Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

4 dk okuma süresi

Binance Üye Olup Bedava Bitcoin Kazanın
HEMEN KAYDOL

4
10 Paylaşım, 4 puan

Yıllardır göz önünde bulunmasına rağmen son birkaç seneye kadar dikkat çekmeyen kripto para birimlerinden en değerlisi ve en bilineni olan bitcoin gündem olmaya devam ederken dergiCE ekibi olarak, sizlerin de bilgilenmesi için bitcoin hakkında bilinmesi gereken 10 şey listesini hazırladık. İyi okumalar dileriz.

1. Bitcoini Kim Buldu?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Bitcoinin kendisi de oluşumu da merak konusu olduğu gibi  bitcoinin mucidi de bir sır konusudur. 18 Ağustos 2008’de “bitcoin.org” alan adıyla bitcoin protokollerinin önemli yönlerini anlatan isimsiz bir işletme tarafından tescillendi. Aynı yılın kasım ayında Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin: Bir Kullanıcıdan Kullanıcıya (peer-to-peer) Elektronik Para Sistemi” başlıklı bir makale paylaşılmıştır. Bu makaleyle beraber “bitcoinin mucidi kim?” sorusu, “Satoshi Nakamoto kim?” halini aldı. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıksa da ismi en çok anılan kişi Avustralyalı iş adamı Craig Wright’tır.

2. Bitcoinin Değeri Nedir?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Kasım ayının sonundan itibaren sallantılı olsa da gerileme kaydetmesiyle beraber 2019 senesinin temmuz ayında 70.484 Türk lirası değerini görmüştür. Aralık ortasındaki güncel fiyatı ise 42.302 Türk lirasıdır.

3. Bitcoini Engelleyen Ülkeler

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Gelişmeye başladığı zamanlardan beri daha doğrusu fiyatı doları geçtiğinden beri tartışmalara sebep olan bitcoinin seveni olduğu kadar sevmeyeni de çoktur. Cezayir, Bolivya, Ekvador, Bangladeş, Nepal, Kamboçya, Endonezya, Pakistan, Çin ve İzlanda, bitcoini engelleyip yasaklayan ülkelerdir. Bu listenin zamanla kısalmak zorunda kalacağını ekleyen uzmanlar, ülkelerin kripto para birimlerine geçmeleri gerektiğini şiddetle tavsiye etmeye devam ediyor.

4. Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Bitcoin cüzdanı, bitcoinlerinizi tuttuğunuz adresleri ve bu adreslerin Özel Anahtar’ını barındıran yazılımlar ya da cihazlardır. Bitcoin cüzdanları masaüstü uygulamalar, mobil uygulamalar, internet sitelerinde bulunan çevrim içi cüzdanlar ve donanım cüzdanları olarak sınıflandırılabilir. Bir adreste bulunan bitcoinin transfer edilebilmesi için o adresin Özel Anahtar’ına sahip olmanız gerekir.

5. Bitcoinin Kullanım Alanları

Bitcoinin tartışmaya yol açmasının sebeplerinden biri de kulaktan kulağa yayılan karanlık kullanım alanlarıdır şüphesiz. Silah ticareti, uyuşturucu ticareti, kara para aklamak, kiralık katil tutmak gibi karanlık kullanım alanları barındırmasıyla beraber bitcoin cüzdanınızda bulunan bitcoinlerinizi banka hesabınıza aktararak sorunsuz alışveriş yapabilirsiniz.

6. Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining) Nedir?

Devletler, kendi paralarının ne zaman basılacağına ve dağıtılacağına kendileri karar verirken bitcoin için böyle bir şey söz konusu değildir çünkü bitcoinin bağlı olduğu herhangi bir devlet yoktur. Bitcoin madenciliği, bitcoin üretim işlemidir. Bitcoin madenciliği ile uğraşan madenciler, matematik problemlerini çözmek için özel yazılımlar kullanırlar. Sisteme ne kadar çok talep olursa, matematik problemlerinin çözülmesi de bir o kadar zorlaşır. Zor olan bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için önemli miktarda elektrik gerekir. Yapılan araştırmaların bizlere sunduğu sonuçlara göre; bir bitcoin üretmek için harcanan elektrik neredeyse bir evin bir aylık elektrik harcamasına eşittir. Bitcoin madenciliğini sanal ortamda yapılan altın madenciliğine benzetmek mümkündür. Ne kadar güçlü bir bilgisayarla bu yazılımları çalıştırırsanız o kadar çok kazar ve o kadar çok kazanırsınız. Aynı şekilde ne kadar çok süre kazarsanız, kazancınız da o kadar bol olacaktır.

