Sıcak Yaz Mevsiminde Güneş Işınlarından Korunma Yolları

2 dk okuma süresi


14
21 Paylaşım, 14 puan

Güneş, evrendeki tüm canlılar için önemli bir enerji kaynağıdır. Yaz mevsimine girdiğimiz bu dönemlerde hepinizin “havalar ısındı, çok sıcak” dediğini duyar gibiyiz. Sıcakların kendini iyice gösterdiği bu aylarda haliyle herkes deniz, kum, güneş hayali kuruyor. Güneşin hem faydası hem de zararı olabiliyor. İhtiyaç duyduğumuz D vitaminini, Güneş aracılığıyla karşılıyoruz. Fakat bilinçsizce güneşlenmek bize zarar veriyor. Bu sebeple güneş ışınlarından korunma yolları konusunda bilgilenmeliyiz. Güneş yanığı, lekeler, kırışıklıktan tutun da deri kanserine kadar bir çok zararlı etki gösteren UVA ve UVB ışınlarına maruz kalırız. Peki Güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunabileceğinizi biliyor musunuz? İşte sizi koruyacak yöntemler…

1. UVA-UVB Işınlarına Dikkat!

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneşten dünyamıza gelen UVA ışınları, erken yaşlanmamıza ve kırışık bir cilde sahip olmamıza, UVB ışınları ise etkisini daha çabuk gösteren cilt yanıkları ve kızarıklıklarına sebep olur. Bu kadar ciddi zararlar veren bu ışınlardan güneş kremleri kullanarak korunabiliriz.

2. Cilde Uygun Koruyucu Ürün Tercih Edilmeli

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Her güneş kremi her cilt için uygun değildir. Cilt yapısına uymayan yanlış ürünler cildinize daha çok zarar verir. Cildinizi iyi tanımalısınız. Hassas bir cilde sahipseniz yağsız kremler; yağlı bir cildiniz varsa gözenekleri tıkamayan kremler; kuru bir cildiniz varsa nemli krem veya jeller kullanabilirsiniz. Ayrıca SPF, yani güneş koruma faktörü de önemlidir. Kış aylarında düşük SPF, yaz aylarında yüksek SPF kullanmalısınız. Sadece yazları değil her mevsim kremler kullanılmalı ve krem satın alırken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu krem almalısınız.

3. Güneş Kremleri Doğru Zamanda Doğru Yerde Sürülmeli

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş kremlerini güneşe çıkmadan 20 dakika önceden sürmüş olmalısınız. Göze temastan kaçınmalı ve dışarıya çıkacağınız zamanı doğru seçmelisiniz. Saat 11:00 ile 16:00 arasında güneş dik açıyla gelir ve bu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarıda zaman geçirmemelisiniz. 4 saatte bir sürülen krem yenilenmeli ancak tatildeyseniz veya cildiniz suya maruz kalmışsa 2 saatte bir yenilemelisiniz.

4. Uygun Renk Ve Tarzda Kıyafetler Seçilmeli

Açık Renkli Elbiseler

İstediğiniz renk ve modelde kıyafet giyebilirsiniz ama güneşin altında zaman geçirecekseniz bu durum biraz değişkendir. Renklerin de güneş üzerinde etkisi vardır. Güneş ışınlarını emen renkler tercih edilirse sıcağın etkisini daha az hissedersiniz. Beyaz gibi açık renk elbiseler ve vücuda yapışmayan bol giysiler seçmeniz size daha çok yardımcı olacaktır.

5. Aksesuar Seçimleri De Güneşten Korur

Yaz Aksesuarları

Şapka ve gözlük yazın vazgeçilmez aksesuarlardan birkaçıdır. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Geniş kenarlı hasır şapkalar takmak sizi güneşten koruduğu gibi halen moda. Gözlük seçiminde ise ışınları filtreleyen orijinal güneş gözlükleri tercih edilmeli. Çünkü gözlüğünüz orijinal olmazsa tam tersi etki yapıp gözlerinize ciddi zararlar verecektir.

6. Ne Yediğinizin Ne İçtiğiniz Çok Önemli

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak hem sağlığınız hem de güneş ışınlarından korunmada etki sağlamaktadır. Terlemenin etkisiyle vücutta su kaybı yaşanır, bunu önlemek içinse bol bol su içebilir ve gazlı içecekler yerine meyvelere ağırlık verebilirsiniz. Yazın vazgeçilmezlerinden karpuz, ideal bir seçim olacaktır. İçerisinde antioksidan olan bu maddeler koruyucu etkiye sahip olur. Siyah çay yerine yeşil çay tercih edin, omega 3 içeren balığı da bol bol tüketin.

Anlattığımız bu yöntemler güneş ışınlarından korunma yolları için en ideal yöntemlerdendir. Umarız bu yaz mevsimini güneş yanıksız geçirebilirsiniz. Kolay gelsin!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak