Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

5 dk okuma süresi


108
12 Paylaşım, 108 puan

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Gerek cildimizi nemlendirmek gerek genç tutmak için günlük olarak bile bir sürü ürün kullanıyoruz. Sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için beslenmemize de dikkat etmemiz gerek. Peki yediğimiz besinlerle cildimize bakmak mümkün mü? Cildinizi yenileyerek daha genç görünmenizi sağlayacak besinler listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Domates

Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

Domateslerin cilt sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Likopen ve diğer bitki bileşikleri bakımından zengin domates sizi güneş yanığına karşı bile koruyabilir. Bir araştırmaya göre, 10 hafta boyunca her gün 40 gram salça ile zeytinyağı tüketen kişiler %40 daha az güneş yanığı yaşamışlardır. Domates, antioksidanlarla doludur ve çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Her sağlıklı diyetin tartışmasız bir parçası olan domates, bir meyve olmasına rağmen genellikle sebze gibi yenir ve hazırlanır. Domates ve domates bazlı ürünlerin tüketimi, cilt sağlığına çok iyi gelir ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Badem

Badem harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerinizdeki moleküllere zarar verebilecek ve iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunabilecek oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olur. Bademdeki güçlü antioksidanlar, büyük ölçüde cildin kahverengi tabakasında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, kabuğu soyulmuş bademler sağlık açısından en iyi seçim değildir. Badem, pek çok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyum bakımından son derece yüksektir. Badem, yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan ve cildinizi besleyen E vitamini açısından zengindir. Araştırmalar, badem yemenin tokluk sağlayıp ve daha az kalori yemenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

3. Avokado

Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

Günümüzde avokado, sağlık bilincine sahip bireyler arasında inanılmaz derecede popüler bir gıda haline geldi. Genellikle süper gıda olarak anılır ve sağlık özellikleri göz önüne alındığında şaşırtıcı değildir. Bu meyve yüksek besin değerine sahiptir ve bir çok faydası vardır. Avokado, antioksidan bakımından yüksektir. Bu besinler göz sağlığı için çok önemlidir ve maküler dejenerasyon ve katarakt riskinizi azaltır. Bu antioksidanlar ek cilt ve DNA koruması sağlar. Ayrıca, avokado, polihidroksile yağlı alkoller adı verilen benzersiz bileşikler içerir. Bunlar iltihapla savaşabilir, cildinizi güneşten koruyabilir ve hasarlı DNA’nın onarılmasına yardımcı olabilir.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay, özellikle diyabet, insülin direnci, iltihaplanma ve kalp hastalığı ile savaşabilen polifenoller adı verilen antioksidanlar açısından yüksektir. Polifenoller cildinizdeki ana protein olan kolajenin korunmasına da yardımcı olabilir. Bu, bazı yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve hatta kısmen tersine çevirebilir. Yeşil çay, cildinizin kolajenini güneşin zararlarından koruyan ve yaşlanma belirtilerini azaltabilen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir, ancak bu bir etki yaratmaya yeterlidir. Bazı araştırmalar, yeşil çayın kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çay, karın yağını azaltmada özellikle etkili olabilir.

5. Nar

Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

Narlar en sağlıklı meyvelerden biridir. Lif, vitamin, mineral ve biyoaktif bitki bileşikleri tarafından da zengindir. Antioksidan aktiviteleri yeşil çayınkinden bile daha yüksektir. Nar, iltihabı azaltır ve yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca cildi güneşin zararlarından korumaya da yardımcı olurlar. Dahası, araştırmacılar narın farklı kısımlarının hasarlı cildi onarmak ve kollajen üretimini artırmak için birlikte çalışabileceğini öne sürüyor. Cilde sağladığı yararların yanı sıra, nar suyundaki punikalajinlerin, kanser ve diyabet dahil birçok ciddi hastalığın önde gelen nedenlerinden biri olan iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

