manzaraya karşı sevdiklerinizle geçirdiğiniz güzel vakti taçlandıracak içeceklerden birisidir şarap. Gittiğiniz restoranlarda sertifikalı şarap uzmanları, şarap ile aranız olmasa ve hakkında pek bir şey bilmeseniz bile, beğenileriniz dâhilinde damak zevkinize en uygun şarabı seçmenizde size birçok olanak sağlar. Fakat her zaman böyle bir şansınız olmayabilir. Bu yüzden biz de, şarabın temel özelliklerini sıralayarak keyifle tüketebileceğiniz şarabınızı nasıl seçeceğiniz üzerinde duracağız. İşte, zevkleriniz doğrultusunda damağınıza uygun iyi bir şişe şarap seçmenin yöntemleri… Keyifli okumalar!

1. İyi Şarabın Temelleri

Damağınıza Uygun İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin Yöntemleri

İyi veya kötü şarap kavramları sübjektif olmakla beraber, her bireyin damak tadına ve de zevklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı yapılan tanımlamalar kişinin kendisine ve tat tomurcuklarına özgüdür. Tatlı, ekşi, hatta baharatlı tatları tercih etseniz dahi sevdiğiniz bir şarap bulmanız mümkündür. Her bir şarap çeşidini tanımlayan; tatlılık, asitlik, tanen, gövde, ve alkol olmak üzere 5 temel özellik bulunmaktadır ve bu temel özelikler doğru şarabı bulmanız için, bir şişe seçerken mutlaka aklınızda bulunmalıdır. Şarabın tatlılığı “tatlı”, “yarı tatlı” ve “kuru” olarak üç ana kategoriye ayrılır ve sek bir şarap tek başına tatlı olamaz. Asitliği yüksek olan şaraplar daha ekşi olurken, düşük olanlar daha zengin bir tada sahiptir. Tanenler, şarabın yapım sürecinde doğal olarak bulunduğunda veya yaşlandırma metoduyla eklendiğinde ağızda daha acı bir tat bırakır. Gövde şeklinde bahsedilen kavram şarabın ağzınızda ne kadar hafif ya da ağır hissettirdiğini ifade ederken; içeriğinde bulunan alkolün yüzdesi arttıkça damağınızı, boğazını o kadar yakacaktır.

2. Şarap Kültüründe Yeni Olmak

Nasıl yemek tercihleriniz, damak zevkiniz olgunlaşıyor ve gittikçe oturuyorsa, sevdiğiniz şaraplar da zaman içerisinde gelişecek ve değişecektir. Sonoma Eyalet Üniversitesi tarafından şarap tüketicilerinin damak tatları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, çoğu insanın öncelikle tatlı, beyaz veya pembe şarabı lezzetli bulduklarını, sonraki süreçlerde kuru kırmızılara ya da farklı aromatik tatlara sahip şaraplara olan taleplerinin arttığını gözlemlenmektedir. Bu çalışmalara katılan bireylerin %54’ü şarap içmeye başladıklarında yarı tatlı şarapları veya gül şaraplarını tercih ettiklerini belirtmiştir. Her insanın deneyimi farklı olsa da daha kuru veya yüksek tanenli şaraplar için erken davranmak şaraptan tiksinmeye sebebiyet verebilir. Bunun sebebi ise benzersiz lezzetleri ve keskin tatlarından kaynaklanan acılıkları olabilir. Bütün bu bilgileri ele alırsak şarap kültüründe yeni olanlar için tatlı, beyaz ya da gül şaraplarının seçimi daha yerinde olabilir.

3. Şarap Tüketilecek Mekân Ve Zaman

Damağınıza Uygun İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin Yöntemleri

Seçeceğiniz şarap, tadını çıkarmak ya da kalabalık bir arkadaş grubu için almak; bir yemek ile eşleştirilmesine veya bir yemek tarifinde kullanımına göre farklı amaçlara hizmet edebilir. Birbirinden ayrı bu durumlar elbette ki şarap seçiminizi de etkileyecektir. Eğer kalabalığı memnun edecek bir şey arıyorsanız ve ilk hedefiniz bir yemek ile eşleştirmek değilse, şarap seçimi öznel olduğundan dolayı bir şişe beyaz, bir şişe kırmızı şarap almak güzel bir seçenek olabilir. Belirli yemeklerle eşleştirmeyi düşünüyorsanız, tavuk ve balık gibi hafif yemeklerin yanında beyaz şarap, kuzu eti ya da sığır eti gibi ağır yemekler için kırmızı şarap seçimi genel bir kuraldır. Şarabınızı bir kokteyl ile karıştırmayı düşünüyorsanız, ince detaylar pek önemli değildir. Şarap bir tarifte kullanılacak ya da onunla bir karışım elde edilecekse, seçim tamamen sizin damak zevkinize kalmaktadır.

4. Şarap Üzerindeki Etiketler

Birçok seçenek söz konusu olduğunda göz kamaştırıcı resimler, hoş yazı tipleri ya da akıllıca tasarlanmış isimler bazen kişinin iyi bir seçenek olamayacak bir şarabı seçmesine sebep olabilir. Fakat bütün bunlara aldanarak seçim yapmak yerine öncelikle etiketi dikkatle incelemek çok önemlidir. Başta gözünüzü korkutsa da, etiketin üzerinde ne aradığınızı bilmeniz işinizi oldukça kolaylaştırabilir. İlk olarak etiketin listelediği bilgi miktarına bakarak spesifik bilgi içermeyenleri elemekle başlayabilirsiniz. Sonrasında etikette hangi bilgilere odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunlar, şaraphane adı, çeşitli üzümleri, üzümlerin toplandığı yıl, büyüdüğü bölge, şarabın alkol oranı ve tanımıdır. Bu adımdan sonra listemizin en başında bahsetmiş olduğumuz tanımlara; tatlılık, asitlik, gövde, tanen ve alkol oranına bakarak şarap açıklamalarını anlamak sizin için çok daha kolay hale gelecektir. Ayrıca şarabınızı, etiketlerde bulunması olası olan turunçgil, siyah kiraz, erik, elma, vişne gibi tanıdık tatlardan yola çıkarak da seçebilirsiniz.

5. İkinci Etiketli Şaraplar

Damağınıza Uygun İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin Yöntemleri

Üzüm bağları, üzümleri hasat ettiği zaman tamamen olgunlaşmış üzümleri ilk etiket olarak adlandırılan birincil şarap gruplarına gönderir. Bu şaraplar genellikle uzmanların övgüyle bahsettiği, sınırlı miktarlarda bulunan pahalı şaraplardır. Mükemmel şarabı arayışınız, bazı büyük üzüm bağlarını tercih etmenize sebep olabilir. Fakat yeni başlıyorsanız ve tam olarak hangi şaraptan hoşlanacağınızdan emin olamıyorsanız pahalı şaraplar sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden başlarda ikinci etiketli şarapların tercihi, sizin için iyi bir alternatif olabilir. Bir üzüm bağı şarap yapımında mükemmeli aradıkça, ilk etiketlerde kullanmış oldukları üzümlerde daha seçici hale gelir. Bu durumda tam olarak istedikleri kıvama gelmeyen üzümleri satmak için ikinci etiket adı altında bu üzümleri tüketiciye sunarlar. Şaraplar aynı üzüm bağından geldiği ve fiyatının daha altında olduğu için ikinci etiketler yeni başlayan tüketiciler için harika bir alternatiftir. Böylelikle ikinci etiketler, ileride tadacağınız pahalı şaraplar için iyi bir ön izlenim olur.

6. Yıllanmış Şaraplar

Söz konusu damağınıza uygun bir şişe şarabı en uygun biçimde seçmenin yöntemleri olduğu zaman eskinin her zaman için daha iyi ve kaliteli olduğu yaygın bir düşünce olsa da, durum böyle değildir. Bazı şarapların tadının yıllandıkça daha da güzelleşirken, farklı türlerdeki bu şaraplar bambaşka eskitme yöntemlerinden sonra mükemmel formunu alır. İdeal bir biçimde yıllandırılan şarap, geldiği bağ, içerdiği tanen, şeker ve asit miktarı başta olmak üzere çokça faktöre bağlıdır. Yıllandırma işlemi genellikle kırmızı şaraplar için çok daha önemlidir. Ancak mağazadan satın aldığınız herhangi bir şarap dilediğiniz an içilmeye hazır olacaktır. Aldığınız şarabın türüne de bağlı olarak yaşlandırılmaması gereken pek çok şarap bulunmaktadır ve satın alındıktan sonraki beş sene içinde tüketilmelidir. Bununla beraber, kırmızı şarap seçimi yaparken nasıl seçeceğinize karar veremediyseniz ve iki farklı tarih arasında kaldıysanız, bu şaraplardan daha yaşlı olanını seçmeniz iyi olacaktır.

