Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

4 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Helena Bonham Carter, 30 yılı aşkın bir süredir izleyicilerine ekranda yeteneklerini sunuyor. Film kariyeri 1986’da Lucy Honeychurch’ü oynadığı Manzaralı Bir Oda ile başladı. Harry Potter’da Bellatrix Lestrange ve Hamlet’in Ophelia’sında unutulmaz rollerde oynamaya devam etti. Büyüleyici yetenek Helena Bonham Carter’in uzun kariyerinin şerefine, yer aldığı en iyi filmler listemizi belirli bir sıra olmadan hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Harry Potter

Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

Helena Bonham Carter’in yetenek listesini taçlandıran rolü Harry Potter filmindeki Bellatrix Lestrange. Carter, gişe rekorları kıran sekiz filmlik fantastik serinin ikinci yarısında katıldı. Lord Voldemort’un (Fiennes) fanatik bir takipçisi olan Ölüm Yiyen, son derece kötü ve çılgın kara cadı Bellatrix Lestrange olarak rol aldı. Bonham Carter, Bellatrix’in çılgınlığını ve psikopatlığını en üst düzeye çıkardı. Karaktere korkunç bir şekilde hayat verdi. Bellatrix’in Hermione’nin koluna “Bulanık” kelimesini kazıdığı ve akıldan çıkmayan “Sirius Black’i öldürdüm!” gibi ürpertici sahneleri yeteneği ile unutulmaz kıldı. Carter, seyirciyi Bellatrix’ten çok az aktrisin başarabileceği şekilde nefret ettirdi ve korkuttu. Bu performansı ile de uzun zaman a akıllardan çıkmayacak bir oyunculuk sergiledi.

2. Alice In Wonderland

Büyüleyici yetenek Helena Bonham Carter’in uzun kariyerinin şerefine, yer aldığı en iyi filmler listemizde Alice Harikalar Diyarında yer almaktadır. Tavşan deliğinden düşen ve düzeni yeniden sağlamak için Jabberwocky’yi öldürmesi gereken kızın hikâyesinin anlatıldığı bir film. Carter, Tim Burton’la belki de en ürkütücü işbirliğinde, Alice Harikalar Diyarında. Bonham Carter’in rolü ise devasa, büyük bir kafaya sahip iğrenç Kızıl Kraliçe olmaktı. Zalim ve acımasız Red Queen’i kusursuz bir şekilde sergiledi. Üzerine yerleştirilen ağır makyaj ve CGI’ya rağmen, Carter’ın performansı, filmin fantastik estetiğine kusursuz bir şekilde uyum sağladı. “Drink” kelimesini “dwink” olarak telaffuz ederken korkutabilen çok az sanatçı vardır.

3. Sweeney Todd

Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

Tim Burton’ın Sweeney Todd (2007) filminde Helena Bonham Carter ile ünlü aktör Johnny Depp’in kimyaları inanılmaz ve belki de en iyi şekilde sergilenen bir uyum gösterdi. Depp ve Carter filmi örnek alınacak bir şekilde iyi taşıyor. Carter’ın Bayan Lovett’i, Depp’in Sweeney Todd’unun topluluğun üyelerini katletmesine ve onları turta yapmasına yardım etmede neşeli, sahte romantik psikopatiyle adımını atıyor. Carter, dengesizlik veya kötülükten ziyade, psikopatisini şefkatli, hatta anne gibi sıcak bir yüzle dengeler. Buna ek olarak, Carter bir tiyatrocu olarak şarkı söyleyerek ve dans ederek daha geniş bir beceri yelpazesi sergiliyor.

4. Fight Club

Büyüleyici yetenek Helena Bonham Carter’in uzun kariyerinin şerefine, yer aldığı en iyi filmler listemize Kült bir film ile devam ediyoruz. Tim Burton’la tanışmadan iki yıl önce, Helena Bonham Carter, David Fincher’ın klasik Dövüş Kulübü’nde (1999) Marla Singer rolüyle Hollywood sahnesine damga vurmuştu. Onun aşınmış, asi sokak faresi çekiciliği, eğlenceli ve akılda kalıcı bir karakter oluşturmak için Carter’ın doğal karizması ile birleşiyor. Bir kült haline gelen bu filmde kendi kendine yardım gruplarına olan bağımlılığını paylaşan Bonham Carter’ın “kız” rolünün, olay örgüsünün ayrılmaz bir parçası olması oyunculuğunun bir hediyesidir. Bonham Carter döneminden çağdaş rol aldı. Sonunda şok edici bir dönüş var ama burada spoiler yok.

5. The Crown

Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

Her zamanki çarpık ve Gotik rollerine bir ara veren Helena Bonham, drama becerilerini Netflix’in The Crown’unda (2016’dan günümüze) aktarıyor. Carter, daha sakin ama etkileyiciliğini kaybetmeyen bir performansla Prenses Margaret’i oynuyor. Carter, onun gibi sigara içmeyi öğrenmek de dâhil olmak üzere, onu canlandırmak için gerçek hayattaki Prenses Margaret hakkında kapsamlı bir araştırma yaptı. Sonuç, Carter’ın bir oyuncu olarak çeşitliliğini ve çok yönlülüğünü gösteren karizmatik, cesur ve karmaşık bir performanstır. Carter, Prenses Margaret’in kesinlikle gurur duyacağı dokulu, üç boyutlu bir karakter yaratmak için mizah ve tuhaflığı daha derin, temel duygularla dengeler.

6. Planet Of The Apes

Film bir bütün olarak izleyicilerde çok şey bıraksa da, 2001 yapımı Maymunlar Gezegeni’nin yeniden çevrimi Helena Bonham Carter’ın kariyerinde özel bir yere sahiptir. Yapım, müstakbel kocası Tim Burton ile tanıştığı ve birçok işbirliğinin ilkini başlattığı yerdir. Maymunlar Cehennemi’inde Carter Ari olarak, liberal eğilimler ve insanlar için bir zaafı olan zengin bir kız şempanzesi rolünü canlandırmaktadır. Maymun oynayan tüm aktörlerin yapması gereken hacimli makyaja rağmen, Carter samimi ve içten bir performans sergiliyor. Senaryo ve başrol oyunculuğu sorunlarla dolu olsa da, Carter’ın performansı filmin düşük performansının suçu değildi.

7. The Corpse Bride

Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

Bilinen işbirlikçileri Johnny Depp ve Tim Burton ile ortak olan Helena Bonham Carter. Burton’ın yönettiği The Corpse Bride (2005) filminde Depp’in Victor’unun yeniden canlandırılan gelini Emily’yi seslendiriyor. Carter’ın hastalıklı tatlı sesi, ceset gelinin savunmasızlığını, gazabını ve hayalet çekiciliğini yakalayarak Emily’yi (deyim yerindeyse) unutulmaz bir şekilde canlandırıyor. Johnny Depp ve Helena Bonham Carter birlikte yaptıkları her filmde harika bir kimyaya sahipler. Helena Bonham Carter, öldürülen canlandırılmış bir anti-kahramanı canlandırmasına rağmen, karakterine hayat veriyor. Damat olacak birini kaçıran ve onu yeraltı dünyasına getiren zombi gelin Emily’ye merhaba deyin.

8. Charlie and the Chocolate Factory

Büyüleyici yetenek Helena Bonham Carter’in uzun kariyerinin şerefine, yer aldığı en iyi filmler listemizde sırada Charlie’nin Çikolata Fabrikası yer alıyor. Burton’ın Roald Dahl’ın klasik kitabını ele alışına tepkiler karışık olsa da, bir şey şüphe götürmez: Helena Bonham Carter, filmin eklektik karakter kadrosuna hoş bir katkı sağlıyor. Charlie’nin annesinin küçük bir rolünü oynayan Carter, sevgili oğlu için en iyisini isteyen sevgi dolu ve sempatik bir anne olarak öne çıkıyor. Evini ve kalbini birçok aile üyesine açıyor. Carter’ın pek vurgulanmayan bir yanını da gösteriyor film. (özellikle konu Tim Burton olduğunda). Fantastik olmayan sıradan rollerde bile yeteneğiyle ön plana çıkabileceğini ustaca gösteriyor.

9. Dark Shadows

Helena Bonham Carter, Tim Burton’ın 2012’de popüler pembe dizi olan Dark Shadows’un yeniden çevriminde yer aldı. Dr. Julia Hoffman’ı oynuyor. Bir bütün olarak film, tutarsız tonu ve amaçsız kurgusu nedeniyle kesinlikle cansız olsa da, Carter her zamanki gibi sağlam bir performans sergiliyor. Bir kez daha Johnny Depp vampir Barnabas Collins olarak oynuyor. Dr. Hoffman’ın Barnabas’ın yeteneklerine duyduğu hayranlık, onu ölümsüz kılmak için manipüle etmesine yol açıyor. Barnabas planını anlayınca onu hızla öldürüp ve cesedini bir göle atıyor. Film, Hoffman’ın gölün dibindeki cesedinin gözleri uçarak açılırken çekilmiş bir görüntüsüyle sona eriyor.

10. Les Misérables

Büyüleyici Yetenek Helena Bonham Carter’in Yer Aldığı Filmler

Bir kez daha şarkıcı ve aktris olarak yeteneğini sergileyen Helena Bonham Carter, Tom Hooper’ın 2012 uyarlaması Les Misérables’da tutumlu hancı Madame Thénardier rolünde. Sacha Baron Cohen’in karşısında oynuyor. Carte, Madame Thenardier rolüne hazırlanmak için yoğun vokal dersleri aldığını belirtiyor. Her zamanki çılgın cazibesini ve kötülüğünü role yansıtmayı başaran Carter, sınırlı ekran süresine rağmen Amanda Seyfried’in Cosette’ini korkuturken unutulmaz bir performans sergiliyor. Ayrıca “Master of the House” Sacha Baron Cohen ile keyifli bir numara yapıyor. İkisinin, tüm sahnelerine biraz lezzet katan eğlenceli bir kimyası var.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!