Bıraktığı Eserlerle Yüreklere Dokunan Mimar Sinan

3 dk okuma süresi


14
14 Paylaşım, 14 puan

Yaklaşık dört yüzyıl önce yaptığı eserleri ile adeta yüreğimize dokunan Mimar Sinan, “ah ne güzel!” dediğimiz bir çok yapıyı inşa etmiştir. Mimarlık tarihimizin şüphesiz en büyük ismi Mimar Sinan’dır. Aynı zamanda dünyanın da en büyük mimarlarından birisidir.

Mimar Sinan, 16 ayrı türde yaklaşık 477 esere imza atmıştır. Yapı teknolojisinin ve mühendislik çözümlerinin hızla geliştiği günümüzde bile başka hiçbir mimar, bu çeşitlilikte ve sayıda esere imza atmayı başaramamıştır.

1. Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Bosna Hersek’in Visegrad şehrinde bulunmaktadır. Drina Köprüsü Türk mimarisinin estetik ve güzelliğinin önemli bir örneğidir. Osmanlı Tarihinin önemli sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa adına yapıldı. Mimar Sinan tarafından 1577’de Drina Irmağı üzerine yapılan, 11 gözlü bir köprüdür. Üzerinden 5 asır geçmesine rağmen halen işlevini sürdürmekte olan bu köprü, yalnızca Türk kültürü değil dünya mirasının bir parçası durumundadır.

2. Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni’nin damadı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Edirne’nin merkezinde bulunan, 16. yüzyılda yapılan bir kervansaraydır. İki kattan ve iki handan oluşmaktadır.

3. Çemberlitaş Hamamı

3. Murad’ın validesi Nurbanu Sultan tarafından 1584 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. İstanbul’da yer almaktadır. Çemberlitaş Hamamı, tarihi ve mistik yapısıyla zaman içinde film yapımcıların da gözdesi haline gelmiştir. Bir Mimar Sinan şaheseri olan hamam, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

4. Mihrimah Sultan Cami

Mimar Sinan’ın erken dönem eserleri arasında sayılan Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Cami 1562-1565 yılları arasında yaptırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı, Mihrimah Sultan aracılığıyla Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Külliye, cami, medrese, türbe, hamam vb. yapılardan oluşmaktadır. Yaklaşık 1100 metrekare alana inşa edilen Cami’nin ortasında 20 metre çapında ve 35 metre yüksekliğinde bir kubbesi bulunur. Mihrimah Sultan Cami, sonradan birçok depremlerde hasar görmüş ve restore edilmiştir.

5. Topkapı Sarayı

1460 ile 1478 yılları arasında yapımına başlanılan Topkapı Sarayı, 700.000 metrekarelik alanda bulunması sebebiyle bugüne kadar dünyanın en büyük ve en eski sarayı olarak kabul görmektedir. Yaklaşık 400 yıl süreyle Osmanlı imparatorluğunun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilmiştir.

6. Süleymaniye Cami

Süleymaniye Cami, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eseri cami, külliye, medreseler, türbeler, imarhane, darulziyafe, hamam ve benzerinden oluşmaktadır. Cami’nin yapımı için farklı yerlerden taş örnekleri ve sütunlar İstanbul’a taşınmıştır. Süleymaniye Cami Osmanlı Dönemi mimarisinde en önemli eserlerden birisi olarak günümüzde birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

7. Kurşunlu Han

16. yüzyılda Makedonya’da Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. İsmini kurşundan kaplamış çatısından alır. Zemin katında atların ve sürülerin bırakıldığı, birinci katında misafirlerin kaldığı iki kattan oluşur. 32 odası ve bir şadırvanı bulunmaktadır.

8. Haseki Külliyesi

Haseki Sultan Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi, Hürrem Sultan tarafından 1538-1551 yılları arası Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. İstanbul’da bulunmaktadır. Külliye, cami, medrese, imaret vb. amaçlarda kullanılmıştır.

9. Beyaz Kule

Beyaz Kule, Selanik’te bulunan ve şehrin sembollerinden sayılan, 30 metre yüksekliğinde ve 70 metre çapında 6 katlı kuledir. 15. yüzyılda Osmanlı’nın Selanik’i fethinden sonra Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Şehrin, deniz kıyısında yer alır. İlk zamanında denizden gelen saldırılara karşı savunma amacıyla kullanılan kale, zamanla zindan ve garnizon olarak çeşitli amaçlarda kullanılmıştır.

10. Mostar Köprüsü

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında bu tarihi köprü inşa edildi. Neretva Nehrinin üzerinde  bir inci gerdanlık gibi yüzyıllardan beri varlığını koruyor. Ancak Bosna Hersek yaşanan savaş sırasında Hırvat topçuları tarafından ateşe maruz kaldı ve bu köprü tam ortasından ikiye ayrıldı. Harap hale geldi. Ardından Avrupa Birliğinden sağlanan bir fonla tarihi eserler olarak, bu tarihi Mostar Köprüsü tekrar restore edildi.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç