Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

5 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

Bilgisayarınız eskisinden daha yavaş çalışmaya başladıysa, gereksiz dosyaları temizleme ve hızlandırma zamanı gelmiş demektir. Tabii ki teknoloji dünyası sürekli güncellenirken, elinizdeki imkanları sonuna kadar kullanmak istemeniz normal. Bilinçli ve etkin bir kullanıcı olarak bu hızlandırma rehberi sayesinde bilgisayarınızın performansını programsız artırabilirsiniz. Yavaşlayan bilgisayarınızı format atmadan, herhangi bir program kurmadan nasıl hızlandırabilirsiniz? Gelin adımları birlikte uygulayalım.

1. Yüklü Gelen Programları Kaldırın

Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

Her şeyden önce ilk olarak yapmanız gereken bilgisayarınızda kurulu olan ya da yüklü gelen kullanmadığınız programları kaldırmak. Kurulu olan tüm programlar Windows işletim sisteminiz için bir yük demektir. Çünkü siz fark etmeden her program ram’inizi meşgul edecektir. Bu durum ise zamanla bilgisayarınızın ömrünü dahi etkileyebilmektedir. Yüklü programları görmek için denetim masasından “Program kaldır” bölümüne girin, ardından kullanmadığınız tüm programları kaldırın. Burada yayımcı olarak Microsoft Corporation yazan programlar genelde işletim sistemi için gerekli olanlardır. İlla kaldırmak istiyorsanız dikkatli bir şekilde araştırmalarınızı yapın ve gereksizliğinden emin olduktan sonra kaldırın.

2. Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızda kurulan bazı programlar Windows açılır açılmaz çalışmaya başlıyor. Bu da en baştan arkada çalışan programların bilgisayarınızı meşgul etmesi demek oluyor. Bu programların başlangıç anında doğrudan çalışması yerine, programı manuel olarak açtığınızda çalışmasını sağlayın. Yani bu programların direkt başlangıçta çalışmasını devre dışı bırakarak, bilgisayarınızın yavaşlamasını önleyebilirsiniz. Bunun için “Ctrl+Alt+Delete” ya da arama kutusuna “Görev Yöneticisi” yazarak, Başlangıç sekmesinden ayarlayabilirsiniz. Açılan alandan istediğiniz programın üzerinde sağ tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz. Burada programları kaldırdığınızı düşünmeyin, sadece Windows’un başlangıç esnasında direkt çalışmasını istemiyorsunuz.

3. Diskinizi Temizleyin

Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

İnternette gezinirken önbelleğe alınan resim, gif gibi dosyalar C klasörünüzde indekslenir. Bunun sayesinde daha önce girdiğiniz siteleri daha hızlı yüklersiniz. Ancak bu durum bazen bilgisayarınızı ve internetinizi yavaşlatır. O yüzden bilgisayarınızın C klasöründe sağ tıklayıp, özellikler dedikten sonra “dosyaları temizle” işlemini ara ara yapabilirsiniz. Windows’un güvenilir araçlardan biri olan “Disk Temizleme” bölümüne başlat menüsünden de erişilebilirsiniz. Disk temizleme, laptopunuzdaki geçici dosyaları, web dosyalarını ve istenmeyen gereksiz dosyaları bulur; tek seferde silmenizi sağlar. Hatta Chrome, Opera, Firefox gibi kullandığınız tarayıcıların da geçmişini belirli aralıklarla temizlemenizi öneririz.

4. Hata Denetimi Yapın

Bazen bilgisayarlarda sistemsel hata ve bozuk olan dosyalar olabiliyor. Bu gibi durumda sabit diskinizdeki dosya sisteminizi yine belli dönemlerde denetleyebilirsiniz. Böylece hatalı dosyaları düzeltip, daha sağlıklı bir bilgisayara kavuşmuş olursunuz. Bunun için C klasörü üzerinde sağ tıklayıp, özellikler dedikten sonra araçlar sekmesinden “denetle” demeniz gerekiyor. C sürücüsündeki dosya sisteminizin hatalarını bu şekilde yaparak, denetleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken sürücünüzü taramanız gerekebilir, hata bulunması halinde bilgisayarınız size düzeltmek isteyip istemediğinizi soracak ve ne yapacağınıza o zaman karar verebilirsiniz. Bu tarama işlemi yapılırken, sabit diskinizin doluluğuna göre işlem biraz uzun sürebilir.

5. Disk Birleştirmesi Yapın

Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

Bilgisayarınıza ne kadar program kurup kaldırdıysanız, C sürücüsünde bu programların dosyaları durmaya devam ediyor. Bu programları denetim masasından kaldırsanız dahi sabit sürücünüzde programın kalıntıları yer kaplayacaktır. İşte bu durumda program yükleme sıklığınıza göre belli dönemlerde disk birleştirmesi yapmanızda fayda var. Bu aracı kullanarak, sabit diskinizi daha iyi bir duruma getirmiş olacaksınız. Arama kutusuna “Sürücüleri birleştir ve iyileştir” yazarak, bu işlemi yapabilirsiniz. Bu araç, bilgisayarınızdaki sürücülerin en iyi duruma getirilmesini ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Eğer diskiniz SSD ise, silme işlemleri kalıcı olarak yapıldığı için bu işlemi yapmanıza gerek yok.

