Bilinenden Daha Zararlı 10 Yiyecek ve İçecek

3 dk okuma süresi


4
18 Paylaşım, 4 puan

Yemek, hepimiz için temel bir ihtiyaç. Günlük hayatımızda yemek ihtiyacımızı dışarıdan veya kendimiz yaparak gideriyoruz. Ancak günümüzde pek çok besine uzun süreli raflarda durması veya farklı sebeplerden dolayı çeşitli katkı maddeleri ekleniyor. Beslenme şeklimize dikkat etmezsek, bu durum vücudumuza fazlasıyla zarar veriyor. Eğer sağlığa zararlı sakıncalı yiyecek ve içecek türlerini merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre! İşte günlük hayatta sevilerek tüketilen ama bilinenden daha zararlı 10 yiyecek ve içecek.

1. Cips

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Cips, dizi veya film izlerken tercih edilen ve oldukça sevilen bir fast food türü yiyecektir. Birçok baharatla aroma katılan cipsler, lezzetli olduğu kadar zararlı. Ne yazık ki, pişirmede kullanılan trans yağlar kanser olma riskini arttırıyor.

2. Kola

Kola, her daim sofralarda bulunan ve özellikle yazın içildiğinde ferahlatan bir içecek. Ancak kola, bağımlılık yapıyor ve içen bir bardakla doyulmuyor. İçindeki asit nedeniyle mideye zarar veren kola, çoğu hastalığında tetikleyicisi diyebiliriz. Kola yerine evinizde hazırladığınız doğal meyve suyu ile içinizi daha ferah tutabilirsiniz.

3. Patates Kızartması

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Patates kızartması, her gün tükettiğimiz ve yemekten zevk aldığımız yiyeceklerden biri. Tüketmesi güzel ama vücudumuz için oldukça zararlı bir yiyecek. Yüzde sivilceye neden olan patates kızartması mümkün olduğunca az yağla yapılmalı. Eğer dışarıda yiyeceksiniz, patateslerin kızartılmasında trans yağların kullanıldığını ve kanserojen etkiye sahip olacağını unutmayın.

4. Hamburger

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Hamburger, genç yaşlı büyük bir kitle tarafından tüketilen bir yiyecek. Maalesef hamburger de dışarıda yapıldığında sağlıksız oluyor. Çünkü hamburgerin içine konulan köftenin ne kadar süredir kullanılan bir yağda pişirildiğini bilemiyoruz. Canınız çok isterse evde kendi hamburgerinizi yapmanızı öneriyoruz.

5. Soslar

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Her an karşımıza çıkan ketçap, mayonez, köri, hardal, soya vb soslar, günlük yaşamda karşımıza çıkanlardan bazıları. En çokta ketçap ve mayonez tüketiliyor. Özellikle ketçap ve mayonez içerdikleri katkı maddeleri, renklendirici ve yapay tatlandırıcı gibi birçok zararlı maddeyi içeriyor. Ne yazık ki bu sosları tüketmek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

6. Pizza

Pizza, dışarıda hızlı hazırlanması sayesinde tercih edilen bir yiyecek. Ancak zararı da oldukça fazla. Pizza; sosis, salam veya peynir kullanılarak yapılıyor ve bu ürünler dondurulmuş ürünler olması nedeniyle sağlığımıza zarar veriyor. Ayrıca hamurunda bulunan katkı malzemeleri de kilo almaya ve vücudun dengesinin bozulmasına sebep oluyor. İstiyorsanız evinizde daha sağlıklı malzemelerle pizza yapabilirsiniz. Daha lezzetli bir yiyecek hazırlayacağınıza eminiz.

7. Yağlar

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Yağlar, yapılan her yemekte mevcut. Sıvı yağ ve margarin, kullanılan yağlar arasında en sağlıksız olanlar. Kilo alımına ve kanserojen etkiye sahip olabiliyorlar. Bu yüzden tavsiyemiz tamamen doğal olduğuna inandığınız zeytinyağı ve tereyağı kullanmanız. Dışarıda herhangi bir yerde yemek yerken, sağlıksız yağlar kullanabileceklerini unutmayın.

8. Sosis ve Salam

Sosis ve salam her öğün de yemeklerin içinde karşımıza çıkıyor. Özellikle çocuklar bu iki yiyeceğe bayılıyor. Maalesef sosis ve salam gibi yiyecekler içlerindeki etler nedeniyle sağlıksız olabiliyor. Her zaman kaliteli ve sağlıklı ürünleri tüketmeye çabalayın. Tavsiyemiz ise güvendiğiniz bir kasaptan etinizi alıp, evde kendiniz yapmanız. Epey uğraştıracak olsa da emin olun, buna değecek.

9. Neskafe

Neskafe, günlük hayatta en çok tercih ettiğimiz hızlı hazırlanan içeceklerden birisi. Dozunda tüketildiğinde fazla zararı yok ama pek masum da değil. O yüzden sağlığa zararlı 10 sakıncalı yiyecek ve içecek listemizde yer verdik. Kahve, kalp krizi riskini artırıyor, dişlerde sararmaya ve uyku bozukluğuna sebep oluyor. Hatta süt tozu olarak hazır kullanılan içecek kahveden daha zararlı. Siz siz olun, her içeceği dozunda tüketin!

10. Çikolata

Sağlığa Zararlı 10 Sakıncalı Yiyecek ve İçecek

Çikolata deyince akan sular duruyor. Hemen hemen herkesin çok sevdiği çikolata fazla tüketildiğinde zarar veriyor. Kilo almaya, ciltte bozukluğa, dişlerin ve karaciğerin bozulmasına sebep olabiliyor. Eğer çok canınız çekiyorsa katkı maddesi olmayan saf çikolatayı veya bitter çikolatayı tercih etmelisiniz. İlk önce tadı biraz acı olabilir ama daha sonra müptelası olabilirsiniz. Kısaca tadı harika olsa da çikolata, bilinenden daha zararlı 10 yiyecek ve içecek arasında yerini alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?