Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

6 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Günlük alım satım, aynı gün içinde birden çok kez alıp satma eylemidir. Doğru stratejiyle fiyat hareketlerinden yüksek kazanç elde etmek mümkündür. Ancak yeni başlayanlar ve iyi stratejiye sahip olmayanlar için tehlikeli olabilmektedir. Al sat stratejisinde ustalaşmak zordur. Zaman, beceri ve disiplin gerektirir. Bunu deneyenlerin çoğu başarılı olur. Borsada al sat yaparak kazanmak ve bilgi sahibi olmak için hazırladığımız stratejik taktikler içeriğimizle sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Şimdiden bol kazançlar!

1. Bilgi Edinme

Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

Hazırladığımız borsada al sat yaparak kazanmak ve bilgi sahibi olmak için stratejik taktikler yazımızda ilk sırada bilgi gereksinimine yer verdik. Her işte olduğu gibi al sat işlemlerine bilgi toplayarak başlamalısınız. Temel alım satım prosedürleri bilgisine mutlaka sahip olmanız gerekiyor. Buna ek olarak günlük olarak borsa haberlerini takip etmelisiniz. Hisse senetlerini etkileyebilecek olaylara hâkim olmalısınız. Ayrıca işlem yapacağınız firmalar ile ilgili bir liste ile başlayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz firmalar ile ilgili genel piyasaları hakkında araştırma yapmalısınız. İş haberlerini taramalı ve güvenilir finans sitelerine göz gezdirmelisiniz. Ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, o kadar az sürprizle karşılaşırsınız.

2. Fon Ayırma

Her işlem için sermaye ayırmanız gerekmektedir. Sermayenizin ne kadarını riske atabileceğinizi de belirlemeniz önemlidir. Başarılı bir al sat işlemi için sermayenizin en az %1 ila 2’sini riske atabilmelisiniz. Planlarınızı riskinize göre çizmelisiniz. Borsada hiçbir şeyin garantisi olamaz ve bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Başarılı olup kazanabilme kadar kaybetme ihtimalinizde vardır. İşlem için belli bir fon ayırdınız ve riske atabileceğiniz miktarı da belirlediniz. Bunu her işlem için ayrı ayrı belirlemeniz ve sonuçta elde edebileceğiniz karı hesaplamalısınız. Sonucunda her elde edebildiğiniz kar ve riske ettiğiniz kısımlar sizi artıya geçirebilirse doğru yoldasınız demektir. Planınızı uygulamaya geçebilirsiniz.

3. Zamanı Değerlendirme

Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

Hazırladığımız borsada al sat yaparak kazanmak ve bilgi sahibi olmak için stratejik taktikler yazımızda ki önemli bir diğer başlık zamanı değerlendirmedir. Al sat zamanınızı stratejik şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Aslında, gününüzün çoğundan vazgeçmeniz gerekecektir. Kısıtlı zamanınız varsa buna başlamayı düşünmemelisiniz. Süreç sizin planladığınız gibi gitmeyebilir. Üstelik sürekli olarak varlık bilgilerinizi takip etmek ve haberlerini incelemeniz gerekecektir. Öncesinde bilgi topladığınız şirketler ve varlıklar için zaman harcayarak başlıyorsunuz. Sonrasında gün içinde al sat işlemi için fazlaca zaman harcayacaksınız. Strateji ve planlarınız içinde zamana ihtiyacınız olacak. Süreç, bir tüccarın piyasaları takip etmesini ve işlem saatleri sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilecek fırsatları tespit etmesini gerektirir. Hızlı hareket etmek anahtardır.

4. Küçük Başlama

Başlangıç olarak, ilk işlemleriniz için en fazla iki hisse senedine odaklanmalısınız. Az sayıda hisse senedi ile fırsatları izlemek ve yakalamak daha kolay olacaktır. Sırasında en fazla bir ila iki hisse senedine odaklanın. Karar vermiş olduğunuz hisse senedini ise kesirli olarak alım yapmaya özen göstermelisiniz. Kesirli alım, tek seferde alım yerine, belli bütçelerle aynı hisse senedi alımıdır. Son zamanlarda, kesirli hisse alımı yapmak giderek daha yaygın hale geldi. Böylece yatırım yapmak istediğiniz belirli, daha küçük para tutarlarını belirleyebilirsiniz. Miktar olarak çok küçük paralar içinde vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu durumda büyük bir kazanç sağlama olasılığınız oldukça düşüktür. Aynı zamanda kısa vadede hevesinizi kırar.

5. Grafik Okuma

Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

Bir hisse senedi veya al sat yaptığınız herhangi bir varlık için uygun zamanı belirlemenize yardımcı olan 3 yöntem belirleyebilirsiniz. Mum grafikler, trend çizgiler ve üçgenler son olarak da artan ve azalan hacim miktarıdır. Bir al sat işlemi için birçok mum çubuğu ayarı vardır. Doğru kullanıldığında en güvenilir olanlardan biridir. Başlangıçta işlem için alacağınız seviyedeki fiyatı destekleyip desteklemediğini gösterecek hacim artışını izlemelisiniz. İkinci olarak, fiyat seviyenizde destek aramalısınız. Son olarak ise tüm açık emirleri ve büyüklüklerine bakmalısınız. Bu üç adımı izlerseniz, gerçek bir geri dönüş sağlayıp sağlamayacağını belirleyebilir ve koşullar uygunsa pozisyon alabilirsiniz. Bir üçgenin yüksekliği, kırılma noktasına eklenir ve kar elde etmek için bir fırsat sağlar.

6. İşlem Zamanlama

Yatırımcıların verdiği emirlerin çoğu, piyasalar açıldığı an gerçekleşmeye başlar. Bu da fiyat dalgalanmalarına katkı sağlar. Deneyimli biri, kalıpları bilir ve kar etmek için uygun şekilde seçim yapar. Ancak yeni başladığınızda, ilk yarım saat içerisinde herhangi bir hamle yapmamanız, sadece piyasayı gözlemlemeniz yararınıza olur. Orta saatler genellikle daha az kritiktir. Yoğun saatler fırsatlar yaratsa da, başlangıç için bu saatlerde işlem yapmamak daha güvenlidir. Haberler varlıkları hareketlendirir. Bu yüzden anlık haber veren ekonomi sitelerine abone olabilirsiniz. Ayrıca elektronik iletişim ağı, mevcut olan en güzel teklifi görüntüleyebilen bir sistemdir. Aynı zamanda piyasa katılımcılarından teklif gösteren ve emirleri otomatik olarak eşleştirebilen bilgisayar tabanlı sistemdir.

7. Limit Emirleri

Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

İşlemlere girmek ve çıkmak için ne tür emir kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bir piyasa emri verdiğinizde, o anda mevcut olan fiyattan işlem yaparsınız. Ancak limit emri ise fiyatı verse dahi uygulamayı garanti etmez. Limit emirleri, al sat için fiyatınızı (gerçekçi olmasa bile) belirlediğiniz takdirde daha güvenli işlem yapmanıza olanak tanır. Deneyim kazandıkça diğer stratejileri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir stop-loss emri belli bir konumda sınır kayıpları için tasarlanmıştır. İşlemlerin riskini tam olarak nasıl kontrol edeceğinizi tanımlayın. Üçgen model durumunda son dalgalanmanın en düşük seviyesinin altına bir stop-loss emri yerleştirilebilirsiniz. Hem finansal hem de zihinsel olarak dayanabileceğiniz bir günlük maksimum kayıp belirlemek de önemlidir. Bu noktaya ulaştığınızda geri çekilmeyi bilmelisiniz.

8. Gerçekçi Olma

Bir strateji de karlı olmak için her zaman kazanmanız gerekmez. Birçok kişi, işlemlerinin yalnızca% 50 ila% 60’ını kazanmaktadır. Bu yüzden her işleminizde riskin hesabınızın belirli bir yüzdesi ile sınırlı olduğundan ve giriş ve çıkış yöntemlerinizi açıkça tanımlandığınızdan emin olmalısınız. İşte borsada al sat yaparak kazanmak ve bilgi sahibi olmanız için verebileceğimiz stratejik taktikler. Eğilimi takip eden herkes, fiyatlar yükseldiğinde satın alacak veya düştüğünde satış yapacaktır. Bu, istikrarlı olarak düşen veya yükselen fiyatların devam etmesi varsayımıyla yapılmaktadır. Aykırı yatırım strateji ise, fiyatlardaki artışın tersine döneceğini ve düşeceğini varsayar. Karşı taraf, düşüş sırasında satın alır veya yükseliş sırasında satış yapar. Haber stratejisi ise, iyi haberler duyurulduğunda satın alacaklar veya kötü haber olduğundan satacaklardır.

9. Sakin Kalma

Hazırladığımız borsada al sat yaparak kazanmak ve bilgi sahibi olmak için stratejik taktikler yazımızda sırada sakin kalmanıza yardımcı olacak stratejilere yer verdik. Borsanın sinirlerinizi sınadığı zamanlar olacaktır. Al sat yapan bir işlemci olarak; açgözlülüğü, umudu ve korkuyu uzak tutmayı öğrenmeniz gerekir. Kararlar duyguyla değil mantıkla yönetilmelidir. Kendi sermayeniz söz konusu olduğunda, bu farklı bir hikâye olma eğilimindedir. Güvenli stratejiler uygulayabilirsiniz. İlk olarak scalping stratejisi, varlığınız karlı hale geldiğinde satış yapmanızı içermektedir. Bu varlığınızın değerlendiğini ve para kazandırdığı anlamına gelmektedir. İkinci olarak günlük pivotlar stratejisini deneyebilirsiniz. Bu strateji, bir hisse senedinin günlük değişiminden kar elde etmeyi içerir. Aynı zamanda bu günün en düşük fiyatından alıp en yüksek saatinde satmaya çalışılarak yapılmaktadır. Bu iki strateji ile güvende kalarak stresi azaltarak ve borsaya alışabilirsiniz.

10. Plana Bağlı Kalma

Borsada Al Sat Yaparak Kazanmak İçin Stratejik Taktikler

Başarılı borsacılar hızlı hareket etmelidir ancak hızlı düşünmeleri gerekmez. Önceden bir strateji geliştirmiş olmalılar. Kar için uğraşmaktan önce stratejinizi takip ve test etmelisiniz. Bunun için ise al sat işleminin zorluklarını iyi bilmeli ve stratejinizi buna göre yönlendirmiş olmalısınız. Likidite bir hisse senedinin alış ve satış fiyatının düşük farklara dayanmasıdır. Volatilite ise, beklenen günlük fiyat aralığının bir ölçüsüdür. Günlük faaliyet gösterilen aralıktır. Daha fazla esneklik, ya da kar, zarar anlamına gelebilmektedir. İşlem hacmi, bir varlığın belirli dönem içerisinde kaç kez alınarak satılmış olduğunun ölçüsünü göstermektedir. Yüksek hacim, bir hisse senedine duyulan ilginin fazla olduğunu göstermektedir. Hacimdeki artış, genellikle aşağı veya yukarı fiyat değişiminin habercisidir. Saydığımız nedenler al sat işlemleri için zorluk yaratmaktadır. Bunları stratejinizde göz önünde bulundurmalısınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!