Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

5 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

1992-1995 yılları arasında Sırplar, Bosna-Hersek’te 3 yıl süren bir soykırım yapmışlardır. Sadece bu soykırımda 200 bini aşkın Boşnak hayatını kaybetmiş, büyük çoğunluğu evlerini terk etmek zorunda kalmış, çoğu köy ve kasaba yakılmış, yüzlerce cami yıkılmıştır. Boşnakların tarihini, kültürünü yok etmek istercesine, kütüphane ve arşivler de yakılmıştır. Bosna Savaşı üzerine birçok belgesel ve film çekilmiş, savaş izleyicilere en etkili şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Bosna Savaşı’nı konu edinen ve savaşı en gerçekçi şekilde izleyiciye aktarabilen filmler arasından etkileyici olanları sizlere listeledik. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

1. Kusursuz Çember (1997)

Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

Bosna savaşından hemen 2 yıl sonra Bosna’da çekilmiş olan film, savaşın gidişatından dolayı kendini alkole vermiş umutsuz bir şairin başından geçenleri anlatıyor. Saraybosna’da eşi ve kızıyla yaşayan şair, ailesini savaşın tehlikelerinden uzak tutmak için şehirden kaçmalarını sağlar. Eşini ve kızını şehir dışına gönderdikten sonra evine geri dönüş yolunu uzatan Bosnalı şair Hamza, eve gittiğinde eşyalarını kurcalayan 2 çocukla karşılaşır ve hikâye burada başlar. Hamza çocuklarla karşılaşınca savaşın getirdiği umarsızlık gider ve yerini savaştan kurtulmuş olan bu çocukları yaşatma duygusu alır. Filmde savaşın acımasızlığından kaçmaya çalışan çocuklar ve Hamza’nın başından geçenler anlatılır.

2. Saraybosna’ya Hoş Geldiniz (1998)

1998 yılında gösterime giren Saraybosna’ya Hoş Geldiniz filmi, BBC haber görüntülerinin kullanılması ve gerçek olay kurgusuyla Bosna Savaşını anlatır. Bosna Savaşının yeni başladığı zamanlarda yabancı bir gazeteci, savaşın haberini yapmak için Bosna’ya gelir. Mesleğinde tecrübeli ve oldukça donanımlı olan muhabir savaş mağduru çocuklarla karşılaşıp, çocukların içinde bulundukları durumdan etkilenir. Çocuklara yardım etmek isteyen muhabirin, Amerika’dan gelen bir yardım görevlisinin çocuklarla ilgili düzenlediği yardım projesinden haberdar olmasıyla olaylar başlar. Muhabir, savaş bölgesinde tanıştığı çocuklara yardım etmek ve onları kurtarmak için çabalar.

3. Tarafsız Bölge (2002)

Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

Tarafsız Bölge filmi, En İyi Yabancı Film Altın Küresi, En İyi Yabancı Film Oscar’ı, Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü ve En İyi İlk Film César’ının da bulunduğu otuz beş uluslararası ödül kazanır. Film Bosna savaşını, iki düşman askeri tarafsız bölgede mahsur bırakarak, her iki tarafında içinde bulundukları durumu sorgulamaları ve kendileriyle çelişkiye düşmeleri üzerinden anlatır. Birbirine düşman olan iki asker kendi bölgelerinden yardım ister. Yardım çağrılarına Birleşmiş Milletler’den bir çavuş gelir ve bu üç kişi hayatta kalmak için çabalarken aynı zamanda da içinde bulundukları savaşı sorgularlar.

4. Kar (2008)

Bosna Savaşı sonrası, savaşın geride bıraktığı yıkımlar ve acılar yavaş yavaş geride kalırken savaşta zarar görmüş bir köyde yaşayan insanlar, savaşın kendilerinde bıraktıkları hüznü henüz atlatamamışlardır. Bir taraftan sevdiklerini kaybetmenin acısını yaşarken bir taraftan da geride kalan sevdikleriyle birlikte olmanın verdiği buruk bir mutlulukla yeni bir hayata başlamaya çalışırlar. Köylerinde kar korkusu yaşanırken Alma adında ki bir genç kadın hayatta kalabilmeleri için bir çözüm yolu bulduğunu düşünür. Film, Alma’nın köydeki insanları hayatta tutmayı sağlayacak ve hatta zengin edecek fikrini gerçekleştirmeye çalışmasını anlatır.

5. Yokmuşum Gibi (2010)

Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

Saraybosna’lı genç öğretmen Samira, ilk görev yeri olarak bir köy kasabasına gider. Samira’nın köydeki ikinci gününde, Sırplar köye gelir ve erkekleri öldürürken kadınları da askeri kampa götürürler. Yokmuşum Gibi filmi, Bosna savaşının kadınlar üzerindeki etkisini anlatır. Kadınların, Sırp askerlerini tatmin etmek için götürüldükleri kamplarda kadınların yaşadıkları psikolojik ve fiziksel şiddet açıkça seyirciye aktarılır. Samira kampta başına geleceklerin farkında olup kendini güvende tutmak için çabalar. Hayatta kalmak için, Sırp askerlerin kuralına göre hareket eder. Bosna Savaşı’nı konu edinen Yokmuşum Gibi filmi, en etkileyici filmler arasında yer almaktadır.

