Çocuklara Oyunlarla İngilizce Öğretme Yöntemleri

3 dk okuma süresi


6
64 Paylaşım, 6 puan

Tatil zamanı geldi çattı, evde çok zamanımız olacak! Bu zamanı fırsata çevirmek istiyorsak günlerimizi evde oyunlarla eğitime harcayabiliriz. Çocuğumuzun İngilizce öğrenimini desteklemek için şahane bir zaman dilimi! İngilizceye; oyunlarla, okul öncesi dönemde ve okul dışında, aile hayatımızda bir aktiviteye yer verir gibi, zaman ayrılması öğrenimi kaçınılmaz hale getirir. Çocuklara İngilizce öğretme yöntemleri ve teknikleri oldukça basit! Tüm çocukların vazgeçilmezi olan oyunlar, bizim en büyük aracımızdır. Çünkü çocuklar dünyayı oyunlarla algılar ve keşfeder.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki başarıya ulaşmanın temelleri sağlıklı, neşeli ve güvenli bir çocukluk döneminde yatmakta. Bu bahsettiğimiz güven ortamını da oyunlarla sağlayabiliriz. Çünkü oyun çocuğu mutlu eder ve mutlu çocuk öğrenir…

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

Görsel materyaller en etkili öğrenim araçlarıdır. Çünkü bizler gördüklerimizin %30’unu, görüp duyduklarımızın %50’sini, duyup görüp söylediklerimizin ise %90’ını hatırlarız.

Bu önemli gerçeklikten dolayı çocuğumuzun İngilizce öğrenimini desteklemek istiyorsak görsel materyaller en etkili araçlar olacaktır.

Dil öğrenim süreci evrenseldir. Türkçede olduğu gibi İngilizcede de aynı yolları takip etmek gerekmektedir. Nasıl ki nesneleri öğretirken görsel materyaller (kitaplar, kartlar, etrafımızdaki nesneler…) kullanıp sözcüğü kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz; İngilizcede de durum aynı şekilde işler.

Bu mantıktan yola çıkarak; Çocuğunuz anadilini öğrenirken eşzamanlı olarak İngilizceye de yer verebilirsiniz. Ve bunu oyunlarla doğal bir dil ortamında sağlarsak öğretmekten çok edindirmiş oluruz. Yani çocuğumuz yeni dilde hakimiyet kazanır, dile aşina olur ve özümser.

Görsellerle desteklenen sözcük ve yapılar daha doğal ve gerçeğe yakın bir ortamda sunulmuş olur. Renkli, eğlenceli ve ilgi çekici olduklarından çocukların dikkatini çeker ve canlı tutar, kavramları somutlaştırır, öğrenimi güdüler ve içselleştirir.  Yani kalıcı hale getirir.

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

1. En doğal ortamı gerçek nesnelerin kullanımı ile sağlarız.

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

Mümkün olan her şeyin gerçek olanını kullanmaya çalışmalıyız. Nesneler ve canlılar gerçek olursa dil öğrenim ortamı da o kadar doğal olur!  Mesela; kahvaltı ederken veya yemek yerken, yiyecek ve içecek sözcüklerini öğretebiliriz. Hayvanat bahçesini ziyaret ettiğiniz bir sırada hayvanların İngilizce isimlerini öğretebiliriz. Birlikte bir mutfak etkinliği yaparak kullandığınız malzemeleri öğretebilir ve tanıtabiliriz.

Ancak gerçek nesneleri bulmak ve canlıların ortamında bulunmak her zaman mümkün olmuyor. Bu durumda alternatif görselleri kullanmak büyük destek sağlayacaktır.

2. Flash cardlar imdadımıza yetişiyor.

ingilizce dersler

İngilizce öğretiminde en çok kullanılan görsel materyal Flash Card diye adlandırdığımız resimli kelime kartlarıdır. Sözcüklerin resimlerinin olduğu ve bazen de altında İngilizcelerinin yazılı olduğu bu kartlar, oldukça yaygın kullanılmakta ve dikkat çekicidir. Çocuklarda oyun oynama isteği uyandırır. Bu kartları kullanarak kategorileştirme, eşleştirme, zıddını bulma, hafıza oyunu, bul – göster gibi çeşitli oyunlar yaratabilirsiniz ya da direkt kartı çocuğunuza göstererek kelimeyi telaffuz edebilir ve öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

3. Posterler çok cazip gelen bir başka görseldir.

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

Duvarları süslemekle kalmayıp kelime pekiştirmede önemli rol alır. Özellikle de büyük oldukları için çok hoşlarına gider. Duvara asıp isimleri sırayla söyleyerek bir yarış ortamı yaratabilirsiniz. Posterdeki resimlerin çeşitliliğine göre renklerini, kaç tane olduklarını, şekillerini, boyutlarını (büyük/küçük vs) durumlarını veya nerede bulunduklarını (yer, mekan, konum gibi) göstererek söyleyebilirsiniz. Çok eğlenceli ve ilgi çekici olacaktır. Küçük ödüllerle de taçlandırabilirsiniz.

4. Diğer Plastik / Ahşap Oyuncaklar Ve Peluşlar

çocuk ingilizcesi

En çok kullanılan diğer görsellerse plastik / ahşap oyuncaklar ve peluşlardır. Peluş hayvanlar, ahşap meyve ve sebzeler, plastik mutfak malzemeleri, bowling, bilardo, basketbol gibi minyatür spor oyunları oyuncakları ile oynarken isimlerini telaffuz edebiliriz. Veya küçük oyunlar yaratabiliriz. Mesela farklı renkteki arabaları kullanarak hem sözcüğü hem renklerin İngilizcesini hem de araba ile ilgili “sür -drive, dur-stop, git -go, yavaşla -slow down” gibi eylemleri de ekleyerek, daha doğal bir ortam yaratıp komutları öğretebiliriz.

5. El yapımı görseller de çok işe yarayacaktır.

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

Birlikte yaptığınız için yapım aşamasında minik hanımlar ve beyler çok heyecanlanıyor. Çocuklarınıza da yapabilecekleri düzeyde sorumluluklar vererek işe dahil etmek, yaparak ve yaşayarak öğrenmiş olmalarına olanak sağlar. Çizerek, boyayarak ve keserek istediğiniz her şeyi yaratabilirsiniz. Mesela geometrik şekilleri bu yolla öğretmek çok keyiflidir. Siz bir üçgen çizersiniz, çocuğunuz istediği renge boyar ve kesersiniz. Böylece bir etkinliği yeni dil ortamında yapmış olursunuz ve konu ile ilgili kelimeler, yapılar ve kavramlar öğrenilmiş olur.

Anne baba olarak tüm sözcükleri bilmeniz gerekmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çocuklara İngilizce öğretme yöntemleri kullanarak neyi ne kadar biliyorsak çocuklarımızla paylaşmak amacımız. Böylece İngilizceyi duymuş ve yeni dile aşinalık kazanmış olursunuz. Aile ortamında İngilizce dilinin kullanımını gören çocuklarda ileri ki yaşlarda tepkili yaklaşma / reddetme / anlamıyorum ya da yapamıyorum hissine kapılıp, sevmeme ihtimali ortadan kalkmış olur.

Bu süreçlerde mutlaka bilmediğiniz İngilizce kelimeler ve emin olamadığınız telaffuzlar olacak. Bu çok normal bir durum ve bunun için bize yardımcı olabilecek birçok internet sözlüğü mevcut. Bu sözlükleri kullanarak öğretmek istediğiniz kelimenin İngilizce anlamını ve kelimenin okunuşunu (aksan ve telaffuz ile birlikte) öğrenebilirsiniz. Sonrasında da gönül rahatlığıyla çocuğunuza aktarabilirsiniz.

Herkese keyifli, boool oyunlu ve eğlenceli bir tatil dileriz…


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!