Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

6 dk okuma süresi


33
13 Paylaşım, 33 puan

Elektriksiz bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Binlerce bilim insanı yaşamları boyunca karmaşık gizemleri çözmek ve insanlığı ileriye taşımak için yorulmadan çalışmıştır. Bu bilim insanları sayesinde tıp bilimi, mühendislik ve teknolojinin farklı sektörlerinde bilimsel ilerlemeler kaydedilmiştir. Onlar; parlak beyinleri, bazılarına göre şüpheli ahlakları veya garip alışkanlıkları olan insanlardır. Bilim dünyasında en çılgın fikirleriyle çığır açmış olan bu insanlar, insan vücudunu, gezegenimizi ve bizi çevreleyen kozmosu anlamada dikkate değer bir ilerleme kaydetmişlerdir. Bu çalışmalar bize sadece dünya hakkında çok şey öğretmekle kalmamıştır. Aynı zamanda hastalıklara yönelik tedavilerle sayısız hayatın kurtarılmasına da yardımcı olmuştur. Sizin için listelediğimiz tarihin büyük bilim insanlarına ve onların muazzam başarılarına çok şey borçluyuz.

1. Albert Einstein (1879-1955)

Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

Albert Einstein, 20. yüzyılın en etkili bilim adamlarından birisi olarak bilinir. Fakat Einstein’ın ailesi, dört yaşına kadar konuşmadığı için zihinsel engelli olabileceğini düşünmüştür. Bir akşam yemeğinde ise “Çorba çok sıcak” diyerek sessizliğini bozmuştur. Ebeveynleri daha önce neden konuşmadığını sorduğunda genç Einstein, “Çünkü şimdiye kadar her şey yolundaydı” demiştir. Günümüzde ise; Einstein’ın çalışmaları, yerçekimi dalgalarının incelenmesinden, Merkür yörüngesine kadar birçok bilimsel konunun araştırılmasına halen yardımcı olmaktadır. E = mc2, Einstein’ın görelilik teorisinden gelir. Görelilik teorisi, evren anlayışımızı geliştirir. Ayrıca kuantum teorisinin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Kuantum teorisinin temelini oluşturan fotoelektrik etkinin keşfi için ise 1921’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.

2. Issac Newton (1643-1727)

Newton, dünyanın gördüğü en büyük bilim adamlarından birisidir. Ünlü bir astronomi, kimya, matematik, fizik ve teoloji ustasıdır. Onu “elma ve yerçekimi adamı” olarak da tanıyor olabilirsiniz. Aslında bu hikaye için sağlam bir kanıt yoktur. Ancak, düşen bir elmaya bakarak yerçekimi kuvveti üzerine bir mantığına ulaşmış olması mümkündür. Gezegenlerin güneş etrafında nasıl döndüğünü kanıtlayan mekanik yasaları ve yerçekimi ilkesini ortaya koymuştur. 1669’da 26 yaşında olan Newton, dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Cambridge’de matematik profesörü olarak atanmıştır. 1696’da ise, İngiltere’nin para birimini üretmekten sorumlu olan Royal Mint’in müdürü olarak seçilmiştir. 1705 yılında da Newton, Kraliçe Anne tarafından şövalye ilan edilmiştir. Isaac Newton’un en tanınmış kitaplarından birisi Principia’dır. Kitabında ise, Newton’un üç yasası olarak bilinen üç önemli hareket yasasını paylaşmıştır.

3. Galileo Galilei (1564-1642)

Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

Galileo Galilei İtalya’nın Pisa kentinde doğmuştur. En çılgın fikirleriyle ve buluşlarıyla bilim dünyasında çığır açmış insanlar arasındadır. Aynı zamanda modern bilimin babası olarak tanınmaktadır. Dünyanın ilk teleskoplarından birini yapmıştır ve onu gökyüzüne yöneltmiştir. Bununla beraber ayın çukurlu, dağlık bir yüzeye sahip olduğunu ve Jüpiter’in uydularını keşfetmiştir. Ayrıca, o zamanlar inandığı gibi Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü ve bunun tersi olmadığını kanıtlamıştır. Aynı zamanda Güneş lekelerinden yola çıkarak Güneş’in kendi ekseni etrafında hareket ettiği sonucuna varmıştır. Fakat tüm bu keşiflerinden dolayı Roma Katolik kilisesiyle ciddi sorunlar yaşamıştır. Bu durum ise Galilei’yi Dünya’nın Güneş etrafında döndüğü teorisinden vazgeçmeye zorlamıştır. Galilei ayrıca hareket bilimine de katkıda bulunmuştur.