6. Güzel Bir Hayat Düşlerken (2011)

Kominist yaşama karşı çıktığı için sürgün edilen Boşnak Divko, kominizmin yıkılması sonrası köyüne geri döner. Divko, yalnız sürgün edildiği köyüne, yeni eşi, siyah kedisi ve bir Mercedes ile gelir. Divko sürgün edildiği süre boyunca evinde yaşayan eski eşini, evden atarak yeni eşiyle orada yaşamayı planlar. Parayla her şeyi halledebileceğini düşünen Divko’nun planları istediği gibi ilerlemez ve yeni sorunlar ortaya çıkar. Güzel Bir Hayat Düşlerken Filmi, Bosna Savaşını Divko ve eski eşi arasındaki olaylarla temsil eder. Divko’nun eski eşi Lucijya, evinden, memleketinden kovulan Boşnak halkını temsil eder.

7. Kan ve Aşk (2012)

Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

Kan ve Aşk Angelina Jolie’nin ilk uzun metraj yönetmenlik yaptığı filmdir. Angelina Jolie gerçekliği sağlamak için sadece eski Yugoslavyalı oyuncularla çalışır ve Yugoslavyalı oyuncuların savaş deneyimlerini senaryoya dâhil eder. Altın Küre En İyi Yabancı Dilde Film Ödülüne aday gösterilen film, Sırp bir asker ve Boşnak bir tutsak arasındaki aşkı anlatır. Henüz Bosna savaşının başlarında sevgili olan Danijel ve Ajla savaşın patlak vermesiyle iki düşman olurlar. Savaşın acımasızlığı karşısında Ajla ve Danijla yollarını ayırır. Sırpların Ajla’nın yaşadığı yere yaptıkları baskından sonra, tutsak olan Ajla Danijel’in komutan olduğu karargâha getirilir ve savaşın ayırdığı yolları yine savaşla kesişir.

8. Sesini Duyuramayanlar İçin (2013)

Bir video günlük tutarak seyahat eden Avustralyalı turist Kym’in yolu Bosna Hersek- Sırbistan sınırındaki bir kasabaya düşer. İlk gecesinde kasabadaki bir otelde konaklayan Kym uyuyamaz ve Bosna savaşı hakkında bilgiler edinir. Kym’in Bosna savaşı hakkında öğrendikleri ve Bosna’nın yıllar geçmesine rağmen savaşın izlerini taşıyan atmosferiyle, gezisi daha farklı bir hâl alır. Bosna Savaşını konu edinen etkileyici filmler arasında olan bu film, savaşın yıllar sonra bile etkisini kaybetmediğini anlatır. Sesini Duyuramayanlar İçin, Avustralyalı aktris Kym Vercoe’nin otobiyografik oyununun bir uyarlamasıdır.

9. Çocuklar (2013)

Film, Bosna savaşında kimsesiz kalan iki kardeşin yıllar sonra yetimhaneden çıkmasını ve yaşadıklarını anlatır. Bosna savaşı çocukların da arasında olduğu birçok kişiyi etkilemiştir. Çocuklar filmi, savaşı annesiz ve babasız kalmış çocukların gözünden farklı bir açıyla anlatır. Eski hayatını geride bırakmaya çalışan ve kardeşini suçtan uzak tutup yetimhaneye dönmesini engellemek için uğraşan Rahima, kendi hayatıyla ilgili sorunlarla da baş etmeye çalışır. Rahima, kardeşiyle birlikte kendisini koruyup hayatlarını düzene sokmaya çalışırken, kardeşinin çıkardığı sorunlar Rahima’yı zorlar. Yönetmen Semih Kaplanoğlu ile TRT 2’nin ortak yapımcılığıyla çekilen Bosna Savaşı’nı konu edinen bu eser, etkileyici filmler arasındadır.

10. Üç Yol (2013)

Bosna Savaşı’nı Konu Edinen Etkileyici Filmler

Üç yol Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı, Bosna ve Türkiye ortak yapımı olan bir filmdir. Film, savaş sonrası yakınlarını arayan insanların öykülerini konu alır. Çocukken yaptığı bir hatadan sonra hayatını iyilik yapmak üzerine kurmaya çalışan Bünyamin ve savaşta tüm yakınlarını kaybetmesiyle intihar etmeye çalışan psikolog Zrinka’nın karşılaşması ile hikâye başlar. Birbirlerinin yardımcı olmaya çalışan Zrinka ve Bünyamin arasında başlayan aşk, Bünyamin’i ailesiyle yüzleşmeye iter. Ailesi ile yüzleşmek için Hasankeyf’e dönen Bünyamin’den haber alamayan Zrinka’da Bünyamin’in peşinden gider. Zrinka ve Bünyamin orada yeni sürprizlerle karşılaşır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!