Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

5 dk okuma süresi


3
16 Paylaşım, 3 puan

Düzenli yoga uygulaması, hareketliliği geliştirerek, kas gücünü artırarak stres atmanıza yardımcı olur. Zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirir. Ayrıca yaralanmaları azaltabilir. Daha uzun süre sabit hareketlerde kalmanızı sağlar, bu nedenle doğru matı bulmak önemlidir. Meditasyonun rahatlatıcı ve dinlendirici doğasına uygun kullanışlı yoga matları listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Terleyen Eller

Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

Doğal Kauçuk şık ve ultra kaymaz matlar, nemi emer. Siz terledikçe daha da kavrayıcı hale gelir. Meditasyonun rahatlatıcı ve dinlendirici doğasına uygun kullanışlı yoga matları listemizde ilk sırada sıkça karşılaşılan terleyen eller için önerilerimiz yer almaktadır. Ashtanga, Bikram, Hatha ve diğer zemin tabanlı antrenmanlar dâhil tüm yoga stilleri için harikadır. Biyolojik olarak parçalanabilen, %100 doğal ağaç kauçuk tabanı pürüzsüz, lüks ve aşınmaya dayanıklı poliüretan yüzey ile yapılmış matlar terleyen eller için oldukça uygundur. Ekstra uzun ve geniş olanlar, antrenmanınız için size bolca alan da sağlar. Ayrıca mat seçerken zararlı toksinlerin yanı sıra lateks, AZO boyaları, DOP yumuşatıcılar ve ağır metaller içermeyenler tercih edilmelidir.

2. Yeni Başlayanlar

Duyularınızın sizlere rehberlik etmesine izin verin. Yoga yapmaya yeni başlıyorsanız tercih etmeniz gereken mat türü dokulu olmalıdır. Yenilikçi 3D doku, matın etrafında yolunuzu hissetmenize ve aşağı bakmadan pozlarda merkezde kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca omurganızı sert zeminlerden koruyacak kadar kalın, ancak uzuvlarınızın içine batacağı ve dengenizi bozacak kadar yastıklı olmayan bir mat kullanmalısınız. 4 mm ile 6 mm arasındaki kalınlıktaki matlar yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Ayrıca yine yere tamamen yapışan ve hareketiniz sırasında oynamasını engelleyecek bir mat size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Tıpkı listemizde bir numarada yer alan terleyen eller matı özelliklerinde mat ile de başlangıç aşamasında matınıza daha kolay alışabilirsiniz.

3. Kolay Taşınabilenler

Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

Genellikle uygun fiyatlı olan bu matlar, sağlam bir tutuş sağlamaktadırlar. Aynı zamanda bu listede yer alacak olan açık ara en ince mat seçenekleridir. Yani katlandığında ve çantanıza atıldığında minimum yer kaplama özelliğine sahipler. Bu özelliği, her ortam için hijyen bilincine sahip stüdyo müdavimleri veya uygulamaları ayakta pozlara odaklanan herkes için doğru bir seçim haline getirmektedir. Çıplak ayakla yeterince yapışkan olabilirler ancak destek biraz kısıtlı kalmaktadırlar. Kalınlıkları yer tutmaması açısından oldukça düşük olduğundan engebeli yüzeyler için uygun değildir. Bu yüzden ağrıyan bir omurgayı yatıştırmak için bir destek arıyorsanız, başka bir mat araştırmanızı önermeliyiz.

4. Kolay Kavrananlar

Hem koşuda hem de yogada denge çok önemlidir. Bu mat mükemmel bir şekilde vurmayı başarır. Tartıda sadece 2 kg ağırlığıyla gelirken, 6 mm’lik yumuşak kumaşlı ve seyahat dostu olan matlar denge konusunda sizi ileri seviyelere taşıyabilmektedirler. Bu tip matlar bir kez yere serildiğinde yerden kaldırmadan kaydırma imkânsıza yakındır. En güvensiz pozlar için bile sağlam, kaymaz bir yüzey sağlarlar. Hatta pozisyonlar arasında hareket ederken ayaklarınız yapışkan yüzeye gömüleceği için denge konusunda şaşıracağınız kadar etkili olmaktadırlar. Kısacası ağır ve kalın matları uzun denge hareketleri yapmayı gerektirecek olan yoga tipleri için en iyi seçim olarak görebilirsiniz.

5. Uzun Süreler

Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

90 dakika veya daha uzun bir süreler boyunca pratik yapıyorsanız, matınız kalın ve rahat olurken inanılmaz bir kavrama seviyesi sunmalıdır. Genellikle uzun süreli pratiklerde terlemek için vakit olacağından kalınlık ile rahatlığın yanında kaymaz ve kaydırmaz olmasına özen göstermelisiniz. Meditasyonun rahatlatıcı ve dinlendirici doğasına uygun kullanışlı yoga matları listemizde tüm uzun süreler için bir önerimiz daha var. Bu matlar listedeki diğerlerinden biraz daha kısa olabilmektedirler. Bu nedenle özellikle uzun yogilerin belirli duruşlarda dikkatli olmaları gerekebilir. Alırken çok özellikli matların uzun olanlarını tercih edebilir ya da kısa olanlarıyla yapmak istediğiniz uzun hareketleri daha dikkatli yapmayı deneyebilirsiniz.