6. Somon

Somon, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir. Somon hastalıklar için risk faktörlerini azaltabilir uzun zincirli omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu asitlerin iltihabı azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Somon tüketmek iştahı azaltarak, metabolizma hızını artırarak, insülin duyarlılığını artırarak ve göbek yağını azaltarak kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Cildinizi yenileyerek daha genç görünmenizi sağlayacak besinler arasında en önemlilerden biri olan somondaki yağ asitleri, sağlıklı cilt hücreleri için yapı taşları görevi görür. Sık somon balığı tüketimi, anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmaya, gebelikte fetal beyin sağlığını korumaya ve yaşa bağlı hafıza sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Zeytinyağı

Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinden elde edilen yağdır. Üretim süreci inanılmaz derecede basittir. Zeytinler, yağlarını çıkarmak için preslenebilir, ancak modern yöntemler, zeytinleri ezmeyi, birlikte karıştırmayı ve ardından bir santrifüjde yağı posadan ayırmayı içerir. Doğru zeytinyağını almak çok önemlidir. Örneğin sızma zeytinyağı, diğer zeytinyağlarına kıyasla daha sağlıklıdır. Araştırmalar, zeytinyağının yaşlanmayla ilişkili birçok yaygın hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zeytinyağı kan basıncını düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır ve kanserle mücadelede etkili olabilir. Zeytinyağı ayrıca cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Hayvan ve laboratuvar çalışmaları, zeytinyağının cilt üzerinde güçlü anti-enflamatuar etkileri olduğunu ve onu güneşin zararlarından koruyabileceğini göstermektedir.

8. Bitter Çikolata

Kakaonun, özellikle kalp hastalığına karşı koruyucu olarak güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar vardır. Elbette bu, her gün paketlerce çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine azar azar tüketilmelidir. Ayrıca piyasadaki pek çok çikolatanın sağlıklı olmadığını da unutmayın. Kaliteli ürünler (%70 veya daha yüksek kakao içeren bitter çikolatalar gibi) sizin için çok daha iyi olacaktır. Bitter çikolata, cildinizin güneşten zarar görmesine karşı koruyabilir. Ayrıca cildin nemini ve pürüzsüzlüğünü iyileştirebilir. Araştırmalar, bitter çikolatanın kan basıncını düşürebileceğini, insülin duyarlılığını artırabileceğini göstermektedir.

9. Süt

Cildinizi yenileyerek daha genç görünmenizi sağlayacak besinler arasında en önemlilerden biri süttür. Süt, sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek, besin açısından zengin bir içecektir. Kalsiyum, fosfor, B vitaminleri, potasyum ve D vitamini gibi önemli besinler içerir. Ayrıca mükemmel bir protein kaynağıdır. Süt ve süt ürünleri içmek osteoporozu ve kemik kırıklarını önleyebilir ve hatta kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Süt seçimi de oldukça önemli. Olabildiğince doğal sütleri tercih etmeliyiz. Pek çok insan sütü sindiremiyor veya kişisel nedenlerden ötürü içmeyi seçemiyor. Bunu tolere edebilenler için, yüksek kaliteli süt ve süt ürünleri tüketmenin bir dizi sağlık faydası sağladığı kanıtlanmıştır.

10. Kemik Suyu

Cildinizi Yenileyerek Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Besinler

Kemik suyu son zamanlarda sağlık bilincine sahip insanlar arasında çok popüler hale geldi. Kemik suyunun bir sürü faydası vardır ve sağlıklı sindirimin en büyük destekçilerinden biridir. Kemik suyunun kendisi hakkında yayınlanmış bir araştırma olmamasına rağmen, içindeki kolajenin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Pişirildiğinde kollajen, glisin, prolin ve hidroksiprolin amino asitleri bakımından zengin olan jelatine ayrılır. Vücudunuz bu amino asitleri emebilir ve cildinizde yeni kolajen oluşturmak için kullanabilir. Kontrollü çalışmalar, kolajen tüketmenin kırışıklıkları azaltırken cildin elastikiyetini, nemini ve sıkılığını artırabileceğini göstermiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!