Gerçek Yasalardan Daha Gerçekçi Murphy Kanunları

2 dk okuma süresi


10
20 Paylaşım, 10 puan

Murphy Kanunları, 1990 yılında vefat eden Amerikan mühendisi Edward A. Murphy tarafından başarısızlıklar ve hata kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya atılan özdeyişlerdir. Son zamanlarda Murphy kanunları nedir? sorusu oldukça merak konusu!

İlk olarak, 1949 yılında Edward A. Murphy, Amerikanın Kaliforniya eyaletinde bir hava üssünde görev yaparken, üzerine çalıştığı MX981 kod adlı çarpışma testinde kablolama ile ilgilenen teknisyenin bir hata bulması üzerine bir türlü sonuca varamıyor.

Bu durumu fark eden Murphy ise meşhur olacak ilk sözünü teknisyen için kullanıyor: “Bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa, bu adam onu mutlaka bulur” der ve bu olaydan sonra zamanla Murphy Kanunları oluşur. Bir çok kişide kötü bir çağrışım uyandıran Murphy Kanunları sadece olacak olanın, er yada geç olacağından bahseder ki bu olasılık her zaman kötü olanda ağır basar.

Daha açıklayıcı haliyle diyebiliriz ki, hoşlandığınız kişiyle ilk defa selamlaştığınız an kesinlikle sabah ekmek almaya giderken değiştirmeye gerek duymadığınız ayıcıklı pijamalarınızın üstünüzde olduğu gün olacaktır.

İşte En Sık Karşılaşılan Murphy Kanunları

1. Bütün büyük buluşlar, çok etkileyici bir şey yapıldığında yalnızken yapılır.

icatlar

2. Dostlar hayatınıza gelir gider, düşmanlar ise hep birikir.

Murphy Kanunları

3. Bir şeylerin ters gitmesi bir doğa kanunudur. Eğer her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, mutlaka bir şeyler ters gidiyordur.

Murphy Kanunları

4. Hiçbir şey sanıldığı kadar kısa sürmez.

Murphy Kanunları Karikatür

5. Bir işi yapmanın kolay yolu, o iş bittikten sonra ancak aklınıza gelir.

dergiCE Kolay Yol

6. Yanlış numara hiç meşgul çalmaz.

dergiCE Yanlış Numara

7. Popüler olan kişi, sevilmemeye mahkumdur.

dergiCE Popüler

8. Sen gırgır geçmeye başladığın anda, patron hep kapıda görünür.

dergiCE Patron

9. Ne zaman ki bir şeyden vazgeçtiniz, vazgeçilen şey size hemen geri gelir.

Vazgeçme

10. Rüzgar her zaman saçınızı en çok bozacak yönde eser.

Murphy Kanunları dergiCE

Edward A. Murphy’nin arkadaşlarından biri John Strapp, aynı projenin basın toplantısında “Yıllardır yaptığımız testlerin güvenle devam etmesi Murphy Kanunları’nı görmezden gelmemizden ötürü yaşanmakta” diyerek bize ufak ama ciddi bir uyarıda bulunuyor.

Murphy Kanunları biz kötüye odaklandığımız sürece lambadaki güveler gibi peşimizi bırakmayacaklar. Başarılı olmak adına onları dinlememeli ve hayatımızda olumlu ve güzel sonuçlara odaklanarak başarıya tırmanmalıyız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak