Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

5 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Her yıl yapılan altı milyondan fazla botoks enjeksiyonu, güzellik sektörünün en popüler kozmetik uygulamalarından biri haline gelmiştir. Botoks, “Clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilen nörotoksik esaslı protein maddesidir. Kas kasılmasını uyaran sinyalleri engelleyerek etki eder. Cerrahi müdahale gerektirmeyen, hızlı ve bir o kadar pratik bir yönteme sahiptir. Günlük hayatta duymaya alıştığımız botoksun nasıl yapıldığı ve uygulanışı hakkında fikriniz olmayabilir. Biz de botoks işlemleri ve uygulamaları hakkında aklınıza takılabilecek sıkça sorulan sorular neler, ilgilenenler için cevapladık. Keyifli okumalar!

1. Botoks Ne Zamandır Yapılmaktadır?

Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

Güzel ve genç görünme isteği tarih boyunca insanların hep ilgisini çekmiştir. Günümüzde yine güzellik amaçlı tercih edilen botoks, ilk kez medikal alanda 1989 yılında Amerika’da gözde şaşılığı tedavi etmek için uygulanmıştır. Botoksun kırışıklar üzerindeki etkisi, aynı yıl ilk olarak Kaliforniya’dan plastik cerrahi Dr. Richard Clark tarafından belgelenmiştir. Aynı zamanda servikal distoni adında nörolojik bir rahatsızlığı tedavi etmek için de kullanılmıştır. 2002 yılından itibaren ise kozmetik alanında kırışıklıkları gidermek ve daha genç bir görünüm elde etmek için kullanılmaktadır. Bunun dışında migren, aşırı terleme tedavisinde de çözüm olarak uygulanmaktadır.

2. Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botoks uygulaması oldukça basit ve kısa süren (yaklaşık 15 dakikalık) bir işlemdir. Öncelikle işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik bir krem sürülmesi tercih edilir. Ardından botoks hammaddesi, ince uçlu iğneler yardımıyla küçük dozlarda istenilen bölgeye enjekte edilir. Uygulama yapılan bölgede 7-14 gün içinde beklenilen etki oluşmaya başlar. Sonraki 24 saat içinde uygulama yapılan bölgeyi ovalamaktan kaçınmanız ve ağır egzersizden uzak durmanız gerekir. Botoks işlemini 18-65 yaş arası herkes yaptırabilir. Ancak hamile ve emzirenlerde uygulanması tavsiye edilmez. Bu sebeple mutlaka uzmanına danışmanız önerilir.

3. Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

Botoks uygulamaları, estetik açıdan rahatsız eden kırışıklıkları azaltmak veya oluşumunu engellemek için yaygın olarak kullanılır. Mimik kaslarının yıllarca çalışması, deri üzerindeki kıvrımları oldukça belirgin bir hale getirir. Bu yüzden derin çizgilenmeler ve kırışıklıklar meydana gelir. Botoks özellikle boyun bölgesi, alın bölgesi, gülümseme çizgileri, iki kaş arasında ve kaz ayaklarının oluştuğu göz kenarlarında uygulanır. Botoks, enjekte edildiği yerde sinirlerden kaslara giden sinyalleri bloke ederek çalışır. Sonuç olarak buradaki kaslar kasılamaz ve kırışıklıklar gevşemeye başlar. Bölgede pürüzsüz bir görünüm oluşur.

4. Botoks Can Acıtır Mı?

Özellikle botoks işlemini ilk kez yaptırmayı düşünenlerin aklına takılan bir sorudur. Bu uygulamanın oluşturacağı acı hissiyatıyla ilgili bolca yanlış söylem vardır. Sanılanın aksine doğru şekilde yapıldığında gerçekten hızlı ve oldukça acısız bir uygulamadır. Buna rağmen öncesinde ağrı hissini en aza indirmek için, uzman tarafından topikal anestezik krem uygulanabilir. Bu sayede işlemin daha rahat bir şekilde olması sağlanır. Uygulama sonrasında cilt yapısına bağlı olarak hafif bir kızarıklık oluşabilir. Ancak bu durum kısa sürede geçecektir. Sonrasında günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

5. Etki Süresi Ne Kadardır?

Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

Botoks işlemleri hakkında aklınıza takılabilecek sık karşılaşılan sorular arasında uygulama sonrası etkisinin ne kadar süreceği merak edilen bir konudur. Botoks enjeksiyonu ardından gözle görülebilir etki, yaklaşık bir veya iki hafta içerisinde oluşur. Botoksun kalıcılık süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu süre 3 ile 6 ay arası değişmektedir. Dört ay sonrasında tedavi etkileri %50 civarında azalmaya başlar. İsteğe bağlı botoks işlemi tekrar uygulanabilir. Bu sayede kalıcılık süresi çok daha uzun olacaktır. İlk kez yaptırıyorsanız uygulamayı tekrarlamadığınız takdirde, botoks etkisini kaybettikten sonra kırışıklıklar eski haline dönmeye başlayabilir. Bu sebeple en az iki veya üç kez tekrarlamak daha etkili olacaktır.

6. Erkekler Botoks Yaptırabilir Mi?

Botoks denildiği zaman genelde kadınlarda yapılan bir uygulama olduğu düşünülür. Oysa erkeklerde de kullanım oldukça yaygın hale gelmiştir. Erkeklerde botoks işlemine “brotoks” adı verilmektedir. Erkeklere yapılan brotoks uygulamaları ile kadınlara uygulanan botoks uygulamaları oldukça birbirinden farklıdır. Erkeklerdeki daha çok karakteristik yüz yapısı ve kas kuvvetine göre bir botoks planlaması yapılır. Kişinin tercihine bağlı olarak keskin veya pürüzsüz dokunuşlar uygulanır. Erkeklerde daha çok yaşlanma belirtilerini kontrol altına almak ve enerjik görünmek için minimal düzeylerde enjeksiyonlar yapılır.

7. Botoksun Faydaları Nelerdir?

Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

Botoks işlemleri, yaşlanmada görünüm ve kırışıklıklar üzerine aklınıza takılabilecek sorular hakkında çözümsel olarak olumlu bir etki gösterir. Cerrahi bir yönteme gerek duymadan, acısız ve pratik bir şekilde istediğiniz genç görünüme kavuşmak mümkün! En büyük faydası ise bir bakteriden üretildiği için tamamen doğal olması ve vücuda toksik bir etki bırakmamasıdır. Kana karışmaz ve organlarınızı etkilemez. Aynı zamanda aşırı terlemeyi durdurma, migren gibi ağrıları engelleme vb faydaları da vardır. Diğer estetik uygulamalarına nazaran çok basit ve kısa süren bir uygulamadır. Ayrıca maliyet bakımından çok daha uygundur.

8. Yan Etkileri Var Mıdır?

Botoks tüm dünyada yaygınlaşan güvenilir bir uygulamadır. Ancak bazen kişinin botoks enjeksiyonuna duyarlılığı yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır. Olası yan etkileri; yutma güçlüğü, grip, ateş ve titreme, ağız kuruluğu, hırıltı, vücut genelinde kas zayıflığı, çift görme, alt göz kapağı kaslarında zayıflık, uygulama bölgesinde hafif kızarma, morarma ve baş ağrısı görülebilir. Bunlar botoksun hafif yan etkileridir ve kısa sürelidir. En önemlisi ise botoks işlemini yapanın uzman olması gerektiği unutulmamalıdır. Yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılacak yanlış uygulamalar, kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

9. Yapay Görünüme Sebep Olur Mu?

Botoks yaptırdıktan sonra yüzde yapay bir görünüm oluşabileceği konusunda endişeleriniz olabilir. Aslında botoks sayesinde son derece doğal görünmek mümkün! Burada işlemi yaptıracağınız uzmanı doğru tercih etmek en önemlisidir. Botoksun hangi bölgeye ve hangi dozlarda uygulanacağı, bu sayede daha dengeli bir görünüm elde etmek için gereken püf noktaları uzmanınız belirleyecektir. Herkesin yüz yapısı farklı olduğu için botoks uygulaması da kişiye özel bir planla yapılmalıdır. Uzmanınız sizin yüz yapınıza göre en uygun işlemi yapacaktır. Bu sayede yüzünüzdeki doğal ifade korunmuş olacaktır.

10. Botoks Kremleri Ne Kadar Etkilidir?

Botoks İşlemleri Hakkında Aklınıza Takılabilecek Sorular

Botoks işlemi yaptırmanın dışında birçok botoks etkili krem mevcuttur. Fakat uzmanlara göre bu kremler botoks uygulaması kadar iyi bir etki göstermez. Krem, derinin üst yüzeyinde kalacağından botoks enjeksiyonunda olduğu gibi kaslara etki etmesi mümkün değildir. Kremlerin etkisi ise birkaç saat gibi çok kısa bir süre ile sınırlı kalır ve sonrasında bu etki kaybolur. Ayrıca botoks kremlerinin içerikleri herkese uygun olmayabilir. Cildinizde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kremler ile vakit kaybetmek yerine, kırışıklıkları gidermek için etkili ve güvenilir sonuç veren botoks uygulamasını düşünmekte fayda var.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!