Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

4 dk okuma süresi


10
65 Paylaşım, 10 puan

Çocukların oynadığı bütün oyunlar yalnızca eğlence amaçlı değildir. İngilizce öğretme yöntemleri olarak da kullanılabilen oyunlarla çocuklara daha yararlı zaman geçirmelerini sağlamak mümkün. Çocukları kitaplara boğarak zorla İngilizce öğretme çabası bir işe yaramayacağı gibi çoğu zaman olumsuz etkiler. İngilizceden soğutmadan aksine sevdirerek öğretmek için oyunlara başvurulabilir. Masa oyunları, adam asmaca gibi eski tekniklerden video oyunları gibi yeni tekniklere kadar bütün yolları bu içeriğimizde listeledik. Başkalarıyla oynayarak öğrenmek, öğrenilen şeyi hatırlamak için gerçekten harika bir yoldur. Öğrenirken eğlenmeli ve eğlenirken öğrenmeli oyunları mutlaka deneyin!

1. Board Games

Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

Çocukların hem eğlenmeleri hem de öğrenmeleri için masa oyunları çok iyi bir taktiktir. Birkaç kişi ile bir araya gelindiğinde akla hemen masa oyunları gelir. Sevdiğiniz kişilerle eğlenerek vakit geçirmenin en güzel yoludur masa oyunları. Aynı zamanda bu eğlenceli vakti İngilizce öğrenerek daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Bu masa oyunlarını orijinal diliniz yerine, öğrenmek istediğiniz dilde satın almalısınız. Böylece kelime dağarcığınız genişlerken aynı zamanda oyun oynayabilirsiniz. Bu yöntemi hem öğretmenler hem de ebeveynler çok rahat bir şekilde kullanabilirler. Ayrıca çocuklarla beraber hem öğrenip hem de eğlenmeye devam edebilirsiniz.

2. Tabu

İngilizce öğretme yöntemleri arasında oyunlarla çocuklara ulaşmak her zaman daha kolay olur. Bu yüzden diğer bir oyun yöntemimiz tabuda, çocuklarla İngilizce öğrenirken güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu oyun sayesinde aslında bildiğinizi sandığınızdan daha fazla İngilizce kelime bildiğinizi fark edeceksiniz. Tabu, takımlar halinde veya birer birer sırayla da oynanabilen bir oyundur. Her kart bir ana kelimeyi gösterir ve ana kelimenin altında bu kelimeye benzer kelimelerin bir listesi bulunur. Ana kelimenin altındakilere yasaklı kelimeler denir. Burada amaç ana kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan birine tarif etmektir.

3. Bulmaca

Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

Bulmaca, İngilizce kelime bulma oyunudur. Kutunun içinde karışık halde bulunan harflerden bazı harf kombinasyonlar anlamlı İngilizce kelimeleri oluşturur. Harfler arasında çizgi çekerek kelime oluşturulur. Bu kelimeler de başka bir yere yerleştirilerek bölüm tamamlanır. Her bulunan doğru kelime ile puan kazanılır. Eğlenceli, aynı zamanda öğreten ve geçmişten günümüze kadar gelmiş olan bir oyundur bulmaca oyunu. Tabi gazetelerin eklerinde İngilizce bulmaca bulunmaz ama internetten veya buna özel oluşturulan farklı kaynaklardan İngilizce bulmacalara ulaşılabilir. Kelime öğrenme işini daha cazip hale getiren bu oyun hem ilginç hem de eğlencelidir.

4. Once Upon A Time

Once upon a time yani bir zamanlar diye başlayan bu oyunda hikaye anlatılır. Oyuncuların hepsi hikaye içerikleri olan bir kart ve hikaye sonu olan bir kartı eline alır. Bir anlatıcı hikayeyi anlatmaya başlar. Elindeki kartları kullanarak hikayeyi sonuna kadar yönlendirmeye çalışır. Diğer oyuncular da kendi kartlarını kullanarak araya yerleştirmeye yapabilir ve hikayeye farklı fikirler katabilirler. Gerçekten çok eğlenceli olan bu oyunda tam manasıyla kazanan bir kişi olmaz. Burada amaç ilginç bir hikaye anlatırken aynı zamanda eğlenmektir. Hikayeye mümkün olduğundan daha fazla kelime ekleyerek çocuklarla berber oynayarak ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

5. Scattegories

Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

Yaratıcı düşünmenizi sağlayan bir oyundur. Renk veya soğuk olan şeyler gibi kategorileri vardır ve bu kategorilere uyan kelimeleri düşünmeniz istenir. Her raund öncesinde bir kelime seçebilmek için zar atılır. Kelime seçiminden sonra süre başlatılır ve herkes düşünerek, kategorisine uygun kelimeler bulmaya çalışır. Diğerlerinden daha yaratıcı kelimeler bulmak için birbirleriyle yarışırlar. Kimsenin yazmadığı kelimeleri yazan kişi daha fazla puan alır. İngilizce kelime pratiği yapmak isteyen herkes için harika bir oyun olduğu kadar aynı zamanda çocuklara uygun ve eğlenceli bir oyundur. Bu oyun sayesinden daha az kullanılan kelimeleri ve tanımlarını düşünmeye başlarsınız.

