Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili 10 Kaliteli Film

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Psikolojik hastalıkların başında gelen çoklu kişilik bozukluğu (dissosiyatif kimlik bozukluğu), kişinin farklı durumlar karşısında farkında olmayarak alterler (farklı kişilikler) geçirmesidir. Bizde psikolojiye merak salanlar için çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili en iyi 10 film listesi hazırladık. Bakalım bu türde izlemediğiniz hangi yapımlar kalmış? Daha fazla top 10 film listesine ulaşmak için sinema kategorimizi ziyaret ediniz!

İşte çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili top 10 film…

1. İçerideki Sesler: Truddi Chase’in Yaşamları, 1990, IMDb: 6.4

çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili film

92 farklı alteri bulunan Truddi Chase, 2 yaşından 16 yaşına kadar üvey babasının fiziksel ve cinsel istismarına uğruyor. Dissosiyatif kimlik bozukluğunu ‘zihninin içindeki seslerle kendi kendine bir konuşma yapıyormuş gibi’ tarif eden Chase, kendisinden bahsederken ben yerine, biz zamirini kullanıyor. Alterlerini “askeri birlik” olarak tanımlıyor. Truddi’nin çocukluk döneminde yaşadığı travmatik olayları anlatan bu film, dissosiyatif kimlik bozukluğunun bir kişiyi nasıl etkilediğini ve bu rahatsızlıkla nasıl mücadele edileceğini anlatıyor.

2. Sybil, 1976, IMDb: 7.0

Çocukluğunda yaşadığı tacizler sebebiyle dissosiyatif kimlik bozukluğuyla mücadele eden genç bir kadının dramı anlatılıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Sybil filminde, çoklu kişilik bozukluğuna ve tedavi sürecine tanıklık edeceksiniz. Hafızasındaki boşlukları olduğu ve bazı şeyleri hatırlamadığı için psikiyatra giden Sybil, bakalım nasıl bir süreçten geçecek?

3. Çıldırış, 2005, IMDb: 7.1

çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili film

Körfez Savaşında yaralanmış bir gazinin evine dönüşü ve hafıza kaybı sonrasında mücadelesi anlatılıyor. Jack, savaş sırasında başından ciddi derecede yaralanmıştır. Kayıp hafızasından kalanlar ise bir kaç kopuk görüntüden ibarettir. İyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşadığı için Jack, bu krizleri daha ağır geçirmektedir. Son çare olarak doğduğu kasabaya geri dönmeye karar verir. Hayal ile gerçek arasında gelip giderken hafızası bir gün Jackie adında bir kadının evinde geçirdiği anları canlandırır. Acaba Jackie hayata döndürebilecek mi, yoksa 4 gün sonra ölecek mi?

4. Çekmeceler, 2015, IMDb: 7.2

Deniz adından birisi 32. yaş günü gecesinde kanlar içerisinde hastaneye kaldırılır. Deniz, hayati tehlikeyi atlatmıştır fakat kendisini zorlu bir psikolojik süreç beklemektedir. Rehabilitasyon döneminde sürekli geçmişe döner ve ruhunda, çok derinde sıkışmış çekmeceleri bir bir açar. Kız çocuğuna nasıl davranacağını tam kestiremeyen bir anne-babaya sahiptir. Böyle bir evde ergenlik dönemini özgürce yaşamaya çalışan Deniz’in ruhunda o günlerden gelen yaralar vardır. Bunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

5. Üç Ruhlu Kadın, 1957, IMDb: 7.2

çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili film

Eve White, varlığından haberdar olmadığı 3 farklı karakteri ile yaşam mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sessiz sakin kendi halinde olan White, şiddetli baş ağrısı çekmekte ve sık sık bayılmaktadır. Bu şikayetiyle Psikiyatrist Dr. Luther’a gider ve hipnoz sırasında bambaşka bir kişiliğe bürünecektir. Gerçek bir olaydan beyaz perdeye uyarlanan bu filmde, doktor çoklu kişilik bozukluğuna sahip bu kadını tedavi etmeye başlayacaktır.

6. Split, 2016, IMDb: 7.3

23 farklı karakter barındıran Kevin adlı bedenin, neredeyse her karakterden izler taşıyan dissosiyatif kimlik bozukluğu hastalığını belki de en iyi şekilde yansıtan filmlerin başında gelmekte. Kevin’ın en baskın karakteri ise suça meyilli olanıdır. Bir gün market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin, onlarla farklı ilişkiler kurar. Kevin’ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınan kızlar, onun iyi niyetli karakterini ortaya çıkararak kaçış yolu ararlar.

7. Dr.Jekyll ve Mr.Hyde, 1931, IMDb: 7.6

çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili film

Dr. Henry Jekyll, bir insanın “şeytan ve melek tarafı” olmak üzere 2 yönü olduğuna inanan birisidir. Bu iki taraf ayrıldığı zaman insanın özgürlüğüne kavuşacağını düşünmektedir. Bunu başarmak amacıyla birtakım kimyasal deneyler yaptıktan sonra bir iksir içer. Korkunç suçlar işleyen Hyde’a dönüştürür. Ara sıra kendine gelebilen Dr. Jekyll, Hyde olduğu sıralarda sürekli birilerine zarar verir. İçindeki Hyde’la savaşarak ondan kurtulmaya çalışan Jekyll’e arkadaşı Lanyon yardım edecektir.

8. Persona, 1966, IMDb: 8.1

Sessizliğe bürünen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin hikayesi anlatılmaktadır. Bir dönemin en gözde tiyatro oyuncularından Elisabeth Vogler, çok önemli bir piyes esnasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlamaya çalışırken, ellerinden geleni yapsalar da Vogler’dan tek çıt çıkmaz. Son çare olarak bir kliniğe yatırılan Vogler, burada da sessizliğine devam eder. Bedeninde tıbbi olarak hiçbir problem bulamayan doktor, gözden uzak bir yazlığa gönderecektir kendisini. Bu esnada yanında genç bir hemşire Alma refakat edecek. Yazlıkta Vogler sustukça Alma konuşur. Alma saatlerce ve günlerce kendi hikayesini anlatır. Sonunda ise, psikoloji biliminin en ilginç olaylarından biri yaşanacaktır.

9. Psycho, 1960, IMDb: 8.5

Patronuyla iş yapan zengin bir adam Marion Crane’e para emanet eder ve sonrasında Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları sebebiyle peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılanlar sadece polisler değil, ayrıca tanıdıkları da peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion, bir geceyi otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkına varır. Marion uyumadan önce otel sahibi ile biraz sohbet eder. Ama otel sahibinin kişiliğinde problemler olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenmiştir. Ardından odasına gidip duş almaya karar verir. Bakalım hikayenin devamında neler yaşanacak?

10. Siyah Kuğu, 2010, IMDb: 8.6

çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili film

Daha iyi olma uğruna kendini ve psikolojisini deliliğe ve sonunda farklı karakterlere sürükleyen karanlık, tutkulu, çarpıcı bir kuğunun hikayesi anlatılıyor. Genç ve yetenekli bir balerin kendi karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlayacak. Bu yüzleşme onu mahvedebilecek türden bir kayıtsızlığa dönüşse dahi…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?