Çocuklarla İletişim Kurmanın 10 Kolay Yolu

3 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Geleceğimiz çocuklarımızdır. Peki, bizler geleceğimize gereken değeri ve önemi veriyor, geleceğimizi anlamaya çalışıyor muyuz? Çocuklara ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Gelin şimdi, çocuklarla İletişim kurmanın 10 kolay yolu nelerdir inceleyelim.

1. Çocukların Çocuk Olduğunu Unutmayalım

Çoğu zaman biz yetişkinler çocuklardan daha çocuk oluyoruz. Bunun sebebi de yine bizim çocukluk serüvenimizde gizlidir. Çocuk hata yapar, yanlış yapar ya da inatçı olur. Ama bunları bilerek değil öğrenerek yapar. Doğruyu gösterirken de çocukların çocuk olduğunu unutmayalım, yapıcı davranışlarla kendimizi çocuklarımıza anlatalım. Emin olun anlayacaklardır. Çocuklar, yaşları ve tecrübesizliklerinden dolayı çoğu konuda algı ve öğrenme güçlüğü yaşayabilir. Yetişkinler olarak çocuklarımıza, her zaman daha anlayışlı ve basit bir tavır ile yaklaşım sağlamalıyız.

2. Çocuklarınızı Tanıyın ve Bunu Onlara Gösterin

Çocuklarla İletişim Kurmanın 10 Kolay Yolu

Çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurmanın bir diğer kilit noktası onları tanıdığınızı ve sevdiğinizi göstermektir. Sizi bilen bir insana dert anlatmak daha kolay olacaktır, leb demeden leblebiyi anlar çünkü.

3. Karşınızdaki Küçük Bir Birey

Çocuklarla İletişim Kurmanın 10 Kolay Yolu

Toplum olarak yaptığımız en büyük hatalardan birisi, çocukların birey olduklarını unutmak. Her zaman küçük kalmayacaklarını, büyüyüp yetişkin birey olacaklarını unutup onlara “henüz küçük” diyerek ciddiye almamak geleceğimizi baltalamaktır. Çocuklarımızın yetişmekte olan bireyler olduklarını unutmadan davranışlarımızı şekillendirelim.

4. Çocuklarınızı Her Zaman Dinleyin

Çocuklarınızla sadece siz iletişim kurmak istediğiniz zaman değil, onlar da sizinle iletişim kurmak istediklerinde can kulağıyla dinleyin. Çünkü siz onu dinlemezseniz emin olun o da sizi dinlemeyecektir. Eğer çocuklarınızla konuşurken strese kapıldığınızı hissederseniz; derin bir nefes alın, konuşmaya başlamadan önce kendinize biraz zaman ayırın. Karşınızda en yakın arkadaşınızın büyük bir problemini dinler gibi dinleyin çocuğunuzu.

5. İletişimde Çocuk Dilini Kullanın

Unutmayın ki çocuklarınızın yaş grubuna göre kelime dağarcığı ve anlama yetileri de farklılık göstermektedir. Karşınızdakinin birey olduğunu unutmayın ama konuşurken de karşınızdakinin çocuk olduğunu unutmayın. Seçeceğimiz kelimeler önemli, çünkü çocuklar sizin her söylediğinizi anlamaz. Onların bilgi birikimi ile sizin tecrübeleriniz eş değildir. Açık ve net cümleler kullanın. Olumsuz kelimeler yerine olumlu kelimelerle cümleler kurabilirsiniz. Mesela, “Sen çok kötüsün” demek yerine “Bu şekilde davranman hiç hoş değil” diyebilirsiniz.

6. Konuşurken Ben Dilini Kullanın

Yapılan hataları karşımızdaki kimselere yüklemek her zaman daha kolaydır. Çocuklarımızla konuşurken, ben dilini kullanmanız onu yargılamaktan sizi alıkoyar. “Yaramazsın, bunu yapmalısın, çabuk hazırlanmalısın, çocuk gibi davranıyorsun” kalıplarını sık sık duyarız. Bunlar yerine “oyuncaklarını kapının önüne koyduğunda çok öfkeleniyorum, çünkü ayağım takılıyor ve düşecek gibi oluyorum” gibi cümleler kurmak daha iyi olacaktır. Nedenini belirtmezsek olumsuz davranışı değiştirmemiz çok zordur.

7. Çocuklarınızla Empati Kurun

Empati, karşımızdaki kimsenin yerine kendimizi koymamızdır. Tabi ki karşımızdaki gibi düşünmemiz mümkün değil ancak “ben olsaydım ne isterdim” sorusuna cevap vermeniz yeterli olacaktır. Çocuğunuz heyecanla yanınıza geldiğinde “ben anneme bu duyguyla gitsem annemden ne beklerdim” sorusunu kendinize sorsanız zaten cevabı basittir. Aynı şekilde, çocuğunuz sinirlenmiş bir şekilde geldiğinde de “ben olsam nasıl bir davranış beklerdim” sorusunu kendinize sorarsınız ve davranışınızı ona göre değiştirebilirsiniz.

8. Çocuğunuzun Duygularını Anlayın

Konuşurken mutlu veya sinirli olduğunda onun o duygusunu anlayın ve anladığınızı ona hissettirin. Mesela oyuncağı kırıksa ve ağlıyorsa “oyuncağın kırıldığı için çok üzgün olmalısın” diyerek onun üzgün olduğunu bilmemize rağmen dile getirerek onu anladığımızı göstermemiz gerekir.

9. Beden Dilinizi Doğru Kullanın

Çocuklarınızla konuşurken onların gözlerine bakmak, ses tonunuzu etkin kullanmak, onaylamak ve başınızı sallamak doğru yerde ve doğru zamanda beden dilini etkin kullanmak sözlerinizden daha etkili olacaktır. Bunları yaparken dürüst olalım ve yapmacık tavırlardan uzak duralım.

10. Çocuklarınızla Sohbet Edin

çocuklarla iletişim kurmanın 10 kolay yolu

Çocuklarla iletişim kurmanın 10 kolay yolu listemizin son maddesine geldik. Çocuklarınızın ilgi alanları ile alakalı hikayeler anlatmanız hem onların dikkatini çekecek hem de iletişim kurmak için ilk adımı atmış olacaksınız. Onlara değerli olduklarını ve onları dinlemeye açık olduğunuzu hissettirirseniz hayatın her anında sizinle iletişim kurmaya devam edeceklerdir. Geleceğimizin değerini bilelim ve onlara bunu hissettirelim.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç