Cep Telefonu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

4 dk okuma süresi


147
12 Paylaşım, 147 puan

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Cep telefonları da teknolojinin nimetlerinden bir tanesi. Günlük hayatımızda telefonumuza dokunmadan neredeyse bir saatimiz bile geçmiyor. Peki ya bozulursa? “Bu durumu düşünmek bile istemeyiz” dediğinizi duyar gibiyiz. Dayanıklı olması cep telefonu alırken en fazla dikkat ettiğimiz özellik. Biz de böyle olduğunu düşündük ve cep telefonu alırken dikkat etmeniz gereken 10 özellik listesini sizler için derledik. İşte daha kolay karar vermeniz için telefonlarda bilmeniz gereken temel özellikler…

1. İşletim Sistemi

Cep Telefonu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

Telefonlarda işletim sistemi, cihazların içindeki yazılımların çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılır. İşletim sistemi dediğimizde aklımıza iki rakip marka geliyor. Bu piyasada tartışmasız en iyileri: iOS ve Android. Peki bunları birbirinden ayıran özellikler neler? Apple’ın geliştirdiği iOS kapalı bir sisteme sahip olduğundan daha güvenli ve dışarıdan müdahale etmesi zor. Android açık bir sisteme sahip ve isteyen her üretici tarafından üretilebiliyor. Android cihazlar çok fazla çeşitliliğe ve dışarıdan yazılım (uygulama) yüklenebilecek bir sisteme sahip. Bu yüzden dış saldırılara açık bir hedef haline gelebiliyor. Kullanım kolaylığı yönünden ise iOS basit bir tasarıma sahipken, Android daha karmaşık ama kullanışlı bir tasarımı var diyebiliriz.

2. RAM (Random Access Memory)

RAM akıllı telefonlarda ön bellek anlamına gelir. Telefonunuzu açtığınızda ve uygulamaları kullanmaya başladığınızda işletim sistemi ve uygulamalar RAM üzerinden çalışmaya başlar. Bir uygulamayı kullanmaya ara verip, başka bir uygulamaya geçseniz dahi telefonunuz o uygulamayı arkada çalıştırmaya devam eder. Önceki uygulamaya geri döndüğünüzde hiç kapanmamış gibi kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunların hepsi RAM sayesinde olur. Kullanılan RAM ne kadar büyük olursa telefon o kadar hızlı çalışır. Telefonlarda kullanılan RAM’ler şimdilik 4 GB, 6 GB ve 8 GB olur. Android telefonlardaki 6 GB RAM, iOS işletim sistemlerinde kullanılan 4 GB RAM ile aynı işlevi sağlayabilmektedir.

3. Depolama Alanı

Gelişen teknoloji ile birlikte zevklerimiz ve isteklerimiz de değişkenlik gösterebiliyor. Zaman zaman yeni çıkan uygulamaları indirip farklı oyunlar oynamak istiyoruz. Fotoğraf çekmeyi sevenlerimiz ise yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraf çekmek istiyorlar. Bunları rahatlıkla yapabilmek ise cep telefonumuzun depolama alanına bağlı. Android işletim sistemli telefonları iPhone’dan ayıran en belirgin özellik de şüphesiz depolama alanı. Android işlemcili telefonlarda cihaz hafızası SD kartla artırılabilirken, iPhone’larda bu özellik depolama alanını satın alarak elde edilebiliyor. O yüzden telefon satın alırken depo alanına dikkat etmenizi öneriyoruz.

4. Pil

Günümüzde birçok işimizi telefon kullanarak hallettiğimizden ve sosyal medyada zaman geçirmekten zevk aldığımızdan dolayı telefonumuz gün boyu elimizden düşmüyor. Haliyle şarjımız da çabuk bitebiliyor. Telefonumuzun pil sağlığını korumak güç olabiliyor. Fakat pillerin ömürleri sınırlı olsa da daha uzun kullanım için yapabileceklerimiz var. İlk olarak cep telefonu alırken bataryanın üzerinde yazan ve dikkat etmeniz gereken özellik 10 Wh’den 2500 mAh’den yüksek olması. Sonrasında ise şarjdayken kullanmamaya özen göstermeniz ve telefonunuz uyarı vermeden, pil seviyesi yüksekken şarja takmamanız gerekiyor.

