Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

5 dk okuma süresi


16

II. Dünya Savaşı’nın sonunu getiren atom bombası 220.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine attığı atom bombaları ilk nükleer saldırı olarak tarihe geçmiştir. Çok sayıda sivilin hayatına kaybetmesine neden olmuş ve hayatta kalanların ise radyasyondan kaynaklı hastalıklara yakalanmasına neden olmuştur. Atom bombalarının atıldığı yerlerde ekolojik denge bozulmuş ve etkileri uzun yıllar sürmüştür. Bu içeriğimizde Japonya’da büyük facia yaratan atom bombası hakkında bilinen her şey yer almaktadır. Bir daha yaşanmaması temennisiyle keyifli okumalar dileriz!

1. Büyük Facia: Atom Bombası

Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

Japonya’da büyük bir facia yaratan atom bombası hakkında bilinen her şey II. Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. Tüm dünya atom bombasının ortaya çıkardığı şiddete şahit olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’da bulunan Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atom bombası saldırısı düzenlemiştir. Amerika Birleşik Devletleri, 6 Ağustos 1945 tarihinde “Uranyum-235” tipi atom bombası olan “Little Boy” isimli bomba ile Hiroşima’ya saldırmıştır. Bu saldırıdan üç gün sonra 9 Ağustos 1945 tarihinde “Plütonyum-239” tipi atom bombası olan “Fat Man” ile Nagasaki’ye saldırmıştır. Saldırılarda 220.000’den fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı askeri tarihteki ilk ve tek nükleer saldırıdır.

2. Nükleer Silahlar: Atom Bombası ve Diğerleri

Atom bombası II. Dünya Savaşı’nı sona erdirmiş ve nükleer silahların yıkıcı gücü tüm dünya tarafından görülmüştür. Fisyon bombası ve füzyon bombası olarak bilinen iki temel nükleer silah türü vardır. Fisyon bombaları Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan bombalardır. Fisyon bombası uranyum ve plütonyum elementlerinin parçalanabilir izotopları belli bir ağırlık limitinin üzerinde bir araya gelerek zincirleme reaksiyona girer ve büyük bir güç üretirler. Füzyon bombası veya hidrojen bombası ise ateşlenen bir fisyon bombası ile füzyona zorlanarak yüksek bir enerji ortaya çıkarılır. Fisyon bombaları belli güç limitleri olan bombalar olmasına rağmen füzyon bombalarının üst limitleri yoktur.

3. Bilim ve Savaş: Manhattan Projesi

Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

Manhattan Projesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık tarafından II. Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1942 yılında başlamıştır. Bu projenin bilimsel başkanı fizikçi Robert Oppenheimer ve askeri başkanı General Leslie R. Groves olmuştur. Nükleer bir silah yapmak için başlatılan bu proje, yapılan çalışmalar sonucunda başarıyla sonuçlanmıştır. Yapımı tamamlanan atom bombası ilk olarak Trinity Testi ile 16 Temmuz 1945 tarihinde New Mexico çölünde denenmiştir. Bulunan atom bombası ilk olarak Almanya’ya karşı kullanılmak istenmiştir. Ancak savaşın sonlarına doğru gücünü kaybeden Almanya yerine, Pearl Harbor’a saldıran Japonya seçilmiş ve atom bombası Japonya’ya karşı kullanılmıştır.

4. Atom Bombasının Mucidi: Robert J. Oppenheimer

Tam adıyla Julius Robert Oppenheimer, 22 Nisan 1904 tarihinde New York’ta doğmuştur. Yahudi kökenli olan Oppenheimer, fizikçi ve üniversite profesörüdür. İlk nükleer silah olan atom bombasının mucididir. Manhattan Projesi’nin bilimsel başkanı olan Oppenheimer “atom bombasının babası” olarak anılmaktadır. Başlarında olduğu bilim insanları ile beraber atom bombasını tamamlamıştır. İlk denemesi New Mexico çölünde başarıyla sonuçlanmıştır. Bu deneme sonrası Hint felsefesinin önemli eseri Bhagavat Gita’da geçen “Şimdi ben ölüm, dünyaların yok edicisi oldum.” sözlerini kullanmıştır. Atom bombası, ilk kez Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerinin bombardımanında kullanılmıştır.

5. Kötü Çocuk: Little Boy

Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

Denemeler sonrasında kullanılan ilk atom bombası olan Little Boy, 6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima şehrine atılmıştır. Little Boy, Hiroşima’da büyük bir yıkıma yol açmıştır. Bomba, 3 metre uzunluğunda, 71 santimetre çapında, 4,400 kilogram ağırlığında ve 18 kiloton TNT’ye eşit patlayıcı güce sahiptir. Little Boy, enerjisini “uranyum” atomunun parçalanmasından almıştır. Bomba, 6 Ağustos 1945 tarihinde yerel saatle 08:15’te “B-29” tipi bombardıman uçağı olan “Enola Gay” tarafından Hiroşima’ya atılmıştır. Uçağın pilotu ABD Hava Kuvvetleri Albayı Paul Warfield Tibbets’ti. Bomba bırakılmasından sonra 44,4 saniyelik serbest düşüşle ateşlenmiş ve patlama gerçekleşmiştir.

6. Şişman Bomba: Fat Man

Büyük facia yaratan ikinci atom bombası “Fat Man” atıldıktan sonra savaşlar hakkında bilinen her şey değişmiştir. Atılan nükleer bombalar, Japonya’nın teslim olmasıyla II. Dünya Savaşı’nı sona erdirmiştir. Fat Man, Little Boy’dan farklı olarak “plütonyum” atomunun parçalanmasıyla ortaya çıkan enerjiden oluşmuştur. Bomba, 3.3 metre uzunluğunda, 1.5 metre çapında, 4,670 kilogram ağırlığında ve 21 kiloton TNT’ye eşit patlayıcı güce sahiptir. Eninin fazla olması sebebiyle Fat Man olarak adlandırılmıştır. Bomba, 9 Ağustos 1945 tarihinde yerel saatle 11:02’de “B-29” tipi bombardıman uçağı Bockscar pilotu Binbaşı Charles Sweeney tarafından Nagasaki’ye atılmıştır. 43 saniyelik serbest düşüşle ateşlenmiş ve patlamıştır.

7. Ölümcül Uçak: Enola Gay

Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

II. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya ilk atom bombasını atan uçak olan “Elona Gay”, Boeing B-29 Superfotress modeli bir bombardıman uçağıdır. Little Boy isimli atom bombasını Hiroşima’ya atmakla görevlendirilmiştir. Uçağın pilotu Amerika Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Albayı “Paul Warfield Tibbets’tir. Uçak ismini pilot Paul Tibbets’in annesi “Enola Gay Tibbets”den almıştır. Elona Gay, 6 Ağustos 1945 tarihinde yerel saatle 08:15’te Little Boy’u 9,470 metre yükseklikten atmıştır. Little Boy, Hiroşima’nın 600 metre yükseklikten serbest düşüş yapıp patlamıştır. Enola Gay, şok dalgalarını hissetmeden önce 18.5 kilometre uzaklaşmıştır. Şok dalgalarını hissetmesine rağmen bir zarar görmeden üsse geri dönmüştür. Elona Gay şu an ABD Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde sergilenmektedir.

8. Katil Uçak: Bockscar

Büyük facia yaratan atom bombasının ikincisi olan “Fat Boy” atıldıktan sonra savaş hakkında her şey değişmiş ve Japonya teslim olmak zorunda kalmıştır. Fat Boy’u Japonya’nın Nagasaki şehrine atan bu uçağın ismi “Bockscar”dır. Bazen Bock’s Car olarak da anılmaktadır. Elona Gay gibi Bockscar’da Boeing B-29 Superfortness tipi bombardıman uçağıdır. Uçağın pilotu Binbaşı Charles W. Sweeney’dir. Bockscar, 9 Ağustos 1945 tarihinde sabah 03:47’de kalkış yapmıştır. Birincil hedef Kokura aksaklıklar nedeniyle bombalanmamış, yerine ikincil hedef Nagasaki seçilmiştir ve bombalanmıştır. Yerel saatle 11:02’de Fat Man’i Nagasaki’ye atmıştır. 500 metre yükseklikte 43 saniyelik serbest düşüşle ateşlenmiş ve patlamıştır. Uçak şu an ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi’nde sergilenmektedir.

9. İlk Nükleer Saldırı: Hiroşima Bombardımanı

Japonya’nın 7 Aralık 1941 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait Pearl Harbor’u bombalamasından sonra Amerika Birleşik Devletleri II. Dünya Savaşına katılmıştır. Manhattan Projesi sonrası atom bombasını tamamlayan Amerika Birleşik Devletleri, ilk olarak bombaları Almanya’ya karşı kullanmak istemiş ama güçsüzleşen Almanya yerine Japonya’yı seçmiştir. ABD Başkanı Truman, 26 Temmuz 1945 günü Japonya’nın teslim olmasını istemiştir. Japonya’nın bunu reddetmesi sonrası nükleer saldırıya karar verilmiştir. ABD, 6 Ağustos 1945 tarihinde yerel saatle 08:15’te Elona Gay isimli uçakla Little Boy isimli atom bombasını Hiroşima’ya atmıştır. Hiroşima’da 140.000’den fazla insan hayatını kaybetmiştir.

10. Son Nükleer Saldırı: Nagasaki Bombardımanı

Büyük Facia Yaratan Atom Bombası Hakkında Her Şey

Hiroşima’ya yapılan ilk nükleer saldırı sonrası yaklaşık 140.000 insan hayatını kaybetmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ikinci atom bombası için birincil hedef Kokura, ikincil hedef olarak Nagasaki seçilmiştir. Fat Man isimli plütonyum çekirdekli atom bombası Bockscar isimli B-29 tipi bombardıman uçağıyla yola çıkmıştır. Şartlar değerlendirilince ikincil hedef olan Nagasaki’nin bombalanmasına karar verilmiştir. İkinci atom bombası olan Fat Man, ilk atom bombası Little Boy’dan daha büyük patlayıcı güce sahiptir. Little Boy 18 kiloton patlayıcı güce sahipti ve büyük bir patlamaya neden oldu, Fat Man ise 21 kiloton patlayıcı güce sahipti ve daha büyük bir etki yapması bekleniyordu. Ancak Nagasaki’nin dağlık yapısı nedeniyle etkisi azalmış ve yaklaşık 80.000 insan hayatını kaybetmiştir.


Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.