Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

6 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Bir zamanlar yapılmış olan efsane konser ve festivallerin heyecanını hepimiz hatırlıyoruz. Canlı performansın ve bu atmosferde bulunmanın inanılmaz tatmin edici ve müziği canlı tutan bir hissiyat olduğuna birçok kez şahit olduk. Bu hissiyatı yaşatmak için ise insanlar tekrar tekrar canlı performans izlemeye devam ediyor. Orada kendisi gibi insanları tanıma fırsatı buluyor. Fakat müzik zevkimiz ve sanata bakış açımız değişsin veya değişmesin geri getiremeyeceğimiz bazı festivallerde var. İşte burada, sizi ufak bir zaman yolculuğuna çıkartacağız. Bir Dönemin Efsane Festivali olan ve 2003-2013 yılları arasında yapılan Rock’n Coke hakkında yüzünüzde tebessüm ettirecek, içinizi ısıtacak ve nostaljiyi en yoğun duygular ile hissedeceğiniz bilgiler vereceğiz. Hazır mısınız!

1. Hikayesi Nasıl Başladı?

Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

İlk olarak 2003 yılında yapılması planlanmıştır. Hazırlıkları tamamlanıp gösterime sunulan bu festival, Coca Cola’nın sponsor olması ile birlikte İstanbul Hazerfan Havaalanı civarlarında kurulmuştur. 2+1 olacak şekilde ve 3 gün süren Rock’n Coke genellikle cuma günü itibariyle çadırlar kurularak başlardı. Cumartesi-Pazar ile birlikte devam ederdi. Herkesin heyecanla beklediği o gün geldiğinde ise müzikseverlerin tutkusu ile sanatçıların yetenekleri birleşiyordu. Herkes ortak bir amaçta toplanıyordu. 10 yıl süren bu macerada yerli ve yabancı birçok sanatçının katılım gösterdiğine şahit olmuştuk. Festivale bazı yıllar içerisinde ara verilse bile 2003 ve 2013 yılları arasında etkin bir şekilde faaliyet göstermiştir. Böylelikle bir dönemin efsanesi olan Rock’n Coke özellikle Türk genç seyircilerinin gözdesi olmaya devam etmiştir.

2. Nereye Kuruldu?

Dünya çapında ünlü sanatçıların bu etkinliğe katılması ile birlikte, Rock’n Coke festivalin yapıldığı yıllar arasında Avrupa dahil birçok farklı ülkeden ve ülkemizin şehirlerinden seyirci çekmiştir. Ve bu festival bazı genç müzik severler tarafından sadece İstanbul’da yapılmaması gerektiği ile ilgili eleştirilmiştir. Ayrıca festival alanının şehir merkezine uzaklığı da bir dönem eleştirilen önemli noktalardan birisi olmuştur. Fakat yıllar geçtikçe bu festivale artan ilgi ile birlikte seyirci kapasitesi artmıştır. Çadır sayısındaki inanılmaz artış ise kaçınılmaz olmuştur. Hacmi büyük ve şehirden uzak alanların festival için seçilmesi uygun olmuştur. Ayrıca çevrede yaşayan insanları rahatsız etmemek ve daha geniş kapsamlı ve kolay uygulanabilecek güvenlik önlemleri almak için şehir merkezinden uzak bir bölge tercih edilmiştir.

3. Seyirciler Kimlerdi?

Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ülkemizin farklı şehirlerinden ve Avrupa dahil başka ülkelerden seyirci çeken bu festival öncelikle genç yaştaki izleyicilerin gözdesiydi. O yıllarda festivale giriş yapmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyordu. Bu durum, o zaman çocuk yaşlarda olan ama rock müziğe kendini adamış dinleyiciler için bir hüzün kaynağı olmuştu. Festivalin 2003 ve 2013 yılları arasında yapılması nedeniyle şu an bile birçok hayran o dönemlerde giriş yapmaya yaşı tutmamasından dolayı yakınmaktadır. Bu festivalin en canlı dönemlerinde giriş yapma ve bu sanatçıları izleme fırsatını elde etmiş gençler ise şu an genellikle Y kuşağı dediğimiz 1980 sonrasından yaklaşık 2000 yılına kadar doğan insanlardan oluşmaktaydı. Ayrıca bu insanların birçoğu hala festivalin nostaljisini yaşatmaya devam ediyor.

4. Ne Kadar Büyüktü?

Bir dönemin efsane festivali olan Rock’n Coke hakkında değerli bilgiler içinde  her yıl yaklaşık 40 – 50 bin arasında katılımcıya sahip olması vardır. Genellikle 5 bin ile 10 bin arasında çadır kurulmuştur. İnsanlar bütün bir festival boyunca o bölgede konaklamıştır. Festivalin daha çok izleyiciye ulaşması ile birlikte sahne alan grup sayısı da bir o kadar artıyordu. 2011 yılında tam 4 sahne ve 60 grup seyirciler ile buluşmuştur. Bu devasa festivalin kurulmasından, son çiviyi sökene kadar ise yaklaşık 10 bin görevli personel gönüllü veya profesyonel katkı göstermişti. Bunların haricinde ise çevre güvenliğini sağlamak için o bölge birimine bağlı yaklaşık 500-600 arası jandarma her yıl görev almıştır. Bütün bunlardan ise bu festivalin planlaması ve oluşturulması ile ilgili ne kadar profesyonelce bir iş ortaya çıkarıldığını ve ne kadar emek harcandığını kolaylıkla görebiliyoruz.

5. Çadır Kültürü Neydi?

Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

Bir dönemin efsane festivali olan Rock’n Coke hakkında hayranları için bilgiler içinde en can alıcı noktalardan biri de 3 gün çadır kurabilmeleridir. Az önce de bahsettiğimiz gibi her yıl yaklaşık 5 bin ile 10 bin çadır bu bölgeye kuruluyor. Festivale gelen izleyicilerin neredeyse yarısı bu çadırlarda konaklama sağlıyor. Kolay ve masrafsız olması en büyük avantajlarından biri olsa da çadır kuran birçok seyirci oradaki kültüre ve ruha ait hissetmek için daha güzel bir yol olamayacağından bahsediyor. Gündüz festivalin yaşattıkları dışında birde geceleri çadırlarda kalan insanlarla tanışma ve yeni arkadaşlıkları kurma kültürü de zamanla oluşmuştur. Bundan dolayı çadır kültürü de haliyle gençler için kaçınılmaz bir ortam halini alıyor. Burada tanışıp arkadaş kalan ve hatta bununla kalmayıp burada tanışıp evlendiğini iddia edenler bile var.

6. Yerli Sanatçılarımız Kimlerdi?

Bu festivalde yerli sanatçılarımız tabii ki olmazsa olmaz. Yaklaşık 10 yıl boyunca gerçekleştirilen bu konserleri ülkemizden; Atena, Duman, M.F.Ö., Ceza, Manga, Ogün Sanlısoy, Şebnem Ferah, Vega, Hayko Cepkin, Yüksek Sadakat, Erkin Koray, Pentagram, Teoman, Gripin, Özlem Tekin, Emre Aydın ve Barış K. başta olmak üzere birçok sanatçı katılım sağlamışlardır. Bazı sanatçılar tamamen rock müzik ile uğraşmasa bile seyircinin isteğinin düşmemesiyle birlikte kendi tarzlarını gösterme olanağını bulmuşlardır. Rock’n Coke uzun zamandır dinlemeye devam ettiğimiz birçok yerli sanatçımızın bu kadar ünlü olmasında ve kitlelere hitap etmesinde büyük rol oynamıştır. Bu festival sona erdikten sonra bile yerli sanatçılarımız hem yurtiçinde hem yurtdışında ülkemizi temsil etmeye devam etmiştir.

