Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

4 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

Başarı kendiliğinden gelen bir ödül değildir. Herkes çabalayarak, başarı basamaklarını tek tek tırmanarak kendi alanında başarı sergiler. Başarıyı yakalamak için olumsuz durumlardan uzak durmak kendini olumlu düşüncelere odaklamak gerekir. Başarılı olan insanlara bakıldığında yeniliklere açık, özgüveni yüksek ve diğerlerinin fikirlerine önem veren kişiler olduğunu görmekteyiz. Tüm bu özellikler başarılı kişilerin davranışlarına, jest ve mimiklerine yansımaktadır. Başarılı insanların sıkça yaptığı beden dili hareketleri başarıyı elde etmek için kaynak olacaktır. Keyifli okumalar!

1. Dik Durmak

Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

Başarılı insanlara baktığınızda, ayaktayken vücutlarını dik tuttuklarını gözlemlersiniz. Kambur durmazlar, omuzlarını düşürmezler ya da göğüslerini şişirmezler. Aslında doğal bir duruş olan dik duruş pek çok insan için alışkanlığını kazanması zor bir beden dili hareketidir. Fakat kendine güven işareti olduğu için başarılı insanlar dik duruşu rahatça sergileyebilmektedirler. Vücudu eğmek, kamburlaştırmak sıkılganlık, yorgunluk gibi anlamlar uyandırabilmektedir. Bu yüzden başarılı insanlarda göze çarpan ilk davranış dik duruştur.

2. Gülümsemek

Ağız köşeleri kıvrılarak ve gözlerin kenarlardan daralmasıyla ortaya çıkan gülümsemeler gerçek gülümsemelerdir. Gerçek gülümsemeler karşı tarafta her durumda olumlu etki uyandırmaktadır. Bir şey isterken, teşekkür ederken, konuşmanın herhangi bir noktasında gülümsemek gerçekten önemlidir. Samimiyeti ifade eder. Başarılı insanlar çevrelerine gülümsemelerini saçmayı ihmal etmezler. Çünkü samimi vücut hareketleri samimi ortamı oluşturur. Samimi ortamda, samimi ilişkileri doğurur. Samimiyet başarı basamaklarında yardımcı bir unsurdur.

3. Kontrollü Jest ve Mimikler Kullanmak

Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

İletişimde jest ve mimiklerin oranı çok önemlidir. Fazla ya da az kullanımı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Başarılı insanların beden dili hareketlerini gözlemlediğinizde ölçülü davrandıklarını görürsünüz. Başlarını, ellerini hareket ettirirken tutarlı ve yerinde bir ölçü kullanırlar. Ve vücut dillerindeki ölçü sayesinde tutarlı olarak algılanırlar. Böylece dikkate alınır ve başarı basamaklarını daha kolay tırmanırlar. Toplumda “Olgun” veya “aklı başında” olarak bilinen kişiler genellikle kontrollü jest ve mimiklere sahip kişilerdir.

4. Muhataba Yönelmek

Başarılı insanlar her fikre açıktırlar ve fikirlerin değerli olduğuna inanırlar. Dinledikleri kişilere de saygı duyarlar. Duydukları saygıyı özel olarak belirtmelerine gerek yoktur çünkü kullandıkları beden dili her şeyi anlatır. Eğer karşılarında biri varsa vücutlarını ona doğru dönerler. Başlarını öne doğru uzatarak hafif yana eğerler. Bu duruş üzerinde çalışılmış bir duruş değildir. Birini dikkatle dinlediklerinin doğal sonucudur. Bu şekildeki baş ve vücut hareketleri karşı tarafta olumlu bir etki uyandırmaktadır. Muhatabın kendini önemli hissetmesini sağlamaktadır.

5. Yeterli Göz Teması Kurmak

Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

Göz teması karşı tarafa kendini rahat hissettirmenin yanı sıra göz teması kuran kişinin söylediklerinin daha kolay kabul edilmesini sağlamaktadır. Yani kendini kabul ettirmek, samimi hissettirmek ve dengeli bir otorite kurmanın yolu göz temasından geçmektedir. Başarılı insanların rahat bir şekilde göz teması kurduklarını sıklıkla gözlemleyebilirsiniz. Çünkü onların kaçmak, saklanmak istedikleri bir durum yoktur. Bir hedefleri vardır ve bu hedef doğrultusunda kendilerine güvenirler. Kendilerini eksik hissetmemeleri göz teması kurmalarını kolaylaştırmaktadır.

6. El Sıkmak

İlk karşılaşmada ve veda esnasında el sıkışmak oldukça sık yapılan bir davranıştır. Fakat kendini başarısız sayan ve zayıf hisseden kişilerin el sıkışmaları da güçsüz olur. En çok yapılan beden dili hareketlerinden biri olan el sıkışmak, davranışın paylaşıldığı kişi hakkında çok fazla bilgi de vermektedir. Kendine güvenen ve başarısından emin kimseler, sıktıkları eli tam kavrayarak, güçlü ama acıtmadan sıkarlar. Bu “kendimden eminim” demenin vücut diline çevrilmiş halidir. Güçlü el sıkışmak başarılı insanların sıkça yaptığı beden dili hareketlerindendir.

7. Yeterli Kişisel Mesafe Bırakmak

Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

Başarılı insanlar kişisel mesafeye önem verirler. Ve onların beden dilleri verdikleri önemi yansıtır. Çok fazla yakınlaşmazlar. Bu durumun itici ve hoş olmayan sonuçlar doğuracağını hissederler. Muhattaplarına rahat edecekleri bir hareket alanı sağlayarak iletişimin daha doğru olmasına yardımcı olurlar. Rahat iletişim için en yakın mesafenin iki adım kadar olması gerekmektedir. Muhattabının ve kendinin değerini bilen kimseler bu mesafeyi asla aşmazlar. Başarılı insanları gözlemlediğinizde sohbet ettikleri kişilerle arasında olan mesafede ölçülü olduklarını görebilirsiniz.

8. Elleri Kullanmak

Başarısına güvenen ve kendinden emin insanların doğal olarak beden dillerine yansıyan hareketlerin içinde ellerinin kullanımı da bulunmaktadır. Elleri hiç kullanmamak ya da eğik açılarla kullanmak zayıf bir karakterin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Fakat güçlü kişiler ellerini dik açılarla kullanırlar ve genellikle avuç içlerini dışa dönük olarak ellerini çevirirler. Bu el hareketleri konuşmayı desteklediği gibi karşı tarafa olumlu mesajlar gönderir. Vücut dilinde elleri kullanmak konuya hakimiyeti ifade eder. Başarılı insanlar hakimiyetlerini elleriyle karşı tarafa yansıtır.

9. Parmak Uçlarını Birleştirmek

Her iki elin aynı parmaklarının uçlarını birbirine değdirerek yapılan beden dili hareketi genelde otorite göstergesi olarak hissedilmektedir. Bir toplantı esnasında ya da bir proje hakkında yapılan bir görüşmede lider sıfatına sahip kişilerin ellerini bu şekilde birleştirdiğini görmeniz mümkündür. Bu vücut hareketi konu hakkında otorite olduğunu dile getirmektedir. Ya da kişiler ortamdaki otoritenin kendisi olduğunu masa başında herkesin göreceği şekilde parmak uçlarını birleştirerek sergiler. Başarılı insanlarda gözlemlenebilen bir beden dili hareketidir.

10. Dokunmak

Başarılı İnsanların Sıkça Yaptığı Beden Dili Hareketleri

Dokunmak doğru şekilde kullanıldığında beden dilinde dokunulan kişiye samimiyet, özgüven ve inanç hissettirir. Omuz veya kolun üst kısmına dokunmak kişisel alanı rahatsız etmeden etkili bir beden dili hareketidir. Eğer muhatap yaşça küçükse dokunmak hafifçe baş kısmına da gerçekleştirilebilir. Başarılı insanların sıkça olmasa da yaptığı beden dili hareketleri arasında uygun koşullarda iletişimlerinde dokunmayı tercih ettikleri görülür. Dokunma hareketleri daha çok iletişimlerinin güçlü olduğu kimselere karşı uygulamak daha doğru bir yoldur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!