Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

6 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Mehmet Doğan Cüceloğlu, 9 Şubat 1938’de Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya gelmiştir. 11 çocuklu bir ailenin en küçüğüdür. Doğan Cüceloğlu’nun hayatı, çıkarılacak derslerle doludur. O bu dersleri yaşadığı süresi içerisinde insanlara aktarmaya çalışmıştır. Kendi yaşadıklarını herkesin yaşayabileceğini düşünerek yardımcı olmak istemiştir. Onu anlatan birçok kelime var fakat kendi tasviriyle halk insanı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin sorunlarını çözecek olanın yine Türk vatandaşı olduğu düşüncesindedir. O da kendisini vatandaşların kişisel gelişimi için hizmet vermeye adamıştır. Biz de sizler için psikolog Doğan Cüceloğlu hakkında bilgiler ve başarılı hayatının arkasında bilinmeyenler neler listeledik. Keyifli okumalar!

1. Cüceloğlu Ailesi

Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

Doğduğu evi çıkmazın içinde olarak betimlemiştir. Bunun nedeni avlusunun duvarlarla kapalı olması ya da imkansızlıklarla mücadele etmiş olması olabilir. On üç kişilik ailesi fakirliklerden dolayı rahat yaşayamamışlardı. Küçükken giyim, yeme ve içme konularında hep eksik kalmıştı. Annesini tam bir Anadolu kadını olarak tarif ederdi. Babasını ise şair ruhlu bir insan olarak anlatırdı. On yaşındayken annesini kaybetmişti fakat o ilk üç gün boyunca hep geri gelmesini bekleyip durmuştu. Ölüm kavramını ilk o zaman, üç günün sonunda annesi gelmediğinde anlamıştı. Aile evinde aynı kaptan yemek yenirdi ve Doğan Cüceloğlu kaşığını çok doldurmaya hep çekinmişti. Sanmış ki diğerleri onun için bol buldu da indiriyor mideye diye düşünür. Her şeye rağmen çocukluğu mutsuz geçmemişti.

2. Annesinin Hikayesi

Annesini her hatırladığında acı ve gözyaşı aklına gelirdi. Zehra annesi ilk olarak Avni adında bir öğretmenle evlenmiş fakat çok fazla kayınvalide zulmüne maruz kalmıştı. Annesinin babası yani Ömer dedesi kızının haline dayanamayarak evine geri getirmiş ve boşanmalarını istemişti. Boşandıktan sonra Avni öğretmen vefat etmiş ve annesi birkaç gün konuşamamıştı. On dokuz yaşında olan annesini elli altı yaşındaki kadıya gelin vermişlerdi. Annesi ile kadı İzmir’de bir müddet yaşamışlardı. Bir çocukları olmuş adı Mustafa Kemal fakat altı aylıkken ölmüştü. Kadı da öldükten sonra annesi Silifke’ye geri dönmüştü. Doğan’ın babası ise o yıllarda evlenmişti ve beş erkek çocuğu vardı. İkinci karısı ise doğum yaparken ölmüştü ve üçüncü karısı olarak Doğan’ın annesi gelmişti. Babası otuz beş annesi de yirmi üç yaşındayken evlenmişlerdi. On yaşındayken ise Doğan Cüceloğlu annesini kaybetmişti.

3. En Küçük Kardeş

Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

Doğan Cüceloğlu iki katlı olan evini her Silifke’ye gidişinde ziyaret etmişti. 11 çocuklu bir ailenin son, annesinin altıncı çocuğudur. O her zaman bir çocuk ortamında büyümüş olmasının daha sağlıklı olduğunu düşünmüştü. Ondan beklentiler ve kıyaslamalar olmadan büyüklerinden ders almıştır. Ayşe analığına ‘yörük karısı’ diyorlardı ve şivesi olan bir kadındı. On yaşındayken kadını annesinin yerine geldiğini düşünerek hiç sevememişti. Doğan Cüceloğlu başarılı bir psikolog aynı zamanda hassas kalpli bir kişilik ve bilinmeyenler ile insanların hakkında merak ettiği gerçekler vardır. Babaları o zamanlarda on bir çocuğunun on biri içinde bir hatıra defteri tutmuştu. Canan Dila’nın ‘Damdan Düşen Psikolog’ kitabında resmi olan babasının yazdığı hatıra defterini ise Doğan Cüceloğlu saklamıştı. Onun için defterde uslu, sakin bir çocuk ve kötülük bilmez tabirlerini kullanmıştır.

