Beynimizdeki Gizli Tehlike: Ters Çaba

2 dk okuma süresi


6
28 Paylaşım, 6 puan

Beynin en tehlikeli yanı, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker, korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça, dibe gömülmeye benzer. Beyin odaklanılan hedef için çalışır. Hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır! Topluluk önünde konuşma yaparken “acaba heyecanlanacak mıyım” diye düşünürseniz, merak etmeyin heyecanlanacaksınız. Korkunuza değil, konunuza odaklanın. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

Beynimiz odaklanılan hedefe kilitlenme özelliği taşır. Buda bazen iyi, bazen kötü sonuçlar doğurabilir. İnanın hepimiz hayatımızın bazı zamanlarında “korktuğum şey başıma geldi” cümlesini kurmuşuzdur. Bu ters çaba kuralı ile doğru orantılıdır. Çünkü biz bir şeyi ne kadar çok istemiyorsak, bir o kadar da onu düşünüyoruz.

Bilinçaltımız biz istesek de istemesek de her şeyi görür ve onu öylece kabul eder. Ters çaba bilinçaltımızla beraber çalışır. Çünkü bilinçaltı hiçbir şeyi sorgulamaz. Mesela bir toplulukla konuşma yapacaksınız ve konuşmaya hazırlanıyorsunuz ama aklınızın hep bir tarafında acaba heyecanlanır mıyım diye soru beyninizi kurcalar durur. Bunu çok düşünmeye gerek yoktur, çünkü zaten buna odaklandığınız sürece heyecanlanırsınız.

Ters Çaba Kuralından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Hayatımıza yön veren şeyin bilinçaltımız değil bilincimizin olmasını sağlamamız gerekiyor. Tabi ki hiçbirimiz Pollyanna değiliz. Hepimizin hayatında kötü giden şeyler olabilir. İşten çıkarılabiliriz, sevgilimizden ayrılabiliriz veya sınavımız kötü geçebilir. Yapmamız gereken şey sürekli bu olumsuzlukları düşünmeyi, sürekli negatif düşünerek yaşamayı bırakmak. Çünkü sürekli olumsuzluklarla yaşamaya devam edersek bunlar beraberinde bazı soruları da getirecek. Cevabını bilmediğimiz sorular, belirsizliklerdir. Yani insanoğlu belirsizliklerle yaşayamaz. Hep bir sonuç görmek isteriz. Bu iyi yada kötü hiç fark etmez.

Hayatınızdan ters çabayı çıkarmak için başınıza gelen her kötü olayı dünyanın sonu gibi görmeyi bırakın. Olumlu düşünün, sabırlı olun, başınıza gelmesinden korktuğunuz şeyi değil, başınıza gelmesini en çok istediğiniz şeyi düşünün. Korkunuza değil hedefinize odaklanın.

Tabi ki biranda her şey düzelmez ama beyniniz artık olumlu düşünmeye başlar ve sorunları çözmeye odaklanır. Beyniniz artık soruna değil, çözüme kilitlenir ve bunları çözmek için çaba sarf eder. Unutmayın beynimizi biz kontrol ederiz, beynimiz bizi değil!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
24
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak