Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

6 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Saç uzatmak söz konusu olduğunda sonuca ulaşabilmek için sabırlı ve kararlı olmanız gerekmektedir. Çünkü bu süreç uzun süren ve çaba gerektiren zorlu bir yolculuktur. Saçlarınız için düzenli ve özenli bir bakım yapmanız ayrıca doğru yöntemleri isabetli uygulamanız gerekmektedir. Saç uzatma yöntemlerini denerken aşırıya kaçmamalı, aynı zamanda sağlıklı yöntemler olmalarına da dikkat etmelisiniz. Saçlarınız ancak güçlü ve sağlıklı olduğunda daha hızlı uzamaya meyilli olurlar. Sizler için daha hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar için uygulamanız gereken 10 pratik öneri listesi hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Dengeli Beslenin

Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

Daha hızlı uzayan diri saçlar için dikkat etmeniz gereken 10 pratik öneri içerisinde ilki dengeli beslenmektir. Dengeli beslenerek vücudunuzun ve saçınızın ihtiyacı olan besinleri alırsınız. Böylece saçlarınız daha gür olur ve hızlı uzar. Eğer dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip değilseniz, saçlarınız cansızlaşır, kırılmalar ve dökülmeler gözlemlenebilir. Saçlarınızın cansızlaşıp dökülmesi ise uzamayı engelleyen nedenlerden biridir. Bu yüzden dengeli beslenmeye ve bol su içmeye dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte şampuanlar, bakım kremleri ve saç sağlığını geliştiren ürünler de tek başına yeterli olmayacağı için gerekli besin öğelerini içeren bir program ile saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

2. Vitamin Değerlerinize Dikkat Edin

Saçlarınızın hızlı uzamasının yanında sağlıklı uzaması da önemlidir. Sağlıklı uzaması için saç vitaminlerini kullanabilirsiniz. Çünkü bazı vitaminler, mineraller ve yağ asitleri saçların hızlı uzaması için gereken enerjiyi sağlamada önemli rol oynamaktadır. Eğer saçlarınızı ihtiyaç duyduğu vitaminden yoksun bırakırsanız güçsüzleşir ve kırılır. Saçlarınızın uçları kırıldığında zayıf ve cansız görünecektir. Bu da saçlarınızı kestirmeniz anlamına gelir. Vitamin ihtiyacınızı, doğal besinlerle karşılamak en sağlıklısıdır ancak saç vitamin ürünleri ile de kırıkların oluşmasını engelleyerek saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

3. Saç Derinize Masaj Yapın

Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

Saç derinizin sağlığı saçınızın da sağlıklı olması anlamına gelir. Saç derinize yapacağınız masaj ile hem rahatlamış hem de kan dolaşımınızı hızlandırmış olacaksınız. Kuru veya ıslak saç derinize uygulayacağınız masaj kan dolaşımınızı hızlandırırken saçınızın uzamasını da hızlandıracaktır. Günde 10 dakikanızı ayırarak saçlarınızın gücünü artırabilirsiniz. Hatta masaj yaparken saç bakım yağları ve saç bakım kremi gibi ürünlerden de yardım alabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın kökten beslenmesini sağlamış olacaksınız. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde saçlarınız kısa sürede daha güçlü ve bakımlı hale gelmiş olacaktır.

4. Saçlarınızı Daha Özenli Tarayın

Saçlarınızı çok değerli bir eşyaya dokunuyormuş gibi özenle tarayın. Saçlarınızın da kırılabildiğini unutmayın. Sabırlı olun ve dikkatli tarayın. Banyo sonrası saçlarınız nemliyken bir bakım spreyi kullanarak taramaya başlamanız saçlarınızın yumuşamasını ve kolay taranmasını sağlar. Saçlarınızı tararken ise alttan başlayarak küçük bölümler halinde taramanız gerekmektedir. Tararken doğru tarağı ve fırçayı kullanmakta saçınızın sağlığı için önemli bir adımdır. Örneğin kıvırcık bir saça sahipseniz, saçlarınızdaki karışıklığı gidermek için kalın telli tarak kullanmalısınız. Tüm saç tipleri için uygun olan geniş aralıklı ve tahta olan fırçaları tercih edebilirsiniz.

5. Yatmadan Önce Saçlarınızı Tarayın

Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

Saç derinizin kendi yağı, saçlarınıza doğal bir bakım ve onarıcı etki sunmaktadır. Bu yüzden saçınızı bir süre kendi yağıyla bırakarak saçlarınızın beslenmesini, elektriklenme sorununun çözülmesini ve daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca her gün yıkamadığınız için saçlarınız kimyasaldan uzak kalmış olacaktır. Gece yatmadan önce bir fırça yardımıyla saçınızdaki yağı tellerinize dağıtın. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde saç köklerinizdeki kan dolaşımı artacak ve saçınızın güçlenmesine fayda sağlayacaktır. Saça kazandırılan bu hareketlilik sayesinde saçlarınız cansız ve sağlıksız görünümünden uzaklaşmış olacak.

