Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

4 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Orkestra, enstrümanların ve koronun, müzik ve dramayı bir araya getirerek tiyatro yarattığı bir sahnedir. Kelime anlamı olarak eski Yunanca’da olan orkhesthai isminden türemiştir. Orkhesthai ise dans etmek anlamına gelmektedir. 17. yüzyılın başlarında, İtalyan opera bestecisi Claudio Monteverdi müziğini icra etmek için resmî olarak belirli enstrümanlar tahsis etmiştir. Bununla beraber modern bir orkestranın ilk görünümü ortaya çıkmıştır. Orkestralar, ses kaliteleri, teknik yetenekleri ve saf olan müzik kaliteleri açısından daima benzersizdir. Müzikal yönleri ve temel performans değerleri de orkestraları özgün kılan özelliklerden bazılarıdır. İşte sizin için benzersiz ses kaliteleriyle dünyanın en büyük orkestraları listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Viyana Filarmoni Orkestrası

Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

Viyana Filarmoni Orkestrası, Avusturya’da bulunan bir müzik topluluğudur. Aynı zamanda dünyanın en iyi senfoni müzik grubu da olarak bilinirler. Batı klasik müziğinin zengin tarihine şaşmaz bir şekilde sadık kalırlar. 177 yıllık tarihi boyunca Richard Wagner, Anton Bruckner, Johannes Brahms ve Gustav Mahler gibi kişiler tarafından alkışlanmıştır. Viyana Filarmoni Orkestrası’nın hikayelerle dolu tarihi ve görkemli sesi, onu sürekli seyircilerin favorisi yapmaktadır. Sıcak, yuvarlak tınısını duymak çok büyük bir zevk verir. Her yıl 1 Ocak’ta dünya çapında yayınlanan ve Johann Strauss klasiklerinin mükemmel, heyecan verici yorumlarını içeren Yeni Yıl Konseri ile tanınırlar.

2. Concertgebouworkest Orkestrası

Concertgebouworkest Orkestrası 1888’de kurulmuştur. 1988’deki 100. yıldönümü vesilesiyle, orkestra resmi olarak “Kraliyet” unvanını almıştır. Merkezi Amsterdam’da bulunan Concertgebouworkest, dünyanın en iyi orkestralarından biridir. Eleştirmenler, eşsiz sesini defalarca övmektedir. Mimar A.L. van Gendt tarafından tasarlanan The Concertgebouw’un olağanüstü akustiği de bu açıdan önemli bir rol oynar. Concertgebouworkest orkestrası, 25 ülkeden ve 121 oyuncudan oluşur. Büyüklüğüne rağmen, orkestra, üyelerinin birbirlerini dinledikleri ve birlikte çalıştıkları duyarlılık açısından aslında daha çok bir oda orkestrası işlevi görmektedir.

3. Berlin Filarmoni Orkestrası

Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

Berlin Filarmoni Orkestrası, dünyanın en popüler, beğenilen ve saygı duyulan orkestralarından biridir. 100 yılı aşkın bir süredir sadece en iyi solistleri ve şefleri ile oldukça cezbedici performans sergilemiştir. Başlangıçta Frühere Bilsesche Kapelle adıyla yola çıkan ve 54 müzisyenden oluşan bir gruptur. Kurucu grup, konserler için Varşova’ya giden dördüncü sınıf bir trende yer ayırmaya cesaret ettikten sonra, şefleri Benjamin Bilse’yi terk etmiştir. İşte bugün yeni kurulan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın ilk adımları atılmış olmuştur. İlk şefi, 1882’de Berlin’deki ilk gösterilerine liderlik eden Ludwig Von Brenner’dır.

4. Boston Senfoni Orkestrası

Boston Senfoni Orkestrası benzersiz ses kaliteleriyle dünyanın en büyük orkestraları arasında önemli bir yere sahiptir. Orkestra, Henry Lee Higginson tarafından 1881’de kurulmuştur. Boston’da bulunan Symphony Hall’da ikamet etmektedir. Boston Senfoni Orkestrası özellikle tel stantlarının kalitesiyle oldukça ünlü olan bir orkestradır. Her yıl dünyanın en iyi yaz festivallerinden biri olan Tanglewood’un omurgasını oluştururlar. Aynı zamanda oldukça şık ve sofistike bir havaya sahiptir. Şu anki müzik yönetmeni James Levine yönetimindeki Peter Lieberson’ın Neruda Şarkıları, 2008 yılının en iyi klasik vokal kaydı olarak Grammy Ödülü’nü kazanmıştır.

5. Chicago Senfoni Orkestrası

Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

1891’de kurulan Chicago Senfoni Orkestrası, sürekli olarak dünyanın en büyük orkestralarından biri olarak seyircilerini selamlamaktadır. Uluslararası müzik sahnesindeki en iyi şefler ve konuk sanatçılarla iş birliği içindedir. Chicago Senfoni Orkestrası her yıl şehir merkezindeki evinde, Symphony Center’da ve Chicago’nun Kuzey Kıyısındaki Ravinia Festivalinde yüzden fazla konser vermektedir. Chicago dışındaki müzik severler de Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın dört bir yanında en çok satan kayıtlar ve kapalı gişe satan tur performansları aracılığıyla Chicago Senfoni Orkestrası’nın seslerinin tadını çıkarırlar.

