Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

6 dk okuma süresi


169
13 Paylaşım, 169 puan

Her insan sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Ancak genetik bozukluklar veya çevresel etkenler cildin sağlığını bozabilir. Bunların yanı sıra uyku düzensizliği, beslenme bozukluğu, stres gibi faktörler de sağlıklı bir cildin en büyük düşmanıdır. Özellikle sıcak veya soğuk havalara karşı savunmasız kalan her cildin bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın karşılanmaması sonucunda birçok cilt problemi ortaya çıkabilir. Fakat bu problemler çözülmez değildir. Biz de sağlıklı bir cilt için sizlere 10 farklı öneri listeledik. Bu sorunları ortadan kaldırabilir, kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

1. Uyku Düzeni Oluşturun

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

Sağlıklı bir cilt için 10 farklı öneri listesinin başında uyku düzeni yer alıyor. Sadece 7-8 saatlik bir uyku cildinize ihtiyacı olan tüm bakımı sağlayabilir. Yeterli derecede uyku, cildiniz için yararlı kolajenler üreterek göz torbalarını engellemek gibi birçok işlevi yerine getirir. Ancak kusursuz bir cilt için sadece uyku düzenini ayarlamak yetmez. Uykudan verim alabilmek için yatış şekli, zaman, mekan gibi unsurlarda önemlidir. Yatış şekli olarak yan veya yüzüstü yatmak kırışıklığa neden olabileceği için sırtüstü yatmak tercih edilmelidir. Nem dengesini kontrol altına almak amacıyla çok sıcak veya çok soğuk ortamlar tercih edilmemelidir. Gece uykusu hiçbir zaman atlanmamalı ve uyurken saçların yüze değmesi engellenmelidir. Aksi takdirde saçlarınızdaki yağlar yüzünüzdeki gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olabilir.

2. Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir cilt için egzersiz yapmak birçok olumlu sonucu beraberinde getirir. Düzenli yapılan egzersizler kolejen üretimini arttırarak cildi besler ve stresi azaltarak sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca düzenli egzersiz yaparak vücudumuzdaki lifleri güçlendirmek de mümkündür. Dermatologlara göre güçlü lifler sayesinde zamana karşı koyarcasına kırışıkları azaltabilirsiniz. Özellikle açık havada yapacağınız egzersizler kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerinizin oksijenle dolmasına böylelikle cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine neden olacaktır. Uzmanlara göre bir hafta boyunca düzenli olarak yapacağınız yarım saatlik egzersizler bile daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız içi yeterli olabilir.

3. Meyve Tüketin

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

Vücudumuzdaki hiçbir şey birbirinden bağımsız değildi. Örneğin karaciğerde oluşan bir sorun cildinizde kocaman bir sivilceye neden olabilir. Kızartılmış patatesler, tuzlu ve baharatlı yiyecekler her ne kadar sevilse de vücudunuzda serbest radikaller oluşturur. Oluşan bu radikaller vücudunuzda dolaşarak sağlıklı hücreleri de yıpratabilir. Bu durum cildinizin matlaşmasına ve kırışmasına yol açar. Bol bol meyve tükettiğiniz takdirde bu radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Özellikle içerisinde antioksidan bulunan çilek portakal gibi meyveleri tüketerek bu radikallere karşı gelebilirsiniz. Meyvelerin yanı sıra omega 3 ve omega 6 asitlerini tüketmek de oldukça yararlıdır. Bu asitler kan dolaşımını hızlandırarak cilde daha fazla oksijen taşınmasına yol açarlar. Ciltteki oksijenin fazla olması da kırışıklığın azaltır.

4. Bol Bol Su İçin

Su içmenin birçok şeye olduğu gibi cildinize olan yararı da oldukça fazladır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen biri günlük 2.5 litre su içmelidir. Her gün içilen 8-9 bardak su cildin esnekliğini arttırarak kurumasına ve kırışmasına engel olur. Su kan dolaşımını hızlandırdığı için daha canlı ve daha parlak bir cilde sahip olmanıza yol açar. Hücrelerin yenilenmesi için de günlük su ihtiyacının karşılanması önemlidir. Her ne kadar bu ihtiyacımızı çay, meyve suyu gibi içeceklerle karşılıyor gibi görünsek de doğru olan bu değildir. Çünkü bu tür içecekler, suyun sahip olduğu, sindirim sistemini hızlandırma, toksinleri dışarı atma gibi işlevleri gerçekleştiremezler. Aksine suyun vücuttan atılmasına ve su ihtiyacımızın artmasına sebep olurlar. Özellikle katkı maddeli içecekler cildiniz için son derece zararlıdır.

5. Yüzünüzü Doğru Yıkayın

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

İnsanların uyku halinden kurtulmak için gün içinde yaptığı ilk adımdır yüz yıkamak. Bu adım güne daha iyi başlamanıza neden olurken cildinizdeki ölü hücrelerin atılması ve gözeneklerin açılması için de olcukça yararlıdır. Ancak her gün yaptığımız bu eylemdeki ufak tefek yanlışlar büyük sorunları beraberinde getirebilir. Örneğin sabah yüz yıkamayı atlamak, uymadan önce yıkamayı unutmak ya da çok sık yıkamak gibi küçük şeyler cildinizin sağlığını tehdit edebilir. Günlük 2-3 kez yüz yıkamak cildiniz için yeterlidir. Fazlaca yıkamak cildinizin kurumasına neden olabilir. Yıkarken birkaç püf noktaya uymak özellikle hassas ciltler için hayat kurtarıcıdır. Örneğin cildinize temas eden su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Çünkü sıcak su cildinizin kurumasına soğuk su ise kirlerin yok olmamasına neden olabilir. İyi bir yüz yıkama 20-30 saniyeyi geçmemeli, yıkamanın hemen ardından havluyla ovuşturmak yerine sadece baskı yapılmalıdır.

