Bilgisayarlarda Oyun Performansını Arttırmanın Yolları

5 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Oyun oynamak günümüzde artık hobiden daha öte bir şey haline geldi. Öyle ki artık oyun oynayarak geçimini sağlayan binlerce insan var. dergiCE olarak hem oyun oynayarak geçimini sağlayanların hem de oyun oynamanın hobi kısmına ait insanların da işine yarayacağını umduğumuz bilgisayarlarda oyun performansını arttırmanın yolları listesi hazırladık. Umarız işinize yarar, iyi okumalar!

1. Bilgisayarınızı Temiz ve Tozsuz Tutun

oyun performansını arttırmanın yolları

Bilgisayarınızdan bekleyeceğiniz oyun keyfi onun fiziksel bakımına harcayacağınız emekle sabittir. Bilgisayarda biriken toz ve kir bilgisayar performansının düşmanlarıdır. Toz ve kir bilgisayar fanlarının hava akışını azaltacağından bilgisayarın aşırı hızlanmasına neden olur. Bilgisayarın ısısı arttığında işlemci, GPU ve birçok başka parça yavaşlar. Yavaş bir bilgisayardan da haliyle yüksek bir oyun performansı beklenemez. Bilgisayarınızı hızlandırmak için ve oyun performansını arttırmanın yolları için ilk olarak bilgisayarınızda biriken toz ve kiri temizlemek olabilir. Bilgisayar fanının yanı sıra eğer düzenli temizlenmezse klavyede de toz ve kir birikecektir. Klavyede biriken toz ve kir tuşları bir nevi yapışkan hale getireceğinden oyun performansınızı ve keyfinizi olumsuz etkiler. Bunun önüne geçmek için de düzenli olarak klavyenizi temizlemelisiniz. Son olarak belirtmekte fayda var ki, bilgisayar fanında biriken toz ve kiri temizlemek için arka kapağı tutan vidaları söküp kapağı açmak bilgisayarınızın garantisini iptal eder.

2. Bilgisayarınızın Sürücülerini Güncel Tutun

oyun performansını arttırmanın yolları

Bilgisayarların neredeyse tamamı hangi işletim sistemini kullanıyor olursa olsun benzer donanım ve mimariye sahiptir. Dolayısıyla işletim sisteminiz ne olursa olsun aygıt sürücüsünü güncel tutmanız gerekiyor. Her gün yeni bir oyun, yeni grafikler ve dolayısıyla o grafikleri desteklemesi için yeni güncellemeler doğuyor. Siz sürücüleri ne kadar güncel tutarsanız bilgisayarınızdan da o kadar yüksek bir oyun performansı alırsınız.

3. DirectX’in Son Sürümünü Edinin

oyun performansını arttırmanın yolları

Grafiklerin okunmasını kolaylaştırması amacıyla geliştirilen DirectX, Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda oyun oynamak için oldukça önemlidir. DirectX’in türlü versiyonları yıllar içerisinde piyasaya sürülmüş olsa da son versiyonu 2015 yılında yayınlanan DirectX 12’dir. Kullandığınız DirectX sürümünü öğrenmek için, bilgisayarınızın arama aracına gelin ve dxdiag yazın. Karşınıza çıkan uygulamayı çalıştırın. DirectX’in araçlarından olan Dxdiag açıldığında karşınıza yazılarla donatılmış bir ekran çıkacak. Sistem sekmesinde en aşağıda DirectX sürümünüzün ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Dxdiag ses, grafik gibi oyun içerisinde size fazladan performans ve keyif kazandıran sürücülerinizin de güncellik durumunu denetleme özelliğine sahiptir.

4. Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Düzenleyin

Windows sizlere farklı farklı güç seçenekleri sunar yine de güç ayarlarıyla yüksek performans sağlamanın ilk basamağı bilgisayarınızı prize takılı kullanmaktır. Bilgisayarınızı prize taktıktan sonra “Ayarlar>Sistem>Güç ve Uyku>Ek Güç Ayarlar” yolunu takip edip yüksek performans seçeneğini seçebilirsiniz. Bilgisayarınız yüksek performansta sizlere istediğiniz performansı sağlamak için kendi enerjisinden ödün verecektir ve ısınacaktır. Isısını sabit derecede tutmak için sizlere sunduğumuz ilk yol olan bilgisayarınızı temiz ve tozsuz tutun başlığını inceleyebilirsiniz.