6. Moskova Filarmoni Orkestrası

Moskova Filarmoni Orkestrası, 1951’de Bolşoy Operası’nın seçkin şeflerinden Samuel Samosud tarafından kurulmuştur. Başlangıçta All-Union Radyo Komitesi’nin bir parçası olan orkestra, esas olarak opera müziği yayınlamak için kurulmuştur. 1953’te ise şimdiki adını almıştır. Orkestra, kurucusunun yönetiminde birçok yeni Sovyet bestecisinin eserlerini seslendirmiştir. 1958’de orkestra ile uzun süreli bir çalışmaya başlayan Kiril Kondrashin, ilk Uluslararası Çaykovski Yarışması sırasında topluluğu yönetmiştir. Daha sonra ise 1960’ta müzik direktörü seçilmiştir. Moskova Filarmoni, en çok beğenilen ödüllerden bazılarına layık görülen yüzden fazla kayıt yapmıştır. Dört binin üzerinde de konser vermiştir.

7. Leipzig Gewandhaus Orkestrası

Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

Benzersiz ses kaliteleriyle dünyanın en büyük orkestraları arasında olan Leipzig Gewandhaus Orkestrası, Almanya merkezli bir Alman senfoni orkestrasıdır. Kökenleri 1743 yılında başlayan Grosses Concert adıyla özel evlerde sahne almalarına dayanır. Felix Mendelssohn ve Wilhelm Furtwängler gibi eski müzik yönetmenlerinden oluşan bir listeye sahiptir. Felix Mendelssohn, geleneksel Gewandhauskapellmeister ünvanı alarak 1835 yılında orkestranın müzik direktörü olmuştur. Daha sonra, 1847 yılındaki ölümüne kadar çalışmıştır. Gewandhaus orkestrası, 2005’ten beri Riccardo Chailly tarafından yönetilmektedir. Onun liderliğinde Mendelssohn, Brahms ve Schumann senfonilerinin kayıtlarını yayınlamıştır.

8. Budapeşte Festival Orkestrası

Budapeşte Festival Orkestrası, uluslararası müzik sahnesinin en büyük başarı öykülerinden biridir ve dünyanın en iyi on orkestrası arasında yer almaktadır. En önemli figürü, Zoltán Kocsis ile Orkestra’nın kurucu babalarından biri olan müzik direktörü Iván Fischer’dir. Budapeşte Festival Orkestrası benzersiz sistemi, müzisyenlerinin sanatsal niteliklerini bir araya gelerek zarif homojen bir orkestra sesi oluşturmaya teşvik etmek için çalışır. Hem izleyiciler hem de eleştirmenler, topluluğun büyüleyici oda müziği performanslarındaki kaliteden oldukça etkilenir. Orkestra, New York’taki Carnegie Hall ve Lincoln Center, Viyana’daki Musikverein, Amsterdam’daki Royal Concertgebouw ve Londra’daki Royal Albert Hall dahil olmak üzere dünyanın en önemli müzik mekanları ve konser salonlarının düzenli bir konuğudur.

9. Çek Filarmoni Orkestrası

Şu anki şef Zdenek Mácal’ın yönetiminde, en karakterli orkestralardan biridir. Dvorák, Mahler, Tchaikovsky ve Brahms’ın tüm senfonilerini içeren projelerin kaydetmiştir. Eliahu Inbal, 2009’dan itibaren şef olarak göreve başlamıştır. 4 Ocak 1896’daki ilk konserinden bu yana, orkestra önde gelen sanatçılardan oluşmaktadır. Hepsi de Çek Filarmoni Orkestrasının kendi ülkesinde ve dünyada mükemmel itibarını inşa etmeye katkıda bulunurlar. Bu yüzden de benzersiz ses kaliteleriyle dünyanın en büyük orkestraları arasında yer alırlar. Orkestranın faaliyetleri de her zaman önemli ölçüde zamanın sanatsal, kültürel ve politik bağlamını ortaya koyma eğilimindedir.

10. Saito Kinen Orkestrası

Benzersiz Ses Kaliteleriyle Dünyanın En Büyük Orkestraları

Saito Kinen Orkestrası, Japonya’nın en ünlü senfoni orkestralarından biridir. Aynı zamanda dünyanın en prestijli festival orkestralarından biri olarak da bilinir. Büyük Japon müzik öğretmeni ve orkestranın şefi Hideo Saito’nun (1902-1974) önemli bir yeri vardır. Eylül 1984’te Seiji Ozawa ve Kazuyoshi Akiyama önderliğinde, dünyanın her yerinden 100’den fazla Japon müzisyenden oluşan benzersiz bir gruptur. Eylül 1987’de Orkestra ilk Avrupa turunu Viyana, Berlin, Londra, Paris ve Frankfurt’ta çok beğenilen sahneler ile yapmıştır. Bunu 1989, 1990, 1991 ve 1994 yıllarında gerçekleşen sonraki Avrupa turları izlemiştir. Aynı zamanda 1991 yılında orkestra Carnegie Hall’un 101. sezonunun açılışını yapmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!