Dahi Yönetmen Alfred Hitchcock’un İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

7 dk okuma süresi


8
14 Paylaşım, 8 puan

Asıl adı Alfred Joseph Hitchcock olan yönetmen, 1899 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden sayılan Hitchcock mühendislik üzerine eğitim almış, daha sonra sinema sektörüne yönelmiştir. 1921-1976 yılları arasında oldukça aktif olan Hitchcock, 50’den fazla filme imza atmıştır. Alfred Hitchcock’un imzasını taşıyan filmlerin hala sinema tarihindeki en iyi filmler olarak gösterilmesinin sebebi Hitchcock’un muhteşem bir yönetmen olmasının yanında kıvrak zekaya sahip bir dahi olmasıdır. Sizleri unutulmaz yönetmen Hitchcock’un başarılı fimleri ile başbaşa bırakıyoruz. Keyifli okumalar!

1. The Lodger

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Hitchcock hissini ilk defa izleyiciye veren, The Lodger; 1927 yılında çekilmiş unutulmaz bir eserdir. Asıl adı; The Lodger: A Story of the London Fog olan film, Hitchcock’un ikinci filmidir. Sessiz ve siyah-beyaz olan film, Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak bilinir. Dilimize Kiracı: Sisli Bir Londra Hikayesi olarak çevrilen filmde, Alfred Hitchcock ilk kez kendi bedenini göstermiştir. Efemine bir kiracı ve ev sahibinin olaylarını konu alan film, dönemin şartlarında eşcinselliğe de gönderme yapmıştır.

2. Blackmail

1929 yılında çekilen Blackmail, Türkçe’ye Şantaj olarak çevrilmiştir. Scotland Yard’da görev yapan bir dedektif ve sevgilisinin bir kafede tartışmasıyla başlayan film, polisiye ve gerilim türünde unutulmaz bir eserdir. Film, aynı ismi taşıyan 1928 yılında oynanan oyundan esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. İngiltere’de çekilen film, Hitchcock’un unutulmaz eserleri arasındadır.

3. The 39 Steps

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Hitchcock’un “yanlış adam” ekolündeki ilk filmidir. Türkçe’ye 39 Basamak olarak çevrilen film, Alfred Hithcock’un kariyerindeki rampa olarak bilinir. Aynı isimde kitabı olan film, 1935 yılında çekilmiştir. Cinayet suçundan kaçan adamı anlatan The 39 Steps, suçlanmayı izleyiciye mükemmel aktarmıştır. The 39 Steps, birçok anlamda Alfred Hitchcock’a ilham kaynağı olmuştur. Öyle ki; bu filmde yarattığı karakter analizlerini ya da teknikleri başka fimlerinde de izleyiciyle buluşturmuştur.

4. Secret Agent

İngiltere’de çekilen film, casusluk konusunu işlemektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman casusa suikast düzenlemek üzere tutulan üç ajanı konu alır. Tutulan ajanların ikisinin zamanla vicdanen duygusal bir çatışmaya girmesi filmin seyrini değiştirmiştir. Savaş döneminin zorluğunu, savaşın yarattıklarını ve insani duyguları bu filmde karma olarak görmek mümkün. Dilimize Gizli Ajan olarak çevrilen film, 1936 yılında çekilmiştir.

5. Sabotage

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Türkçe’ye Sabotaj adıyla çevrilen film, 1936 yılında ABD’de çekilmiştir. Sabotage, dahi yönetmen olarak bilinen Alfred Hitchcock’un imzasını taşıyan en başarılı ve iyi filmler arasındadır. Film, Londra’da eşi ve eşinin erkek kardeşiyle yaşayan çete üyesini anlatır. Sabotaj çetesinin başının verdiği görevle film şekil değiştirir. Hitchcock bu filminde Joseph Conrad’ın Gizli Ajan adlı kitabından esinlenmiştir.

6. The Lady Vanishes

Gizem, gerilim türünde çekilen The Lady Vanishes, Türkçe’ye Kaybolan Kadın isminde çevrilmiştir. The Lady Vanishes, 1938 yılında ABD’de çekilmiştir. Film, bir yolculukta kaybolan kadının hikayesini anlatır. Her ne kadar gizem, gelirim türünde polisiye konuları işleyen bir film olsa da, Hitchcock’un komedi vurgusu yaptığı ender eserlerindendir.

7. Rebecca

Rebecca, Daphne du Maurier’in aynı adı taşıyan romanından esinlenilerek ortaya çıkmış bir eserdir. 1940 yapımı film, ABD’de çekilmiştir. Rebecca, gizemli bir şekilde hayata gözlerini yuman Rebecca’nın ölümünün ardındaki gizem perdesini anlatır. Alfred Hitchcock’un muazzam zekasını incelikle işlediği film, En İyi Film ve En İyi Sinematografi dallarında Oscar almıştır.

