Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

4 dk okuma süresi


35
12 Paylaşım, 35 puan

DC Comics, 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. İsmini ünlü “Detective Comics” serisinden almıştır. Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman ve Flash gibi çok sayıda kahramanıyla, rakibi Marvel ile yıllardır çizgi roman sektörünün en güçlü isimleri arasında olmuşlardır. Bu listede çizgi romanların büyük ismi DC Comics tarafından ortaya çıkan meşhur süper kahramanlar hakkında bilmedikleriniz yer alıyor. Keyifli okumalar!

1. Yüzde Yüz Türk, Yüzde Yüz Yerli Süper Kahraman: Janissary

Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

Çizgi romanların büyük ismi DC Comics tarafından, 2000 yılında ortaya çıkardığı ilk Türk süper kahraman Janissary hakkında bilmedikleriniz. Türk bayrağından oluşan kostümü ve yüzünü gizleyen peçesi ile karşımıza çıkmıştır. Gerçek adı Selma Tolon olan süper kahraman normal hayatında doktorluk yapmıştır. 1999 depreminde Kızılay görevlisi olarak İzmit’e gitmiştir. Kazılar sırasında bir mağaraya düşmüştür. Janissary, mağarada Kanuni Sultan Süleyman’ın mistik güçlere sahip kılıcını ve Büyücü Merlin’in büyü kitabını bulmuştur. Büyü kitabının güçlerinden yararlanarak süper kahraman olmuştur.

2. En Çok Sevilen Kötü: Joker

En sevilen kötü karakterlerden olan Joker, ilk olarak 1940 yılında Batman çizgi romanında ortaya çıkmıştır. Geçmişine dair en çok bilgi 1988 yılında çıkan “The Killing Joke” adlı çizgi romanda yer almıştır. Başarısız bir komedyen olan Joker, hamile olan eşine bakabilmek için bir suç örgütüne yardım etmeye karar vermiştir. Eşini kaybettikten sonra vazgeçse de örgütten kurtulamamış ve eskiden çalıştığı fabrikaya soyguna gitmiştir. Soygun sırasında Batman gelmiş ve ondan kaçarken içinde kimyasal madde olan bir kazana düşmüştür. Bunun sonucunda herkesin tanıdığı Joker’e dönüşmüştür.

3. Avengers Yokken O Vardı: Justice League

Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

Son dönemde izlenme rekorları kıran Avengers’a da ilham kaynağı olan Justice League 1960 yılında ortaya çıkmıştır. Avengers’ın sinema sektöründe yakaladığı başarı sonrası DC Comics, 2017 yılında bir Justice League filmi çıkarmıştı. Filmin yönetmeni Zack Synder’ın filmden ayrılması, filmin başka yönetmenle çekilmeye devam edilmesi gibi tersliklerle film başarısız olmuştu. Hayranların “Synder Cut” ısrarı ile filmin özel versiyonunun HBO Max platformunda 18 Mart 2021’de çıkacağı açıklanmıştır. Ek çekimlerin de yer alacağı filmin 4 saat olacağı ve +18 olarak yayınlanacağı duyurulmuştur.

4. Tabuları Yıkan Kahraman: Wonder Woman

Wonder Woman, diğer kahramanlardan tamamen farklı olarak bir çizgi roman yazarı tarafından değil, bir psikolog olan Dr. William Moulton Marston tarafından 1941 yılında yaratılmıştır. Dr. Marston, Wonder Woman karakterini yaratırken eşi Elizabeth Holloway Marston ve çiftle ilişkisi olan Olive Bryne’dan ilham almıştır. Güçlü, iyi ve güzel bir kadın süper kahraman ile kadınlar için bir rol model oluşturmak istemiştir. 2017 yılında çıkan “Professor Marston & The Wonder Women” isimli filmde Wonder Woman’ın doğuşu ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

5. Trafik Cezası Garantili Kahraman: The Flash

Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

Çizgi romanların büyük ismi DC Comics tarafından, ilk olarak 1940 yılında Jay Garrick olarak ortaya çıkan Flash karakterleri hakkında bilmedikleriniz. Flash karakterlerinin en bilinenleri Barry Allen, Wally West, Bart Allen ve Jay Garrick’tir. En hızlıları olan Wally West, Flash karakterlerinin güç kaynağı olan “Speed Force” a ulaşmıştır. Ses ve ışık hızını aşan Flash, zaman bariyerini de aşarak zamanı durdurabilmiştir. Bu bariyerleri aştıktan sonra Speed Force’a ulaşan Flash maddesel halden Speed Force enerjisine dönüşüp en yüksek hızına ulaşmıştır.

6. Eros’un En Büyük Rakibi: Green Arrow

DC Comics’in en renkli karakterlerinden olan Green Arrow gerçek adıyla Oliver Queen, en başta Batman benzeri özelliklere sahip olarak 1941 yılında yaratılmıştır. Başlarda Batman çok fazla benzeyen ve daha karanlık olan Green Arrow beklenilen ilgiyi görmemiştir. 1969 yılında Neal Adams ve Dennis O’Nell ile yeniden doğmuştur. Çizgi roman yazarları, Grren Arrow’u karanlık havasından kurtarıp daha eğlenceli bir karaktere dönüştürmüşlerdir. Meşhur sarı keçi sakalına kavuşan kahraman, zengin iş adamı kimliğinden sıyrılıp tam anlamıyla “halk adamı” olmuştur. Amerikan siyasetinde sol tarafını temsil etmiş ve beklenilen ilgiyi görmüştür.

7. O Bir Kuş, O Bir Uçak, O Bir Komünist: Superman

Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

DC Comics denince ilk akla gelen kahramanlardan olan Superman, Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından 1938 yılında ABD’de yaratılmıştır. Kapitalizmin ana vatanı ABD’de ortaya çıkan kahraman, “Red Son” çizgi romanında ABD yerine Sovyet Rusya’da yeryüzüne düşmüş ve komünist olmuştur. Bu evrende göğsünde komünizm simgesi olan orak ve çekiç taşımıştır. Superman, 12 yaşından itibaren Stalin’in askeri olarak yetiştirilmiştir. Tüm dünyaya komünizmin yayılmasında en önemli etken olmuştur.

8. Gecelerin Adamı: Batman

İlk olarak 1939 yılında “Detective Comics” serisinde karşımıza çıkan Batman, DC Comics’in en önemli karakterlerinden biri olmuştur. Flash’in zamanda geriye gidip annesi kurtarmasıyla evrende değişikliğe yol açtığı “Flashpoint “serisinde Batman, herkesin bildiği Bruce Wayne değil babası olarak bildiğimiz Thomas Wayne olmuştur. Normal hikayede anne ve babasını kaybeden Bruce Wayne, Batman olarak kötülüğe karşı savaşmıştır. Flashpoint serisinde ise Thomas Wayne, oğlu Bruce ölmüş ve “İntikam Şövalyesi” ne dönüşmüştür. Eşi Martha Wayne ise akli dengesini kaybedip ve Joker’e dönüşmüştür.

9. Karanlığa Sonuna Kadar Karşı: Green Lantern

DC Comics’in demirbaşlarından olan Green Lantern 1940 yılında ortaya çıkmıştır. Büyük bir evrene sahip olan seride sadece güçlerini iradeden alan “yeşil fenerler” değil 8 tane daha farklı renklere sahip “Lantern” topluluğu vardır. Yellow Lantern’ler gücünü korkudan almıştır. Red Lantern’ler gücünü öfkeden almıştır. Orange Lantern’ler gücünü hırstan almıştır. Blue Lantern’ler gücünü umuttan almıştır. Indigo Lantern’ler gücünü merhametten almıştır. Violet Lantern’ler gücünü aşktan almıştır. Black Lantern’ler gücünü ölümden almıştır. White Lantern’ler ise gücünü yaşamdan almıştır.

10. Unutulan Uzaylı Dost, Elon Musk’ın Hemşerisi: Martian Manhunter

Çizgi Romanların Büyük İsmi DC Comics Hakkında Bilmedikleriniz

DC Comics’in en önemli kahramanlarından gerçek adı J’onn J’onzz olan Martian Manhunter, günümüzde fazla bilinmemektedir. Marslı olan kahraman ilk olarak 1955 yılında “Detective Comics” serisinde ortaya çıkmıştır. Yeşil bir ten rengine ve kırmızı gözlere sahiptir. Kılık değiştirme yeteneği ile dünyada yaşamış ve John Jones adıyla dedektif olarak çalışmıştır. Lakabı “Adalet Birliğinin Kalbi” olan Martian Manhunter her zaman kibar ve adaletli bir kahraman olmuştur. Justice League’in en önemli üyelerinden biri olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!