5. İşlemci

Cep Telefonu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

İşlemci (Central Process) merkezi işlem birimi anlamına gelir. Telefonda yaptığınız tüm hareketler işlemci üzerinden geçmektedir. Örneğin bir tuşa basmak ya da sayfa değiştirmek gibi. İşlemci telefonunuzun beyni diyebiliriz. İşlemcilerde en önemli özellik, mimari yapıları ve teknolojileridir. Yani akıllı cihaz alırken sadece hızına değil mimarisine ve grafik işlemciye bakmanız size doğru almanızı sağlayacaktır. Android işletim sistemine sahip telefonlarda farklı işlemciler kullanılabiliyor. Fakat Apple tüm tablet ve telefonlarda aynı işlemciyi kullansa da modellerine göre işlemcilerin hızlarını ve özelliklerini yükseltiyor.

6. Ekran

Ekranımız telefonumuzda en çok kullandığımız ve sürekli temas halinde olduğumuz bir alan. Gün içinde, her koşulda kullandığımızdan dolayı kirlenebiliyor. Bu da bizim için tehlike yaratabilecek unsurlardan bir tanesi.  Kolay temizlenebilir olması önemli bir detay. Ayrıca sürekli ekrana bakıyoruz ve bol bol fotoğraf çekiyoruz. Bu yüzden çözünürlüğüne ve dokunmatik özelliğinin iyi olmasına dikkat edilmelidir. Telefonlarınızı düşürdüğünüzde veya çarptığınızda ise ekran hasarını en aza indirmek için düz ekranlara sahip telefonları tercih edebilirsiniz.

7. Kamera

Cep Telefonu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

Yeni bir cep telefonu alırken muhtemelen en çok dikkat ettiğimiz yer cihazın kamerası oluyor. Bir de fotoğraf çekmeyi çok seviyorsak, detaylı incelemeler yapıyoruz. Peki bir kamerayı iyi yapan özellikler nelerdir? Bilinenin aksine sadece megapiksel yüksekliği değildir. Megapiksel değeri sadece telefonun çektiği resmin büyüklüğünü gösterir. Önemli olan piksellerin kalitesidir. Piksel kalitesini gösteren en önemli kriter ise piksellerin büyüklüğüdür. Cep telefonu alırken kamerada bir diğer dikkat etmeniz gereken özellik ise odaklanma hızıdır. Bu konuda başarılı telefonların odaklanma süresi 1 saniyeden çok daha kısa sürelere indirgenmiş durumda. Apple, iPhone’larda Focus Pixel odaklanma teknolojisini kullanırken gelişmiş; Android modellerde ise lazer odaklanma (LDAF) teknolojisi kullanılıyor.

8. Aksesuarlar

Şüphesiz telefon kadar önem verdiğimiz teknolojik aksesuarlar da var. Aldığımız akıllı telefonların içinden cihaza uyumlu şarj aleti ve kulaklık çıkıyor. Rahat etmeniz ve sonradan problem çıkmaması amacıyla cihazı alırken bu aksesuarları mağazada denemeniz oldukça önemli. Çünkü Android cihazlarda farklı kulaklıklar kullanılabilirken iPhone’larda tek tip kulaklık kullanılıyor. Kulaklıklarda olduğu gibi şarj aletleri de cihazlara göre değişkenlik gösteriyor. Bazı cihazlara ait şarj aletleri hızlı şarj özelliğine sahipken bazıları bu özelliğe sahip olmayabiliyor.

9. Tasarım

Tasarım konusunda en çok dikkat ettiğimiz şey öncelikle güzel görünmesi oluyor. Tabi güzellik kişiye göre farklı kavramlar ifade edebiliyor. Fakat ince tasarım çizgileri hem genel olarak kabul görüyor, hem de kullanıcıya kolaylıklar sağlıyor. Eğer siz de ince tasarım beğeniyorsanız, piyasada 6 mm gibi oldukça ince tasarımlar mevcut. Gelişen teknolojiyle beraber telefonların boyutları sanılanın aksine daha büyük tasarlanmaya başladı ve kullanıcılar tarafından ekran boyutları yüksek telefonlar daha çok ilgi görüyor. Fakat küçük telefonları daha rahat kullanabiliyor ve daha hoş buluyorsanız, bu konuda da çok fazla seçenek mevcut.

10. Fiyat / Performans

Cep Telefonu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

Telefonumuzu alırken dayanıklı olması ne kadar önemliyse, verdiğimiz paraya değmesi de bizim için o kadar önemli oluyor. Özellikle son dönemlerde yüksek performans gösteren akıllı telefonlar bütçeyi oldukça yorabiliyor. Fakat en yüksek fiyatlısı en iyisi algısını kırarak seçim yapmak gerekiyor. Bu noktada fiyattan da performanstan da ödün vermemek için iyi bir araştırma yapmak şart. Kullanım alanınız burada önem kazanıyor. Yalnızca internette gezinmek ve aramalar yapmak sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa uygun fiyatlı güncel telefonlar da bulmanız mümkün.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
43
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!