7. Şaraplarda Fiyat Faktörü

Damağınıza Uygun İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin Yöntemleri

Damağınıza uygun, lezzetli bir tat bırakacak ve aynı zamanda fiyat olarak da karşılanabilir iyi bir şişe şarap seçmenin yöntemleri arasında bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise aralarındaki fiyat faktörüdür. Bir şarap indirimde ise bunun sebebi muhtemelen mevsiminde olmaması olmakla beraber bir süredir, satın alacağınız mağazanın deposunda durması olabilir. Bu nedenler, şarabın kalitesiz veya hoşunuza gidebilecek bir şarap türü olmadığı anlamına gelmemektedir. Hatta bu indirimler, yeni tatlar denemeniz için harika bir fırsat bile olabilmektedir! Çünkü daha pahalı şaraplar, bu kategorinin en iyisi olduğu anlamına maalesef ki gelmemektir. Satın almayı düşündüğünüz şarabı seçerken, arzu ettiğiniz lezzetler, aromalar ve özellikleri dikkatlice inceleyerek karar vermeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Fiyat faktörü ise çoğu zaman sizin için ikincil bir değerlendirme olmalıdır.

8. Vida Kapaklı Şaraplar

Damağınıza ve tercihlerinize uygun, sizin için ideal olma potansiyeline sahip iyi bir şişe şarap seçmenin yöntemleri çeşitli olduğu gibi bunlardan birisi de şarabın bulunduğu şişenin özelliklerine dikkat edilmesidir. Büyük bir topluluk arasında vida kapaklı şarap şişeleri kötü bir üne sahip olmasına rağmen, bu olgu bir şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Vida kapaklı şişeye sahip olmalarına rağmen yine de lezzetini koruyan pek çok şarap çeşidi bulunmaktadır. Bu kapak türleri tazelik ve de asitlik sebebiyle aynı yıl içerinde tüketilmesi gereken şarap türleri içindir. Yani, mantarı bulunmayan bir şarap ile ilgileniyorsanız, bir yudum alıp, denemekten çekinmeyin! Vida kapaklı şaraplar, şarap açacağı olarak kullanılan tirbuşonun unutulduğu veya getirilmediği durumlarda, dışarı çıktıktan sonra toparlanıp götürmenin çok daha zahmetsiz olduğu piknik gibi küçük organizasyonlar için tercih edilebilir.

9. Favori Şarapların Takibi

Satın alma işleminin ardından, aldığınız şarabın adını, yetiştiği bölgeyi ve tabii ki üzüm çeşidini bir kenara not ettiğinizden mutlaka emin olun. Akıllı telefonlar için tasarlanmış birçok şarap uygulaması, spesifik bir şarap hakkındaki algınızı kaydetmeniz için iyi bir fırsattır. En başta da belirttiğimiz gibi zevkinize uygun bir şarap bulmak, neyi tercih edip, neyi etmediğiniz ile ilgilidir. Bu sebeple sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleri bir yere not etmek, ileride yapacağınız şarap seçimi için inanılmaz bir kılavuzdur. Ayrıca bu notları, telefonunuzda bulundurmanız, bir sonraki alışverişinizde de yanınızda bulunacağı anlamına gelmektedir. Satın aldığınız şarabı ister beğenin, ister beğenmeyin bu listeyi tutmak, ileride çok daha iyi tercihlerde bulunmanızı sağlayarak, sizi şarap gurmesi olma yolunda sağlam adımlar atmanıza olanak sağlar. Yakın zaman içinde zevklerinizin ne yönde olduğu konusunda kesin bir kanıya sahip olacaksınız ve iyi bir şarap seçmek sizin için çocuk oyuncağı olacak!

10. Şarapta Farklı Üzüm Çeşitleri

Damak tadınıza en uygun kaliteli şarabı seçme yolunda, şarap zevklerinizin takibinde kullandığınız notlar ne kadar sevdiğiniz şarap türleri hakkında size daha fazla bilgi vermede, önemli bir yol oynayacak olsa da, arada farklı tatları deneyimlemek oldukça önemlidir. Ne kadar fazla şarap denerseniz, zevkleriniz o kadar yön değiştirir ve aynı zamanda daha da sağlamlaşır. Eğer farklı üzüm çeşitleri kullanılarak yapılan şaraplara şans vermezseniz, sevebileceğiniz farklı tatları kaçırmış olma ihtimaliniz gittikçe yükselir. Bu verilen şans sevdiğiniz, favori şaraplarla yeni denediğiniz lezzetler arasında benzer ve farklı olabilecek yönleri rahatlıkla görmenizi ve karşılaştırmanızı sağlarken, sizlere farklı deneyimler yaşatmış olur. Bununla birlikte yeni şarap deneyimleri için özel olarak oluşturulan ve internetten kolayca erişebileceğiniz kılavuzlar bu yolda sizler için iyi bir yardımcı olabilir.

 

 

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!