Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

5 dk okuma süresi

Binance Üye Olup Bedava Bitcoin Kazanın
HEMEN KAYDOL

5
11 Paylaşım, 5 puan

Günümüzün değişen ekonomi trendlerinin hızına yetişmek zor olsa da herkesin en az bir kere duyduğu Bitcoin, para işlemlerinin değişimini doğurdu. Giderek dikkat çekmeye başlayan kripto para birimlerinin en değerlisi ve en bilineni olan Bitcoin, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Güvenli ve hızlı para işlemleri sunan Bitcoin faydaları kadar zararları da düşündüren bir konudur. Avantajları ve dezavantajları neredeyse birbirine eşit olan Bitcoin, kimisi için kullanılması gereken bir yenilikken kimileri için tehlikeli olarak görülmektedir. Bitcoin kullanımı ve yatırımı hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalar, bu içeriğimizde detaylarıyla birlikte açıklandı. İyi okumalar dileriz!

1. Bitcoin Nedir?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Bitcoin, banka gibi bir aracı olmadan doğrudan satın alabileceğiniz, satabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Her Bitcoin işlemi, herkesin erişebileceği halka açık bir defterde kaydedilerek saklanır. Bu şekilde Bitcoin işlemlerinin taklit edilmesinin önüne geçilerek güven ortamı yaratılır. Merkezi olmayan Bitcoin, hükümetler veya çeşitli kurumlar tarafından desteklenmez ve denetlenmez. Üçüncü müdahalelere karşı korumalı olan Bitcoin, zincir yapısı sayesinde geri dönülemez ve değiştirilemez işlemler yapılmasına olanaklar sağlar. 2008’de icat edilen kripto para birimi olan Bitcoin, El Salvador tarafından 2021 yılında ilan edilen bir kararla resmi para olarak kullanılmaya başlandı.

2. Bitcoin’i Bulan Kişi Kimdir?

Bitcoin’ı bulan kişi yaygın olarak bilinen bir isim olan Satoshi Nakamoto’dur. Ancak bu kişinin kim olduğu, nerede bulunduğu ve yaşadığı bilinmemektedir. Ayrıca tek bir kişi ya da bir grup insan olup olmadığı da şüphe konusudur. Bir grup adı olabileceği gibi uydurma bir kişi ismi de olabilecek olan bu ismin gizemi çözülememiştir. Blok zinciri veri tabanını tasarlamış olan bu simgesel isim, 2010 yılına kadar Bitcoin’i geliştirmeye hızla devam etmiştir. Kim olduğuna dair net bir bilgi olmayan Satoshi Nakamoto’nun Japon olduğu varsayımı kadar Avrupalı veya Amerikalı olabileceği de konuşulmuştur. Kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu da yetenekleri doğrultusunda konuşulanlar arasındadır.

3. Bitcoin Nasıl İşler?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Bilgisayarlarda, tabletlerde veya akıllı telefonlarda dijital cüzdan aracılığıyla kullanılabilen Bitcoin, kolay ve anlaşılır tanımıyla bir bilgisayar işlem dosyasıdır. İnsanlar dijital cüzdanınıza Bitcoin gönderebilir veya siz diğer insanların cüzdanlarına Bitcoin iletebilirsiniz. Bitcoin ile yapılan her bir işlem, blok zinciri adı verilen halkın kullanımına açık bir listeye kaydedilir. Geri dönüştürülemez ve değiştirilemez işlemler sağlayan blok zinciriyle işlemlerin geri alınması engellenir ve daha güvenli para işlemlerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. Doğru bir şekilde Bitcoin kullanmanız için konu hakkında bilinmesi gereken önemli temel noktalar arasında işleyiş şeklinin sadeliği ve pratikliğinin son derece kıymetli bir yeri vardır.

4. Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, tüm bitcoin işlemlerini tamamıyla içeren süreçtir. İşlemlerin dijital olarak doğrulandığı ve blok zinciri defterine eklenerek kaydedildiği işleyiştir. Merkezi olmayan blok zinciri defterinde güncellenen işlem bloklarını doğrulamak için karmaşık kriptografik karma bulmacaların çözülmesini kapsar. Bu bulmacaları çözmek, güçlü bilgi işlem gücü ve gelişmiş ekipmanlara nitelikli hakimiyet gerektirir. Bitcoin madenciliğini sanal ortamda yapılan altın madenciliğine benzetmek mümkündür. Ne kadar güçlü bir bilgisayarla bu yazılımları çalıştırırsanız o kadar çok madencilik yapar ve o kadar çok kazanırsınız. Aynı şekilde ne kadar çok süre madencilik yaparsanız, kazancınız da o kadar fazla ve bol olacaktır.

5. Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Herkes için erişilebilir, pratik ve kolay olduğu sıklıkla vurgulanan Bitcoin, anonim para işlemleri yapmanızı sağlar. Bitcoin kullanmaya başlamak için öncelikle bir dijital cüzdana ihtiyacınız vardır. Dijital cüzdan sahibi olduktan sonra akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulama aracılığıyla veya bilgisayarınızdan online işlemler yoluyla cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra satın aldığınız kripto paralar cüzdanınızda birikmeye başlayacaktır. Günümüzde Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul eden firma sayısı giderek artmaktadır. Tüm dünyada çeşitli alanlarda hizmet veren büyük firmalardan sigortalar, etkinlik biletleri, lüks giyim ürünleri, araba kiralama hizmetleri Bitcoin ile rahatlıkla satın alınabilir.

6. Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım ve kazanç amacıyla Bitcoin satabilir ya da biriktirebilirsiniz. Uzun vadeli satın almalar yaprak cüzdanınızda biriktirebilir veya aldıktan sonra yaşanan fiyat artışından sonra satmayı hedefleyebilirsiniz. Yatırım yapmak için öncelikle bir kripto para borsasında hesap sahibi olmanız gerekir. Borsada Bitcoin alıp satarak yatırım yapabilirsiniz. Kaydolduğunuz kripto para borsasındaki hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu hangi kripto para borsasını seçeceğinizdir. Piyasada bulunan kaliteli ve güvenilir bir borsa bulmanız gerekir. Bilinmesi gereken en önemli noktalar arasında olan kripto para borsaları, Bitcoin hakkında daha bilinçli olmanızı, bilinçli olmanız da kazançlı çıkmanızı sağlar.

7. Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Bitcoin cüzdanı, kripto paralarınızı sakladığınız adresleri ve bu adreslerin Özel Anahtar’ını barındıran yazılımlar ya da cihazlardır. Bitcoin değerlerinizi kullanabilmenizi sağlayan özel ve genel anahtarları barındırırlar. Bitcoin cüzdanları masaüstü uygulamalar, mobil uygulamalar, internet sitelerinde bulunan çevrim içi cüzdanlar ve donanım cüzdanları olarak 4 kategoride pratik bir şekilde sınıflandırılabilir. Bu cüzdanlar sayesinde bakiyenizi görebilir, kazanç düzeyinizi kontrol edebilir ve blok zinciri aracılığıyla Bitcoin transfer edebilirsiniz. Her bir cüzdanın kendine ait özgün ve eşsiz bir adresi vardır. Bir adreste bulunan kripto paranın transfer edilebilmesi için o adresin Özel Anahtar’ına sahip olmanız gerekir.

8. Bitcoin Nakite Çevrilebilir Mi?

Bitcoin’i nakit paraya çevirmek için ilk olarak Bitcoin’i kripto para vasfından kurtarıp Türk lirası ya da dolar haline getirmek için dönüştürmeniz gerekiyor. Bitcoin’i, TL veya dövize çevirmek için yapmanız gereken işlem de temelinde borsacılıktan farklı değildir. Doları veya başka bir dövizi, TL’ye çevirmek ile aynı işlemi yapıyorsunuz temelde. Elinizdeki kripto parayı çeşitli siteler aracılığı ile satıp istediğiniz para birimine güvenle ve rahatlıkla çevirebiliyorsunuz. Çevirdiğiniz yeni para birimini aynı siteler aracılığıyla siteye kaydettiğiniz banka hesabına kolayca aktarabilirsiniz. Bu işlem için Paribu ve BtcTurk piyasada yaygın kullanımda güvenli bulunan ve en çok kabul gören siteler arasındadır.

9. Bitcoin Anonimliği Nedir?

Bitcoin’in avantajlarından başka biri de merkezi bir sistem tarafından kontrol edilmemesi ve denetlenmemesidir. Bu nedenle takip edilemeyen anonim bir para birimidir. Bitcoin kullanıcıları, blok zincirine kullanıcı isimleri ile kayıt olarak kimliklerini gizleyebilirler. Blok zincirinin sarsılmaz olgusu şüphesiz anonim kullanıcı ve şirketlerin anonim kalma isteğidir. Bu kullanıcıların birçoğunun blok zincirine girme sebebi de bu sarsılmaz anonimlik kanunudur. Bu kullanıcı adlarına rağmen gizliliğinizi korumak için zincir size sadece kimlik bilgilerinizi gizli tutmayı ve saklamamayı vadeder. Cüzdanınızın güvenliği ve gizliliğini kendi atacağınız adımlar ile sağlarsınız, anonim kalmaya devam etmeniz dijital ayak izlerinize bağlıdır.

10. Bitcoin’in Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bitcoin’in kullanım alanları neredeyse sınırsızdır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere birçok alanda kripto paraları kullanmak mümkündür. Bitcoin’i kabul eden Microsoft, Amazon gibi çeşitli büyük şirketler vardır. Bu şirketlerden Bitcoin’inizle alışveriş yapabilirsiniz. Kullanım alanı bu kadar geniş olan Bitcoin tartışmalara da yol açmıştır. Bunun sebeplerinden biri kulaktan kulağa yayılan suç teşkil eden karanlık kullanım alanlarıdır. Silah ticareti, uyuşturucu ticareti, kara para aklama, kiralık katil tutma gibi karanlık kullanım alanlarında Bitcoin kullanıldığı düşünülür. Bu kötü kullanım alanlarına rağmen Bitcoin cüzdanınızda bulunan Bitcoin’lerinizi banka hesabınıza aktararak güvenli alanlarda sorunsuz alışveriş yapabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!