Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

4 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Enerjik uyanmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Öncelikle, yeterince dinlenmiş olduğunuzdan emin olarak, yatmadan önce kendinizi dinlendirici bir uykuya hazırlamanız gerekir. Ardından, güne hazır olmak için sabahları uyanıklığı artırmanın yollarını bulmanız gerekir. Daha dinç uyanmak için 10 etkili ve basit yöntem sayesinde siz de güne hazır kalkabilirsiniz! Keyifli okumalar…

1. Uyumak İçin Zaman Belirleyin

Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Her akşam erken yatacağınızı söyleyip gece yarısı kendinizi ayakta buluyorsanız, muhtemelen uykunuzu alamıyorsunuzdur. Dinç uyanmak için sadece dört saat uyku yeterli olmayacaktır. Uykusuzluğa dayanıklı olsanız bile! Yeterince uykunuzu almadığınızı düşünüyorsanız sabahları telefonunuzda çalan alarmın ertele tuşu en yakın arkadaşınız olabilir. Bundan kaçmak adına yatma ve uyanma saatlerinizi önceden seçin ve haftanın her günü(hatta yapabiliyorsanız hafta sonu bile) bu saatleri takip edin. Her gece en az 7 saat uyumanıza izin veren programınız ile yenilenerek kalkacaksınız.

2. Yatak Odanızı Karanlık ve Sessiz Tutun

Yeterince uyumanız harikadır. Ancak aldığınız uykunun aslında dinlendirici olması da önemlidir. Bunun olması için yatak odanız karanlık, sessiz ve serin olmalıdır. Evet serin! İdeal uyku sıcaklığı 18 ila 22 derece arasındadır. Işıkları ve perdeleri kapatın ve tüm elektronik cihazlarınızı uzaklaştırın. Eğer telefonunuzu kendinizden uzaklaştıramıyorsanız(çünkü hepimiz alarmımızı telefondan duyuyoruz.) uçak moduna almayı denemelisiniz. Komşularınızdan ya da trafikten size kalan gürültüyü kulak tıkacı veya beyaz gürültü makinesiyle bastırabilirsiniz. Bunun için telefonunuza birkaç uygulama bile indirebilirsiniz.

3. Güneş Işığını İçeri Alın

Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Mağara benzeri bir ortamda uyumak, derin ve dinlendirici bir uyku için harikadır. Ama eğer kolay bir uyanış için çırpınıyorsanız sabah o mağaraya biraz güneş ışığı sokmanın bir yolunu bulmalısınız. Böylece sabahları tıpkı filmlerde olduğu gibi alarma bile ihtiyaç duymadan kalkabilirsiniz. Rutininizde bir değişiklik yapın ve doğal ışığın sizi uyandırmasına izin verin. Emin olun bu sizi herhangi bir alarmdan daha sağlam bir şekilde uyandıracaktır. Panjur kullanıyorsanız sabah güneş ışığının içeri girmesi için panjurlarınızda boşluk bırakmalısınız. Hava bulutluysa ve güneşi göremiyorsanız bir güneş simülatörü kullanabilirsiniz.

4. Sabah Egzersizi Yapın

Bazen yataktan kalksak bile hala uyku halinde olabiliyoruz. Özellikle ayılmanız vakit alıyorsa, açık havada bir sabah egzersiz rutini ile enerji artışını sürdürün. Eğer sabahları bunu yapacak enerji bulamıyorsanız ve öğlene doğru zaten ancak kendinize geliyorsanız, bu egzersizleri akşam yapmayı deneyin. Egzersiz sadece yatmadan önce vücudunuzu yormakla kalmaz daha dinlendirici bir uyku sağlar. Aynı zamanda gün içinde daha zinde olmanızı sağlar. Ne yaparsanız yapın gece yarısına kadar ayakta duruyorsanız (ve bundan memnun değilseniz), egzersiz ile yorulmanız daha erken yatmanızı da sağlayacaktır.