6. Funglish

Öğrenilecek kelimeler artık parmakların ucunda. Bir avuç dolusu İngilizce kelime kartları yazılır. Bu tanımlayıcı kelimeler olan taşları kullanarak da oyun arkadaşlarının kelimeleri tahmin etmesi sağlanmaya çalışılır. Alınan her bir kartın üstüne altı kelime bulunur. Bu kelimelerden olabildiğince fazlasını tahmin edebilmek için herkesin üç dakikası vardır. Anlatırken bu kelimelerin kesinlikle ne olduğu, ne olabileceği ve kesinlikle ne olmadığı anlatılır. Oynamaya başlamadan önce bütün kelimeleri gözden geçirip anlamı bilinmeyenlere bakmakta yarar var. Bu şekilde bu oyundan daha fazla verim alınabilir. Aynı kelimeleri sürekli tekrar kullanmak da onları hatırlamada yarar sağlar.

7. Dabble

Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

Çocuklara harika bir İngilizce öğretme yöntemi olan Dabble oyunlarla öğretme yöntemleri arasında harika bir kelime oyunudur. Aslında bu oyunda tüm harfler kelimelere göre düzenlenir. Verilen harfler ile iki veya altı harfli kelimeler üretilir. Dabble, elindeki harflerle en fazla kelime üretme konusunda İngilizce bilginizi sonuna kadar zorlar. Harfleri farklı sıralarda kullanarak karışmış kelimeler kullanılabilir. Bu oyundan en iyi şekilde verim almak için bir anagram çözücüye harfleri yazmayı deneyebilirsiniz. Burada girdiğiniz harflerle bazı kelimeler oluşur ve bu kelimelere bakarak bilmediğiniz yeni olanları öğrenebilirsiniz.

8. Apples to Apples

Bu oyuna başlamadan önce ‘hakem’ harici bütün oyuncu bir kartı ters bir şekilde masaya koyar. Hakem ters duran kartları çevirip en iyi kartı seçer. Bu şekilde hakemin seçtiği kartı yere koyan kişi bir puan kazanır. Bir sonraki elde ise başka birisi hakem olur. Aslında oldukça komik bir oyun olan Apples to Apples sayesinde bazı kart kombinasyonları oldukça saça olabilmektedir. Kartlardaki kelimeler ya fiildir ya da isim ve anlamları da çoğu zaman kartın üzerinde yazar. Ayrıca bu oyun için en az dört kişi olunmalıdır ama beş kişiden fazla olunması önerilir. Bu oyun aynı zamanda İngilizce öğrenmek için harika bir yoldur. Çocuklarla eğlenceli vakit geçirmek için kullanılabilecek harika bir öğretme yöntemidir.

9. Scrabble

Scrabble özel olarak İngilizce öğrenimi için tasarlanmasa da çocuklarla beraber kelime bilgisini test etmek için harika bir oyundur. Aslında bir kutu oyunu olmasına rağmen günümüzde çevrimiçi olarak da oynanabilir. Scrabble oyununda kurallar oldukça basittir. Oyundaki torbadan rastgele yedi harf seçilir ve bunlarla birlikte kelime yapılır. Oyun tahtasındaki oluşturulan bütün kelimeler birbirine temas etmelidir ve anlamlı İngilizce birer kelime oluşturmak zorunludur. Tahtanın üzerinde ise bir harf konulduğunda veya kelime oluşturulduğunda oyuncuya fazladan puan kazandıracak belirli alanlar bulunur.

10. Video Games

Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

Günümüzde neredeyse her beş çocuktan ikisinin elinde herhangi bir teknolojik alet bulunur. Telefon, tablet veya bilgisayar başta olmak üzere bu teknolojik aletler aracıyla çocuklar çeşitli oyunlara kolaylıkla erişebilir. Çocukların bu yeni ve sonu olmayan dünya ilgilerini çeker. Artık bunun farkında olan yetişkinler de daha eğitici oyunları bularak çocukları yönlendirebilir. Elbette dil öğrenmelerine katkı sağlayan oyunlar vardır. Oyun oynayarak İngilizcelerine katkı sağlayabilirler. Oyunlardaki İngilizce komutlar çocukları bu terimleri öğrenmeye yönlendirecektir. Ancak büyükler, bu oyunların mutlaka çocukların yaşına uygun ve gerçekten faydalı olup olmadığını kontrol etmelidirler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!