Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Alt ton, genel renk tonunuzu etkileyen ve cildinizin yüzeyinin altından gelen renktir. Üç alt ton vardır. Soğuk, sıcak ve nötr. Büyük olasılıkla “cool keten” veya “sıcak bisque” gibi tonlarda makyaj ürünleri görmüşsünüzdür ve bu açıklamalar cilt alt tonlarını ifade eder. Soğuk bir alt ton, genellikle mavi, pembe veya kırmızı bir ten rengine sahip cilt ile ilişkilendirilirken sıcak bir alt ton daha şeftali, altın ya da sarıdır. Nötr alt tonu ise ikisinin karışımıdır. Eğer sizde cilt alt tonunuzu öğrenmek istiyor ve bunun için ne yapacağınızı bilmiyorsanız evde kolayca uygulayabileceğiniz bu adımlar sayesinde cilt alt tonunuzu öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Beyaz Tişört Giyin

Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

Giysi dolabınızı gözden geçirin ve saf beyaz bir giysi parçası ya da sadece bir parça beyaz kâğıt alın. Parlak veya doğal bir ışıkta, öğeyi yüzünüze doğru tutun. Karşılaştırıldığında, cildiniz pembe veya pembeye yakın renk tonlarında görünüyorsa, soğuk tondasınız. Yüzünüz öğeyi yakınlaştırdığınızda daha sarı görünüyorsa, sıcak alt tondasınız. Açık beyaz yerine kirli beyaz veya kremsi tonlarda giysilerin içerisinde daha iyi göründüğünüzü düşünüyorsanız, bu sıcak tonlu olabileceğinizin bir başka göstergesidir. Ayrıca her iki rengi de solgun görünmeden kullanabiliyorsanız, nötr bir alt tona sahip olabilirsiniz.

2. Cildinizin Güneşe Tepkisini Düşünün

Cilt alt tonunuz ne olursa olsun, güneş kremi kullanmak son derece önemlidir. Yine de cildinizin güneşe nasıl tepki verdiğini bilmek, alt tonunuzu belirlemenize de yardımcı olabilir çünkü konu cilt alt tonunuzu bulmak olduğunda güneşe maruz kalmak çok şey anlatır. Soğuk bir alt tona sahipseniz, muhtemelen kolayca güneş yanığı olur ve belki de daha sık güneş kremi uygularsınız. Bronzlaşıyorsanız ama hiç yanmamış gibi görünüyorsanız, sıcak alt tonlara sahip olabilirsiniz. Kısacası kolayca yanıyorsanız, soğuk alt tonlusunuz. Kolayca bronzlaşıyorsanız, sıcak alt tonlusunuz. Yanar ve ardından bronzlaşırsanız, muhtemelen nötr alt tonsunuzdur.

3. Mücevherlerinizi Düşünün

Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

Pek çok insan, tenlerine daha çok yakışacağından dolayı ya gümüş ya da altın takılara daha çok ilgi duyar. En sevdiğiniz mücevher parçalarını takın. Altınlarda mı yoksa gümüşlerde mi daha iyi görünüyorsunuz? Cildiniz de geleneksel sarı altının görünüşünü seviyorsanız, muhtemelen sıcak bir alt tona sahip olursunuz. Gümüş, platin ve pembe altın, daha soğuk alt tonlarda daha hoş görünmeye eğilimlidir. Hem gümüş hem de altın renginde iyi görünme eğilimindeyseniz ve seçiminizi ten renginizden çok kıyafetinize göre yapıyorsanız, nötr alt tonlara sahip olabilirsiniz ya da belki de tüm mücevherleri seviyorsunuz, ki bu hiç sorun değil.

4. Damarlarınızı Kontrol Edin

Hemen kolunuzu ters çevirin ve damarlarınızı kontrol edin çünkü damarlarınızın rengini kontrol etmenin cilt alt tonunuzu belirlemek için harika bir yolu olduğu söyleniyor. Bileğinizin iç kısmındaki damarlar cilt alt tonunuzu bulmanın en kolay ve bilindik yollarından bir tanesi. Mor veya mavi görünümlü damarların genellikle soğuk bir alt tonu gösterdiğini ve sıcak alt tonların genellikle daha yeşilimsi bir renk tonuna sahip olduğu söyleniyor. Nötr alt tonlarda ise genellikle her ikisinin karışımı bulunur. Ayrıca nötr alt tonluysanız damarlarınız renksiz görünebilir veya ten renginizle uyumlu olabilir.

5. Göz ve Saç Renginize Bakın

Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

Platin tonlarında sarı, kahverengi veya siyah saçlara sahip mavi, gri veya yeşil gözlere sahipseniz, büyük olasılıkla soğuk tonlusunuzdur. Kahverengi, kehribar veya ela gözleriniz ve çilek sarısı, kumral veya altın tonlarına sahip siyah saçlarınız varsa, büyük olasılıkla sıcak tonlusunuzdur. Fakat koyu saçlı daha derin cilt tonları hem sıcak hem de soğuk olabilir ve kızıllar da her ikisinde de olma eğiliminde de olabilir. Bu nedenle, sizin durumunuz buysa, emin olmak için diğer alt ton testlerini deneyin. Bu adımı kolaylaştırmak için minik bir ipucu vermemiz gerekirse saçınızı boyadığınız zaman saç renginizin adında kül veya platin varsa, bu soğuk tonlu bir renktir.

