Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

6 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Pek çok insan, disleksi gibi öğrenme güçlükleri ile karşı karşıya kalıyor. Kimisi erken yaşta tanışarak bununla yaşamaya alışıyor kimisi de geç yaşta fark edilen hastalığı sayesinde hayatındaki boşlukların farkına varıyor. Yine de, disleksi teşhisi konan pek çok kişi arasından şöhret olanları da var. Bu rahatsızlık servet kazanmalarına, ünlü olmalarına veya başarılara imza atmalarına engel olamamıştır. Hatta bazıları disleksiyi başarılarının arkasındaki neden olarak görüyor. Dahi hastalığı olarak anılan disleksinin etkisi altındaki başarılı ünlüler listemizi okuyarak her şeyi öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Steven Spielberg

Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

Indiana Jones, Jurassic Park ve ET gibi filmlerin efsanevi yapımcısı Steven Spielberg. Tabi bunlar yönetmenliğini yapmış olduğu muhteşem filmden birkaçıdır. 60 yaşına geldiğinde disleksi teşhisi konulmuş olmasına rağmen, Spielberg hayatı boyunca bu hastalıkla mücadele etti. İlkokulda sınıf arkadaşlarından iki yıl sonra okumayı öğrenmiş. Bu yüzden okula hayatında fazlaca zorbalığa uğramış. Okula gitmeyi ve diğer çocuklardan kaçmayı sevmediğini dile getiren Spilberg, röportajlarında ebeveynlere tavsiyelerde bulunuyor. Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere ve genç yetişkinlere; yalnız olmadıklarını, hayatlarının bir kısmında disleksi ile mücadele ederken, hayal ettiklerini ve ulaşmak istedikleri hedefleri takip etmelerini iletiyor. Disleksinin kişinin istemediği sürece engel teşkil etmeyeceğini herkese başarılarıyla da kanıtlıyor.

2. Henry Winkler

74-84 yıllarında yayınlanan Happy Days adlı dizide Fonzarelli adlı karakteri canlandıran Henry Winkler. Yağlı saçları, deri ceketi ve kot pantolonuyla Winkler, dizide geçirdiği on yıl boyunca havalı olmanın somut örneği oldu. 31 yaşında disleksi teşhisi konmuştu ama bu onu hastalık onu hiç geride bırakmadı. Aynı zamanda yazarlıkta yapan Henry, sette sürekli doğaçlama yapan biriydi. Winkler, okuma zorluğunun senaryodan çıkmasının büyük bir nedeni olduğunu kabul ediyordu. Çocukluk döneminde ebeveynlerinin psikolojik baskıları ile büyüdü. Bu yüzden disleksisi olan başka insanlar için bir aktivist olması şaşırtıcı değil. 2003 yılından bu yana, Hank Zipzer adlı 10 yaşındaki disleksi hastası kurgusal bir çocuk hakkında bir düzineden fazla kitabı yayınlandı. Kitaplar, 20 milyondan fazla sattı.

3. Cher

Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

Cher, hem şarkı söyleme hem de oyunculuk kariyeri ile tanınıyor, ancak pek çok insan hayatı boyunca disleksi ile sorunları olduğunun farkında değil. Okulda disleksi teşhisi konulmadan gittiği için, öğretmenleri denemediğini düşündü, bir röportajda “Okuldayken gerçekten zordu. Öğrendiğim hemen her şeyi dinleyerek öğrenmek zorunda kaldım. Karnelerim her zaman potansiyelimi karşılayamadığımı söylüyordu. ” Ayrıca disleksinin film senaryolarını okumayı daha da zorlaştırdığını, ancak onu yavaşlatmasına rağmen onu durdurmasına izin vermediğini de itiraf etti. Berbat bir okuyucu olmasını, senaryoları okumada zorlanmasını ve numaraları aklında tutamamasının nedenini bir anda anladı. Yine de hastalık, “En İyi Kadın Oyuncu” Akademi Ödülü ve “Mask”, “The Witches of Eastwick” ve “Moonstruck” gibi bir dizi hit filmde rol almasını engellemedi. Ayrıca 100 milyondan fazla albüm sattı.

4. Tommy Hilfiger

New York’ta doğdu, en çok kırmızı, beyaz ve mavi renkteki çalışmalarıyla tanınan Amerikalı bir moda tasarımcısıdır. Kurucusu ve başkanı olduğu şirketi 1992’de halka açılmıştır. Bu şirket 2004’te 1.8 milyar dolar değerindeydi. Ayrıca “The Cut” adında bir realite şovu yaptı ve kısa süre önce şirketini etkileyici bir şeklide 3 milyar dolara sattı. Dahi hastalığı olarak anılan disleksinin etkisi altındaki başarılı ünlüler listemizdeki kişi Tommy Hilfiger. Bu bilgiler dışında, hayatın boyunca disleksi ile mücadele ettiğini çoğu kişi bilmemektedir. Çocukluk hayatında okuma sorunları nedeniyle çevresin tarafından çoğu zeki olmadığı söylenmiş. Sonunda daha fazla zorlanmamak adına üniversiteye gitmek istememiş. Hilfiger, bir giyim tasarımcısı olarak başarısının çoğunu resmi eğitim eksikliğine bağlıyor ve bunu diğer tasarımcıların göremeyeceği şekilde görmesine izin verdiğini iddia ediyor.

5. Salma Hayek

Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

Meksika’nın Coatzacoalcos şehrinde doğdu. Bir opera şarkıcısı anne ve bir petrol şirketi yöneticisi babanın kızıdır. Salma, film yıldızlığı kariyerine geçmeden önce Meksika’da pembe dizide rol aldı. İngilizce öğrenirken hem disleksi hem de yeni bir dille mücadele etmesine rağmen, 1995’te hayatını değiştirecek rolü Robert Rodriguez’in “Desperado” filminde oynamayı başardı. Amerika’ya yerleşene kadar tek başına fazla bir şey yapmadığını belirten Hayek, trafikte oldukça zorlanmıştır. Hayatı boyunca hızlı öğrendiği için teşhiste zor koyulmuştur. Ancak senaryo okurken zorlandığını ama başkalarıyla karşılıklı sorularla da bu sorunu aşabildiğini belirtiyor. Ayrıca “From Dusk Till Dawn” da yönetmen Quentin Tarantino’nun dikkatini çekecekti. Ancak en çok bilinen rolü, sanatçı Frida Kahlo’nun hayatına dayanan ve Akademi Ödülü adaylığı elde edeceği “Frida” filminde oldu.

6. Richard Engel

Dahi hastalığı olarak anılan disleksinin etkisi altındaki başarılı ünlüler listemizde sırada Richard Engel var. Gazeteci, yazar, NBC News’in baş dış muhabiri ve Medill Gazetecilik Cesaret Madalyası’nı alan Richard Engel, Disleksi nedeniyle okul hayatı boyunca mücadele etti. Hedeflerine ulaşmak için daha çok çalışmak bir sorun olmasa da sürekli uzmanlarla çalışmak özgüveninin düşmesine neden oldu. Güven sorunları, 13 yaşında vahşi doğada bir hayatta kalma kampına katılmadan önce güvenini geri kazanmadan bir süre kenarda kalmasına neden oldu. Engel’e göre güven çok önemlidir. Başarıya ulaşıldığında, bunu güven üzerine kurma düşüncesi ile hareket ettiğini belirtiyor. Engel Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu. Kendisine başka bir dil öğrenemeyeceği söylenmesine rağmen şu anda Fransızca, Arapça’nın dört lehçesine ve İspanyolca’ya hâkim.

7. Jay Leno

Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

Leno birçok yeteneğe sahip bir adamdır. Bir komedyen, oyuncu, yazar, yapımcı, seslendirme sanatçısı ve NBC’nin The Tonight Show’un eski televizyon sunucusu. Johnny Carson gibi efsanelerin izinden giden Jay, Headlines ve Jay-walking gibi bölümlerde gösteriye yeni mizah getirdi. Kariyerine ilk olarak bir stand-up komedyeni olarak başladı. Emerson Üniversitesi’nden konuşma terapisi alanında lisans derecesi alan Leno, beşinci sınıfta kendisine C aldıran astronot John Glenn hakkındaki makalesini ve sınıf öğretmeni Bay Simon’u esprilerinde bolca kullanmıştır. Komedide başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu dürtüyü disleksisine bağlıyor. Jay Leno, disleksisini iş ahlakıyla ilişkilendirir. Herkesin yaptığını elde etmek için biraz daha zaman ayırın, aslında oldukça iyi yapabilirsiniz. Disleksiye olan bu yaklaşımı açıkça karşılığını almış görünmektedir.

8. Charles Schwab

Dahi hastalığı olarak anılan disleksinin etkisi altındaki başarılı ünlüler listemizde sırada Charles Schwab var. Teşhis edilmemiş disleksi ile mücadelesi nedeniyle Charles Schwab, Ivanhoe ve A Tale of Two Cities gibi kitapların Klasik Çizgi Roman versiyonlarını okuyarak okulunun ilk yıllarını atlattı. Schwab Stanford Üniversitesi’ne giderken başlangıçta bocalıyordu. Hem birinci sınıf İngilizcesi hem de Fransızca’da başarısız oldu. Charles, boş bir kâğıda yazı yazmanın hayatında yaptığı en sıkıcı şey olduğunu belirtiyor. 77 yaşında, işadamı ve yatırımcı Charles Schwab 5,1 milyar doları aşan net değere sahiptir. Ancak yine de okuma ve yazmayı sıkıcı buluyor. Disleksiyi kabul ederek bununla yaşamayı başarmıştır. Kendisini engellemesine hiçbir zaman izin vermemiş, eksiklik olarak görmemiştir.

9. Magic Johnson

Earvin “Magic” Johnson 1959’da Michigan’da doğdu. Gençliğinde birçok işte çalışmasına rağmen basketbola yetenek gösterdi. 1977’de pas ve topu kontrol etme yeteneği nedeniyle “Magic” adını kazanmıştır. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde oynadıktan sonra Los Angeles Lakers’ın bir parçası olacak ve beş NBA şampiyonluğu kazanacaktı. HIV bulaştıktan sonra emekli olmak zorunda kaldı. Ancak yine de bir NBA yorumcusu olarak basketbola zaman ayırıyor. Earvin “Magic” Johnson disleksisi yüzünden okulda zor zamanlar geçirdi ve yazlarını sınıf arkadaşlarına yetişmek için ders çalışarak geçirdi. Böylece sınıf tekrarlamak zorunda kalmadı. Öğretmenler onun atletik yeteneklerini fark ettiğinde NBA’e giden bir yolda yardım ettiler. Böylece kendisine yeni bir yol çizdi ve disleksi ile başarılı olunabileceğini bir kez daha kanıtladı.

10. Richard Branson

Dahi Hastalığı Olarak Anılan Disleksinin Etkisi Altındaki Ünlüler

Girişimci, milyarder ve dünyada sekiz farklı ülkede sıfırdan sekiz milyar dolarlık şirket kuran tek kişi. Dahi hastalığı olarak anılan disleksinin etkisi altındaki başarılı ünlüler listemizde sırada Richard Engel var. Richard bir başarı modelidir. Aynı zamanda disleksiktir. Disleksiyi bir lanet olarak görenlerin aksine, Branson bunu “en büyük gücü” olarak nitelendiriyor. Disleksinin büyük ölçüde yanlış anlaşıldığı bir zamanda büyüyen Branson’un öğretmenleri, onu basitçe tembel veya “pek akıllı değil” olarak etiketlediler. Lisede başarılı bir alternatif gazete çıkardıktan sonra, müdüründen takdir aldığını belirtiyor. Branson çevresinin ondan ya hapse girmesini beklediklerini ya da milyarder olacağını tahmin ettiklerini söyleyerek, bazı açılardan her ikisinin de doğru olabileceğini bildiğini söylüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!