6. Yastık Kılıfınızı Değiştirin

Daha hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar için üzerine düşmeniz gereken 10 pratik öneri içerisinden bir diğeri ise yastık kılıfı seçiminizdir. Düşündüğünüzden daha da hassas olan saçlarınız yastığa sürtünmesinden dolayı dahi kırılabilmektedir. Yastık kılıfınızı değiştirmeniz, saçınızın uzamasına yardımcı olabilmek adına yapacağınız en kolay değişikliklerden biridir. Pamuk yastık kılıfları yerine saten veya ipek yastık kılıfları kullanmanız saçınız adına olumlu bir adım olacaktır. Çünkü bu kumaşlar sürtünmeye neden olmadığı gibi saçlarınızın dolaşmasını da azaltmaktadır. Böylece saçlarınızın kırılması da olabildiğince azalmış olacaktır. Sizde yastık kılıflarınızı değiştirerek saçlarınızı bu tehlikeden kurtarmış olacaksınız.

7. Isıya Ara Verin

Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

Saçınızı yıpratarak zarar veren bir diğer etken ise yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Saçınıza uyguladığınız düzleştirici, maşa gibi aletlerin neden olduğu ısı saçlarınızın incelmesine, kurumasına ve bunun sonucunda da saçlarınızın kopmasına sebep olmaktadır. Saçınızın yıpranıp kopması ise saçınızın uzamasını engellemektedir. Bu nedenle saç şekillendiricilerden ve kurutma makinelerinden mümkün oldukça uzak durmanızı tavsiye ederiz. Zorunlu kaldığınız durumlarda ise bu şekillendiricileri olabildiğince kısa sürelerle saçınıza temas ettirin ve düşük ısılarda çalıştırın. Bu sayede ısıdan dolayı oluşabilecek kırılmaları ve yıpranmaları minimum düzeye indirebileceksiniz.

8. Saçlarınızdaki Kırıkları Aldırın

Daha hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar için yapmanız gereken 10 pratik öneri içinde saç kırıklıklarınızı aldırmakta yer almaktadır. Saçlarınız her ne kadar köklerinden uzasa da, saç uçlarınızda oluşan kırıklar saçlarınızı daha güçsüz yapmaktadır. Saç uzatma sürecinizde kırıklarınızın artması ise normaldir ancak bu kırıklar bir süre sonra saç tellerinizin iyice güçsüzleşmesine ve kopmasına neden olacaktır. Kırık saç uçları kopmaya başladığında saçlarınızda daha kısa bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu nedenle saç uçlarınızdaki kırıkları çok sık olmamak kaydıyla düzenli olarak kestirmeniz, daha sağlıklı bir saç uzatma sürecini de beraberinde getirecektir.

9. Saçlarınızı Ilık Suyla Yıkayın

Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzaması için yapacağınız adımlardan birisi de saçınızı yıkarken suyun sıcaklığını ayarlamaktır. Saçınızı ne çok sıcak ne de çok soğuk suyla yıkamayın. Her ikisi de zararlıdır. Bu yüzden ılık su kullanın. Ilık su saçlarınızın kan dolaşımını arttırır ve hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca saçı temizlemenin, kiri çözmenin ve gözenekleri açmanın en iyi yollarından birisidir. Saç derinizdeki fazla yağı ortadan kaldırır. Özellikle yağlı saçlara sahipseniz ılık su sizin için ideal diyebiliriz. Mümkün olduğunca ılık suyla yıkayıp duşun sonlarına doğru soğuk suyla durulamaya çalışın. Saçınızın doğal nemini korumaya yardım eder ve daha az kırılmasına neden olur.

10. Saçınızı Havluya Sarmayın

Daha Hızlı Uzayan Saçlar İçin 10 Pratik Öneri

Duş sonrası sıklıkla saçların havluya sarılarak kuruması beklenmektedir. Ancak bu yöntem saç tellerine zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Havlu liflerine dolanan saçların yıpranarak kırılmasından dolayı saçların uzamasını da gecikmektedir. Ayrıca klasik havlular saçınızın nemini ve doğal yağlarını emerek zarar verebilmektedir. Bu sebeple saçınızı havluya sarıp kurutmak yerine küçük hareketlerle saçı havluyla kurulamak daha sağlıklıdır. Eğer saçınızı sarıp kurulamak istiyorsanız mümkün olduğunca ince mikro fiber bir havlu veya kullanmadığınız penye tişörtleri tercih etmelisiniz. Nemini ve yağını kaybetmeyen saçınız ekstra hızlı uzayacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!