6. Temizliğe Önem Verin

Tabi iş sadece yüz yıkamakla bitmiyor. Sağlıklı bir cilt için temizlik olmazsa olmazlardandır. Özellikle havlu, yastık ve fırça gibi temizlik araçlarına dikkat edilmelidir. Bu üçlü cildinizde iltihaplanmalara yol açan bakteriler için son derece uygun bir ortam hazırlar. Siz kirlerden arınırken onları kirlettiğinizi asla unutmamalısınız. Cildiniz için kullandığınız bu temizlik araçlarının hijyenik olmaması gözeneklerinizin kapanmasına neden olup sivilce veya akne oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle Dermatoloji uzmanlarına göre havlunuzu her gün, yastık kılıfınızı ise üç günde bir değiştirmelisiniz. Özellikle makyajınızı temizlemeden uyumamalı, makyaj ürünlerinin siz uyurken gözeneklerinizin kapanmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca makyaj ürünlerinizi, kullanan kişide (varsa) enfeksiyonun size geçme ihtimalini düşünerek kimseyle paylaşmamalısınız.

7. Çikolataya Dikkat Edin

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

Cildimin sağlıklı olmasını istiyorum ancak çikolatadan vazgeçemiyorum diyenlerin dikkatine! Evet, fazla çikolata tüketimi cildinizde sorunlara yol açabilir. Ancak cilt sağlığınız ve çikolata arasında bir tercih yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Uzmanların tavsiyelerine uyarak hem cildiniz hem de kendiniz için ortak bir seçim yapabilirsiniz. Çikolatanın içinde genellikle çilek yaban mersini gibi meyvelerde bulunan antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar ciltteki hücrelerin yenilenmesi ve onarılmasında etkin rol oynar. Ayrıca çikolatanın salgıladığı mutluluk hormonu sayesinde antidepresan özelliği taşıdığı da herkes tarafından bilinmektedir. Bunu göz önüne alan uzmanlar, çikolatanın stresi azaltma hücreleri yenileme gibi özelliklerinden yola çıkarak günlük 25 gram çikolatanın cilt sorunlarına iyi gelebileceğini söylemişlerdir.

8. Cilt Tipinizi Belirleyin

Karma, normal ve kuru olmak üzere üç tane cilt tipi vardır. Cilt tipinizi doğru belirlemek sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir. Kullanacağınız ürünler, uygulayacağınız maskeler cilt tipinize uygun değilse faydadan çok zarar verebilir. Karma cilt tipi, parlak ve yağlı görünümlüdür. Lekeler genellikle alın, burun üstünde veya çenede oluşur. Eğer karma cilt tipine sahipseniz nemlendiriciyi çok az sürmeli, yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Kuru ciltler ise mat görünümlü ve gergindir. Çevresel etkilere karşı pul pul dökülme, kaşınma gibi tepkiler verir. Kuru cilt tipine sahipseniz bol bol su içmeli ve doğal yağlı ürünler tercih etmelisiniz. Son olarak normal cilt tipi ise pembe görünümlü, elastik ve ince gözeneklidir. Bu cilt tipine sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü size sadece kan dolaşımını desteklemek ve bakım yaparak cildinizi taze tutmak kalır.

9. Kahve Peelingi Yapın

Çikolata demişken kahvenin de cilde yararından bahsetmemek olmazdı. Kahve içerdiği polifenol ve antioksidanlar sayesinde cilt lekelerini azaltmakta, ölü hücreleri atmakta önemli rol oynar. Her ne kadar içinde bulundurduğu kafein nedeniyle cilde zararlı olduğu söylense de içmek yerine peeling yaptığınız takdirde mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir kahve peelingi sayesinde canlı bir cilde sahip olmak mümkün. Bir kaşık yoğurt ve bir kaşık kahveyi karıştırarak kolayca peeling hazırlayabilirsiniz. Hazırladıktan sonra yüzünüze yavaşça sürüp ve 20-30 dakika bekletmelisiniz. Gerekli süre geçtikten sonra elinizi ıslatarak ılık suyla yavaş yavaş temizleyebilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra kağıt havlu ile kurulayabilirsiniz. Yan etkisi olmadığı takdirde bu peelingi hafta da iki kere uygulayabilirsiniz.

10. Güneş Kremi Kullanın

Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Farklı Öneri

Sağlıklı bir cilt için 10 farklı öneri listesinde yer alan son madde güneş kremi kullanmaktır. Güneş her ne kadar D vitamini kaynağı olsa da yansıttığı UV ışınları cildimiz için son derece zararlıdır. Bu ışınlar erken cilt kırışıklığına, leke oluşumuna hatta cilt kanserine bile yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için sadece yazın değil güneşin olduğu her mevsim UV ışınlarına karşı önlem alınmalıdır. Bunun için günümüzde her cilt tipine özel güneş kremi mevcuttur. Ancak güneş kremi bir nemlendirici olarak kullanılmamalı ve üzerinde nemlendirici yazan kremler tercih edilmemelidir. Güneş kremine eklenen dış maddeler koruyucu özelliğini azaltır. Sağlıklı bir cilt için ikisi bir arada ürünleri tercih etmek yerine yüzünüze ilk önce nemlendiriciyi ardından güneş kremini sürebilirsiniz. Bu durum güneş kreminin etkisini azaltmayacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
46
Beğen
Mutlu Mutlu
36
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
15
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!