8. Mr. & Mrs. Smith

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Hitchcock’un ender komedi eserlerinden biri de Mr. & Mrs. Smith adlı filmdir. 1941 yılında ABD’de çekilen film 1.4 milyon $ gişe kazanmıştır. Ann ve David Smith çiftinin hayatını romantik-komedi tadında işleyen film, Hitchcock’un yönettiği bilinen ilk komedi filmidir. 2005 yılında Doug Liman tarafından yönetilen Mr. & Mrs. Smith filmiyle çok karıştırılsa da iki filmin alakası yoktur.

9. Saboteur

Türkçe’ye Sabotör olarak çevrilen film, Hitchcock’un ABD’de çektiği beşinci filmidir. 1942 yılında çekilen Saboteur, Sabotage filmiyle karıştırılır. Ancak iki filmin konusu birbirinden bağımsızdır. Film uçak fabrikasında çalışan bir adamın fabrikada yangın çıkarmak ve bir adamı öldürmek suçuyla ettiği mücadeleyi anlatır.

10. Shadow of a Doubt

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcock'un İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Psikolojik gerilim türündeki eser, 1943 yılında ABD’de çekilen siyah-beyaz bir eserdir. Hitchcock’un sevilen filmi Shadow of a Doubt, Türkçe’ye Şüphenin Gölgesi adında çevrilmiştir. Film Kaliforniya’da ailesiyle monoton hayatından sıkılıp hayatını değiştirmeye çalışan bir genç kızı anlatır. Shadow of a Doubt En Özgün Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

11. Lifeboat

Lifeboat, Türkçe’ye Yaşamak İstiyoruz olarak çevrilmiş 1944 yapımı Alfred Hitchcock filmidir. Lifeboat, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltı tarafından batırılan bir gemiden sağ kalan insanların yaşadıklarını konu alır. Savaşın insan üzerindeki etkileri en dramatik şekilde izleyiciye aktaran film, ABD’de çekilmiştir. Lifeboat, 1 milyon $’lık gişeye sahiptir.

12. Spellbound

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

1945 yılında ABD’de çekilmiş film muhteşem bir psikolojik gerilim örneğidir. Alfred Hitchcock’un imzasını taşıyan filmler arasında olan Spellbound’un konusunu dahi yönetmen, en iyi şekilde işlemiştir. Türkçe’ye Öldüren Hatıralar olarak çevrilen Spellbound, tüm hayatını psikiyatriye adayan genç bir doktorun hayatını anlatır.

13. Notorious

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcock'un İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Film-noir türünde romantik ve dram konuları işleyen Notorious, Hitchcock’un en önemli eserleri arasındadır. Türkçe’ye Aşktan da Üstün adıyla çevrilen Notorious, 1946 yılında ABD’de çekilmiştir. Notorious, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi casusunun kızının yaşadıklarını anlatır. Nazi planlarını öğrenmek isteyen bir hükümet görevlisiyle kızın yaşadığı ihanet ve dram, savaş filmi formatında izleyiciyle buluşmuştur.

14. Rope

1948 yılında yapılan Rope, Patrick Hamilton’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. ABD’de çekilen film, Türkçe’ye Ölüm Kararı olarak çevrilmiştir. Rope, ev arkadaşı olan iki üniversite öğrencisinin kusursuz cinayetin varlığını kanıtlamak adına arkadaşlarını öldürmesini anlatır. Psikolojik gerilimin en güzel örneklerinden olan Rope, Hitchcock’un dehasını da en parlak şekilde göstermektedir.

15. Strangers on a Train

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Strangers on a Train, mutsuz evliliğinden kaçan bir adam ve nefret ettiği babasından kurtulmak isteyen bir evladın yollarının kesişmesini anlatır. Türkçe’ye Trendeki Yabancılar adıyla çevrilen film, 1951 yılında çekilmiştir. En İyi Sinematografi dalınd Oscar’a aday gösterilen Strangers on a Train, Hitchcock’un en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

16. Dial M for Murder

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcock'un İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

1954 yılında İngiltere’de çekilmiş olan Dial M for Murder, Türkçe’ye Cinayet Var olarak çevrilmiştir. Klostrofobik atmosfer vermek istenilen film tek mekanda çekilmiştir. Dial M for Murder, eşinin isteğiyle kariyerini sonlandıran bir tenisçi ve eşini anlatıyor. Uğruna kariyerini bıraktığı eşinin onu aldattığını öğrenmesi de cinayet planını kurgulamasına sebep oluyor.

