Daha Dinç Uyanmak İçin 10 Etkili Yöntem

2 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Gün doğmadan uyanmak çoğu insanın hayalidir. Fakat sabahları erken uyanmak neredeyse herkesin kabusudur. Geceleri geç yatıp sabah erkenden uyanmaya çalışmak daha yataktan çıkmadan günü zehir eden bir problemdir. Sabah çalan alarm sesiyle başlar aslında yaşam savaşı yataktan kalksak bile tüm günü yorgun ve halsiz bir biçimde geçiririz. Sabahları erken kalkmak zor olsa da kesinlikle imkansız değildir. İşte sizin için hazırladığımız daha dinç uyanmak için 10 etkili yöntem.

1. Uyanınca Su İçin

Dinç uyanmak için 10 etkili yöntem

Gözlerinizi açmış olsanız da tam olarak uyanmış sayılmazsınız sabahları içeceğiniz bir bardak su vücudunuzun da uyanmasını sağlar. Güne vücudun ihtiyacı olan suyla başlamak yorgunluk ve halsizliğinizi azaltır.

2. Duş Alın

Dinç uyanmak için 10 etkili yöntem

Sabahları vaktiniz varsa ılık bir duş almak iyi gelecektir eğer vaktiniz yoksa duş kadar etkili bir yöntemde soğuk suyla yüzünüzü yıkamaktır. Bu sayede kan akışı hızlanır ve güne daha dinç devam edersiniz.

3. Alarmı Erteleme

Dinç uyanmak için 10 etkili yöntem

Alarmı ertelemeye başlamak sonsuz bir döngüye girmek gibidir. Ne kadar ertelerseniz dinç uyanmak o kadar zor olur. Kendinizi de psikolojik olarak yorarsınız. Bu sebeple erken kalkmak güne daha dinç ve huzurlu bir şekilde başlamanızı sağlar. Alarmınızı ertelemeyin ve hemen yataktan kalkın.

4. Güneş Işığı Odanıza Girsin

Dinç uyanmak için 10 etkili yöntem

Daha dinç uyanmak için 10 etkili yöntem arasında en önemlisi bu madde. Odanız ne kadar karanlık olursa sabah yataktan ayrılmak sizin için o kadar zor olur. Bırakın güneş ışığı odanıza girsin. Daha kolay kendinize gelir ve güne daha pozitif başlarsınız.

5. Alarmı Uzağa Bırakın

Alarmınızı yataktan uzağa bırakmaya dikkat edin. Sabah alarmı ertelemek için kalksanız bile yatağa geri dönerken çoktan uykunuz açılmış olur. Bu sayede güne daha rahat başlarsınız.

6. Alarm Sesi

Alarm sesinizin uykunuzu getirmemesi aksine sizi uyandıracak bir tonda olması önemlidir. Sizi mutlu eden bir şarkı veya uyanmakta çok zorlanıyorsanız rahatsız edici bir müzik tercih edebilirsiniz. Bu sayede tek çözüm yolu uyanmak olacaktır sizin için.

7. Egzersiz Yapın

Uyanır uyanmaz egzersiz yapmak kan akışını hızlandırarak daha hızlı ayılmanızı sağlar. Egzersiz yapmak sizi mutlu eder ve vücudunuzu güne hazır hale getirir.

8. Erken Yatın

Erken kalmak için erken yatmak altın kuraldır. Vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak şekilde uyumak hem sağlık açısından hem de güne daha dinç başlamak için önemlidir. Özellikle hep aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin bir süre sonra vücudunuz bu rutine alışır ve daha kolay uyanırsınız. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız, kolayca uyumanın yollarını anlattığımız yazıya mutlaka göz atın.

9. Odanızı Havalandırın

Uyanır uyanmaz camları açın ve derin bir nefes alın. Bu sayede beynimize gündüz olduğunun ve artık uyanma vaktinin gelmiş olduğunun sinyallerini veririz. Bu güne aktif ve daha dinç başlamak için alternatif bir yoldur.

10. Sabahınızı Bir Rutine Bağlayın

Dinç uyanmak için 10 etkili yöntem

Sabah uyanmanızı bir rutine bağlamak güne kolay başlamanın en etkili yoludur. Bir süre sonra erken kalkmak, odanızın camını açmak ve egzersiz yapmak bir ihtiyaç haline gelir. Bu sayede güne daha dinç ve mutlu başlarız.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!