6. Arama Dizini Oluşturmayı Kapatın

Özellikle düşük güçteki bilgisayarlar, arama dizini oluşturma sırasında geçici de olsa sistem kaynaklarını fazlasıyla tüketebiliyor. Bunun için arama kutusuna “dizin oluşturma seçenekleri” yazıp, çıkan sonuçlardan en üsttekini seçerek bu aracı açabilirsiniz. Ardından ‘değiştir’e tıklayın ve dizine eklenmesini istemediğiniz konumların işaretini kaldırın. Gelişmiş’i seçerseniz, hangi dosya türlerinin dizine eklenmesi veya eklenmemesi gerektiğini belirleyebilirsiniz. Arama dizini oluşturmayı açık bırakmak ise bilgisayarınızı yavaşlatır, dilerseniz bu işlemi geçici olarak durdurabilirsiniz. Bunun içinse arama kutusuna “bilgisayar” yazın ve sağ tıklayıp ‘yönet’i seçin, ardından Hizmetler ve Uygulamalar’a çift tıklayın. Hizmetler’i seçin. Windows Search’ü bulup, “Hizmeti durdur”u tıklayın.

7. Yeni Programlar Kurarken Dikkatli Olun

Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

Bilgisayarınızın daha sağlıklı performans sağlamasını istiyorsanız, yeni kuracağınız programlara oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer mümkünse dosya boyutu olarak daha küçüğünü kurun. Kurma esnasında sürekli ileri ileri demek yerine, uyarıları dikkate alarak gerekli programın yanında ek programların kurulmasını önleyin. Her zaman programların en güncel versiyonlarını bizzat resmi sitesinden indirerek kurmaya çalışın. İndireceğiniz sitelerde https / SSL sertifikasını kontrol edin. Açıklamaları ve kullanım kılavuzunu okumaktan kaçmayın. Eğer bilgisayarınızın performansını programsız bir şekilde daha hızlı hale getirmek istiyorsanız, bu hızlandırma rehberi size yardımcı olacaktır, dikkate almanızı öneriyoruz.

8. Sürücülerinizi Güncelleştirin

Bilgisayarlarınızın çalışmasını sağlayan anakart, ekran kartı, hard disk gibi donanımlardır. Bu donanımların ne işlevi yapacağını sağlayan ise driver (sürücü) yazılımlarıdır. Bu yüzden bilgisayarınızda driver’ların güncel olması gerekir. Donanımınızın markası farklı, yazılımı farklı olduğunda bilgisayarınız yavaşlar hatta sürücünüz çalışmayabilir. Özellikle format atıldıktan sonra Win 7 / Win 8 / Win 8.1 gibi sürümlerde driver sorunları çıkabiliyor. Hata veren sürücülerinizi kontrol etmek ve elle güncellemek için arama kutusuna “Aygıt Yöneticisi” yazarak ulaşabilirsiniz. Ya da driver booster gibi ücretsiz programlar aracılığıyla sürücülerinizin son versiyonlarını kontrol edip, güncelleyebilirsiniz. İşinizi bittikten sonra da, bu programı kaldırabilirsiniz.

9. Gereksiz Klasör ve Belgeleri Silin

Programsız bilgisayarınızın performansını hızlandırma rehberi olarak gereksiz klasör ve belgeleri silmenizi öneriyoruz. Klasör ve dosyaların çok fazla olması, aşırı uyaran olarak sizi zihinsel açıdan da yoracaktır. Masaüstündeki dosya ve klasörler dağınık bir haldeyse, alt klasörler halinde dosyaları toplayın. Çünkü dağınık dosyalar bilgisayarınıza fazladan performans yükü de oluşturur. Ardından geri dönüşüm kutusunu boşaltın. Masaüstündeki çöp kutusu simgesinde sağ tıklayın ve özellikler sekmesine gelerek çöp kutusundaki öğelerin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt dediğinizde, bu işlem çöp kutusundaki öğeleri kalıcı olarak silecektir. Bu işlemi yapmadan önce içindekileri kontrol etmenizde fayda var.

10. Aynı Anda Çok Program Açmamaya Çalışın

Bilgisayarınızın Performansını Programsız Hızlandırma Rehberi

Yeni bilgisayarlar, birden fazla programı aynı anda sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Ancak Google Chrome, Adobe Photoshop, Zoom gibi birkaç yüksek etkili programı aynı anda çalıştırıyorsanız, işlemciye aşırı yüklenme olabilir. Bilgisayarınızı olabildiğince hızlı kullanmak için, aynı anda sistem kaynaklarını fazla tüketen programları kullanmamayı alışkanlık haline getirin. Yani kullanmadığınız programları kapatın. Aynı anda çok fazla program açmamanız, bilgisayarınızda donma, çökme ve takılma gibi sorunları yaşamanızı önler. Bazı programlar kapatıldığı halde arkada açık kalabiliyor, Görev Yöneticisi’nden kapatmanız daha iyi. Oyun oynamayı seven birisiyseniz, ancak farklı çalışmalar da yapıyorsanız oyun modunu kapatmanızı öneririz. Bunun için ayarlar uygulamasını açın Oyun / Oyun Modu sekmesinden açıp kapatabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!