17. Rear Window

Rear Window, bir fotoğrafçının ayağını kırıp zorunlu evde kalmasıyla başlar. Fotoğrafçının, bu zorunlu tatilinde arka pencereden komşularını izlemesiyle hikaye şekillenir. Türkçe’ye Arka Pencere olarak çevrilen 1954 yapımı film, Cornell Woolrich’in It Had to Be Murder adlı kısa oyunundan uyarlanmıştır. Hitchcock’un başyapıtı sayılan film, 1997 yılında kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli kabul edilmiş, ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunmaya karar verilmiştir.

18. To Catch a Thief

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Dilimize Kelepçeli Aşıklar olarak çevrilen To Catch a Thief, 1955 yılında ABD’de çekilmiştir. Türkiye’de sinema gösterimi Kelepçeli Aşıklar olsa da, bazı televiyon kanallarında ismi Hırsızlar Kralı olarak gösterilmiştir. Alfred Hitchcock’un tarzının dışında kalan film, eski bir hırsızın masumetini kanıtlamasını anlatıyor.

19. The Trouble with Harry

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcock'un İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Harry ile Derdimiz ismiyle dilimize çevrilen The Trouble with Harry, 1955 yılında Jack Trevor’ın romanından uyarlanarak beyaz perdede seyirciyle buluşmuştur. Diğer Hitchcock filmlerinden farklı olarak filmin kurgusunu Alfred Hitchcock’un hayat arkadaşı Alma Hitchcock üstlenmiştir. The Trouble with Harry, sakin bir kasabanın ilginç kahramanlarının öyküsünü ölüm soslu komedi türünde aktarır.

20. The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much, Alfred Hitchcock tarafından ilk kez 1934’te çekilmiş, 1956’da yeniden çevrimi yapılmıştır. Türkçe’ye Tehlikeli Adam adıyla çevrilen film, 1934’te İngiltere’de, 1956’da ABD’de çekilmiştir. Film, bir çiftin tatilde tanıştıkları arkadaşının gizemli bir şekilde ölümünü anlatır. Arkadaşlarının öldürülmesinin nedenini öğrenmeye çalışan çiftin yaşadıklarıyla film seyir değiştirir.

21. Vertigo

1958 yılında çekilen Vertigo, Türkçe’ye Ölüm Korkusu ismiyle geçmiştir. Konusu ve teknik çalışmaları ile Hitchcock’un en popüler eserleri arasında olan Vertigo, sinema tarihinin de en önemli yapıtlarındandır. Vertigo, çatıdan düşen arkadaşını kaybeden dedektifte yükseklik korkusu oluşmasını anlatır. Ardından bu korku vertigo hastalığına dönüşecek ve film farklı bir hal alacaktır.

22. North by Northwest

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

1959 yılında çekilen North by Northwest, dilimize Gizli Teşkilat ismiyle çevrilmiştir. North by Northwest, 1995 yılında kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli kabul edilmiş, ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunmaya karar verilmiştir. Film, New York’ta yaşayan bir reklamcının bildikleri için kaçırılmasını ve sorgulanmasını anlatır. Polisiye konuları macera türüyle birleştiren film, Hitchcock’un kült eserleri arasındadır.

23. Psycho

Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilen Psycho, dilimize Sapık adıyla çevrilmiştir. 1960 yılında ABD’de çekilen film, günümüzde de benzersiz bir eserdir. Psycho, şüpheli tavırlar iiçinde olan, polislerin ve kendi tanıdıklarının peşine düşmesinden sıyrılmaya çalışan bir kadını anlatır. Kadının geceyi otelde geçirmesi de filmin şekillendiği kısımdır.

24. The Birds

Dilimize Kuşlar adıyla çevrilen The Birds, 1963 yılında ABD’de çekilmiştir. Alfred Hitchcock gazetede gördüğü bir haberden etkilenir ve bu haberle Daphne du Maurier’in kısa öyküsünü birleştirerek ortaya bu ölümsüz eseri çıkarmıştır. The Birds, kuş satan bir dükkanda tanışan ikilinin aşkını gizem ve korku dolu bir şekilde izleyiciye aktarır.

25. Frenzy

Dahi Yönetmen Alfred Hitchcockun İmzasını Taşıyan En İyi Filmler

Türkçe’ye Cinnet isminde çevrilen Frenzy, 1972 yılında İngiltere’de çekilmiştir. Frenzy, Arthur La Bern’in Goodbye Piccadily, Farewell Leicester Square adlı romanından esinlenilerek senaryolaştırılmıştır. İzleyenlerin tüylerini diken diken eden Frenzy, kurbanlarına tecavüz edip ardından onları öldüren bir seri katili anlatmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!