4. Marie Sklodowska Curie (1867-1934)

Marie Curie, dünyada iki ayrı Nobel Ödülü kazanan ilk kişi ve aynı zamanda nobel kazanan ilk kadın olmuştur. 1903 yılında radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Bu keşfi ise X-ray alanında uygulanmasına yardımcı olduğu için ilk Nobel ödülünü kazanmıştır. Ardından, 1911 yılında radyumu keşfetmiştir ve ikinci Nobel Ödülü’nü almıştır. Marie Curie savaş alanında yaralı askerlere yardım eden dünyanın ilk mobil X-ray makinesini icat etmiştir. Marie Curie’nin olağanüstü başarılarından biri, yalnızca hastalıkları tedavi etmek olmamıştır. Aynı zamanda nükleer fizik araştırmalarına yönelik bol miktarda çalışması olmuştur. Fiziğe katkısı, kendinden sonraki nesil nükleer fizikçiler ve kimyagerler üzerindeki etkisi nedeniyle de çok büyüktür. Marie Curie’nin çalışmalarından kaynaklı uzun süre radyasyona maruz kaldığı için lösemiye yakalandığı düşünülür. Bu hastalıktan dolayı da ölmüştür.

5. Aristotales (MÖ 385-MÖ 322)

Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

Platon’un öğrencisi ve Büyük İskender’in öğretmeni olan Aristoteles, antik çağın dahi bir Yunan filozofu ve bilim adamı olmuştur. Bir biyolog, zoolog, etikçi ve siyaset bilimcidir. Aynı zamanda etkileyici ve ikna edici konuşmada ve mantık konularında adeta bir usta yeteneğine sahiptir. Ayrıca fizik ve meta fizik alanında teorileri vardır. Aristoteles, geniş zihni ile farklı alanlarda bilgiler edinmiştir. Ancak şu anda yazılarının sadece bir kısmı korunmaktadır. Aristoteles, bitki ve hayvan örneklerinden koleksiyonlar yapmıştır. Bunları gelecekteki çalışmalar için özelliklerine göre sınıflandırmıştır. Ayrıca bilim felsefesi üzerine teorileri vardır. Aristoteles, Platon’un dünya olduğunu varsaydığı dünyanın büyüklüğünü de detaylandırmıştır. Yaşam zincirinin, basitten karmaşığa dönüştüğünü flora ve fauna üzerine yaptığı çalışmalarıyla açıklamıştır.

6. Louis Pasteur (1822-1895)

Louis Pasteur bilim, teknoloji ve tıp alanında inanılmaz katkılarda bulunmuştur. Farklı keşif ve buluş alanlarındaki başarısı ve yaklaşımları onu dev bir dahi yapmıştır. Bu dahi 1822’de doğmuştur ve hayatını kimya ve mikrobiyoloji alanında çalışarak geçirmiştir. Pasteur, mikropların neden olduğu gıda elementlerinde fermantasyon hakkında araştırma yapan ilk bilim insanıdır. Ayrıca biyogenez hakkında da bilgi vermiştir. Ardından “Germ Teorisi” adlı bir teori önermiştir. Bu teori tıpta, bazı hastalıkların mikroorganizmalar tarafından vücuda istila edilmesinden kaynaklandığını iddia ettiği bir teoridir. Ayrıca, “Pastörizasyon” olarak adlandırdığı mikroplara neden olan hasardan arınmış sütün işlenmesi için bir süreç yaratmıştır. Louis Pasteur aynı zamanda kuduz ve şarbon için dünyadaki aşı yapan ilk insan olarak kabul edilmiştir.

7. Thomas Alva Edison (1847-1931)

Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

Thomas Alva Edison hem bilim insanı hem de mucit olan müthiş bir dehadır. Edison ömrü boyunca toplam 1.093 icat patenti almıştır. Günde neredeyse 20 saatten fazla çalıştığı söylenmektedir. Graham Bell tarafından yapılan telefonu geliştirmiştir. Ayrıca hareketli filmleri izlemek için kullanılan kinetoskopu icat etmiştir. Edison, parlamentonun yasama organı için elektro-grafik oy kaydedici icat etmiştir. Bununla beraber dijital oylama sistemini de yönetmiştir. Ayrıca, meyveleri vakumda tutarak muhafaza etmek için fikirler önermiştir. Edison, depolama pilleri fikrine öncülük etmiştir ve bu daha sonra Henry Ford tarafından otomobilinde kullanılmıştır. “Deha yüzde 1 ilham ve yüzde 99 terlemedir” sözü bilim dünyasında en çılgın fikirleriyle çığır açmış insanlar arasında olan Edison’un ünlü sözlerinden birisidir.

8. Nikola Tesla (1856-1943)

Nikola Tesla Sırp kökenli bir bilim adamıdır. Bilim ve teknolojinin farklı alanlarındaki engin bilgisi nedeniyle bilim dünyasında çok önemli bir yeri vardır. Dönen manyetik alanı ve alternatif akım elektrik sistemini keşfetmiştir. Niagara Şelalelerindeki ilk hidroelektrik santrali olan modern elektriğin geliştirilmesini sağlamıştır. Uzaktan kumanda, modern elektrik motoru, deprem makinesi ve tonlarca başka makinenin geliştirilmesiyle de tanınır. Tesla sekiz dil konuşan, bir kitabın tamamını tek bir okuma ile okuyan, Bilgiyi bir kez görerek ve hiçbir not yazmadan sadece gördükleriyle bir cihaz yapan mucittir. Onunla ilgili ilginç gerçeklerden biri ise, tüm hayatı boyunca bekar olmasıdır. Tesla neredeyse her şeyi kendi başına geliştirmiştir. Birçok bilim adamı ise onun fikirlerinden faydalanmıştır. Radyoyu icat ederek Nobel ödülü alan Markoni, Tesla’nın tüm fikirlerini kullanmıştır.

9. Charles Darwin (1809-1882)

İngiliz doğa bilimci ve jeolog olan Darwin modern bilim tarihinin tartışmasız en önemli isimlerinden birisidir. İnsanın hayata bakışını kökten değiştiren evrim teorisini geliştirmiştir. Darwin, bu teoriyi şüphecilikten ve inançsızlıktan yola çıkarak ortaya atmıştır. Charles Darwin, tüm türlerin ortak atalardan geldiğini ve evrim modelinin “doğal seleksiyon” sürecine dayandığını tespit etmiştir. Tüm bunlardan yola çıkarak 20 yıldan fazla bir süre kanıt toplamıştır. Bulgularını ise “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı kitabında yayınlamıştır. En çılgın fikirleriyle bilim dünyasında çığır açmış insanlar arasında olan Darwin aynı zamanda tarihteki en büyük biyolog olarak da anılır. Bunun yanı sıra büyükbabası da evrimle ilgili bilimsel fikirlere zaten önemli katkılarda bulunmuş başarılı bir doktor ve bilim adamı olan Erasmus Darwin’dir.

10. Michael Faraday (1791-1867)

Bilim Dünyasında En Çılgın Fikirleriyle Çığır Açmış İnsanlar

Tüm büyük bilim adamları arasında en az eğitimli olan kişidir. Ailesi çok fakir olduğu için okul ücretlerini karşılayamamıştır. Bu yüzden ilkokulu hiç bitirememiştir. Ancak boş zamanlarında çok çalışmıştır ve meraklı zihni onu bir araştırmacıya dönüştürmüştür. Daha sonra Humphry Davy’ye laboratuvar asistanı olarak hizmet ederek bilim tarihindeki en büyük deneyci haline gelmiştir. Ham zeka ile donanmış (akademik dereceler olmadan) çalışmaları İngiliz bilim camiasını hayrete düşürmüştür. Binlerce elektrik, kimyasal ve manyetik deneyler yaparak elli yıldan fazla zaman harcamıştır. Nikola Tesla, Albert Einstein, Ernest Rutherford ve James Clerk Maxwell, ondan fikir ödünç almıştır. Aslında, Thomas Edison’un Tesla ile telif haklarını paylaşmayı reddetmesinin nedenlerinden biri, Tesla’nın yenilikçi fikirlerinin bazılarının Faraday’dan almış olmasıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!