4. Kalıcı Rahatsızlığı

Sıtma hastalığı her güz döneminde köye uğrardı. Ortaokul zamanında ise Doğan Cüceloğlu’nun başına gelmişti. Doğan Cüceloğlu hakkında bilinmeyenler ile dolu olan başarılı bir psikolog olmadan önce çeşitli badireler atlatmıştı. Kinin vurdurmak için iğneci çağırmışlar ama iğneci İsmail alkolikti ve eve sarhoş gelmişti. İğneyi sinire vurduğu için de Doğan Cüceloğlu hislerini kaybetmişti. Annesi Doğan’ın bacağına kendisine özgü fizik tedavi uygulamış ve iki, üç ay sonra bacağını hissetmeye başlamıştı. Yavaş yavaş toparlanamaya başlasa bile bacağı iki buçuk santim kısa kalmıştı. Dengesinde yıllarca sıkıntı yaşamıştı. Dikkatli bakıldığı zamanlarda topalladığı belli olurdu. İçe kapanık bir çocuk için bu durumda biraz daha sessizleşmişti.

5. Okul Maceraları

Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

Ortaokul yıllarında bir çerçicilik dönemi olmuştu. Okul kooperatifine kurabiye yapıp satmıştı. Bu yıllar insan ilişkileri, paranın ve zamanın değerini bilme, hayatın zorluğu gibi konularda ona çok fazla yol göstermişti. Ortaokulda okulun üçüncüsüymüş. Mezuniyetine ise kimse gelmemiş çünkü kimse bilmiyormuş onun mezun olduğunu. Doğan Cüceloğlu küçükken babası şarkı söyleyen ve içki içen bir adammış fakat sonradan değişmişti. Bu değişimden sonra ise babası imam olmasını istemiş fakat o okumak istemişti. Ankara’ya en büyük ağabeyinin yanına habersizce kaçmıştı. Ankara Atatürk Lisesi’ne yazılmıştı. Başlarda adapte sorunları yaşamıştır çünkü ilk defa bir masada oturmuş ve kendi tabağı olmuştu. Şivesi diğer insanlara göre farklıydı.

6. Psikoloji Okuma Kararı

Edebiyat öğretmeni Cahit Okurer ona bir gün ne olmak istediğini sorduğunda mühendis cevabını vermişti. O zamanlar mühendis olmayı köyde sevdiği kız ile kolayca evlendirirler düşüncesi için istiyordu. Öğretmeni ise ona bilim insanı olma fikrini vermişti. Bilim insanı olmasındaki amaç milletinin ona ihtiyacı olmasından kaynaklanıyordu. Cahit hocası İstanbul’daki Mümtaz Turhan hocaya mektup yazarak Doğan Cüceloğlu’ndan bahsetmişti. İstanbul’da üniversite öğrencisi olmak demek bir yıl içinde ingilizce psikoloji kitaplarını okur hale gelmesi gerek demekti. Orada öğrenci asistanı olmuştu. Gerçek özgürlük kitabında öğrencilik halindeki Doğan ile şimdiki halini konuşturmuştu. Psikoloji okuma kararını hep sevmiş ve hiç pişman olmamıştı.