6. Hangi Renklerde Daha İyi Göründüğünüze Bakın

Bu tüyo cilt alt tonunuzu öğrenmek için uygulayabileceğiniz en basit adımlar arasında. Giydiğiniz zaman size inanılmaz yakıştığını düşündüğünüz belirli renkler var mı? Maviler, morlar ve zümrüt yeşili gibi en iyi mücevher tonlarının üzerinizde harika durduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen soğuk tonlusunuzdur. Giysilerinizde sıklıkla kırmızı, portakal, sarı ve zeytin yeşili gibi toprak tonlarını tercih ediyorsanız, muhtemelen sıcak alt tonlusunuzdur. Ve tüm renklerden sıyrılabilen şanslı kızlar için, nötr alt tonlara sahip olma şansınız da var. Ama siz renk paletinizin dışında sayılan bir renkte kendinizi mutlu ve sağlıklı hissediyorsanız, kuralların dışına çıkın.

7. Kül veya Gri Tonları Arayın

Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

Cildiniz biraz küllü veya gri mi görünüyor? Herkesin sahip olduğu doğal nötr, hafif sarı alt ton ile zeytin derisine özgü yeşilimsi kül rengi tonunun birleşimi olan zeytin derisinin joker kartına sahip olabilirsiniz. Zeytin ten rengi çok spesifiktir, ancak bazılarının söyleme eğiliminde olduğu gibi nötr değildir. Cildiniz daha küllü veya gri görünüyorsa, doğal bir zeytin tonuna sahip olabilirsiniz. Bu, sıcak, soğuk veya nötr kadar yaygın değildir, bunun yerine alt tonların bir kombinasyonudur. Zeytin derisi, yalnızca zeytin derisine özgü olduğu düşünülen yeşil ile birlikte hem nötr hem de sıcak alt tonlara sahiptir. Zeytin teniniz varsa, her üç alt tonda da belirli renklerin cildinize uygun olduğunu görebilirsiniz.

8. Tırnak Yataklarınıza Bakın

Yapmanız gereken elinize bir oje çıkarıcı alıp ojelerinizi silmek çünkü bu adım cilt alt tonunuzu öğrenmek için uygulayabileceğiniz en kolay ve pratik adımlar arasında. Öncelikle oje çıkarıcı ile ojelerinizi güzelce temizleyin. İkinci adım olarak tırnak yataklarınıza dikkatlice bakın. Daha çok şeftali mi yoksa pembe gibi mi görünüyorlar? Eğer tırnak yataklarınızın şeftali renginde olduğunu düşünüyorsanız, sıcak alt tonlara sahipsiniz demektir. Pembe olduğunu düşünüyorsanız soğuk alt tonlara sahipsiniz demektir. Karar veremiyorsanız hangi cilt alt tonuna sahip olduğunuzu çok iyi biliyorsunuz. Nötr!

9. Cildinizin Fotoğraflarda Nasıl Göründüğüne Bakın

Bu adım için farklı ten renklerine sahip arkadaşlarınızın fotoğrafları gerekiyor. Kendi fotoğrafınız ile arkadaşlarınızın fotoğrafını karşılaştırmak cilt alt tonunuzu anlamanıza yardımcı olacak. İkinizin fotoğrafını yan yana koyun ve inceleyin cildiniz arkadaşınızınkinden daha mı altın rengi görünüyor? Cevabınız evet ise sıcak alt tonlara sahipsiniz demektir. Arkadaşınıza kıyasla biraz pembe mi görünüyorsun? Cevabınız evet ise soğuk alt tonlara sahipsiniz demektir. Cildiniz hem soğuk hem de sıcak görünüyorsa veya tam olarak söyleyemiyorsanız, muhtemelen nötr alt tonlara sahipsiniz demektir.

10. Beyaz Mı Yoksa Fil Dişi Mi Giydiğinize Bakın

Cilt Alt Tonunuzu Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

Hemen dolabınızı açın ve kıyafetlerinize bakın. Sizin için harika bir ipucu bulduk. Dolabınıza baktığınız zaman parlak beyaz kıyafetlere sağdık olduğunuzu söyleyebiliyor musunuz? Cevabınız evet ise kesinlikle soğuk alt tonlara sahipsiniz demektir. Krem, fil dişi, ve kirli beyaz gibi renklerin dolabınızda daha fazla bulunduğunu düşüyorsanız bunlar daha sıcak tonlar olduğu için sizlere cevabımız sıcak alt tonlara sahipsiniz olacaktır. Eğer bu renkleri dengeli bir şekilde tutuyorsanız ve hepsinin size çok yakıştığını düşünüyorsanız bingo! Nötr alt tonlara sahipsiniz demektir. Cilt alt tonunuz ne olursa olsun biz her zaman kendinizi en mutlu hissettiğiniz şekilde giyinmeniz taraftarıyız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!