Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Dopamin, norepinefrin, serotonin ve adrenalin seviyesini tavan yaptıran çok sayıda oyuncağın bulunduğu lunaparklar monoton devam eden hayatımıza renk katmışlardır. Dünyanın en korkunç, cesaret isteyen ve binerken böbreküstü bezlerinize fazla mesai yaptıracak lunapark oyuncakları bazılarımızın vazgeçilmez tutkusudur. Fizibilite çalışması yapılan lunapark oyuncakları için yeterli önlemler alınmışsa güvende olduğumuzu hisseder, tehlikenin gerçek olmadığını düşünürüz. Dolayısıyla kontrollü olarak yaşadığımız korkudan zevk almaya başlarız. Türkiye’de dünya standartlarını yakalamış çok az tema park (lunapark) bulunmaktadır: Vialand (2013-…), Bursa Ekstrem Park (2018-…), Ankapark Wonderland Eurasia (2019-2020). Dünyada ise “Golden Ticket” ödülünü almış Six Flags (ABD) ve Europa Park (Almanya) başlıca tema parklardandır. Binerken ellerinizin terleyeceği, tansiyonunuzun yükseleceği cesaret isteyen en korkunç lunapark oyuncakları bu top 10 listemizde! Keyifli okumalar!

1. Scad Freefall Soweto Towers

Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

Dünyanın en yüksek Scad serbest düşüşü Güney Afrika’da bulunan eski bir elektrik santralindeki soğutma kulelerinde yapılmaktadır. Güvenlik kemerinize çelik bir halat bağlanıp aşağı sarkıtılırsınız. 40 metrelik serbest düşüşün ardından kendinizi büyük bir filenin içinde bulursunuz. 15 katlı bir binadan atladığınızı ve halen yaşıyor olduğunuzu düşünün. Hayali tüyler ürpertirken gerçeğini tahmin bile edemezsiniz. 35-110 kilogram aralığında iseniz 26 dolar ödeyip bu nefes kesen deneyimi yaşayabilirsiniz. Dış cephesi renkli görsellerle çevrili Orlando Towers aynı zamanda Bungee Jumping, paintball ve tırmanış gibi etkinlikleri de macera severlerle buluşturmaktadır.

2. SlingShot ve GMax

2000’li yıllarda kullanılan “Human Trebuchet” adlı insan fırlatan oyuncak, evrilerek Gmax ve SlingShot gibi isimlerle kendini yenilemiştir. Trebuchet, orta çağ mancınık sisteminin eğlence sektörüne uyarlanmış halidir. Trebuchet mekanizmasında hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı için yaralanmaların önüne geçilememiştir. SlingShot ve Gmax mekanizmasında sağlam iki lastiğin ortasında güvenlik koltuğu ile yukarı fırlatılırsınız. Buna çoğu zaman “ters bungee” de denebilmektedir. Şu an dünyanın en yüksek SlingShot mekanizması 137 metre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde I-Drive Orlando tema parkında bulunmaktadır. Maksimum hızı ise saatte 160 kilometreye kadar çıkmaktadır.

3. Nevis Swing Skycoaster

Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

Bu oyuncağa bindiğinizde oldukça yüksek bir tepeden bir ip yardımıyla atlar ve ileri-geri şeklinde sallanırsınız. Dünyanın en ünlü ve en yüksek salıncağı Yeni Zelanda’da Nevis Swing tamamen doğanın yeşillikleri arasında, Nevis adı verilen bir vadi içerisinde yer almaktadır. 134 metre yükseklikten atlayıp saatte 120 kilometre hıza ulaşabilirsiniz. Yine aynı macerayı Orlando’daki Fun Spot tema parkında Skycoaster isimli oyuncakta yaşayabilirsiniz. 1997 yılında hizmete giren bu oyuncak 91 metre yüksekliği ile halen dünyanın en yüksek Skycoaster oyuncağıdır. Saatte 112 kilometre hıza ulaşabildiğiniz bu oyuncağa en fazla 3 kişi binebilirsiniz.

4. Stargate Offride

Zero Gravity, Area 51, The Rotor, Tagada Ride gibi oyuncakların temelinde aynı mühendislik vardır. Dönen dairesel bir yapının içinde emniyet kemerinizi taktıktan sonra hızlıca ve sürekli dönmeye başlarsınız. Tüm ekstrem lunapark oyuncaklarında olduğu gibi Stargate Offride oyuncağında da yerçekimi manipüle edilmiştir. Diğerlerinden farklı olarak merkezkaç kuvveti ile dışa doğru dönme eğilimi gerçekleşir ve sırtınızı verdiğiniz alana adeta yapışırsınız. Stargate Offride gibi The Rotor oyuncağında ise namlu tam hıza ulaştığında zemin ayaklarınızın altından çekilir. İlgilisi için 2006 yılı yapımı Candy filminin çok etkileyici ve tabi ki baş döndürücü giriş sahnesi Rotor’da çekilmiştir.

5. Joker Wild Card Pendulum Ride

Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

Joker Wild Card Sarkacı Teksas’taki Six Flags tema parkında 2019 yılında hizmete girmiştir. Dünyanın en uzun sarkaç oyuncağı olma özelliğiyle adrenalin bağımlılarının yeni gözdesi olmuştur. 52 metre yani 17 katlı bir apartman yüksekliğindeki bu oyuncak dünya rekoru ile lunaparklara giriş yapmıştır. Saatte 120 kilometre hızı ile roller coasterlara da meydan okumaktadır. 52 metre yükseklikte sarkaç aksi yöne döndüğünde sıfır yerçekimini damarlarınızda hissedersiniz. Binerken cesaret isteyen en korkunç lunapark oyuncakları kategorisinde mutlaka deneyimlenmesi gerekenlerden biridir. Lunaparka gidince sarkaca binmeden edemeyenler Joker’i listesine gönül rahatlığıyla ekleyebilirler.

6. Kingda Ka ve Formula Rossa

Binerken cesaret isteyen en korkunç lunapark oyuncakları arasında en hızlısı roller coasterlardır. New Jersey Six Flags tema parkında bulunan Kingda Ka dünyanın en yüksek roller coasterı olma unvanını 2005’ten bu yana elinde tutmaktadır. Saatte maksimum 206 kilometre hıza ulaşabilen Kingda Ka, 139 metre yüksekliğe çıkıp 90 derecelik açı ile yere doğru hızla inmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2010 yılında açılan Formula Rossa Kingda Ka’nın hız rekorunu saatte 240 kilometre ile kırmayı başardı. Şu an dünyanın en hızlı roller coasterı olma unvanını Formula Rossa elinde tutmaktadır. Fakat, iyi bir macera sever iseniz hızın yanı sıra rayların kıvrımları ve savrulma payını da hesap edip en heyecanlısını tahmin edebilirsiniz.

7. Drop of Doom Zumanjaro

Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

8 kişi ile yan yana oturup dünyanın en yüksek kulesine yavaşça çıktığınızı ve 126 metrelik bir tepe noktasına ulaştığınızda manzarayı 3 saniye izlersiniz. Sonrasında 30 katlı bir bina yüksekliğindeki kuleden saatte 140 kilometre hızla yere bırakılırsınız. Bu düşüş toplamda 10 saniyede tamamlanır. Kingda Ka roller coaster yapısının tepe noktası ile Drop Of Doom’un tepe noktası ortaktır. Kingda Ka ile Drop of Doom eş zamanlı çalışması eyalet kanunları tarafından yasaklanmıştır. Eğer gündüz vakti Drop of Doom’a binerseniz tepe noktasına ulaştığınızda 66 kilometre uzaklıktaki Philadelphia’yı görebilirsiniz.

8. StarFlyer ve SkyScreamer

Dünyanın en yüksek ve en hızlı salıncağı olan Orlando’daki StarFlyer saatte 96 kilometre hızla dönmektedir. Yerden yüksekliği ise 137 metredir. 2015 yılında açılan SkyScreamer, ABD’nin New England eyaletindeki mega tema park Six Flags’de bulunan salıncak tipi oyuncaktır. 125 metre yükseklikte dünyanın ikinci en yüksek salıncak sürüşünü deneyimleyebilirsiniz. Her bir salıncağa iki kişinin bindiği toplamda 16 adet salıncak saatte 69 kilometre hızla dönmektedir. Lunaparkların vazgeçilmezi salıncaklar şehrin harika manzarasını kuş bakışı görmemize olanak sağlar. Bir şehri en iyi tanımanın yolu bu salıncaklardan geçiyor olmalı.

9. Turbo Booster Ride

Saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen bu oyuncak Türkiye’de neredeyse her lunaparkta yer almaktadır. Yerden 40 metre yükseklikten bir anda oturduğunuz koltuğun dönüş hareketleri ile yere doğru savrulursunuz. Omuz hizasında kilitlenen emniyet kemeri ile güvenlik sağlanmıştır. İki kollu aletin bir ucunda en fazla sekizer kişilik yer mevcuttur. Speed ve Turbine adlarında iki ayrı booster piyasaya sürülmüştür. Bu oyuncak, üreticisinin adıyla Fabri Ride olarak anılır. Fabri grubu son olarak 2016 yılında Giant Booster 75/24 üretmiş ve yerden yüksekliği 60 metreye kadar çıkarmıştır. Ulaşabildiği maksimum hızı ise saatte 120 kilometre ile rekor kırmıştır.

10. X-Scream

Binerken Cesaret İsteyen En Korkunç Lunapark Oyuncakları

Kumarhaneleri ile ünlü ABD kenti Las Vegas’ta Stratosphere kulesinin 264 metre yükseklikteki tepesinde bulunan bir hız trenidir. “X” harfi, “extreme” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmıştır. Aynı anda en fazla 8 kişinin binebildiği ve son 8 metresinde fren yaptığı bu trenin uzunluğu toplam 21 metredir. 21 metrede ulaşabildiği maksimum hız saatte 48 kilometredir. Trenin ani hareketler ile aşağı yukarı oynaması, özellikle 45 derecelik bir açıyla Las Vegas semalarına eğilmesi adrenalin seviyenizi en üst seviyeye çıkaracaktır. X-Scream Stratosphere kulesinin ekstrem etkinliklerinden sadece biridir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!