7. Hayatındaki Mucize

Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

Amerika’ya gitmek onun için büyük bir keşif yolculuğu olmuştu. Türkiye’den çıktığında sekiz gün için gideceğini düşünüyormuş fakat dört yıl orada kalmıştı. Görseldeki yuvarlak içerisinde gösterilen kişi Doğan Cüceloğlu’dur. Hiç bilmeden Amerika’nın en iyi ilk on üniversitesinden birine gitmişti. University of Illionis, in Champaign Urbana büyük bir üniversitedir. Sonradan farkına varmış ki Amerika’daki ilk on profesörden bir tanesinin yanına gitmişti. Sonradan bu mucizeye yönlendirilerek farkına varmadan ulaştığı için şükretmiş. 8 Ağustos 1964’de gittiği Amerika’dan 8 Ağustos 1968’de dönmüştü. Unutamadığı ilk televizyonla karşılaşması ise Amerika’da lüks bir otelde olmuştu.

8. İlk Evlilik Teklifi

Kitabında da yazdığı gibi Doğan Cüceloğlu üniversitede aşık olmuştu. Aşık olan Doğan Cüceloğlu evlilik teklifi etmişti. Kendi tabiriyle bu kız sıcacık gülümseyen bir kızdı. Yürüyüş yaptıktan sonra bir kafede oturmuştular. Doğan Cüceloğlu hislerini dile getirip evlenme teklifini yaptıktan sonra kız bir an için durup ona gülümsemişti. Canım diyerek nasıl da tatlı olduğunu dile getirmişti kız. Aslında ona acımıştı. Ne kadar maaş aldığını sormuştu. O zamanlar öğretim görevlisi olmayı planlayan Doğan Cüceloğlu bir rakam söylemişti. Evlenme teklifi ettiği kız ise bu rakamın aylık kuaför masrafı olduğunu söylemişti. Hüzünlü bir şekilde kafeden çıkan Cüceloğlu az kalsın bir taksinin altında kalacakmış. Bu olayları bir röportajında gülerek anlatmıştı. Daha sonra o kız ile görüşüp sohbet etmişler.

9. İntihar Düşüncesi

Amerika’da verilen okuma listesi programı çok yoğunmuş. Doğan Cüceloğlu her dersten günde iki yüz sayfa okuması gereken bir doktora öğrencisiydi o zamanlar. Yetiştiremem korkusu ile paniğe kapılmıştı. Okuldan atılacağını düşünmüştü, iştahı ve uykuları kaçmıştı. Okulu bırakmayı düşünmüş fakat o zaman öğretmeninin diyeceklerinden çekinmişti. İntihar etmeyi düşünmüş ama o zamanda köydekiler onun hakkında ne der düşüncesi ile başka bir plan hazırlamıştı. Yoğun bir trafik saatinde trafik kurbanı olmayı planlamıştı. Hatta bu plan için kendisini tebrik etmişti fakat çarşamba sabahı uyandığında annesinin sesini duymuştu. Canına kıymamasını söyleyen sesi duyunca ağlamıştı ve planından vazgeçmişti. Bu olay hayatında çok önemli bir dönüm noktası olmuştu. Annesinin sesini duyması bir mucizeymiş ve iyi ki o sesi dinlemiş.

10. Evlilikleri Ve Çocukları

Başarılı Psikolog Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilinmeyenler

Doktora öğrencisi zamanında Amerikalı kızlar onu korkutuyormuş. Kızların bu kadar rahat olmalarına alışık değilmiş. Emily ise sessiz ve sakin bir kızmış. Emily’nin yanında rahat hissediyormuş. Emily ile evliliği çok istediği ve gönlünü verdiği bir evlilik değilmiş. Emily hamile olduğu için evlenmişler. Evliliğinden Ayşen, Elif, Timur adında üç çocuğu olmuştu. Evlilik dönemlerinde hem kendisinin ıstırap çektiğini hem de Emily’e çektirdiğini söylemekteydi. Ailesini Amerika’da bırakıp ülkesine geri döndüğünde dört yıl boyunca pişmanlık yaşamıştı. Dört yıl çocuklarını görmemişti. Bu dört yılda baba olmanın ne demek olduğunu çok iyi anlamıştı. Emily ile on bir yıllık süren evliliğinden sonra ikinci evliliğini Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu ile yapmıştı. Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu 55 yaşında Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunudur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!