Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

4 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Günümüzde teknolojiyi her alanda kullanıyoruz. Özellikle iş, okul, eğlence gibi alanlarda bizim için önemli bir noktada yer alıyor. Teknolojiyi bu kadar önemli bir noktada tutmak, teknoloji bağımlılığı gibi bir sorunu da beraberinde getiriyor. Ne yazık ki bu bağımlılıktan en çok çocuklar etkileniyor. Gerek bizim yaptığımız hatalar gerekse teknolojinin bazı koşulları çocukları bu bağımlılığa itiyor. Ancak bazı yöntemlerle çocukları bu bağımlılıktan korumak mümkün. Bu yazımızda sizler için çocukları teknoloji bağımlılığından korumanın etkili yolları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. İnterneti Tamamen Yasaklamayın

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

Teknoloji sadece büyüklerin değil çocukların da hayatını değiştirdi. Çoğu aile bu durumun getirdiği olumsuzluklara engel olarak interneti yasaklamanın önemli yer tuttuğunu düşünüyor. Ancak burada yapılması gereken çocuğa interneti yasaklayıp sert bir sınır koymak değildir. Çocuk interneti öğrenme aracı olarak kullanabilir. Doğru hamlelerle teknolojiyi çocuğunuzun faydalanabileceği bir araca çevirebilirsiniz. Bu konuda ona engel olmak yerine önder olmalısınız. Ayrıca çocuğa bu konuda tamamen yasak koymanız onu teknolojiye daha çok itebilir. Belirli sınırlamalara kontrolü elinizde tutmak en sağlıklısıdır.

2. İnternette Kontrole Önem Verin

Önceki maddede belirttiğimiz gibi teknolojiyi tamamen yasaklamak bir çözüm değildir. Bunun yerine çocuğunuz interneti kullanırken kontrol etmeye özen gösterin. Ne yazık ki çocuklar karşılarına çıkan reklamlarla çeşitli sitelere girebiliyorlar. Bunu önlemek adına çocuğunuzun güvenilir video kanalları kullandığından emin olmalısınız. Örneğin Youtube yerine Youtube Kids kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli uygulamalar “aile filtresi” gibi bir seçenek sunuyor. İnternetinizdeki içerik kontrolü için bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

3. Çocuğunuzu Arkadaşlığa Teşvik Edin

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

Çocuklar öz güven eksikliğinden dolayı gerçek hayatta arkadaşlık ilişkisi kurmakta zorlanıyor. Bunun için kendilerini sanal ortam arkadaşlıklarına veriyorlar. Çocuğunuzu gerçek hayatta kurabileceği arkadaşlıklar için teşvik edin. Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla vakit geçirebilmesi için ona yardımcı olun. Bunun için arkadaşlarıyla oyunlar oynayabileceği vakitler yaratabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar kurması çocuğunuzun hem iletişim becerilerini kuvvetlendirir hem de onu teknolojiden uzaklaştırır. Unutmayın ki çocuğunuzun teknolojiye düşkünlüğü kendi hayatında eğlenceyi bulamadığı için olabilir.

4. İlgi Alanlarına Yönlendirin

Ne yazık ki günümüzde birçok çocuk belirli sebeplerden dolayı eve kapanıyor. Eve kapanan çocuk ise kendini eğlence için teknolojiyle ilgilenmeye veriyor. Bağımlılığın en büyük sebeplerinden biri çocuğun eğlenme ihtiyacını teknolojiyle kapatmaya çalışmasıdır. Burada ebeveynler çocuğu ilgi alanlarına yönlendirmelidir. Çocuğun neye ilgisi varsa keşfedilmeli ve vaktini onunla geçirmesi sağlanmalıdır. Böylece çocuk ruh ve beden sağlığını da spor ya da sanat ile iyileştirebilir. Bunun yanı sıra çocuğa aileyle keyifli vakit geçireceği bir vakit de yaratılmalıdır.

5. Sınırlamalar Yapın

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

Çocukları teknoloji bağımlılığından korumanın etkili yolları listesinde yer verilen bir diğer yöntem ise sınırlamalar yapmak. İnternette kontrole önem verdikten sonra belirli sınırlamalar yapmak gerekir. Çocuğunuzla beraber teknolojiyi sınırlı kullanmanın daha doğru olacağını konuşmalısınız. Ona belirli zaman dilimlerinde teknolojiyi kullanabileceğini söylemelisiniz. Örneğin ödevini yaparken teknolojiden yardım alabilmeli. Bunun yanı sıra araştırma yapmak ya da kitap okumak gibi eylemler için de teknolojiden faydalanabilmeli. Onun için internette eğitici içerikler bulabilirsiniz. Doğru süreyi bildikten sonra çocuğunuzun teknolojiyi kullanımı daha sağlıklı olur.

6. Çocuğunuza Örnek Olun

Ebeveynler her konuda çocuklar için rol modeldir. Çocuklar ailede gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Dolayısıyla çocuğunuza teknolojiyi fazla kullanmanın kötülüğünü anlatırken teknolojiyi hayatınızın merkezine koymanız doğru olmaz. Ona örnek olabilmek adına ona koyduğunuz sınırlara uymalısınız. Bu noktada önemli olan teknolojiye tamamen sınırlamak değildir. Teknolojinin faydaları göz önünde tutulmalıdır. Ancak eğlence için teknolojiye ihtiyaç olmadığı çocuğa örnek olunarak anlatılmalıdır. Bu hususta çocukla beraber kitap okuma zamanları, oyun saatleri oluşturulabilir.

7. Nedenini Anlatın

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

Çocuklar öğrenmeye sorarak başlarlar. Herhangi bir şey için çocuğa sınır koyarken de bunu ona anlatmak çok önemlidir. Sadece bir şeyi sınırlarken de değil her durumda çocuğa sebep anlatılmalıdır. Teknolojinin ne olduğu, neden kullanılması ya da kullanılmaması gerektiğini çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuz bunları bilirse onu teknoloji bağımlılığından korumanız daha kolay olur. Çocuğunuza teknolojinin gerekli olduğunu ancak sınırları olması gerektiğini anlatabilirsiniz. Bunu ona uygun bir dille anlatırsanız çocuğunuz da sizi anlayacaktır.

8. Çocuğunuzu Tanıyın

Çocuğunuz teknolojiye bağımlıysa sosyal ihtiyaçlarını gerçek dünyada karşılayamıyor olabilir. Burada size büyük bir iş düşüyor. Çocuğunuzu iyice tanıyıp ihtiyaçlarını öğrenmelisiniz. Örneğin arkadaşlarıyla sorunları olduğu için teknolojiye yöneliyor olabilir. Ya da onunla yeterince ilgilenmediğiniz için vaktini internette geçirmek istiyor olabilir. Çocuğunuzun teknoloji düşkünlüğündeki sebepleri öğrenmelisiniz. Bu sebepler doğrultusunda hareket etmeniz çocuğunuz için doğru bir adım olacaktır. Zaten bu sebepler sizi çocuğunuzun ihtiyaçlarına götürür.

9. Öncelikleri Belirleyin

Çocuğunuzla birlikte onun önceliklerini belirlemelisiniz. İnternetten tabi ki yararlanabilir ancak önce yapması gerekenleri bilmelidir. Örneğin arkadaşlarıyla vakit geçirmesi ya da ödevlerini yapması öncelikli olmalıdır. Teknolojiyle geçirdiği vakit birçok şeyden sonra gelmelidir. Çocuk bu ayrımı bilirse teknolojiye olan bağlılığı da ciddi bir boyuta ulaşmaz. Bu noktada teknolojiyi eğitim ya da eğlence için kullanabilir. Ancak arkadaşları ya da ailesiyle daha çok eğleneceğini bilirse teknolojiyi en önemli noktada tutmaz.

10. Bir Uzmana Danışın

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Korumanın Etkili Yolları

Yapılan araştırmalara göre bireyleri bağımlılığa iten sebepler arasında çocukluk deneyimleri de var. Bunun için psikolojik rahatsızlıkların çocuklukta tedavi edilmesi büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra bağımlılık istatistiklerine bakıldığında sadece %7’lik bir kısmın bağımlılığa meyilli olduğu görülüyor. Çabalarınıza rağmen çocuğunuzun teknolojiye bağımlılığı varsa mutlaka bir uzmana danışın. Çocuğunuz %7’lik kısımda olup bağımlılığa meyilli olabilir. Bu durumda en sağlıklısı bir uzman yardımı almaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!