Bir Solukta Okunacak En İyi 10 Kısa Kitap

4 dk okuma süresi


2
15 Paylaşım, 2 puan

Hayatın koşuşturması ve yoğun temposu içerisinde kitaplara ayrılan süre de azalmakta. Sizler için dergiCE olarak zamanı sorun yapmadan, parkta ya da kafede otururken bile bir solukta okunacak en iyi 10 kısa kitap listesini düzenledik. Bir solukta bitirebileceğiniz en iyi 10 kısa kitap listesi sayesinde ufkunuzu genişletebilir, hayata farklı bir penceren bakmaya başlayabilirsiniz.

1. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery (112 Sayfa)

en iyi 10 kısa kitap

Bir solukta okunacak en iyi 10 kısa kitap listesinin ilk sırasında Küçük Prens var. Dünya üzerinde en çok satılan kitaplar listesinde de yer alan Küçük Prens, okuyanları büyüleyen ve içerisindeki felsefelerle de her yaşta insanı etkileyen bir çocuk kitabıdır. Her okunduğunda karşınıza farklı yollar çıkartan Küçük Prens, elinizden bırakmadan bir çırpıda okuyacağınız kitaplar arasında yer almaktadır. Küçük Prens’i benzersiz kılan özelliklerden birisi de yazarı Antonie de Saint-Exupery ve onun hayat hikayesidir. Kendisi de bir pilot olan Antonie, uçağı Sahra Çölü üzerine düştüğünde yaşadığı deneyimlerden de yola çıkarak Küçük Prens’e hayat vermiştir. Kitabın içerisindeki görselleri de sulu boyasıyla kendisi çizen Antonie, Küçük Prens’i daha yakından tanımanıza yardımcı olur.

2. Palto – Nikolay Gogol (72 Sayfa)

En İyi 10 Kısa Kitap

Dostoyevski’nin, “Hepimiz, Gogol’un Paltosundan geliyoruz.” sözü, Gogol’un kaleme aldığı Rus edebiyatının en önemli öykülerinden biri olan Palto’nun neden okunması gerektiğini çok iyi bir şekilde özetlemektedir. Rus edebiyatında yer alan en sıra dışı kahramanlardan Akakiy Akakiyeviç, Rus öykücülük anlayışına da yepyeni bir soluk kazandırmıştır. Devlet memuru olan Akaki Akakiyeviç’in hayatını anlatan bu uzun hikaye, oldukça gerçekçi olmasının yanında barındırdığı fantastik unsurlarla da derinden etkilenmenize neden olur.

3. Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel G. Marquez (96 Sayfa)

En İyi 10 Kısa Kitap

Marquez’in yaşlılığın içerisinde barındırdığı hüznü, aşkın coşkusuyla birleştirdiği Benim Hüzünlü Orospularım; aşka, cinselliğe, yaşlılığa ve ölüme dair yazılmış en iyi eserler arasında yer almakta. Kitabın kahramanı olan yaşlı gazeteci o zamana kadar hiçbir kadınla parasını vermeden sevişmemiştir. 90. yaş gününü kutlayan ve kendisine alışılmışın dışında bir hediye vermek isteyen yaşlı gazetecinin, genç ve el değmemiş bir kızla birlikte olmak istediğini eskiden tanıdığı bir genelev patroniçesine iletmesiyle hikaye başlar. 90. doğum gününde aşkla tanışan bu yaşlı ve çirkin adam, Delgadina’yı yalnızcı uyurken seyretmekle yetinecektir. Marquez’in bu enfes eseriyle pek çok kavramın taşıdığı anlamı da yeniden düşünebilirsiniz.

4. Babaya Mektup – Franz Kafka (72 Sayfa)

En İyi 10 Kısa Kitap

Franz Kafka’nın 1919’da babası Hermann Kafka’ya yazdığı ve alıcısına hiçbir zaman ulaşamayan bu mektup, Kafka’nın hayatına ışık tutan ve onu en iyi anlatan metinler arasında yer almaktadır. 20. yüzyıl edebiyatının aynı zamanda en büyük itiraflarından biri olan Babaya Mektup, Kafka’nın diğer eserlerini de daha iyi bir şekilde çözümlemenize yardımcı olmaktadır. Babasıyla arasındaki iletişimsizliği ve yabancılaşmayı, mektubunda çarpıcı bir şekilde kaleme alan Kafka’nın Yargı ve Dönüşüm gibi etkileyici diğer eserlerini de, bu kitapla birlikte, farklı bir şekilde yorumlayabilirsiniz.

5. Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago (59 Sayfa)

En İyi 10 Kısa Kitap

Masal tadında anlatımıyla farklı kapılar aralayan Bilinmeyen Adanın Öyküsü, hayalinin peşinden giden bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Bütün adaların bulunulduğu düşünülen bir dönemde adamın biri, kraldan bir tekne ister. Zor da olsa kraldan tekneyi alan cesur adam ve bu cesareti fark eden temizlikçi bir kadın, bilinmeyen adayı bulabilmek için yolculuğa çıkarlar. Masal burada sona erir. Peki sizce bilinmeyen ada gerçekten var mıdır ve eğer öyle bir ada varsa kahramanlarımız o adaya ulaşabilmiş midir?

6. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku – İlhami Algör (59 Sayfa)

Kısa roman türünde kabul edilen kitabın anlatıcısı olan karakter film montajcısı olarak çalışmaktadır. Bir gün roman yazmaya karar verir ancak hikayesini şekillendirmekte zorlanır. İstanbul’un sokaklarında gezintilere çıkar ve kendince çıkarımlarla yorumlarda bulunmaya başlar. Bir zaman sonra eserde Müzeyyen karakteriyle tanışırsınız ve anlatıcının kendisiyle değil de aslında Müzeyyen’le konuştuğunu anlarsınız. Hayata dair güzel tespitlerin ve farklı tanımlamaların bulunduğu Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, tadına doyamayacağınız kitaplardan birisi olacaktır.

7. Bir Çöküşün Öyküsü – Stefan Zweig (56 Sayfa)

Uzun hikaye niteliğinde olan ve Stefan Zweig tarafından 1910 yılında kaleme alınmış bu eser, çarpıcı konusu ve anlatımıyla uzun süre sizi etkisi altına almaya aday bir kitaptır. 15. yüzyıl Louis döneminde Fransız sarayında etkili olan Mademe de Prie aniden gözden düşer ve Normandiya’ya sürülür. Eskiden sahip olduğu eğlenceli ve bir o kadar da hareketli Paris hayatını özlemektedir. Zamanla mantıklı düşünme yetisini de kaybetmeye başlayan Prie, tüm dikkatleri üzerine çekecek bir plan yapar.

8. Katip Bartleby – Herman Melville (72 Sayfa)

Moby Dick gibi unutulmaz eserlere sahip olan Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından biri olan Herman Melville, kısa öyküsü Katip Bartleby ile reddedişi ve direnişi güzel bir şekilde ifade etmektedir. Düzenli ve çalışkan Wall-Street avukatının hayatı, yapmamayı tercih eden, katip Bartleby’yi işe almasıyla birlikte değişir. Hayata karşı gösterilebilecek net tavrın bir yansıması olan Bartleby’yin çarpıcı hikayesi sizi sararak, bir çırpıda bitireceğiniz bir öyküyle tanıştırır.

9. Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare (112 Sayfa)

En iyi 10 kısa kitap listesi içerisinde yer almayı mutlaka hak eden tiyatro eserlerinden biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası; taşıdığı imgeler ve değindiği konularla Shakespeare’in başyapıtlarından biridir. Aşk, macera, fantezi, kahkaha ve çok daha fazlasını sunan Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda Shakespeare sizi, hayal dünyasının sınırlarında bir yolcuğa davet eder. Genel olarak aşk üzerine kurulu olan oyunda Shakespeare, toplum ve bireye karşı eleştiri yapmayı da ihmal etmez ve oyun içerisine yerleştirdiği oyunla taşlamasını sunar.

10. İvan İlyiç’in Ölümü – Lev N. Tolstoy (100 Sayfa)

en iyi 10 kısa kitap

Bir solukta okunacak en iyi 10 kitap listesinin sonuncusu ise Tolstoy’un unutulmaz eserlerinden birisidir. Süssüz ve sade bir anlatıma sahip olan İvan İlyiç’in Ölümü, Rus edebiyatında da benzersiz bir öneme sahiptir. Ömrü boyunca gerektiği gibi yaşamak için çaba gösteren bir insanın ölümle yüzleşmesini anlatılan eserde; Bir soldukça sıradan bir adamın, oldukça sıradan ölümünün kendi gözüyle anlatımına şahit olursunuz. Kaygı, ölüm, sevgi, korku, yalnızlık, adalet ve dostluk gibi kavramların yanında; aile, inanç, politika ve paraya dair pek çok fikri de barındıran, elinizden bırakamayacağınız bir eser.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!