5. Windows 10 Oyun Modu’nu Deneyimleyin

Herkesin kullanabileceği basit ipuçlarından birindeyiz. Windows 10 siz oyuncuların, oyunlardan beklediğiniz performansı ve istediğiniz keyfi alabilmeniz için sizlere Oyun Modu seçeneği sunar. Oyun Modu’nu açmak için Görev çubuğunun en sağındaki bildirim sekmesine tıklayıp Tüm Ayarlar kısmına girin. Karşınızda açılacak olan pencerede Oyun Modu seçeneğini seçtiğinizde işletim sisteminizin oyuna uygun ayarlanmış ayarlarla çalışmasını sağlayacaktır. Fakat unutmayın Windows bunu sağlamak için harici bazı uygulamaları kapatabilir.

6. Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamaları Kapatın

Bilgisayarlarda oyun performansını arttırmanın yolları başlığında sıraladığımız bunca seçenek arasında sanıyoruz ki en basiti bu başlık altında. Bilgisayarınız aynı anda açık olan her bir uygulama için gücünü böler. Oynayacağınız oyuna harcanacak gücün bölünmesi de oyundan alacağınız performansı düşürecektir. Oyununuza başlamadan önce işinize yaramayacak programları kapatmak basit bir yol olmasına rağmen etkisi büyük olacaktır.

7. İnternet Hızınız Düşmanınız Olmasın!

Bilgisayarınızın sağlayacağı oyun performansı genel olarak donanımsal yahut yazılımsal etkenlerle belirlenip performans eksikliğinde bilgisayarınız suçlanır. Fakat çevrim içi oyun oynayan bir oyuncuysanız asıl dikkat etmeniz belki de suçlamanız gereken faktör internet hızıdır. Ping denilen gecikmenin biraz da olsa artması oyun kalitenizi ciddi oranda düşürecektir. Eğer siz de internet hızından şikayetçiyseniz kablosuz ağ kartınızın en güncel sürüme sahip olduğuna emin olup oyununuza öyle devam edin. Eğer kablosuz ağ kartınız güncel değilse güncelleyin. Kablosuz ağ kartınız güncel olmasına rağmen internet hızından şikayetçiyseniz kablolu bağlantı yöntemini deneyebilirsiniz.

8. Otomatik Güncelleştirmeleri Denetleyin

Windows Update ve/veya Steam bazen bilgisayar kullanıcısına sormadan güncelleştirmeleri arka planda kendiliğinden yüklemeye başlar. Bir anda başlayan güncellemeler hem internet hızınızı etkileyip online oyun performansınıza zarar verir hem de arkada işlem gerçekleştiğinden oyununuz online olmasa bile oyundaki yavaşlamayı hissedersiniz. Ne yazık ki Windows güncelleştirmelerini kalıcı olarak kapatmak mümkün değildir. Yapabileceğiniz tek şey bilgisayarınızın internet bağlantısını kapatıp kullanmak. Fakat bu da günümüzde istenen bir şey değil. Size tavsiyemiz güncelleştirmeleri kontrol etmeden oyuna başlamamanız.

9. Grafik Kartına Hız Aşırtma Yöntemi

Öncelikle bu yöntem tecrübesiz kullanıcılar için biraz riskli bir yöntem. Hız aşırtma yöntemi grafik kartına ek performans ekleme yöntemi olarak kısaltılabilir. Hız aşırtma yöntemi normalden daha fazla elektriğe ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu yöntemde güç ayarlarınızı belirttiğimiz şekilde kullanıp yönetmek isteyebilirsiniz. Hız aşırtma yöntemi bilgisayarınızı normalden daha fazla elektrik kullanmaya zorlamakla kalmaz, bilgisayarınızın daha fazla ısınmasına da yol açar. Bilgisayarınızın ısı sebebiyle oyun esnasında kapanmasının önüne geçmek için bilgisayar fanını düzenli olarak temizlemelisiniz. Hız aşırtma araçlarından popüler olan günümüzde MSI Afterburner olarak gösterilmektedir.

10. Grafik Kartınızın Doku Ayarlarını Değiştirin

oyun performansını arttırmanın yolları

Oyun performansını arttırmanın yolları listemizin son maddesine geldik. Herhangi bir oyunu başlatmadan önce grafik kartınızın ayarlarını inceleyin. Oyun esnasında oyunda göreceğiniz gölgelendirici ayrıntıları gibi kontrol ayarlarını bulacaksınız. Yüksek çözünürlüklü dokular RAM’inizi tüketerek kare hızınızı (FPS) etkiler. Bu kontrol kısmında oyunlarınızın video ayarlarını tek tek çalıştırıp düzenleyebilirsiniz. Oynayacağınız oyun için doğru ayarı bulmak biraz zahmetli olup vaktinizi alabilir. Fakat kendiniz için doğru ayarı bulduğunuzda oyundan alacağınız performansın arttığını ve oyun keyfinizin yükseldiğini göreceksiniz. Oyundan alacağınız keyfin artması harcadığınız vakte değecektir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.