Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

5 dk okuma süresi


16
14 Paylaşım, 16 puan

Müzik, hemen hemen herkesin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi zaman zaman müzikle ifade edebilirsiniz. Hatta müzikler, ruh halinizi de değiştirebilir. Bir anlık düşündüğünüzde en az bir tane, dinlediğinizde sizi mutlu eden bir şarkı aklınıza gelebilir. Bu jenerik bir pop şarkısı ya da gitar solosuyla öne çıkan bir rock parçası olabilir. Özellikle bazı şarkıların bizi mutlu ettiğini Dr. Jacob Jill de fark etmiş, bunun üzerine Jill, bir formül geliştirmiştir. Biz de bu formül sayesinde, sizi diğer şarkılara göre daha mutlu edecek ve bilimsel olarak kanıtlanmış 10 şarkı listesi hazırladık. Şimdi sizi şarkılarla baş başa bırakıyoruz!

1. Don’t Stop Me Now (Queen)

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

Listenin ilk sırasında, dünyanın en çok tanınan gruplarından biri bulunuyor. Bu grup, “Bohemian Rhapsody”, “We Will Rock You” ve “Another One Bites The Dust” gibi şarkılarla tanıdığınız Queen. Müzik dünyasına giriş yaptığı 1970 yılından beri müziğe yön veren isimlerden biri haline gelen Queen’in listenin zirvesinde yer alan şarkısı ise Jazz albümünde yer alan “Don’t Stop Me Now”. Freddie Mercury’nin sözlerini yazdığı ve piyano çaldığı şarkı, John Deacon ve Roger Taylor’ın bass ve bateri performanslarıyla da daha güçlü bir hale geliyor. Don’t Stop Me Now, Queen şarkılarında imza haline gelen nakarat düzenlemesiyle de en popüler Queen şarkılarından biri.

2. Dancing Queen (ABBA)

Listenin zirve ortağı ise “Dancing Queen”. İsveçli grup ABBA’nın dördüncü albümü Arrival’da yer alan parça, 1976 yazında yayınlandı. Europop akımının öncü isimlerinden ABBA’nın en bilinen şarkılarından biri olan Dancing Queen, Amerika listelerinde bir numara oldu. Grubun ülkedeki tek bir numarası olan parça, dünya listelerinde de büyük başarılar elde etti. Grubun baş vokalisti Agnetha Faltskog’a göre şarkı hep özeldi: “Bir şarkının hit olup olmayacağını bilmek genellikle zordur. ‘Dancing Queen’ istisnaydı. Hepimiz büyük bir hit olacağını biliyorduk.” Bilimsel olarak kanıtlanmış olsun olmasın, Dancing Queen sizi mutlu edecek 10 şarkı dendiğinde çoğu insanın aklına gelecek şarkılardan biri.

3. Good Vibrations (The Beach Boys)

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

1966 yılında yayınlanan “Good Vibrations” listenin üçüncü sırasında. Altmışlı yıllarda kurulan en iyi gruplardan biri olarak gösterilen The Beach Boys’un en popüler şarkılarından olan Good Vibrations, grubun Pet Sounds albümünde yer alıyor. Rolling Stones’un 2020 yılında yenilediği “Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü” listesinde en iyi ikinci albüm olarak gösterdiği Pet Sounds, rock müzikteki ilk konsept albüm olarak anılıyor. Brian Wilson, “vibrations” (titreşim) kelimesini küçükken annesinden öğrenmiş. Bu “titreşim” fikrinden yola çıkarak insanların duygularıyla birbirlerinden iyi veya kötü titreşim alması hakkında bir şarkı yazmayı hep istemiş.

4. Uptown Girl (Billy Joel)

Klasik Billy Joel parçalarından “Uptown Girl”, listenin dördüncü sırasında yer alıyor. Amerikalı şarkıcının sözlerini de yazdığı parça, 1983 çıkışlı An Innocent Man albümünde yer alıyor. Uptown Girl, işçi sınıfı bir adamın, toplumun elit kesiminden bir kadına olan aşkını anlatıyor. Joel’ın söylediklerine göre şarkı, hayatındaki iki süper modele yazılmış. Bu kadınlar o zamanki sevgilisi Elle Macpherson ve daha sonra evlendiği Christie Brinkley. Brinkley, aynı zamanda şarkının klibinde de yer alıyor. Şarkının bir diğer ilhamı ise Four Seasons’ın “Rag Doll” parçası. Joel, Rag Doll’da anlatılan fakir kız zengin oğlan hikâyesinde rolleri değiştirmek istemiş ve ortaya Uptown Girl çıkmış.

5. Eye of the Tiger (Survivor)

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

Bilmeyeni yoktur denilen şarkılardan “Eye of the Tiger”, listenin beşinci sırasında. Rocky III filminde kullanmak üzere Sylvester Stallone’un özel isteği üzerine hazırlanan şarkı, filmin popülerliğinin yardımıyla da Amerika’da altı hafta boyunca bir numarada yer aldı. En İyi Rock Performansı dalında Grammy ödülünü de kazanan şarkı böylelikle Survivor grubunun da en başarılı şarkısı oldu. Film ile beraber de spor müsabakalarının fon müziği haline gelen parça, herkesin antrenman sırasında dinlediği parçaların başında geliyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış olması bir yana, “It’s the eye of the tiger / It’s the thrill of the fight / Rising up to the challenge of our rival” nakaratıyla Eye of the Tiger, kesinlikle sizi mutlu edecek 10 şarkıdan biri.

6. I’m A Believer (The Monkees)

Altmışlı yıllarda yayınlanan ve listede yer alan bir diğer şarkı “I’m A Believer”. The Monkees grubunun 1966 yılının sonlarında yayınladığı parça, listede altıncı sırada. Sözleri ünlü şarkıcı Neil Diamond tarafından yazılan I’m A Believer da Amerika’da yedi hafta bir numara olarak iyi bir liste başarısı yakaladı. Amerika’nın yanı sıra İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede de başarı gösterdi. Amerikalı pop rock grubunun ikinci albümü “More of the Monkees”de yer alan parça, altmışlı yılların en bilinen şarkılarından biri. Listedeki diğer şarkılar kadar popüler olmasa da parça, 10 milyondan fazla kopya sattı ve tarihin en iyi satan şarkıları listesinde yer alıyor.

7. Girls Just Wanna Have Fun (Cyndi Lauper)

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

Listenin yedi numarası Cyndi Lauper’ın “Girls Just Wanna Have Fun” parçası. Söz yazarı Robert Hazard’ın 1979’da yazıp demosunu kaydettiği parça, orijinalinde bir erkeğin bakış açısından anlatılıyor. Hazard, Lauper için sözleri bir kadının bakış açısından olacak şekilde değiştirdi. Ardından şarkı, 1983’te şarkıcının çıkış albümünün ilk teklisi olarak yayınlandı. Lauper şarkıyı yapma isteğini anlatırken şunları söylüyor: “Seksenlerde, kadınlar hala erkeklerle eşit gözükmek için mücadele ediyordu. Betty Friedan ve Gloria Steinem’ın yaptıkları zor işler unutulmuş gibi gözüküyordu ve kadınlar mevcut konumlarını kabul ediyordu. Zamanında yeni olan müzik yaklaşımlarını birleştirip sahip olduğum sesi kullanabileceğim bir yol var gibi hissettim.”

8. Livin’ On A Prayer (Bon Jovi)

Seksenli yılların en popüler rock şarkılarından “Livin’ On A Prayer”, sizi mutlu edecek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış sekizinci parça. Şarkı, Bon Jovi’nin en başarılı albümü Slippery When Wet’te yer alıyor. Ayrıca aynı albümde yer alan You Give Love A Bad Name’den sonra grubun ikinci bir numarası. Bon Jovi şarkıda geçen karakterleri “Tommy ve Gina iki belirli insan değiller. Onlar bir hayat tarzını temsil ediyorlar.” şeklinde anlatıyor. Şarkının yazarlarından Desmond Child ise “Bence her söz yazarının kattığı otobiyografik bir şeyler vardı.” diyor. Tommy ve Gina’nın hikâyesi It’s My Life, 99 in the Shade ve Born To Be My Baby şarkılarında devam ediyor.

9. I Will Survive (Gloria Gaynor)

Disko müziğinin en büyük hitlerinden “I Will Survive” listede dokuzuncu sırada kendine yer buluyor. Disko parçalarının karmaşık yapılara sahip olduğu bir dönemde, minimalist yaklaşımıyla farklılaşan I Will Survive, Gloria Gaynor’la özdeşleşmiş bir halde. Gaynor, bunun onu rahatsız etmediğini söylüyor ve ekliyor: “Başından beri herkesin bağ kurabileceği zamansız sözlere sahip olduğunu biliyordum, bu yüzden söylemekten sıkılmıyorum.”. Bir ayrılık şarkısı olarak çokça sevilen parçanın Gaynor için bir önemi daha var. Yaşadığı sahne kazasının ardından altı ay boyunca tedavi gören ünlü şarkıcı “Ruhani bir aydınlanma yaşadım ve şarkı söylememin sadece iyi zaman geçirmekten öte bir amacı olması istediğine karar verdim.” açıklamasını yapmıştı.

10. Walking On Sunshine (Katrina & The Waves)

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sizi Mutlu Edecek 10 Şarkı

Listenin son şarkısı, yine seksenlerden bir parça: Walking On Sunshine. İlk olarak 1983’te yayınlanan Katrina & The Waves şarkısı, 1985’te tekrar yayınlandı. İkinci kez yayınlandığında İngiliz-Amerikan grubun en popüler şarkısı haline geldi. Pek çok reklamda ve American Psycho dâhil pek çok filmde kullanıldı. Ayrıca 1997 yılında country müziğin önemli isimlerinden Dolly Parton da parçayı yorumlamıştı. Şarkının sözleri grubun gitaristi Kimberly Rew’a ait. Rew, grubuna şarkıyı ilk kez dinlettiğinde grup şarkıyı beğenmemiş ve şarkıdan vazgeçmişler. Daha sonra şarkının akıllarından çıkaramadıkları bir parça olduğunu fark etmişler. Rew’un deyimiyle “Basit bir eğlence, iyimser bir şarkı” olduğu için şarkıyı kaydetmişler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!