5. Yatma Rutini Uygulayın

Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Her gece bir dizi sade, stressiz aktivite ile kendinizi sakinleştirerek zihninizi ve bedeninizi onarıcı uykuya hazırlayın. Yatmadan 30 ila 60 dakika önce ılık bir banyo yapın, derin nefes egzersizleri yapın, okuyun veya günlük tutun. Belki de bambaşka bir şey yaparak gece rutininizi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Seçtiğiniz aktiviteler size kalmış. Amaç, bu aktiviteleri uykuya teşvik etmeye yardımcı olacak kadar rahatlatıcı hale getirmektir. İster rahatlatıcı kokusunu yayan mumunuzu yakın ister favori dizinizin bir bölümünü izleyin bunlar yatma rutini sizi düzene sokmak için size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

6. Meditasyon ve Yoga Deneyin

Meditasyon ve yoga hem büyük stres gidericilerdir hem de size daha az stresle daha iyi uyku sunarlar. Hatta uyumanıza yardımcı olmak için tasarlanmış özel bir yoga türü bile vardır: yoga nidra. Tutarlı bir meditasyon uygulaması, uykuya hazırlanmak için mükemmel bir araç olabilir. Onlarca farklı tekniği olan meditasyonu daha iyi araştırın. Bu meditasyon egzersizlerinden birini takip edin. Eğer yeterince bilgiye sahip değilseniz üzülmeyin. İnternette bu işi baştan sona bilen bir sürü insan var. Telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ya da internetten okuyacağınız bir yazıyla meditasyonla ilgili daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

7. Stresinizi Azaltın

Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Yatmadan önce zihninizi stresten arındırmak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Ayrıca stresinizi azaltmak, sabahları kalkmanızı da kolaylaştırır. Her sabah uyandığınızda sizi bekleyen günlük endişeler anında kendini hatırlatılırsa, erteleme düğmesi tek direniş biçiminiz olabilir. Stres seviyenizi düşürmenin yollarını bulun. Düzenli bir egzersiz rutini ve terapi size yardımcı olabileceği gibi sevdiklerinizle konuşmak da büyük yardımcınızdır. Arkadaşlarınızdan destek alarak stres seviyelerinizi düşürmeye çalışın. Zor duyulsa da günün karmaşasını ve ertesi sabah yapacaklarınızın stresini eve taşımamaya çalışın.

8. Elektroniği Akıllıca Kullanın

Akıllı telefonunuzdan televizyonunuza kadar tüm elektronik cihazlarınız beyninizi uyandıran delici mavi ışık yayar. Yatmadan en az 30 dakika önce (belki de uyku rutininizin bir parçası olarak) bilgisayardan uzaklaşın ve tüm elektronik cihazlarınızı kapatın. Bu, bazılarımız için daha zor olabilir. Özellikle de bir şeyler izlerken uyuyakalmaya alışmışsanız. Ama en azından haftada birkaç gün elektronik cihazlarınız olmayan uyumayı denemelisiniz. Daha dinç ve rahat uyanmak için 10 etkili yöntem arasında en zorlanacağınız telefonunuzu kaldırmak olabilir. Ancak sabah kalkar kalmaz sosyal medyayı tekrar kontrol edebilirsiniz!

9. Geç Saatlerde Alkol ve Kafein Almayın

Sakinleştirici olarak alkol uykuya neden olur. Ancak gecenin ikinci yarısında REM uykusuna müdahale eder ve sizi yeterince dinlenmeden daha erken uyandırır. Bu da uykunuzu alamamanıza sebep olabilir. Spektrumun diğer ucunda kafein sinir sisteminizi harekete geçirir ve ağır yemekler hazımsızlığa yol açar. Bunlardan herhangi birini gece tüketince uykuya dalmak zordur. Sağlıklı bir şekilde uyumak istiyorsanız öğleden sonra kahveden kaçmalısınız. Bu, uykunuzun kalitesini düşürür ve enerjik uyanmayı daha da büyük bir zorluk haline getirirler. Bunun yerine su içmeyi deneyebilirsiniz.

10. Uyanmayı Eğlenceli Hale Getirin

Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Önünüzde heyecan verici bir gün varken yataktan kalkmanın ne kadar kolay olduğunu hiç fark ettiniz mi? Her sabahı dört gözle bekleyebileceğiniz bir şeyle doldurarak bu heyecanı yeniden yaratın. Daha dinç ve hatta mutlu uyanmak için 10 etkili yöntem arasında en çabuk adapte olacağınız madde belki de budur. Bir türlü bekleyemediğiniz programın bir sonraki bölümünü izlemek gibi yalnızca sabah saatleriniz için özel bir etkinlik ayırın. Kendinize lezzetli bir kahvaltı hazırlayın. Dişlerinizi fırçalarken müziğe eşlik edin. Alarmınızı hareketli bir çalma listesiyle değiştirin. Bu her ne ise sabırsızlanacağınız bir şey yapın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!