6. Ekonomikler

Büyük ihtimalle normalde tüm yogalarınızı en sevdiğiniz stüdyoda ve antrenmanlarınızı spor salonunda yapıyordunuz. Ancak pandemi sırasında tüm rutininiz gibi bu da bozulmuş olabilir. Evde egzersiz yapmak zorunda kalıyorsanız, iyi ve uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Bu matlar genellikle sadece 4 mm kalınlığındadırlar. Yine de kalınlıkları değil ama kaydırmama ve terletmeme özelliklilerini bulabilirsiniz. Tabii fiyatları eklenen özelliklerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle piyasadaki en rahat mat olmayacak, ancak iyi bir tutuş miktarına sahip ve başka bazı ev jimnastik salonu ekipmanlarına da yatırım yapabilirsiniz. (Ağırlıklar, egzersiz aletleri, bisikletler ve koşu bantları gibi).

7. Aktif Olanlar

Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

Aktif olanlar için daha sıkı ve terli hale gelen antrenmanlara oldukça emici bir mikrofiber havlu yüzeyine sahip yoga matıdır. Bu matı Bikram / Hot Yoga için ideal hale getirir. Optimum tutuş için önce su püskürtülmelidir. Hijyeni korumak ve bazı ekstra destek için stüdyo matlarını örtmek için de kullanılabilmektedirler. Genellikle 2 mm inceliğinde, bazı yogiler için yeterince kalın olmayacaktır, ancak yanınızda taşıyabileceğiniz bir mat arıyorsanız veya pratik yaparken ayaklarınızın altındaki toprak hissini seviyorsanız, bu iyi bir seçimdir. Ayrıca yoga pratiğinizi kaymadan tutmak için tasarlanmıştır. Mat makinede yıkanabilir. İnce katmanı sayesinde zemine yapışan %100 doğal kauçuk taban, kaslarınızı tam olarak çalıştırmanıza izin vererek sabit ve güvenli bir his bırakır.

8. Az Yer Kaplayanlar

Çantanıza (kelimenin tam anlamıyla) sığacak ve pratikte ya da antrenmanda taşınacak bir mat arıyor olabilirsiniz. Sadece 1,5 mm kalınlığında, terli jimnastik setinizle kolayca katlanabilir ve en terli yoga derslerinde bile üstün tutuş sunan matlar bulunmaktadır. Yüzey tasarımları, terin matın içine sızmasını önler ve ayrıca sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş ağaç kauçuğundan yapılmışlardır, Böylece siz de gezegen için üzerinize düşeni yaptığınızı bilerek çocuk pozunda rahatlayabilirsiniz. Buradaki tek dezavantaj, bu matın çok ince olmasıdır. Bu da demek oluyor ki her yüzey için uygun olmayacaktır. Üstelik tüm antrenmanlar için de uygun olmayacaktır.

9. Uzun Meditasyonlar

Meditasyonun rahatlatıcı ve dinlendirici doğasına uygun kullanışlı yoga matları listemizde sırada derin düşünme için mat özellikleri yer almaktadır. Biraz sakinleştirici meditasyon, doktorun zihninizi bu stresli antrenman rejiminden uzaklaştırmak ve koşucu yorgunluğunun izlerini de durdurmak için önerdiği şey olabilir. Durum buysa, tüm bu yapışkan kauçuk ve lateks seçeneklerine grenli bir alternatif sunan çekici jüt matları mutlaka incelemelisiniz. Doğal dokusu, ayaklarımızda, parmak uçlarımızda sakinleştirici ve rahat his bırakmaktadır. Sıcak toprağa çıplak ayakla basıldığındaki gibi topraklanmış hissetmenize yardımcı olmaktadır. Ancak çok kavrayıcı değildir ve ıslandığında oldukça kaygan hale gelebilmektedir.

10. Profesyoneller

Meditasyonun Rahatlatıcı Doğasına Uygun Kullanışlı Yoga Matları

İyi bir yoga matı mükemmel bir tutuş ve destek sunmalıdır. Ancak çok kısas ise kobra pozunuz için pekiyi olmayacaktır. Neyse ki, bunun için, zenlerini bulmak isteyen daha uzun yogacılara hitap etmek için uzun matlarda mevcuttur. Aynı zamanda, PVC malzemenin yarısı fazla üretim malzemelerinden elde edilen sağlam eko kimlik bilgilerine sahip matlardır. Bu matlar, ince tasarımı sayesinde mükemmel tutuş ve taşınabilirlik için en yüksek puanları toplarlar. Bununla birlikte, halı üzerinde iyi olsa da, fayans gibi daha sert zeminlerde yeterince destekleyici hissedemeyebilirsiniz. Taşınırken fazlaca kırışabilen bu mat sert yüzeye yerleştirildiği anda düzelmekte ve performansı kesinlikle etkilememektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!