Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

5 dk okuma süresi


25
18 Paylaşım, 25 puan

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş, erişimi kolay gıdaları hepimiz neredeyse her gün tüketiyoruz. Bu gıdalar gerek cüzi miktardaki fiyatları gerek ise katkı maddelerinin verdiği lezzetle bizi kendilerine çekiyorlar. Hepimiz her gün duyuyoruz bu gıdaların vücudumuza olan zararlarını. Ancak, bazı yiyecek ve içecek var ki; bilinenden çok daha zararlı oluşlarıyla hayatı tehdit eden unsurlar arasında ilk 10 madde içerisine çok rahat girer. Nefis lezzetleri, buzdağının görünen yüzü aslında. Bu gıdalar bizim hayatımızı ve çevremizin hayatını tehdit etmekte ve gün be gün sağlığıyla oynamaktadır. Gelin hep birlikte bilinenden daha zararlı 10 yiyecek ve içecek listesine bir göz atalım.

1. Çikolata

Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

Her yaştan insanın severek tükettiği çikolata, aslında vücuda zarar vermeyebilir. Saf çikolata ya da kakao oranı yüksek bitter çikolatalar kontrollü tüketildiğinde vücuda zarar vermez, tatlı ihtiyacını bastırır. Ancak saf çikolataların fiyatı düşünüldüğünde süpermarket raflarında gördüğümüz son derece sağlıksız, katkı maddeli, çok şekerli ve makul fiyatlı çikolatalara yönelmemiz kaçınılmazdır. Tüm bu katkı maddeleri ve yapımında kullanılan şeker miktarı cilde, dişlere zarar vermektedir. Çikolata, diş çürümesine ve cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Kakao oranı düşük olan çikolatalar (sütlü çikolata, beyaz çikolata) katkı maddesi açısından zengindir. Kakaonun faydalarını değil, kimyasal katkıların zararların vücuda dahil olmasına neden olurlar. Bu yüzden katkı maddesi içeren çikolata alırken iki kez düşünmenizi öneririz.

2. Cips

Zararları saymakla bitmeyen cips, dünya çapında en sevilen atıştırmalıklardan biridir. Özellikle genç nesil için, film ya da maç keyfi cips olmadan düşünülemez. Ancak cips tüketmeden önce cipsin, çok fazla zararlı yağ ve katkı maddesi içermektedir. Cips, bilinenden daha zararlı yiyecek ve içecek listesinde ilk 10 değil ilk 3’e çok rahat girebilecek bir gıdadır. Cips, cilt lekelerine ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hatta aşırı tüketiminde kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Paketli gıdaların içindeki en zararlı olan belki de cipstir. Halk arasında “Çin tuzu” olarak bilinen “Mono Sodyum Glutamat” yönünden oldukça zengin olan cips, uzun vadede birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için, cips tüketimine dikkat etmeliyiz.

3. Doymuş Yağ

Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

Hidrojenle doyurulması nedeniyle doymuş yağ adını alan bu yağlar, sağlığımızı tehdit etmektedir. Genellikle katı formda bulunan bu yağlar, ucuz ve kalitesizdir. Doymuş yağa en belirgin örnek margarin yağı olacaktır. Damar tıkanıklığına, kalp ve mide rahatsızlıklarına yol açan bu yağlar, sanayi alanında kullanılmak için üretilir. Ancak düşük maliyeti nedeniyle marketlerde de kolayca bulunabilir. İç organlara verdiği zarar düşünülenden çok daha büyüktür. Lezzeti düşünüldüğünde vazgeçilmez olan bu yağların alternatifi vardır. Hayvansal olarak tereyağı, kuyruk yağı; bitkisel olarak zeytinyağı, fındık yağı tüketilebilir.

4. Gazlı içecek

Hayatımıza aldığımız andan itibaren özellikle sıcak günlerde elimizin gittiği gazlı içecekler hayatımızı tehdit ediyor. Evde her daim tükettiğimiz gazlı içecekler, özellikle fast food zincirlerinin vazgeçilmez menü tamamlayıcısı olmuş durumdadır. Şeker, yapay tatlandırıcı, renklendirici ve kafein içermeleri tüm vücudu olumsuz etkilemektedir. Hal böyleyken, severek içtiğimiz bu içecekler bağımlılık yaratabilir. Diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen gazlı içecekler diş çürümelerine hatta diş kaybına yol açabilir. Buna ek olarak mide duvarının incelmesine, yemek borusunun tahriş olmasına ve sindirim problemlerine de neden olabilir. Reflü, ülser ve gastrit gibi tedavisi olmayan mide rahatsızlıklarının en büyük sebebi gazlı içeceklerdir.

