Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

3 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Bazen sanatçıların yaptığı çılgın eserler, insanlar tarafından tam olarak anlaşılamayıp kimisini rahatsız eder, kötü düşüncelere ve hislere sürükler. Ancak listelediğimiz bu tablolar, gerçekten enteresan olaylara ve tuhaf kazalara sebep olmuş ve insanlar tarafından lanetlenmiş. Yaşanan tatsızlıkların hala açıklanamaması, bir eşyayı gizemli hale getirdiği gibi lanetli olduğunu düşündürecek kadar hak verdiriyor insana. dergiCE ekibi olarak sizler için, bir zamanlar dünyanın lanetlediği, insanların ürkütücü bulduğu gizemli tablolar listesini hazırladık. Şimdi gelin, bu lanetli tablolar nelermiş ve bakanlar da ne gibi etkiler bırakmış? Birlikte göz atalım.

1. Ağlayan Çocuk Tablosu

Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

Bruno Amadio’nun imzasını taşıyan bu tablo, dünyanın pek çok yerinde popüler olmuş durumda. Her zevke hitap etmesi için tabloda değişiklikler yapılarak farklı versiyonları da üretilmiştir. Göz rengi, kıyafeti, yaşı, cinsiyeti değişmiş fakat tek değişmeyen şey, gözlerindeki acı dolu bakışıdır. Ülkemizde Çiko olarak bilinen bu tablo İngiltere’de çıkan bir yangında lanetli damgası yemiş. Bir gazetedeki habere göre; itfaiyecinin birisi, tamamı kül olan birçok evde sadece bu posterin hiç zarar görmediğini iddia eder. Bunun üzerine insanlar gazeteyi arayarak Ağlayan Çocuk posterinden ağlama seslerinin geldiğini, gözyaşlarının kan rengine dönüştüğünü iddia eder. Yüzlerce okuyucusu ile gazete bu tablolardan kurtulma kampanyası başlatır ve binasının önünde toplanarak yüzlerce okuyucu lanetli resimleri ateşe verir.

2. Acı Çeken Adam Tablosu

Ressam Sean Robinson tarafından yapılmış bu tablo, kederli adam tablosu olarak da bilinmektedir. Tablonun yapımında ressam, kendi kanını kullanmış ve resmin sonunda intihar etmiştir. Ressamın tulpa oluşturma tekniğini kullandığı ve sonrasında kontrolünden çıktığı söylenmektedir. Oldukça korkunç gözüken bu tablodan dumanlar çıktığı ve çığlıkların duyulduğu da iddia edilmektedir.

3. Aynadaki Venüs Tablosu

Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

İspanyol ressam Diego Velázquez’in günümüze kalan tek tablosudur. Eserde Çupid’in tuttuğu aynadan Venüs, yansımasına hayranlıkla bakmaktadır. Ayrıca bir diğer anlam olarak da biz Venüs’ün yüzünü görebiliyorsak o da seyircinin yüzünü görmektedir. Burada seyircinin güzelliğine de hayranlıkla baktığı resmedilmiştir. Bu tablonun lanetli tarafı nedir diye soracak olursanız, tabloya her kim sahip oluyorsa gizemli bir şekilde ölmüş ya da öldürülmüştür. Hatta ziyaretçilerinden bazıları tabloyu bıçaklamaya çalışmışlar.

4. Yuko Tatushima’nın Tablosu

Bir zamanlar insanların lanetlediği ürkütücü tablolar arasında yer alan bu tablo, Yuko Tatushima’nın efsaneleşmiş tablosudur. Japon sanatçıya ait olan bu tablo, uzun süre resme bakanları intihara meylettiği düşünülmektedir. Ne ilginçtir ki, bu tabloyu inceleyip sonrasında intihar eden ve psikolojisi bozulan 400 kişi olduğu iddialar arasındadır.

5. Love Letters Tablosu

Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

Charles Trevor Garland’a ait love letters tablosu, Avusturya’daki Driskill Otelinde bulunuyor. İlk bakıldığında elinde çiçek tutan şirin bir kız gibi gözükse de, bilinmezliğin ötesinde bir anlam ifade ediyor. Otele gelen müşteriler tabloya baktıkça başlarının döndüğünü, kendilerini kötü hissettiklerini ve midelerinin bulandığını şikayet eder. Bunun üzerine tablo, tekrar gün yüzüne çıkarılmamak üzere otelin lobisinden alınıp, üst kata kaldırılır.

6. Marie Delphine Lalaurie Tablosu

Soylu bir ailenin çocuğu olan Madame Marie Delphine LaLaurie, Fransa’da dünyaya gelir. 1775 ve 1842 yıllarında yaşayan Lalaurie, kölelerine işkence ederek öldürmesiyle tanınıyor. Köleleri üzerinde sadistçe deneyler yaparak onları değiştirmeye çalıştığı söyleniyor. Hatta 2011 yılında çıkan American Horror Story adlı bir filmde Kathy Bates, Madam LaLaurie canlandırmıştır. Tablonun lanetine gelecek olursak, tablonun bulunduğu evlerde eşyaların kaybolduğu ve yaşlı bir kadının evin içinde dolaştığı söylenmektedir.

7. Çocuk ve Oyuncak Bebek Tablosu

Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

Bill Stoneham tarafından yapılan bu tabloda; çocuğun derin bakışları, arkadaki eller oldukça korkutucu. Küçük çocuğun arkasındaki kapı, hayal ile gerçek dünya arasındaki geçiş işlevinde kullanılmış. İddialara göre resimdeki çocuk ve oyuncak bebek, tablonun içinden çıkıp bulunduğu evin etrafında dolaştığı söylenmektedir. Resim sadece bir defa 1970 yılında Los Angeles’da bir galeride sergilenmişti.

8. Lo Chang Peng Tablosu

Saç kısmında boynuzlu bir hayvanı andıran bu ilginç tablo, Tayvanlı bir sanatçıya aittir. İlginçtir ki, tabloya bakanlarda sinirsel bozulmalar meydana geldiği söylenmektedir. Araştırmalara göre bir insanın uzun süre aynı manzaraya ya da aynı şeye bakması farklı ruh hallerine bürünmelerine neden olabileceği belirtiliyor.

9. Koreli Kadının Tablosu

Koreli genç bir kadın tarafından yapılan bu tablo, söylentilere göre uzun süre bakıldığında intihar isteği uyandırmaktadır. Hatta tablonun sahibi de eserini bitirdikten sonra intihar etmiş. Birini sevdiği için midir, yoksa bu tablonun lanetlenmesinden midir? Hala akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

10. Bernardo de Galvez Tablosu

Bir Zamanlar İnsanların Lanetlediği Ürkütücü Tablolar

Sanatçı Mariano Salvador tarafından yapılan bu tablo, İspanyol askeri lideri olarak görev yapmış Bernardo de Galvez’i anlatıyor. Kendisi Galvez Oteli’nin sahibi olup, duvara bu tabloyu yaptırmıştır. Tabloya bakanların Galvez’in gözleri tarafından takip edildiği söylenmektedir. Hatta bunun üzerine ziyaretçiler “Galvez gözleriyle daima takip eder” lafını ortaya atmışlar.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç