Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

5 dk okuma süresi


20
13 Paylaşım, 20 puan

Sürekli beraber çalıştığı oyuncu kadrosu, belirli elementleri ve filmlerine dikkatlice yerleştirdiği komik bilim kurgu elementleriyle, Cem Yılmaz filmleri kendini hemen belli ediyor. Kendine ait bir stil yakalamış olan Cem Yılmaz, filmlerde oyunculuk yapmakla kalmıyor; aynı zamanda yapımcılığı, yazarlığı ve yönetmenliği de üstleniyor. İşte hem gösterileri hem filmleri ile meşhur olan Cem Yılmaz’ın yapımcılığını üstlendiği en başarılı yapıtlar… Biraz ‘spoiler’ içerebilir, şimdiden keyifli izlemeler!

1. CM101MMXI Fundamentals

Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

Murat Dündar’ın yönetmenliğini yaptığı CM101MMXI Fundamentals, Cem Yılmaz’ın 2011 yılında yaptığı gösterisidir. Ancak sinemalara 2013 yılına kadar gelmemiştir. Cem Yılmaz’ın tek kişilik gösterisinde günlük hayattan komik bulunan detaylar, zaman zaman insanın başına gelen tuhaf durumlar ve ilişkilere dair gözlemler yer almıştır. Seyircileri epey güldüren Cem Yılmaz gösterisinde aynı zamanda profesyonel hayatından ve teknoloji ile yaşadığımız imtihanlardan da bahsetmiştir. Sinema gösteriminde sadece dört gönde altı yüz bin seyirci sayısına ulaşan CM101MMXI, doğru bir şekilde seyirciye anlatıldığında yemek servisi hikayelerinin bile komik olabileceğini göstermiştir.

2. A.R.O.G

G.O.R.A gezegeninden kaçıp Dünya’da Arif’i bulan komutan Logar, Arif’i kandırmaya çalışıyor. Arif’i bir milyon yıl öncesine göndererek onu kandırınca, Arif kendisini hiç de alışık olmadığı bir geçmişte buluyor. Taş devrinin ortasına düşen Arif, oradaki insanlara yardımcı olmaya karar veriyor ve maceraları başlıyor. Hala unutulmayan replikleriyle anılan A.R.O.G, Türk sinemasında şu ana kadar çekilmiş en pahalı filmlerden biri olarak yerini almıştır. Ayrıca A.R.O.G, Avrupa’da da birçok ülkede altyazılı olarak vizyona girmiştir. Cem Yılmaz’ın senaristliği üstlendiği bu film Anadolu’nun orta kesiminde gerçekten tarihi bir yer sayılan Frigya’da çekildi.

3. Arif V 216

Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

G.O.R.A’nın çıkmasından sonra önceki filmin bütün hayranları Arif V 216 gibi bir filmin gelmesi için gün sayıyordu. Sabırsızlık ve heyecanla Arif V 216 filmini bekleyen seyirciler için film 2018 tarihinde vizyona girdi. Senaristliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı filmin yönetmenliğini Kıvanç Baruönü üstlenmiştir. Aradan sekiz sene geçtikten sonra Arif’in GORA’dan çok eski arkadaşı 216, Dünya’ya bir ziyaret gerçekleştirir. Böylece Arif ve 216 beraber bir maceraya atılırlar. Fantastik ve komediyi bir araya getiren Arif V 216, Cem Yılmaz’ın yapımcılığını üstlendiği en başarılı filmleri arasında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

4. Yahşi Batı

19. yüzyılın sonlarında geçen Yahşi Batı, Aziz Vefa ve Lemi Galip’in yanlarında bir elmasla Amerika’ya gitmesi ile başlar. Yanlarında çok değerli bir elmasla yolculuk yapan bu ikili, haydutlara elmaslarını kaptırınca gerçek maceraları başlamış olur. Bir Türk komedi-western filmi olan Yahşi Batı filminde Cem Yılmaz, Demet Evgar ve Zafer Algöz gibi birçok önemli oyuncu yer almaktadır. 2009 yılında gösterime giren Yahşi Batı filmi, iki hafta boyunca Türkiye gişesinde birinciliği elinde tutmuştur. Batı’da geçen ilginç olayları konu edinen ve Cem Yılmaz’ın kaleminden çıkan bu film Ömer Faruk Solak tarafından yönetilmiştir.

5. Ali Baba ve Yedi Cüceler

Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

Filmin hem yapımcılığını hem başrolünü üstlenen Cem Yılmaz, başka filmlerinde olduğu gibi Ali Baba ve Yedi Cüceler’de de birkaç karakteri birden canlandırmıştır. Bir macera ve komedi filmi olan Ali Baba ve Yedi Cüceler aynı zamanda Cem Yılmaz’ın hem yazıp hem yönettiği dördüncü filmidir. Bir bölümü Bulgaristan’da çekilen bu film, bahçe cücelerinin satışını yapan Şenay Cüccaciye’nin ortakları Şenay ve İlber’i konu almaktadır. Avrupa’da bir fuara katılmaları ile başlarına gelen bir sürü olayı konu alan Ali Baba ve Yedi Cüceler filminde aynı zamanda Çetin Altay ve Zafer Algöz gibi isimler de yer almaktadır.