7. Yabancı Sanatçılar Kimlerdi?

Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

Ve tabii ki yeri yerinden oynatan bu festivale şimdiye kadar yabancı katılımcı olarak; Linkin Park, Motörhead, Travis, Beach House, The Kooks, Sugababes, 50 Cent, Placebo, The Sisters of Mercy, Franz Ferdinand, Chris Cornell, Within Temptation, Arctic Monkeys, Kaiser Chiefs, gibi grup ve isimler başta olmak üzere onlarca dünya çapında ünlü yabancı sanatçıyı görme fırsatını yakaladık. Ve bu sayede müzikseverlerin harika vakit geçirmelerine de olanak sağlamışlardır. Etkisi hala dillerde dolaşan sanatçılara tanıklık ettik. Eğer sizlerde bu grup ve sanatçıların verdikleri konserleri izlemek istiyorsanız bu konu ile ilgili daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca o dönemde bu isimleri canlı olarak görmüş insanların düşüncelerini öğrenebilirsiniz ve dönemin ruhunu daha kaliteli hissedebilirsiniz.

8. Ne Farklıydı?

Türkiye’nin geçmişine baktığımızda birçok festivalin veya etkinliğin var olduğunu görebiliyoruz. O zaman, bir dönemin efsane festivali Rock’n Coke için ayırıcı özellikler nelerdi? H2000, Zeytinli Rock Festivali, Radar Live gibi festivallerden çok daha büyük çaplı olması bir adım önde başlatıyor. Bunun dışında dünya çapında ünlü sanatçılara ev sahipliği yapması da Rock’n Coke için artı bir etken oluyor. Ek olarak, organizasyonun eksiksiz ve profesyonel bir şekilde hazırlanması, 3 gün boyunca sorunsuz devam etmesi, festivalin yapıldığı her sene dile getirilmekteydi. Bu da diğer festivallere göre en ayırıcı özellik olarak görülmektedir. Ayrıca Coca Cola’nın marka imajına zarar gelmemesi için bazı dönemlerde zarar etmesine rağmen bile bu etkinliği yapmaya devam ettiği söylentilerini hala duyabiliyoruz.

9. Neden Son Buldu?

Bazı kesimler festivalin neden son bulduğu ile ilgili olarak, siyasi belli kararların sonucu olduğunu düşündüler. Fakat daha derin bir gözlem yaptığımızda bu tarz festivallerin ömürlerinin neden bittiğini kolaylıkla görebiliriz. Eğlence sektörü sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada değişim yaşamaktadır. Dolayısıyla dinlediğimiz müzikler, mutlu olmak için gittiğimiz yerler, sanata ve sanatçıya bakış açımızı değiştirmektedir. Bu değişim hep var oldu ve olmaya devam edecek. Nasıl bir dönem Caz veya Pop dinlenme listelerinde birinci sırada ise Rock müzik içinde aynısını söyleyebiliriz. Tabii ki zamanla birlikte onun da ömrü tükenmiştir. Yenilikçi müzik anlayışına ve değişen eğlence sektörüne yenik düşmüştür. Gün geçtikçe azalan ilgi ile beraber 2013 yılı itibarı ile Rock’n Coke son festivalini gerçekleştirir. Daha sonra bitirmeye karar verilir. Böylece bu efsane de son bulmuştur.

10. Geri Dönecek Mi?

Bir Dönemin Efsane Festivali Rock’n Coke Hakkında Bilgiler

Ne olursa olsun hala hatırı sayılır ölçüde takipçisi ve dinleyici olan bir tür olan Rock müzik konserlerine ve festivallerine istekler devam ediyor. İnsanlar o zamanları hala ilk gün gibi heyecanla ve mutlu bir şekilde anlatıyorlar. Bununla beraber aynı ölçüde fazlasıyla özlediklerinden de yakınıyorlar. Peki geçen onca yıldan sonra Rock’n Coke sevenleri ile tekrar buluşur mu diye birçok soru işareti var. Resmi olarak bir açıklama gelmese de hayranlar Coca Cola’nın sosyal medya hesaplarına ulaşmışlardır. Hayranların aldıkları cevaplarda çalışmaların ve hazırlıkların planlandığını ve bu festivale geri dönme konusuna olumlu bakıldığına dair bilgiler vardır. Umarız ki en kısa sürede bu efsane geri döner. Bizlere o güzel günleri tekrar yaşatırlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!