7. Bitcoin Nakite Çevrilebilir Mi?

Bitcoini nakit paraya çevirmek için ilk olarak bitcoini kripto para vasfından kurtarıp Türk lirası ya da dolar haline getirmeniz gerekiyor. Bitcoini, TL veya dolara çevirmek için yapmanız gereken işlem de temelinde borsacılıktan farklı değildir. Doları, TL’ye çevirmek ile aynı işlemi yapıyorsunuz temelde. Elinizdeki bitcoini çeşitli siteler aracılığı ile satıp istediğiniz para birimine çevirebiliyorsunuz. Çevirdiğiniz yeni para birimini aynı siteler aracılığıyla, siteye kaydettiğiniz banka hesabına kolayca aktarabilirsiniz. Paribu ve BtcTurk piyasada kabul gören sitelerdendir.

8. Bitcoinin Anonimliği Nedir?

Bitcoinin, bitcoin olmasını sağlayan şey takip edilemeyen bir para birimi olmasıdır. Bitcoin kullanıcıları, bitcoin zincirine takma isimler ile kayıt olurlar. Bitcoin zincirinin sarsılmaz olgusu şüphesiz anonim kullanıcı ve şirketlerin anonim kalma isteğidir. Bu kullanıcıların birçoğunun bitcoin zincirine girme sebebi de bu sarsılmaz kanundur. Bu takma adlara rağmen gizliliğinizi korumak için zincir size sadece kimlik bilgilerinizi gizli tutmayı vadeder. Cüzdanınızın güvenliği ve gizliliğini kendi atacağınız adımlar ile sağlarsınız.

9. Bitcoin Neden Üretildi?

Bitcoinin üretilme sebebi denildiğinde akıllara ilk gelen bitcoinin medyaya sürülen karanlık tarafı oluyor. Bu genel bir algı olmasıyla beraber oldukça yanlış bir düşüncedir. Bitcoinin en önemli özelliğinin takip edilememesi olmasının asıl sebebi, kopyalanmasının istenmemesidir. Her cüzdan birbirinden bağımsızdır. Hiçbir cüzdan birbiriyle aynı koda sahip değildir. Kripto paranın şahı olan bitcoin için söylediğimiz bu kopyalanamazlık ilkesini nakit para için de söyleyebilir miyiz? 2000’lerin başında paralarının değer görmediğini fark eden ikinci sınıf ekonomiye sahip ülkelerin kalpazanları, yeraltında yürüttükleri işlerini kimseye fark ettirmemek için bir yöntem buldular. Buldukları bu yöntem sahte para üretmekti. Bu insanların yöntemleri ile her bir seri numara için piyasada iki dolar bulunuyordu. Dışarıdan ayırt edilemeyen bu sahte paralar o kadar kaliteliydi ki bankalardan transfer işlemleri dahi engellenemiyordu.

Bu karmaşanın önüne geçmek isteyen finans şirketlerinin ihtiyaçlarını gören Satoshi Nakamoto dünya finans piyasasına bomba gibi düşen, takip edilemeyen ve kopyalanamayan dijital para birimini, bilinen ismiyle bitcoini piyasaya sundu. Yani bitcoinin üretilmesinin asıl sebebi katillere, teröristlere, uyuşturucu ve silah tacirlerine kolaylık sağlamak değil; insanlara daha güvenilir bir para transfer yöntemi sağlamaktır.

10. Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Bitcoin hakkında bilinmesi gereken 10 şey listemizin son maddesinde, bu para biriminin güvenilirliğinden bahsedeceğiz. Bitcoin uzmanlarının söylediklerine göre, şu anda gelecekte olacağı haline göre daha az güvenilir bir durumda. Piyasaya sürülmesinin üzerinden seneler geçmesine rağmen yepyeni bir kavram olan bitcoin hala deneme aşamasında olan bir proje. Şu anlık bitcoin zinciri sizlere güvenliğiniz için sadece kişisel bilgilerinizi gizli tutabileceğini söylüyor. Bitcoinlerinizi biriktirdiğiniz cüzdanınızı güvende tutmak ise sizin atacağınız adımlara bağlı. Nasıl ki banka hesabınızı ve şifrenizi herkesle paylaşmıyor, banka hesabınızın bilinmeyen insanların eline geçmemesi için adımlar atıyorsanız; aynı şeyi bitcoin cüzdanınız için de yapmalı ve güvenliğinizi sağlamalısınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!