6. Pek Yakında

Korsan DVD’ci olan Zafer’in hayatı karısı Arzu’nun ondan ayrılma isteği ile yerle bir olur. Zafer’in yaptığı yasal olmayan işlerden yorulan eşi, evliliğini bitirmek ister. Zafer ise artık kanunsuz işleri bıraktığını kanıtlayarak evliliğini kurtarmaya çalışır. Tülin Özen, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Zerrin Tekindor ve Zafer Algöz gibi birçok usta oyuncu yer alıyor. Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği komedi filmi, Türkiye genelinde iki milyon seyirciye ulaşmıştır. Aynı zamanda filmin sonuna doğru bir masanın üzerine iki fesin konulduğu görülüyor. Bu Cem Yılmaz’ın önceki filmi Yahşi Batı – Osmanlı Kovboyları’na bir gönderme olarak yapılmıştır.

7. Karakomik Filmler: 2 Arada

Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

2 Arada filmi, İstanbul’da uzun yıllardır büyük bir feribotta çalışan Metin Arıcı’nın hikayesini konu alıyor. Feribotta garsonluk yapan Metin, bir gün çalışanları değerlendirmek için birinin görevlendirildiğini öğrenir. Böylece lakabı ‘Ayzek’ olan karakter, hiç başına gelmeyeceğini düşündüğü şeylerden dolayı korkmaya başlar. Bu zorlu yolculuk sırasında başına gelecekler ile kendisi hakkındaki gerçeği o da öğrenecektir. Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Karakomik Filmler serisinin ilki olan 2 Arada’da aynı zamanda Zafer Algöz, Cemre Ebbuziya, Uraz Kaygılaroğlu ve Umut Kurt gibi isimler de yer almaktadır.

8. Karakomik Filmler: Kaçamak

Kaçamak filmi, dört yakın arkadaşın bir ‘kaçamak’ için bir araya gelmesi ile başlar. Tatile diye çıkan dört arkadaşın henüz başlarına gelecek hiçbir şeyden haberleri yoktur. Bir komedi filmi olan Kaçamak, Cem Yılmaz tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmde aynı zamanda Zafer Algöz, Özkan Uğur, Necip Memili ve Nilperi Şahinkaya yer alır. Bilim kurgu öğeleri içeren bu film, 18 Ekim 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Cem Yılmaz’ın yapımcılığını üstlendiği en başarılı filmleri arasında yer alan Karakomik Filmler: Kaçamak, vizyona girdikten sadece birkaç ay sonra diğer Karakomik filmleri ile Netflix’te yayınlanmıştır.

9. Karakomik Filmler: Deli

Karakomik Filmleri 2’nin bir parçası olan Deli filmi bir taksi şoförünü konu alıyor. Gece vardiyasında çalışırken büyük bir sorunla karşılaşan taksi şoförünün, tanık olduğu şeylerden sonra hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. Hem yazarlığını hem yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın üstlendiği bu filmde, başrolleri Cem Yılmaz ile Büşra Develi, Özkan Uğur, Cem Davran ve Emin Gürsoy gibi oyuncular paylaşıyor. Bir komedi-dram filmi olan Karakomik Filmler: Deli sinemalarda vizyona girdikten altı ay sonra 2020 tarihinde Netflix’te de yayınlandı. CMYLMZ Fikir Sanat’ın yapımcılığını üstlendiği film, diğer filmleri gibi büyük ilgi topladı.

10. Karakomik Filmler: Emanet

Cem Yılmaz’ın Yapımcılığını Üstlendiği En Başarılı Filmleri

Karakomik Filmler 2 serisinin ikinci filmi olan Emanet, tıpkı Deli filmi gibi orta metrajlı bir komedidir. Amatör bir dansçı olan Emanet’in şöhrete kavuşma isteğini konu edinir. Emanet yeteneklerin gösterildiği bir yarışma programına katılır ve böylece akıl almaz macerası başlamış olur. Emanet film boyunca hiç düşünmediği şeylere kalkışır ve başına sayısız iş açılır. Tıpkı diğer Karakomik Filmler serisinde olduğu gibi, Emanet filminin yazarlığını ve yönetmenliğini Cem Yılmaz üstlenmiştir. Filmde Cem Yılmaz’la beraber aynı zamanda Çağlar Çorumlu, Özge Özpirinççi, Tansu Biçer ve Celil Nalçakan gibi oyuncular da yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!