Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

5 dk okuma süresi


0
13 Paylaşım

Bazı şirketler çalışanlarını daha mutlu edip, motivasyonlarını artırmak için ne yapmaları gerektiğini biliyor. Dünyada çalışanlarına sundukları kaliteli sosyal imkanlarla dikkat çeken harika şirketler var. Herkesin sadece olanaklara sahip olmak için işe girmek isteyeceği bu şirketler de sundukları imkanlarla birbirleri ile yarışıyor. Biz de sizler için çalışanlarına ilginç sosyal imkanlar sunan en iyi 10 şirketi araştırıp, listeledik. Keyifli okumalar!

1. Google

Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

Çalışanlarına sunduğu ayrıcalıklarla listemizin ilk sırasında Google var. Şirket çalışanlarına sunduğu sınırsız yiyecek ve içecekleriyle biliniyor. Ama sağladığı imkanlar sadece bununla sınırlı değil. Özellikle çocuğu olan çalışanlarını düşünen şirket, doğum izni olarak 20 hafta izin veriyor. Ayrıca bu dönemde çalışanlarının maaşını yatırmayı da ihmal etmiyor. Çalışanlarının motivasyonunu fazlasıyla önemseyen şirkette çalışanların ücretsiz olarak faydalanabileceği pek çok alan bulunuyor. Havuz, kuaför, bilardo salonu ve masaj hizmetleri bu olanaklardan bazıları… Ayrıca bunlara ek olarak şirket, çalışanları için kayak yolculukları, sinema günleri, piknik ve spor turnuvaları düzenliyor. Bunlara ek olarak da çalışanlarına yıllık 12.000 dolara kadar öğrenim kredisi sunuyor.

2. Microsoft

Microsoft çalışanlarını önemseyen ve çalışma ortamlarını iyileştiren şirketlerden biri. Çalışanlarına banka, perakende mağazalar, kuru temizleme hizmeti, 11 farklı restoran, Xbox oyun alanı ve daha birçok ayrıcalıklı servis sunuyor. Ayrıca çalışanlar gün içerisinde şirket içinde bulunan kafede oturabiliyor, eğitmenlerle donatılmış spor salonunu kullanabiliyor, 55 farklı Wi-Fi noktasının keyfini çıkarabiliyor ve sadece bir telefonla doktoru yanlarına getirtebiliyorlar. Bunların dışında şirketin çalışanlarını evden alıp eve bırakan özel servisleri de mevcut. Ayrıca şirket çalışanlarına Microsoft ürünlerinde özel indirimler de uyguluyor.

3. Riot Games

Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

Harika sosyal imkanlarla dikkat çeken şirketler arasında bulunan, tüm dünyanın oynadığı video oyunlarının yaratıcısı Riot Games, çalışanlarına sundukları olanaklar ile çalışanlarının motivasyonunu artırmayı hedefliyor. İlk olarak şirket çalışanlarının yılda 21 gün izin kullanma hakkı var. Eğer hastalandığınız için şirkete gidemiyorsanız sorun değil, şirket maaşınızdan herhangi bir kesinti yapmıyor. Ayrıca şirket, çalışanlarına her yıl “We Riot” adı verilen bir program sunmaktadır. Bu program sayesinde şirketin tüm çalışanları Seul’a gidiyor ve 1 hafta sürecek olan etkinliklere katılıyor. Ayrıca şirket çalışanlarına video oyunu alabilmeleri için yıllık 300 dolarlık hak tanımaktadır.

4. Nestle

Sırada dünyanın en büyük çikolata şirketlerinden biri olan Nestle var. Şirketin olanakları arasında Nestle’nin çalışanlarına sunduğu özel bir indirim programı yer alıyor. Bu program sayesinde çalışanlar; tatil, yolculuk, telefon faturaları, yiyecek hizmetleri, elektronik ürünler, sinema biletleri ve hatta otomobil alımlarında indirim hakkına sahip oluyor. Ayrıca şirket 2012 yılında esnek çalışma saatleri sunmaya başladı ve bununla birlikte evden çalışma dönemi de başlamış oldu. Bu sayede çalışanlar farklı şehirlerde olsalar bile işlerini yürütebiliyorlar. Bunların yanında ebeveynler için emzirme odası, yarı zamanlı çalışma ve ücretsiz izinler bulunmaktadır.

5. L’Oreal

Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

L’Oreal de sağladığı olanaklar sayesinde en popüler şirketler arasında yer alıyor. Özellikle gençler tarafından tercih edilen şirkette çalışanların sahip olduğu en iyi olanaklardan biri esnek çalışma saatleri. Bunun dışında şirket çalışanlarına evlat edinme desteği ve babalık izni gibi haklar tanımaktadır. Ayrıca şirketin özellikle kadın çalışanları için uyguladığı L’Oreal ürünlerinde indirim hakkı da var. Bunların dışında çalışanlarının yalnız yemek yemesine izin vermemek için geliştirdikleri “never eat alone” uygulaması sayesinde şirket, öğle yemeğinde çalışanlarını bir araya getiriyor. Bu sayede çalışanlarını mutlu edip bunu işlerine yansıtmalarını sağlıyor. Son olarak da çalışanlarının sağlığını önemseyen şirket, ofiste çalışanlarının egzersiz yapabileceği ve dinlenebileceği alanlar sağlıyor.

6. Twitter

Bu şirket sunduğu harika sosyal imkanlarla çalışanlarına önem vererek dikkat çeken şirketler arasındadır. Twitter çalışanları da diğer pek çok firmada olduğu gibi belirli ayrıcalıklara sahip. Çalışanlar şirkette bulunan ücretsiz yiyecek ve içecek hizmetinden yararlanabiliyor. Ayrıca çalışma sırasında çalışanların stres atabilmesi için şirket içinde yoga ve spor yapabilecekleri alanlar mevcut. Bunun dışında şirket, musluktan Kombuça servis ederek çalışanlarına oldukça ilginç bir hizmet sunmaktadır. Sıklıkla açık havada barbekü partileri düzenleyen şirket bu sayede çalışanlarının şirket dışındaki motivasyonlarını da yüksek tutmaya çalışıyor.

7. P&G

Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

Capital Dergisi’nin yaptığı araştırmada çalışanlarına sunduğu sosyal imkanlar ve çalışan memnuniyeti gibi alanlarda P&G, 1. sırada yer aldı. Listenin birinci sırasında yer almasını sağlayan imkanlardan biri şirketin öğrenci olan çalışanlarının eğitim masraflarının %80’ini karşılaması. Bunun yanında şirket, ebeveynlerin bir yıldan fazla izin kullanmalarına hak tanımaktadır. Belki de bir çalışan için en iyi haklardan biri olan evden çalışma imkanı da bulunan şirkette çalışanlar istedikleri zaman bu haklarını kullanabiliyor. Ayrıca çalışanlar şirket içerisinde bulunan yemek alanını ve sosyal tesisleri istedikleri zaman kullanma hakkına sahip.

8. Airbnb

Airbnb diğer şirketlerin çalışanlarına sunduğu imkanlardan biraz daha farklı bir yaklaşım sergiliyor. Çalışanlarını belirli yerlere oturtmak yerine istediğin yerde çalış ortamını benimseyen şirket, çalışanlarına binada bulunan yerlerden herhangi birini seçip orada çalışma imkanı veriyor. Bu yerlere salon, yemek masası ve hatta mutfak tezgahı da dahil. Ayrıca şirket, kendisinin dahil olduğu 191 ülkenin otantik ve yerel yemekleri arasında bir döngü oluşturarak, çalışanlarına sağlıklı yiyecek seçenekleri sunmaktadır. Çalışanlarına şirket içinde rahatlayabilecekleri alanlar da sunan Airbnb mutfak, kütüphane, yoga ve meditasyon odası ve yemyeşil bir seraya da sahip. Bununla da kalmayan şirket, çalışanları dünyayı gezip, yeni yerler görsün diye yıllık 2000 dolar ekstra ücret veriyor.

9. Yahoo

Çalışanlarının motivasyonuna ve gelişimine çok dikkat eden Yahoo, üst düzey konuşmacıları şirketinde ağırlayarak çalışanlarına eğitimler aldırtıyor. Bununla birlikte şirket, çalışanları günlük stresten uzaklaşsın diye de şirket içerisinde bulunan basketbol ve voleybol sahalarında eğlenmelerine izin veriyor. Ayrıca şirket dışında da çalışanlarının sosyalleşmesi için uğraşan Yahoo, barbekü partileri düzenliyor ve çalışanlarına özel canlı konserler verilmesini sağlıyor. Bunlarla da kalmayan şirket, çalışanlarına ücretsiz yemek hizmeti ve yeni ebeveynler için bebeğe hoş geldin partisi veriyor; bazı kayak merkezleri ve tema parklarına da indirim kuponu sağlıyor.

10. Netflix

Çalışanlarına Sundukları Harika Sosyal İmkanlarla Dikkat Çeken Şirketler

Çalışma şartları olarak diğer şirketlerden farklılık gösteren Netflix, sunduğu imkanlarla çalışanlarının mutluluğunu ve rahatını düşünüyor. Çalışanların kendilerini daha rahat hissedebilmesi için şirkette kıyafet kuralı bulunmuyor. Şirket, yeni çocuk sahibi olan ebeveynler için 4-8 ay süren bir izin veriyor. Diğer çalışanlar içinse yılda kaç hafta tatil yapılacağı ile ilgili herhangi bir kural yok. Herkes çalışmayı sürdürdüğü sürece istediği kadar tatil yapabiliyor. Ayrıca maaş konusunda da çalışanlarına seçme şansı tanıyan şirket, yapılan zamların istenilen miktarını hisse senedi olarak alabilmelerini sağlıyor. Üstelik şirketten ayrılsanız bile hisseler sizin olmaya devam ediyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.