5. Granül Kahve

Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

Filtre kahvenin kontrollü kullanımda metabolizmayı hızlandırdığı, yağ yakımına yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Ancak granül kahve, kalitesiz ve fazla kavrulmuş kahve çekirdeklerinden üretilmiş yapımı kolay, ucuz bir içecektir. Özellikle 3’ü 1 arada ya da 2’si 1 arada adıyla satılan tek içimlik granül kahveler, kahveden çok katkı maddesi içermektedir. Granül kahve, kafein bağımlılığına, selülite ve mide asidine neden olabilir. Eğer kahvesiz yapamam diyenlerdenseniz, Türk kahvesi, filtre kahve ya da espresso tüketebilirsiniz. Hem çok daha sağlıklı hem çok daha lezzetli. Eğer kahvenizi sütlü seviyorsanız, süt tozu yerine gerçek süt kullanmanız da çok daha iyi olacaktır.

6. Hamburger

En zararsız görünüp aslında en zararlı olan gıda belki de hamburgerdir. Baktığınız zaman içinde yeşillik, köfte olan ekmek gibi görünebilir. Ancak fast food zincirlerinde dondurulmuş etler, paketli ekmekler kullanıldığı için vücuda son derece zararlıdır. Taze ürün kullanılmaması ve ürünlerin “Çin tuzu” içermesi de bu gıdalara bağımlılık yaratır. Tüm dünyada yayılmış obezitenin en büyük sebebi de hamburgerdir. Hamburgerin lezzetinden mahrum kalmak istemezseniz, evde kendi isteğinize göre sağlıklı hamburgerler yapabilirsiniz.

7. İşlenmiş Et

Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

Etin içerdiği protein, sağlıklı yağlar elbette ki yadsınamaz. Ancak işlenmiş olan salam, sosis gibi etler sağlıklı besin değerlerini değil kimyasal ve kanserojen maddeleri içerir. Bağırsak kurduna dahi sebep olan bu işlenmiş et ürünlerinden kaçınmak, sağlık için en doğrusu olacaktır. Özellikle kanatlı hayvan etlerinden üretilenler etin en sağlıksız ve zararlı kısımları ile yapılır. Yapımı meşakkatli olan her paketli gıda gibi işlenmiş et ürünleri de hayatımıza almamamız ürünler arasındadır. Et ürünleriyle fiyatları kıyaslandığında son derece ucuz olması da tehlikeli gıdalar olduğunu kanıtlar.

8. Patates Kızartması

Her yaştan insanın en sevdiği lezzetler arasında olan patates kızartmasına “hayır” demek oldukça zordur. Evde yapımı basit ve sağlıklı olan patates kızartması dışarıda asla tüketilmemesi gereken besinler arasındadır. Defalarca kullanılan frite yağı ve dondurulmuş patates sağlığı olumsuz yönde etkiler. Dondurulmuş patates, yapay nişasta ile elde edilen sunni bir üründür. Frite yağını da tekrar tekrar kullanmak yağın yanmasına neden olur. Yanmış yağ vücudumuz için kansere davetiyedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde patates kızartmasını evde yapmak en doğru karar olacaktır.

9. Pizza

Orijinal İtalya tarifiyle, sağlıklı ve lezzetli bir gıda olan pizza, maliyeti düşürmek adına sağlıksız bir hale getirilebilir. Üzerinde kullanılan kalitesiz peynir, işlenmiş et ürünleri, bayat malzemeler pizzanın lezzetini muhafaza ederken, lezzetini ve maliyetini düşürür. Özellikle dondurulmuş pizzalar, raf ömrünü uzatmak adına kanserojen maddeler içerir. Pizza yediğimizi düşünürken zehirlenmemiz kaçınılmazdır. Bizim önerimiz, mutfağının hijyenini ve ürün kalitesini bildiğiniz yerden pizza yemeniz ya da evde kendiniz yapmanız yönündedir.

10. Soslar

Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

Özellikle kızartma yemeklerinin yanında severek tükettiğimiz; ketçap, mayonez ya da barbekü sos gibi soslar, lezzetlendirici yapay aromalar içermektedir. Kimyasal katkı maddeleri, kıvamını ve lezzetini arttırır, raf ömrünü uzatır. Doğal olan bir gıda ürününün 1 yıl belki 2 yıl gibi bir süre bozulmaması mümkün değildir. Ancak bu paketli soslar o kadar uzun süre dayanabilir. Bunun sebebi içerdiği katkı maddeleridir. Birçok uzman sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek adına bu soslardan kaçınmamızı tavsiye etmektedir. Tedavisi mümkün olmayan, hayati risk oluşturan hastalıklara yakalanmamak adına soslardan uzak durmamız gerekir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!