Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

5 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Macaristan, UNESCO Dünya mirasının koruması altında olan tarih kokan ve pek çok doğal güzelliğe sahip ülkedir. Doğal güzellikleri, Barok ve Gotik mimari dokusunu yansıtan binaları, köprüleri ve şehirleriyle büyüleyici bir kenttir. Derin bir tarihe sahip bu iç ısıtan memleket, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Orta Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olmasındaki yönüyle her gezginin mutlaka uğraması gereken bir yer olmuştur. Batının kültür merkezi olan, Balkanlar’dan gelen soğuk havalara iade-i ziyaret yapmayı düşünenler için Macaristan’da gezilecek ve görülecek en güzel yerler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Parlamento Binası

Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

Tuna Nehrinin madalyonu olan Budapeşte’nin en çok ilgi gören Parlamento Binası görkemiyle büyülemektedir. Şehrin en yüksek ve en büyük, Avrupa’nınsa 3. en büyük Parlamento Binası’dır. Gotik mimarisiyle etkileyen ve uzun yıllardır ayakta olan yapının gündüz bütün detaylarını görebilirsiniz. Geceleri ise pırıl pırıl bir gece elbisesi giymiş edasıyla oldukça göz alıcıdır. Hem dış hem de iç manzarası oldukça etkileyici olan binada bulunan heykeller, freskler ve varak süslemeleri yapıya büyük bir saray izlenimi katmaktadır. Şehrin sembolleri arasındaki bu muhteşem yapıtı daha rahat gezebilmek için rehberli turlara katılarak ortalama 1 saatlik bir sürede her noktayı keşfedebilirsiniz.

2. Tuna Nehri

Tuna Nehrinin üzerinden geçtiği altı Avrupa şehrinden birisi de Macaristan’dır. Nehir ülkenin başkenti olan Budapeşte’de yer alır. Avrupa’nın en büyük ikinci nehir havzasıdır. On ülke üzerinden geçerek Karadeniz’e dökülmektedir. Eğimine göre Tuna Nehri havzası üst, orta ve alt olmak üzere üç havzaya ayrılmıştır. Tuna Nehri kenti tam ortadan ikiye ayırmaktadır, iki yakasında bulunan Buda ve Peşte bölgelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Yapabileceğiniz tekne turları sayesinde bu büyüleyici manzaraları görmeniz mümkündür. Kendine has güzellikleri bulunan bu nehir boyunca yürürseniz “Küçük Prenses” ve “Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar” heykellerini de görme şansınız olacaktır.

3. Eger Kalesi

Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

1552 yılında Osmanlı istilasına gösterdiği direniş ile üne kavuşan kaledir. Macaristan’ın Heves Eyaletinin başkenti olan Kuzey Macaristan’ın ikinci büyük kenti Eger şehrinde bulunmaktadır. Eger, kaleleri, kaplıca tesisleri, tarihi binaları, Türk minareleri ve kırmızı şarabı ile ünlüdür. Tarih kokan bu kale Osmanlı İmparatorluğu’nun kuzeyde ulaştığı son nokta olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. 91 yıldır Osmanlı’nın himayesinde kalmıştır daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun saldırısı ile geri alınmıştır. Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu etkileyici kalenin ziyaret ücreti oldukça ucuzdur. Terastan bakıldığında görülen manzarası ve ürkütücü zindanı ilgi gören diğer öğelerindendir.

4. Szeged Katedrali

Macaristan’ın en büyük üçüncü şehri olan ve gün ışığı kenti ismiyle de anılan Szeged’de bulunmaktadır. Katedral Meydanı önemli anıtlar ve yapıların bulunduğu, yaz şenliklerinin yapıldığı bölgedir. Şehir merkezinde oldukça büyük bir mekanda yer alan etkileyici ve ülkedeki dördüncü katedraldir. Mimari özelliği Roma, Gotik ve Doğu Bizans unsurlarının karışımıdır. Katedral her yıl çok sayıda insanı ağırlamaktadır. Kemerli süslemeleri ve içerisinde muhteşem vitrayların bulunduğu mekan ayin ve törenler dışında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Batının kültür merkezi olan mimari açıdan büyüleyici yapılarla dolu Macaristan’da gezilecek ve yolculuk etmeye değer en güzel yerler listesinde yer alır.

5. Kahramanlar Meydanı

Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

Ülkenin kuruluşunun birinci yıl dönümünü kutlamak amacıyla yapılan Kahramanlar Meydanı kentin en etkileyici yapıtıdır. Şehir Parkı’na yakın bir konumda bulunan meydan Güzel Sanatlar Müzesi ve Budapeşte Sanat Salonu binaları ile çevrilmiştir. Lokasyon olarak ulaşımı çok kolay bir yerde olan ülkenin en büyük ve ünlü meydanıdır. Macaristan tarihi ile ilgili önemli kahramanların heykellerinin yer aldığı etkileyici eserler sağlı sollu konumlandırılmıştır. Meydanın merkezinde bir de Milenyum Anıtı bulunmaktadır. 36 metre yüksekliğindeki anıtın en üstünde Cebrail heykeli yer alır. Resmi törenlere de ev sahipliği yapan meydana toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla gidebilmek mümkündür.

6. Balıkçı Tabyası

Eski zamanlarda balıkçı pazarı olan şimdilerin Balıkçı Tabyası olarak bilinen yerdir. Kuşatma döneminde oradaki balıkçıların Macaristan için savaşmalarından dolayı kahramanlık anısına adı konmuştur. 7 tane Kubbesi olan yapı Macaristan’ın ilk soyluları olan 7 hanedanlığa adanmıştır. Buda tarafından bakıldığında harika bir manzaraya sahiptir, Parlamento binası, Chain köprüsü ve Tuna Nehri görülmektedir. Gecesi ayrı gündüzü ayrı ihtişamlı yapının kulelerine çıkmak için ek ücret ödemek gereklidir. Harikulade bu manzara akşam ışıklı haliyle de oldukça etkileyicidir. Toplu taşıma araçlarıyla gidebileceğiniz bu yerin muhteşem bir manzarası olduğu gibi ilginç mimarisi ve heykelleri de ön plana çıkmaktadır.

7. Szabo Marzipan Müzesi

Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marzipan müzesi badem ezmesiyle yapılmış heykellerin sergilendiği muhteşem bir müzedir. Birinci katında cam fanus ile çevrili heykeller sergilenmektedir. Disney filmlerinden, dünyaca ünlü binalara, ilgi çekici yerlere ve önemli sahnelere de rastlamanız mümkündür. Alt katta ise çeşitli şekil ve renklerde ziyaretçileri cezbeden badem ezmelerini satın alabileceğiniz bir dükkân mevcuttur. Girişin ücretli olduğu mekan bulunduğu Szentendre şehrinin kurucusu Matyas Szamos’a adanmış bir müzedir. Çok fazla açıklamanın olmadığı ama çok etkileyici işlerin yer aldığı müzede Prenses Diana ve Michael Jackson da dahil olmak üzere pek çok heykelcik ve kompozisyon bulmanız mümkündür.

8. Retro Design Center

Szentendre’deki müzede kendinizi 1970’lerin ve 1980’lerin retro dünyasına kaptırmaktasınız. Retro tasarım Merkezi, vintage hayranı olanların ziyaret etmekten mutluluk duyacağı bir mekandır. Retro tarzda dekore edilmiş eski dönemlere ait birçok eşyanın bulunduğu tarihi bina birçok değerli kalıntı depolamaktadır. 1.000 metrekarelik dış ve iç alana sahip bu interaktif alanda Wartburg model pembe üstü açılır araba, Trabant model istasyon vagonu, 70’ler ve 80’lerin dünyasından birçok eşya zaman yolculuğuna çıkmanıza yardımcı olmaktadır. Tek kullanımlık giriş bileti ile tarihi arabalara, motosikletlere, oyuncaklara ve ev eşyalarına hayret edecek ve o döneme dair bir fikir edinebileceksiniz.

9. Aziz Stephen Bazilikası

Şehrin Peşte tarafında bulunan tarihi ve gösterişli bazilikadır. Girişin ücretsiz olduğu ziyarette sadece bağış kutusuna bir miktar bağış yapmanız beklenmektedir. Sessizlik ve sükunetin ulvi bir hava kattığı mekan Budapeşte’nin en yüksek iki binasından ve şehirdeki en görkemli yapılardan biridir. Neo-Rönesans tarzda tasarlanan bazilika iç dekorasyonu ile döneminin ihtişamını yansıtmaktadır. Bir miktar ücret verdikten sonra 364 basamak çıkılan kulesi muhteşem Budapeşte manzarasını görme imkanını sunmaktadır. Noel arifesinde şehrin en büyük ayini de bu kilisede yapılmaktadır. Budapeşte’de ki hemen hemen tüm tarihi yapılar gibi özellikle gece ışıklandırması çok etkileyicidir.

10. Széchenyi Termal Havuzu

Batının Kültür Merkezi Macaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

Budapeşte’de yer alan gittiğiniz zaman deneyebileceğiniz eğlenceli ve rahatlatıcı en meşhur mekandır. Açık ve kapalı olmak üzere kullanıma sunulmuş iki termal havuz bulunmaktadır. Geniş bir alana sahip olan bu tarihi kaplıcaya giriş için bir miktar ücret ödemeniz gereklidir. Batının kültür merkezi halindeki Macaristan’da ziyaret etmeye değer gezilecek en muhteşem ve güzel yerler listesindedir. Mimari açıdan da ihtişamlı ve dikkat çekici bir binaya sahiptir. Kentin turistik mekanlarına olan yakınlığı ve ulaşımının kolay olması sebebiyle fazlasıyla ziyaretçi çekmektedir. Bu yerde ayrıca fizik tedavi ve çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan üç adet havuz mevcuttur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!