Cinsel İsteğin Olmadığı Yer: Aseksüellik Hakkında Bilgiler

2 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Günümüzde toplum; karmaşaların bol olduğu, psikolojik sorunların sık sık kendini gösterdiği, her konuda arada kalmışlığı hissettiğimiz bir distopya gibi. Gün içinde birçok insana rastlıyor, birçok kişiyle tanışıyoruz. Her insanın bir karakteri, bir yaşam tarzı, bir hayat görüşü var. Hissettiğimiz duyguları bazen paylaşıyor, bazen anlamıyor bazen de onlardan uzak duruyoruz. dergiCE olarak bu yazımızda fark edilmeyen, belki de fark edilmek istemeyen bireylerden bahsedeceğiz. Aseksüellik hakkında bilgiler listemizde vereceğimiz bilgiler fark edilmek, anlaşılmak isteyen bireylere yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. Neymiş Bu Aseksüellik?

aseksüellik hakkında bilgiler

Aseksüel demek herhangi bir bireye yönelik cinsel istek eksikliği ya da cinsel etkinliğe düşük ilgi göstermek ya da hiç göstermemek demektir. İşin özü; sevişmemek, seks yapmayı istememek ya da cinsel arzuların çok düşük olması durumu. Bireylerde oluşan cinsel isteksizlik, dini ya da toplumsal normların içine sıkıştırdığı gerekçeler değil gerçekten “cinsel arzuyu” hissetmediği için gerçekleşen bir durum. Yani kişi sevişmek istemiyor, canı çekmiyor canı!

2. Aseksüel Olmanın Bir Nedeni Var mı?

aseksüellik hakkında bilgiler

Bu sorunun net bir cevabı yok. Bilimsel birçok dayanak var, bazı araştırmalar bunun bir hastalık olduğunu savunurken bazı araştırmalar ise bir seçim, bir hayat tarzı olduğu görüşünü savunuyor. Fakat aseksüel insanlar gerek duygusal gerek beşeri ilişkilerinde, aseksüel olmanın olumsuz yanlarını çoğu zaman görmüyor. Yani bu durumun hastalık olmaması daha büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

3. Romantiklik Duygusu Ne Alemde?

Aseksüel insanlar romantik olma konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor. Sevgililerine yemekler yapabiliyor, çiçekler alabiliyor ve onları öpebiliyor. Yani biraz önce bahsettiğimiz “hastalık” durumu olsa belki bunları yapamazlardı. Özetle, aseksüel bireyler kendi ya da karşı cinse karşı romantik duygular besleyebiliyor hatta onları mutlu kılmak adına onlarla sevişebiliyorlar.

4. Mastürbasyon Yapıyorlar mı?

aseksüellik hakkında bilgiler

Her insanın yaptığı gibi aseksüel bireyler de mastürbasyon yapıyor. Mastürbasyonun sağlığa olan faydalarını düşünürsek, yapmamaları oldukça zararlı bir durum olurdu. Fakat mastürbasyon ve cinsellik konusunda birtakım ayrımlar söz konusu bu noktada. Aseksüel bireyler mastürbasyon yaparken, zihinlerinde erotik bir görüntü oluşturmuyor ve bunu sıradan bir insani eylem olarak görüyorlar. Pek de yanlış baktıkları söylenemez.

5. Aseksüellik Cinsel Kimlik Olarak Görülüyor

Aseksüellik hakkında bilgiler listemizin son maddesinde, aseksüel kişilerin cinsel kimliğinden bahsedeceğiz. Aseksüellik de bilim tarafından bir cinsel kimlik olarak tanımlanıyor. Ortada bir cinselliğin olmaması önemli değil, cinselliği inanmamak, cinsel isteği vücutta barındırmamak ya da bunu istememek cinsel yönelim sınıfında değerlendiriliyor. Yani doğuştan da olsa sonradan seçilen bir durumda olsa ortada bir yönelim söz konusu.

Bonus: Aseksüel Bayrağı

Aseksüel insanların bir de bayrağı var; siyah, gri, beyaz ve mor renkten oluşuyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!